Fakty i opinie

stat

Koronawirus: dwie pacjentki wypisane do domu. 25 osób zakażonych

Dwie pierwsze osoby, u których na Pomorzu zdiagnozowano koronawirusa, zostały wypisane do domu. Wcześniej przebywały w szpitalu zakaźnym i 7. Szpitalu Marynarki Wojennej.
Dwie pierwsze osoby, u których na Pomorzu zdiagnozowano koronawirusa, zostały wypisane do domu. Wcześniej przebywały w szpitalu zakaźnym i 7. Szpitalu Marynarki Wojennej. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Dwie pierwsze pacjentki, u których wykryto koronawirusa na Pomorzu, zostały wypisane do domu. Nie wiadomo jednak, czy zostały wyleczone, ponieważ nie wykonano u nich powtórnych badań. Tymczasem liczba zakażonych w województwie wzrosła do 25.Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch mieszkanek Pomorza (gmina Pruszcz Gdański) 14 marca. Kobiety w wieku 49 i 60 lat były razem na wycieczce objazdowej, m.in. w Austrii. Mimo braku objawów po powrocie zgłosiły się na izbę przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami od tego czasu przebywały w domu. Czuły się dobrze, więc nie było wskazań do hospitalizacji.

Kiedy jednak okazało się, że są zakażone, zostały ostatecznie przyjęte do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Spędziły tam siedem dni.

Pacjentki wypisano, ale muszą zostać na kwarantannieJak podaje "Gazeta Wyborcza", w ubiegły piątek pacjentki zostały przewiezione do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Jedna z nich od razu została przewieziona karetką do domu, drugą zatrzymano na weekend. W poniedziałek jednak i drugą z kobiet wypisano do domu.

Na jakiej podstawie kobiety zostały wypisane? Lekarze kierowali się ich dobrym samopoczuciem. Tego, czy wyzdrowiały, nie sprawdzono, ponieważ - jak donosi "Gazecie Wyborczej" córka jednej z kobiet - w laboratorium zabrakło wymazówek.

W chwili obecnej kobiety mają być poddane dwutygodniowej kwarantannie. W tym czasie mają mieć powtórnie pobrany wymaz, którego badanie potwierdzi, czy faktycznie wyzdrowiały.

Leczenie domowe to jeden ze standardów opieki nad chorymi na COVID-19Wytyczne WHO ws. opieki domowej nad pacjentem z COVID-19- Osoba zakażona SARS-CoV-2 może być leczona w domu albo w warunkach izolacji domowej, w zależności od stanu klinicznego - tłumaczy Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Pacjent chory na COVID-19 jest hospitalizowany, a jeżeli jego stan kliniczny na to pozwala, może kontynuować leczenie w warunkach domowych. Badania potwierdzające wyzdrowienie wykonuje się dopiero pod koniec leczenia. Osoba, która kontynuuje leczenie w domu, ze wskazaniem od szpitala, by przez 14 dni przebywać w domu, będzie miała przeprowadzone badanie ok. 12. dnia od rozpoczęcia leczenia w domu. My wszystkie te osoby nadzorujemy, będą wykonywane u nich badania.

25 osób zakażonych na Pomorzu


Do 25 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu. W środę, 26.03.2020 roku, Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował o trzech nowych, potwierdzonych przypadkach. To osoby z Gdańska, powiatu gdańskiego i kartuskiego.

Zakażeni to: 59-letnia kobieta z powiatu gdańskiego, 20-latek z powiatu kartuskiego i 51-letnia kobieta z Gdańska.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie pomorskim wzrosła do 22. Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W Polsce zakażonych jest w sumie już 1085 osób. 15 z nich zmarło. Na Pomorzu nie ma ofiar koronawirusa.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- Stan zdrowia osób, u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, jest dobry, będzie przeprowadzona konsultacja lekarska - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.
Wszystkie osoby przebywały wcześniej na kwarantannie. Ich stan jest dobry.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie pomorskim wynosi 25.


Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

  • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na Szpitalne Oddziały Ratunkowe
  • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (334) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.