Fakty i opinie

Koronawirus: dwie pacjentki wypisane do domu. 25 osób zakażonych

Najnowszy artukuł na ten temat

"Pracujemy w trudnych warunkach". Pielęgniarki uruchamiają samopomoc

Dwie pierwsze osoby, u których na Pomorzu zdiagnozowano koronawirusa, zostały wypisane do domu. Wcześniej przebywały w szpitalu zakaźnym i 7. Szpitalu Marynarki Wojennej.
Dwie pierwsze osoby, u których na Pomorzu zdiagnozowano koronawirusa, zostały wypisane do domu. Wcześniej przebywały w szpitalu zakaźnym i 7. Szpitalu Marynarki Wojennej. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Dwie pierwsze pacjentki, u których wykryto koronawirusa na Pomorzu, zostały wypisane do domu. Nie wiadomo jednak, czy zostały wyleczone, ponieważ nie wykonano u nich powtórnych badań. Tymczasem liczba zakażonych w województwie wzrosła do 25.



Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch mieszkanek Pomorza (gmina Pruszcz Gdański) 14 marca. Kobiety w wieku 49 i 60 lat były razem na wycieczce objazdowej, m.in. w Austrii. Mimo braku objawów po powrocie zgłosiły się na izbę przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w celu pobrania próbek. Zgodnie z zaleceniami od tego czasu przebywały w domu. Czuły się dobrze, więc nie było wskazań do hospitalizacji.

Kiedy jednak okazało się, że są zakażone, zostały ostatecznie przyjęte do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Spędziły tam siedem dni.

Pacjentki wypisano, ale muszą zostać na kwarantannie



Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w ubiegły piątek pacjentki zostały przewiezione do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Jedna z nich od razu została przewieziona karetką do domu, drugą zatrzymano na weekend. W poniedziałek jednak i drugą z kobiet wypisano do domu.

Na jakiej podstawie kobiety zostały wypisane? Lekarze kierowali się ich dobrym samopoczuciem. Tego, czy wyzdrowiały, nie sprawdzono, ponieważ - jak donosi "Gazecie Wyborczej" córka jednej z kobiet - w laboratorium zabrakło wymazówek.

W chwili obecnej kobiety mają być poddane dwutygodniowej kwarantannie. W tym czasie mają mieć powtórnie pobrany wymaz, którego badanie potwierdzi, czy faktycznie wyzdrowiały.

Leczenie domowe to jeden ze standardów opieki nad chorymi na COVID-19



Wytyczne WHO ws. opieki domowej nad pacjentem z COVID-19



- Osoba zakażona SARS-CoV-2 może być leczona w domu albo w warunkach izolacji domowej, w zależności od stanu klinicznego - tłumaczy Anna Obuchowska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Pacjent chory na COVID-19 jest hospitalizowany, a jeżeli jego stan kliniczny na to pozwala, może kontynuować leczenie w warunkach domowych. Badania potwierdzające wyzdrowienie wykonuje się dopiero pod koniec leczenia. Osoba, która kontynuuje leczenie w domu, ze wskazaniem od szpitala, by przez 14 dni przebywać w domu, będzie miała przeprowadzone badanie ok. 12. dnia od rozpoczęcia leczenia w domu. My wszystkie te osoby nadzorujemy, będą wykonywane u nich badania.

25 osób zakażonych na Pomorzu


Do 25 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem na Pomorzu. W środę, 26.03.2020 roku, Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował o trzech nowych, potwierdzonych przypadkach. To osoby z Gdańska, powiatu gdańskiego i kartuskiego.

Zakażeni to: 59-letnia kobieta z powiatu gdańskiego, 20-latek z powiatu kartuskiego i 51-letnia kobieta z Gdańska.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie pomorskim wzrosła do 22. Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W Polsce zakażonych jest w sumie już 1085 osób. 15 z nich zmarło. Na Pomorzu nie ma ofiar koronawirusa.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje



- Stan zdrowia osób, u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, jest dobry, będzie przeprowadzona konsultacja lekarska - informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.
Wszystkie osoby przebywały wcześniej na kwarantannie. Ich stan jest dobry.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie pomorskim wynosi 25.


Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na Szpitalne Oddziały Ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (334) ponad 20 zablokowanych

 • To skandal, że nie potrafią przetestować ludzi, których wypuszczaja ze szpitala.

  Rząd nie robi nic. Zero testów, olewają prywatne laboratoria, które chcą pomóc. TVP mówi, że wszystko super, a ile faktycznie jest chory nie wie nikt.

  Byle tylko statystyki zbyt nie przeraziły opinii publicznej, bo wtedy będzie trzeba "coś" robić. Urzędasy boją się o własne stołki i nie kiwną nawet palcem. Całość to smutny żart. Niby jest stan wyjątkowy, ale tak trochę go nie ma, bo wtedy musieliby przełożyć wybory.

  Na co Warszawa liczy?

  Współczuję tym na pierwszej linii frontu. Siedzmy w domach i liczmy na to, że sobie sami pomożemy, bo na pańśtwo nie ma co liczyć.

  • 430 91

 • Kpina z tymi testami

  • 230 26

 • Wypisane do domu bez testu? To kogo leczą w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej ?

  Miał być przecież tylko dla osób z koronawirusem? teraz cały szpital dla garstki osób i jeszcze takie numery ???

  • 253 30

 • Ile na normalną grypę w tym czasie? Ile zgonów na zawały, udary i nowotwory?

  • 91 86

 • Panie podobno były na pielgrzymce autokarowej.

  • 54 44

 • No i bardzo dobrze!

  Mamy raptem 25 przypadków. Wszyscy czują się dobrze. Pewnie niedługo też z tego wyjdą.
  Trzeba zachować optymizm w tych trudnych czasach. Najgorsze to popadanie w defetyzm, bo psychika siądzie.

  • 112 70

 • Minister Zdrowia

  Wczoraj Pan minister zdrowia powiedział że nie daje pewności czy wprowadzone kolejne restrykcyjne pomogą i nie daje gwarancji że dzięki temu w Polsce nie będzie na początku kwietnia scenariuszu włoskiego.

  • 61 17

 • aż nie chce mi się wierzyć

  zabrakło wymazówek !!!!

  • 178 20

 • Jak wyleczone to pewnie pójdą na wybory 10-go Maja ? :)

  A propaganda działa :)

  • 125 34

 • No, jak im nie zapewnili wymazówek, to skąd mieli wziąć i potwierdzić, że faktycznie się wyleczyły? W jakim celu trzymać osobę dobrze znoszącą tę infekcję w szpitalu- niech siedzi w domu na kwarantannie?

  • 16 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.