• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Koronawirus: frustracja i strach potęgują hejt

Ewa Palińska
30 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

Pracownicy SOR Zielona Góra pokazali, z jakim hejtem muszą mierzyć się na co dzień nie tylko oni, ale i ich rodziny

Oklaski, obrazki w oknach malowane przez dzieci, nakładki na zdjęcia profilowe w mediach społecznościowych - tak wielu z nas okazuje wdzięczność pracownikom ochrony zdrowia za trud, jaki podejmują w codziennej walce z epidemią koronawirusa. Ale aktom życzliwości towarzyszy także rosnąca niechęć, wymierzona chyba we wszystkich, którzy w naszym mniemaniu mogą roznosić wirusa.Czy uważasz, że od czasu wybuchu epidemii koronawirusa wzrosła fala hejtu?

Styczeń br.: w mediach pojawia się coraz więcej informacji na temat wirusa z Chin. Powoli do nas dociera, że wkrótce zakażenia pojawią się i w Polsce. Z zaciekawieniem śledzimy doniesienia medialne i przyglądamy się heroicznej pracy lekarzy w Wuhan.

Luty: epidemia nabiera rozpędu w Europie. Stacje telewizyjne pokazują umęczonych lekarzy, którzy toczą nierówną walkę z przeciwnikiem, o którym nie mają pojęcia. Na portalach społecznościowych pojawia się mnóstwo filmików pokazujących, jak Włosi czy Hiszpanie oklaskami dziękują pracownikom ochrony zdrowia. Jak śpiewają z balkonów piosenki na ich cześć. "Va, pensiero" z trzeciego aktu opery Nabucco Giuseppe Verdiego, utwór uznawany za nieoficjalny hymn Włoch, staje się hymnem walki z koronawirusem - nagranie, na którym zgodnym chórem śpiewają go z okien mieszkańcy Mediolanu, dziękując lekarzom, uzyskało na portalach społecznościowych zawrotną liczbę odsłon, lajków i udostępnień.

Hiszpanie witają sąsiadki pielęgniarki oklaskami i upominkami. W Polsce wita się je inaczej... Hiszpanie witają sąsiadki pielęgniarki oklaskami i upominkami. W Polsce wita się je inaczej...
Ekscytowaliśmy i dzieliliśmy się tymi relacjami również my, Polacy, choć na pierwszy wykryty przypadek zakażenia koronawirusem musieliśmy poczekać dłużej, niż Włosi czy Hiszpanie, bo do 4 marca. Potem czekaliśmy w Trójmieście na pierwszy przypadek na Pomorzu, na pierwszy zgon. Czując na karku oddech wirusa zaczęliśmy inaczej odbierać rzeczywistość, która wydawała nam się wzruszająca i fascynująca, kiedy obserwowaliśmy ją u naszych zachodnich sąsiadów, z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Lekarze i pielęgniarki przestali być w naszym mniemaniu herosami, których należy podziwiać. Stopniowo zaczęliśmy odbierać ich jako roznosicieli wirusa, stwarzających zagrożenie dla naszego życia. A takie osoby najlepiej odizolować. Na komfort wysłania ich na Spinalongę, jak to w pierwszej połowie XX w. robiono z trędowatymi, pozwolić sobie jednak nie możemy. Bo te osoby, które w naszym mniemaniu stanowią zagrożenie dla naszego życia, są jedynymi, które w przypadku zachorowania mogą to nasze życie uratować. Paradoks.

Na czarnej liście hejterów znaleźli się nie tylko pracownicy ochrony zdrowia. Hejtujemy na potęgę policję, która stara się wypełniać swoje obowiązki i egzekwować respektowanie rządowych nakazów, muzyków, którzy wzorem tak uwielbianych niedawno, włoskich i hiszpańskich kolegów, organizują "okienne" koncerty. Z hejtem spotkał się niedawno nawet właściciel jednej z gdańskich restauracji, który mieszka i pracuje w Polsce od lat. Dlaczego? Bo jest Chińczykiem. I na pewno zaraża.

Przeglądając media społecznościowe natknęłam się na film pokazujący, jak Hiszpanie witają wracającą z pracy sąsiadkę, która pracuje przy chorych na COVID-19 w szpitalu zakaźnym. Kilka postów niżej przeczytałam o tym, jak polskie pielęgniarki wypraszane są ze sklepów. I o tym, że mieszkańcy budynku, w którym miało odbywać kwarantannę lekarskie małżeństwo, zaryglowali drzwi, aby to uniemożliwić - interweniowała policja.

W tym trudnym czasie dobre wiadomości są na wagę złota, więc kiedy wreszcie zobaczyłam artykuł na temat tego, że dr Marek Karel, 63-letni internista, po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce zamknął prywatny gabinet w Mikołowie i na ochotnika zgłosił się do pracy w jednoimiennych szpitalu zakaźnym w Tychach, przeczytałam go z wielką radością. Była to jednak radość krótka, bo chwilę później rzuciłam okiem na komentarze pod nim, a tam "zamknął gabinet, bo ludzie nie przychodzili w tym okresie, a w szpitalach jednoimiennych płacą lekarzom kasę wygórowaną - taka prawda bohaterstwa".

Jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani i zestresowani. Nerwy puszczają nam nawet w kolejce na pocztę.

Pracuję w mediach internetowych od przeszło dekady. Do hejtu nie można się przyzwyczaić, ale faktem jest, że bardzo mi spowszedniał. Kiedy przeglądałam naszą galerię, do której czytelnicy wrzucali swoje zdjęcia w maseczkach, zastanowiło mnie, dlaczego tak wiele komentarzy zostało zablokowanych. Jako pracownik portalu miałam możliwość na nie zerknąć i mnie zmroziło. Z pozoru pozytywny materiał spotkał się z niewyobrażalną krytyką - wiele uwag miało charakter personalny, w sposób bezpośredni i dotkliwy starano się dopiec osobom znajdującym się na zdjęciach.

Jesteśmy sfrustrowani pogarszającą się sytuacją gospodarczą, zmęczeni siedzeniem w domu, z obawą patrzymy w niepewną przyszłość. Wiele osób siedzi w domach na urlopach bezpłatnych i zwyczajnie wariuje, bo brakuje pieniędzy na życie. Inni nie dają sobie rady wytrzymać pod jednym dachem z szalejącymi dziećmi czy z mężem/żoną/partnerem, bo jak się z kimś przebywa 24h na dobę, to jego wady o tysiąc procent bardziej potrafią nas kłuć w oko i irytować. Boimy się przyszłości, która nas czeka.

Internet jest miejscem, w którym można z siebie ten cały ciężar bezkarnie zrzucić. Bezrefleksyjnie. Wylewanie z siebie tych wszystkich frustracji w komentarzach pod artykułami przynosi ulgę. I najczęściej nawet nie zostawiamy po sobie śladu, bo możemy pozostać anonimowi. Frustracja w społeczeństwie niestety tak wzrasta, że internetowe hejtowanie już nam nie wystarcza. Dochodzi do aktów agresji, wandalizmu, których ofiarą padają nie tylko lekarze, pielęgniarki czy policjanci. Wystarczy wspomnieć niedawną awanturę w jednej z gdańskich placówek pocztowych. A to dopiero początek pandemii - prognozowany szczyt zachorowań jeszcze przed nami. Do czego ta eskalacja hejtu nas doprowadzi? Nie chcę sobie nawet tego próbować wyobrazić.

Opinie (553) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (11)

  Dlatego wirus powinien zabrać polska populację. ;) Mnie też.

  • 58 36

  • wirus cię nie zabierze, Polaków ma zabrać szczepionka, a tak swoją drogą: (4)

   Klaus Püschsel, lekarz medycyny sądowej z Hamburga, który zbadał już wielu zmarłych z wynikiem pozytywnym testu, wyjaśnia w nowym artykule: Liczby nie uzasadniają strachu przed koronawirusem. Oto jego stanowisko: Covid-19 jest stosunkowo nieszkodliwą chorobą wirusową. Musimy poradzić sobie z faktem, że jest normalną infekcją i musimy nauczyć się z nią żyć bez kwarantanny. Wszystkie ofiary śmiertelne, które badał, miały tak poważne współistniejące choroby, że (cytat) nawet jeśli to zabrzmi źle, oni wszyscy zmarliby w ciągu tego roku .

   • 12 9

   • Brednie roku.

    • 4 9

   • Tak tak, znamy to. Profesor taki i owaki powiedział.. (2)

    tylko że 5000 innych profesorów na ten temat ma zgoła odmienne i wspólne zdanie i się z niego śmieje (a śmieje się, bo badania nie potwierdzają jego uparcie promowanej teorii), to już nie wspominasz oczywiście, bo jak.

    • 3 0

    • (1)

     To że 5000 profesorków śmieje się z jednego, absolutnie niczego nie dowodzi, tak jak swego czasu niczego nie dowodził rechot tzw. uczonych z Kopernika.

     • 0 3

     • Z Kopernika nikt się nie śmiał

      Wprost przeciwnie. Dzięki swojej teorii został znany na świecie i zaproszony do współtworzenia kalendarza julianskiego. Nawet Galileusz był zachęcany do przedstawienia swoich teorii przez innych uczonych. Niestety jakiś tłuk z kościoła stwierdził, że przeczy to przypowieści biblijnej. Poczytaj trochę zamiast siać bzdury jak ten profesor.

      • 2 0

  • Owszem. Z innych krajów nie słychać doniesień o atakach na służbę zdrowia. Tylko z tej kołtuńskiej Wolski.

   • 7 2

  • Hejt a krytyka g*wnianego działania to dwie różne rzeczy

   • 6 1

  • (2)

   pielęgniareczka ale na samochodzik taki stać? one kiedyś szczekały że chcą więcej zarabiać heh

   • 2 18

   • Ja być dobrze Poinformować

    Wirus się nie rozsprzestrzeniać i nie być z CCP!

    • 0 0

   • Trzeba było się uczyć ciemniaku to też było by Cię stać.
    Ci ludzie ratują życie i zdrowie, ile mają według Ciebie zarabić, 2,5tyś na rękę? Zrób ciężkie studia, popracuj z roszczeniową chołotą (a nie przepraszam, pacjentami) to zobaczysz co to za chleb.
    Podobni do Ciebie oddają swoich rodziców na święta do szpitala, traktując oddział jak przechowalnie dla staruszków. No ale to przecież to wina lekarzy, pielęgniarek, ratowników i opiekunów/ek medycznych, a nie popieprzonego społeczeństwa, które wszystko i wszystkich ma gdzieś, bo widzi tylko czubek własnego nosa.
    Nie nie pracuję w ochronie zdrowia, ale mam pracującą tam rodzinę i znajomych. Widząc z kim muszą się użerać, dziwię im się że jeszcze siedzą w tym bagnie.

    • 7 0

  • Raczej antypolaków , było by czyściej ,i spokojniej .szalom !

   • 2 0

 • Aż się wierzyć nie chce (25)

  że ludzie mogą być aż tacy głupi. I wredni.
  Mam nadzieję, że pielęgniarki i lekarze wiedzą że ci hejterzy to tylko znikomy odsetek a cała reszta ich za pracę szanuje.

  • 301 15

  • hmmy a na tym portalu ył artykuł jak to lekarze ekstra pieniadze biora teraz za "odkazanie" (6)

   ot tacy sympatyczni ty medycy, tacy troskliwi.
   A tym czasem jak się realnie epidemia pojawiła to nagle zdecydowana większość medyków L4 wzięła by nie pracować z zarażonymi.
   Oczekiwanie że ludzie tego nie zobaczą i nie będą wkurzeni takimi zachowaniami to traktowanie ludzi jak nieświadome świata dzieci. I to jest dopiero pogardliwe podejście do ludzi.

   • 14 35

   • (2)

    "wiekszosc medykow wziela L4" to kto pracuje w tych wszystkich szpitalach?

    • 26 6

    • no właśnie, narazili służbę zdrowia! (1)

     powinno sie weyrifkowac te l4. watpliwa sprawa

     • 2 12

     • Pincet patola tak ma... Elektorat k... jego m....

      Zero szacunku, tylko wymagania, nic od siebie

      • 13 3

   • sami sobie lekarze sa winni (1)

    nawazyli piwa to teraz niech wypija

    ludzie juz nie dadza sie tak oszukiwac

    nagrywajcie patologie w szpitalach i

    • 5 23

    • Nagraj i patologię w swoim domu.

     • 19 2

   • Kasa kasa kasa

    Tyle mam do powiedzie ja

    • 3 6

  • (2)

   Zapewne odsetek jest znikomy ale psuje całą dobrą robotę, którą wykonują.
   Chciałbyś po ciężkiej pracy nawet raz w miesiącu coś takiego usłyszeć? No ja raczej nie.

   • 22 0

   • Środowisko musi się samo oczyscic (1)

    Żeby zasłużyć na szacunek społeczeństwa
    Łapka łapkę myje

    • 7 28

    • Po co komu szacunek kogoś takiego jak ty?

     Pytam serio

     • 22 5

  • Szanuje to może ten kto nie był w szpitalu (11)

   Ci co wiedza jak funkcjonują lekarze maja swoje zdanie i to nie jest hejt ale opis stsnu

   • 7 28

   • (10)

    W styczniu trafiłam na SOR tzwczerwony - bez koneksji, bez znajomosci. Na łóżko trafiłam 5 minut od wejścia na teren SOR. Nie mogę złego słowa powiedzieć ani o ratownikach, ani lekarzach. Fakt, ze nie podobało mi się to, ze leżąc na łóżku słyszałam wywiady medyczne z każdym nowo przywiezionym pacjentem. Ale to nie wina pracujących tam medyków, a organizacji stanowiska ich pracy na co wpływu nie mają. Szkoda ze nie rozróżniacie tych podstawowych elementów. Co może nawet super lekarz, pielegniarka jak nie ma odpowiedniego sprzętu, leków, warunków? Nie wspominając o tym, ze obsługi jest za mało, a pacjenci obecnie tez są, jacy są. Jak na SOR jadą z katarkiem zamiast do przychodni - to potem się awanturują, ze nic całą siedzą pod drzwiami, a rzeczywiście potrzebujący pomocy szybkiej nie może jej otrzymać.

    • 32 0

    • zobaczymy co powiesz jak dostaniesz zieloną opaskę (6)

     • 6 19

     • (5)

      a jaką opaskę byś chciał dostać na kaca?

      • 18 8

      • konowale nie tobie o tym decydowac (4)

       jestes do pracy jak robol i nawet jak bede mial kaca to przyjde
       nie twoja decyzja

       • 1 21

       • powyzsze napisal niestety pierwotniak do utylizacji... (1)

        • 9 0

       • Z tą utylizacją to schodzisz do jego poziomu. Wybacz mu, że jest przygłupi i tyle.

        • 3 2

       • Beka, bo to właśnie lekarz decyduje jaką opaskę dostaniesz. Uwielbiam jak takie luje siedzą i czekają.

        • 3 0

       • Oczywiście że przyjdziesz, skoro jawnie (choć nieświadomie) przyznajesz, że jesteś jełopem.

        • 0 0

    • (2)

     Miałas fuksa. Serio.

     • 5 4

     • ja też miałam i to 2 razy

      Raz pomarańczowa a raz żółta....
      Może dlatego, że byłam roszczeniowa?

      • 3 0

     • Fuksa? Nie po prostu potrzebowałam szybkiej pomocy lekarskiej. I ją otrzymałam. Proste. Nie poszłam na SOR bo miałam katarek i temp. 37st. i nie chciało mi się do pracy.

      • 2 0

  • i podli

   • 1 1

  • To banda głupców. Ale jak sami zachoruja to ciekawe do kogo sie zgłosza... oby im sie to ptzytrafiło.

   • 1 0

  • Fala hejtu

   O skutecznym wygaszeniu epidemii nie decyduje zjadliwość drobnoustrojów czy łatwość zarażenia .lecz poziom edukacji sanitarnej której w wiekszasci w naszym społeczeństwie brakuje o czym świadczą posty np.na facebooku.rowniez dyscyplina społeczeństwa oraz skuteczność działania służb sanitarnych

   • 0 0

 • Akcja sterowana (17)

  To jest akcja sterowana odgórnie. Nie ma w tym przypadku. Widać po powielanych wielokrotnie praktycznie identycznych hejterskich komentarzach, ze jest to zorganizowana odgórnie akcja, częściowo wykonywana przez automatyczne programy. Do niedawna celem byli prezydenci miast i politycy PO/KO teraz to personel medyczny i ludzie nawołujący do zachowania normalności, spokoju i informujący o nieprawidłowościach

  • 154 51

  • (5)

   Głównie hejtowani są ludzie wykształceni bo to nie jest target wyborczy rządzących. Dla nich najlepszy wyborca to głupi wyborca, którym można w prosty sposób sterować i manipulować. Wykształcony za dużo wie i ma swoje zdanie a to nie pasuje rządzącym.

   • 40 17

   • Czy lekarze są wyksztalceni czy wysłani na studia? (4)

    • 8 29

    • Zacznij mysleć to nie boli (2)

     Nawet gdyby ciebie na te studia "wysłali, to odpadłbyś pierwszego dnia, sądząc po poziomie wypowiedzi

     • 29 6

     • jak mozna odpasc pierwszego dnia (1)

      chyba po pierwszej sesji - jałopo

      • 8 6

      • można sali nie znaleźć .. lub uczelni na którą się dostało ... :)

       • 5 1

    • uderz w stół, a nożyce się odezwą

     • 6 2

  • Zgadza się (1)

   Zaczęło się jak "gejów"wozili autokarami po różnych miastach na występy,potem zaczęli nauczyciele z broniarzem strajkować,następna fala to zbiórki pod sądami,teraz idzie wojna elektroniczną na komentarze i różne artykuły że nic nie ma państwo nic nie robi ,nic nie działa.

   • 18 14

   • jak spojrzec chlodnym okiem z boku ,to wyglada to tak zeby Polakow sklucic ze soba za wszelka cene i wszelkimi mozliwymi

    "kolonia ma byc podporzadkowana i sluzyc swoim pana "

    • 19 4

  • (5)

   Dokładnie tak samo jak hejt na prezydenta Kaczyńskiego, Dudę itd. Ktoś tu chce Polaków na siebie napuścić więc rozkręca falę hejtu. Podzielić społeczeństwo i skłócić. Wtedy łatwiej się je wyzyskuje. Niech zgadnę kto... kto korzysta? Kapitaliści. Dzięki hejtowi odwraca się uwagę od tego, jak ciebie okradają.

   • 19 23

   • Uzasadniona krytyka postepowani, łamania prawa, norm społecznych i konstyucji to nie hejt (4)

    To ocena rzeczywistości. I oni dobrze wiedzą że jak stracą władzę to będą gnić w wiezieniu.

    • 18 12

    • Jasne (3)

     Wyzywanie Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę jest bardzo konstytucyjne. To nie hejt że mówicie że jest podnóżkiem, karłem... Brawo wy....

     • 17 13

     • A hejt na kościół jest ok? (2)

      • 8 5

      • A hejt kosciola na ekologow, lgbt itd jest ok ?

       • 5 7

      • tak, jest ok

       • 8 6

  • (1)

   Coś Ci się w głowie POprzewracało . Hejtujecie obecny rząd i polityków koalicji. Dorze rządzą krajem i to Was boli KOślawi POpaprańcy. To nie jest hejt to prawda.

   • 11 11

   • Panie Troll

    Kończ Pan...

    • 8 6

  • POlitycy PO/Ko hahahaha

   oni dokonują samozaorania więc już chyba się nimi nikt nie interesuje, a jeżeli bot to chyba sam się przeprogramował bo miał dosyć :D

   • 0 0

 • (10)

  Ludzie zostali zastraszeni i zaszczuci przez własny rząd na dodatek bezprawnymi metodami.
  Totalirarne zakłamane państwo z kartonu i paździerzu. Mam nadzieję, że rząd zostanie oskarżony o ekonomiczną zapaść i nielegalne działania przeciwko własnym obywatelom.

  • 142 48

  • Aż strach pomyśleć czym było państwo przed 2015 (5)

   Wtedy było tak fajnie i pięknie...

   • 6 14

   • Nieźle. (1)

    Kilku przygłupów w sejmie skłóciło ludzi, ktorzy kłócą sie między sobą którzy złodzieje są lepsi. Pisowscy czy POwscy. Przed 2015 PO rozkradło i rozsprzedało pół Polski. A po 2015 PiS rozwalił kolene pół i dobił gwoździem. Czym sie różni jeden złodziej od drugiego.

    • 16 1

    • przeoczyli właśnie złoża miedzi, ale wierzą w czyste intencje POlinoPiS

     • 0 0

   • (2)

    Dlaczego jedynym argumentem broniącym rząd jest "a za peło/Tusk nie lepszy... itd.". Czy wy nie rozumiecie, że mimo iż jest to prawda to w *absolutnie żadnym* stopniu nie usprawiedliwia PiSu?

    • 10 0

    • PiS to mniejsze zło (1)

     Taka subtelna różnica

     • 1 21

     • pispojednozło

      • 9 0

  • To wszystko jest po to

   żeby każdy pięć razy się zastanowił, czy naprawdę widzi w sobie objawy - w ten sposób będzie mniej chorych, więc i większy sukces rządu.

   • 2 3

  • z tym, że trend jest ogólnoświatowy - wszyscy straszą mniej lub więcej, a "nasi" dokładają tak "po ludzku (po polsku)" dodatkowe 50% paniki i nadgorliwości

   • 4 0

  • Obled

   Biedny czlowieku, zanim cos napiszesz to lepiej pomysl kto zastrasza ludzi. Totalna opozycja wykorzystaje takich slabo myslacych ludzi jak Ty i probuje poprzez tworzenie chaosu, szczucia rozwalic nasz kraj. Ale to sie im nie uda. Nie sluchaj TVN, nie czytaj Gazety Wyborczej to moze zaczniesz logicznie myslec. Zycze Tobie i Tobie podobnym rozsadku i zdrowia.

   • 3 8

  • Mam młotek i gwożdzie , pomogę ukrzyżować .

   • 0 0

 • Frustracja dopada ludzi jak patrzą co robi ten nieudolny rząd (7)

  W kuluarach jest już opracowywany nowy kodeks pracy. Rząd to co teraz dał odbierze z nawiązką

  • 94 46

  • O! klasyczny przykład hejtu! (4)

   • 7 13

   • To przykład uzasadnionej krytyki zakłamania, obłudy i arogancji władzy PiS. (1)

    • 17 9

    • jakiej krytyki? gość tylko skrzywył ryja i nic konkretnego nie powiedział.

     • 0 6

   • (1)

    To nie jest przykład hejtu tylko krytyka rządu jako takiego. Hejt byłby gdyby ktoś nazwał premiera Pinokiem albo prezydenta Długopisem.

    • 14 4

    • co zresztą w obrazowy sposób podsumowywało by ich zachowanie i moralność

     • 11 5

  • Glupota nie zna granic.

   Wspolczuje biedny czlowieku.

   • 0 3

  • A Ty siedziałeś pod stołem w tych kuluarach i udawałeś Podarty dywanik i wszystko wiesz!

   • 0 5

 • (20)

  Hejt s*ejt. Pandemia została wymyślona przez skorumpowane przez billa g WHO. Kto się boi to znaczy, że dał sobie wcisnąć ściemę. A lekarze robią to co do nich należy, tak jak strażak gasi pożar i jakoś nikt im jedzenie do pracy nie przynosi. Bohaterowie bo robią to co do nich należy za pieniądze z naszych podatków. W dodatku obsługują mniej chorych niż rok temu

  • 70 144

  • W artykule z wczoraj o gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym było opisane, że miejscowi ludzie przygotowywali posiłki strażakom.

   • 16 1

  • Dokladnie (1)

   Praca i ryzyko jak każdy inny

   • 9 8

   • ??

    a ty masz jakie ryzyko w pracy? chyba że sie nabawisz odleżyn z ,,przepracowania"

    • 3 4

  • (12)

   Ze wszystkich służb, największy szacunek mam dla strażaków. Swoją drogą, aby koronę nazwać pandemią... WHO zmieniło definicję pandemii.

   • 12 1

   • Doczytaj definicję pandemii (11)

    I nie ośmieszaj się więcej

    • 2 7

    • (2)

     Jak wysoką śmiertelność mamy na koronę?

     • 6 1

     • W okolicach 10% (1)

      Roznie w roznych krajach. Jednak w tych najbardziej "zaawansowanych" jest to wlasnie taka liczba. Na plus wyrozniaja sie Niemcy, na minus, Francja i Szwecja.

      • 1 2

      • 10 a może 120 pacanie?

       • 0 2

    • (7)

     W 2009 roku encyklopedyczna definicja pandemi została zmieniona, zrobiła to obecnie zarządzająca organizacją WHO pani Małgorzata K. która przed 2009 rokiem była dyrektorem sanepidu. Po wywołaniu światowej paniki ptasiej grypy pani Małgorzata K dostała stanowisko zarządzające WHO co spowodowało większe kpmpetencje do siania paniki i strachu w związku z obecnym wirusem. To wszystko jest jednym wielkim blefem, a niewolnicy dali się nabrać. Kto urodził się niewolnikiem, niewolnikiem umrze.

     • 7 7

     • (4)

      Entuzjaści teorii spiskowych w natarciu? I standardowe hasełka?

      Bełkot i dramat.

      • 6 9

      • (2)

       Czyli organizacja WHO to spisek? Wszystkie dane są w sieci, ale po co wytężać swój niewolniczy mózg skoro podają bełkot w TV.

       • 6 5

       • (1)

        Trump w 2017 roku bodajże obciął im finansowanie o połowę, teraz całkowicie zakręcił kurek za manipulowanie danymi i wprowadzanie w błąd.

        • 6 4

       • Tak, to autorytet. W tym temacie jak i wielu innych. Faktycznie, rzeczowy argument...

        • 1 1

      • Zainstaluj sobie d**ilu protego będziesz bezpieczny

       • 0 0

     • (1)

      Wiara w spiski zależy od różnych czynników. Im wyższe wykształcenie danej osoby, tym mniej prawdopodobne, że będzie ona wierzyć w teorie spiskowe. Dzieje się tak dlatego, że ludzie wykształceni są mniej skłonni szukać prostych rozwiązań dla skomplikowanych problemów

      • 5 4

      • Co za bzdury. Na jakiej podstawie stwierdziłeś, że ludzie z wyższym wykształceniem mało prawdopodobne, że bedzie wierzyc w teorie spiskowe? Co wg Ciebie jest teoria spiskową, wszystko oprócz bełkotu w mediach? Śmieszny jesteś.

       • 3 4

  • hahah bo raz w ich karierze dostali cos za darmo- posilki, a tak latami pielegniarki szykanowane i z placa ponizej godnosci ludzkiej. Gratulacje myslenia

   • 5 2

  • (1)

   tym silniejsza jest wiara w teorie spiskowe, im mniejsza jest zdolność do myślenia analitycznego i otwartość umysłu

   • 5 2

   • odwrotnie

    • 1 0

  • Otóż to. Tworzenie sztucznych bohaterów

   • 0 3

 • Dlatego nie jestem w policji (5)

  Upowszechnienie smartfonów i internetu dla ludu to czynnik który zaowocował wysypem "gandalfow prawa". Mówimy o wyszczekanych frajerów nagrywających komoreczkami interweniujących funkcjonariuszy. I nie chodzi o samo nagrywanie co o komentowanie prowokowanie oraz utrudnienie interwencji. No i standardowo w tle muszą być słyszane desce japy karyny w "cionży"... Gdyby mnie ktoś tak nagrywał prubujac robić ze mnie durnia to byłby przez następne 10 minut szczerbatym workiem treningowym że smartfonem w d*pie... Dlatego to nie na moje nerwy taka robota:) Pozdrawiam

  • 68 31

  • Pisanie na smartfonie to dramat. Sorka za byki:)

   • 8 1

  • i słusznie bo wymuszanie opresyjnego niezgodnego z konstyucją prawa przez Policję nie można nazywać przestrzeganiem. (1)

   To jest współpraca z przestępcami i często widoczna wręcz dzika radość z możliwości czepiania się zwykłych ludzi, którzy muszą pracować i jakoś żyć.

   • 23 7

   • Kary za mycie auta

    kary dla przedsiębiorców za strajk, kary za brak szmaty na twarzy, za wymianę opon na letnie. Policja sama sobie zniszczyła opinię i nie powinna się dziwić, że wylał się na nią taki hejt.

    • 20 4

  • Kiedyś kretyna chowało się w domu ze wstydem. Dziś kretyn jest bohaterem jutuba. Masz racje niestety

   • 11 0

  • Takich ch..ów jak ten pacan z Mikołowa tylko nagrywać i pokazywać bydlakow niech ich wytykaja palcami a ty padalcu dlaczego bronisz granatowego gestapo?

   • 0 4

 • Opinia wyróżniona

  Hejt spowodowany zazdrością (18)

  No niestety taka jest specyfika naszego narodu. Lubimy zaglądać ludziom do portfela i krew nas zalewa jak komuś wiedzie się lepiej. A już najgorzej jak ktoś coś dostanie np. Lekarze i pielęgniarki darmowe jedzenie. Żyjemy w czasach, że ludziom się wszystko należy.

  • 229 29

  • Teraz etatowcy plują na przedsiębiorców że korzystają z tarczy

   A dla etatowców tarczy nie ma (czyli żadnego ekstra hajsu).

   • 22 2

  • Jakos w innych krajach rzad potrafił zrobić y lekarze pracujacy z zarazonymi nie mieszkali wśród zwykłych ludzi (5)

   i są kwaterowani w innych miejscach, hotelach itp. po to by nie było ryzyka, że mogą zarazić innych robiąc codzienne zakupy.
   A Twarde dane pokazują że najwięcej zarażeń jest w szpitalach i domach opieki od personelu medycznego właśnie. Nic dziwnego że ludzie się boją.

   • 6 34

   • U nas od razy apel z wykorzystywaniem dzieci byl

    • 5 1

   • tu też (1)

    problem jest w podejściu wielu lekarzy, którzy pracują w kilku szpitalach na raz, albo pomimo objawów nadal są w szpitalach i przyjmują ludzi (co jest faktem)

    • 4 7

    • Lekarzy i pielęgniarek jest za mało, nie da się zrobić tak, żeby pracowali w jednym miejscu, chyba , że zamkniesz wszystkie hospicja, nochy i połowę poradni specjalistycznych.

     • 11 0

   • Dzieci są nosicielami wirusa. należy je poprzenosić z mieszkań do domów dziecka?

    • 9 2

   • Stop Hejt!

    Po pierwsze służba zdrowia nie zaraża, tylko jest ofiarą zakażenia. Personel medyczny jest zdrowy, zaraża się w 99% w pracy, od pacjentów, od ludzi którymi się opiekuje, których ratuje.
    Po drugie... Czy państwo myślą, że medycy są robotami bez uczuć, rodzin, emocji!? Jeśli już ktoś aż tak boi się tej służby zdrowia, to niech sam się zamknie w swoim domu i z niego nie wychodzi. Niektórzy muszą pracować i nikt ich nie zastąpi. Uwierzcie mi państwo, że chętnie popracowałabym zdalnie! W ciepłych kapciach, z kanapy, nawet ze skaczącymi po głowie dziećmi. W szpitalu tak się jednak nie da :( Zdrowia życzę... :)

    • 13 0

  • Przywary narodowe widać teraz w całej okazałości. (1)

   Świadomi i empatyczni obywatele tutaj to margines.Każdy kto pracował za granicą w kilku krajach wie że najbardziej złośliwym i nieprzewidywalnym i nieskorym do pomocy jest Polak dla Polaka.Nie raz tego doświadczyłem,a jak awansowałem to ,,lokalsi"mi gratulowali choć wiem że emigrant był dla nich ciężki do zaakceptowania,a krajanie rozpuszczali plotki żeby mi dokopać Dlatego już nic dobrego nie oczekuję od rodaków!

   • 30 2

   • Swoje kompleksy

    Proszę zatrzymać dla siebie.Bo na pewno za pracę nikt nie zazdrości awansu.

    • 4 14

  • Proszę mówić za siebie, nie w imieniu narodu.

   • 6 10

  • Tylko, że tu akurat nie ma czego zazdrościć. Personel medyczny jest przecież szczególnie narażony na kontakt z zakażonymi osobami.

   • 8 0

  • Hejt to hejt, a wytykanie mankamentów i głupoty to co innego.

   • 2 0

  • Kreowanie sztucznych bohaterów. (4)

   Lekarze wykonują swoją pracę tak jak piekarz, mechanik, kasjerka w sklepie. Każdy z tych ludzi jest potrzebny i powinien otrzymać godne wynagrodzenie. Natomiast wdzięczność powinna być okazywana indywidualnie. Kreowanie zbiorowej wdzięczności, szacunku to nic innego jak komunistyczna i korporacyjna propaganda, która jest i powinna być poddawana fali hejtu.

   • 6 9

   • (1)

    To jak tak mądrze piszesz ,to ubierz strój, rękawice i gogle I pomóż medykom .Wtedy zobaczysz jak wyglada praca 12 godz z chorymi ludźmi .A później możesz pisać do woli i relacjonować swoje wypociny .

    • 8 2

    • Bardzo bym chciał

     Ale w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.

     • 3 3

   • A kto ich wykreował?

    Ci sami ludzie którzy teraz wylewają falę hejtu.

    • 0 0

   • w końcu ktoś mądry

    • 0 0

  • No widzisz

   a ja nie będę sponsorował obiadków ludziom którzy zarabiają więcej ode mnie :) W dodatku do przesady opryskliwym

   • 3 3

 • (9)

  Każdy kto był po za granicami Polski to wie, że inne narody są ulepione z innej gliny.Tam podstawą to jest ludzka życzliwość.W Polsce obowiązuje tylko zawiść i zazdrość

  • 157 36

  • (3)

   A kto tą zawiść rozpowszechnia jak nie rządzący? Tylko oni są winni temu co się dzieje.

   • 23 15

   • nawet ty ja rozpowszechniasz...

    • 13 3

   • To zależy, niestety, od nas samych. To czy rząd mi sie podoba czy nie, nie powinno mieć wpływu na stosunek do np: sąsiada, rowerzysty, kolegi w pracy, sprzedawcy itp, itd. Chamstwo, arogancja i buta powinny być napiętnowane. Ale to zależy od wychowania. A nie hodowania. I tyle w temacie.

    • 24 0

   • plus kościół

    • 12 7

  • (1)

   Każdy kto był za granicami, ten wie że inne narody są ulepione z dokładnie tej samej gliny.

   • 16 8

   • na zachód z innej na wschód z podobnej

    • 10 14