W Pomorskiem najwięcej testów na koronawirusa
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że epidemię koronawirusa należy już określać mianem pandemii. Czym jest ten wirus, jakie są objawy wywołanej nim choroby i jak się zachować, jeśli podejrzewamy, że mogliśmy się zarazić?
Czym jest nowy koronawirus SARS-Cov-2?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. chorych. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. osób. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak ochronić się przez zakażeniem?
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1-1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Możesz być zarażony koronawirusem, jeśli:
- w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
- masz podwyższoną temperaturę,
- kaszlesz i masz duszności.
Jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie koronawirusem?
- z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
- jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, bezzwłocznie powiadom telefonicznie Stację Sanitarno-Epidemiologiczną
- do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się wyłącznie pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli na obszarach, w których rozprzestrzenia się wirus (informacje na bieżąco zamieszcza na swojej stronie internetowej główny inspektorat sanitarny) i u których jednocześnie występują: wysoka gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem.
Wytyczne WHO ws. opieki nad lekko chorymi na COVID-19
Masz objawy, ale nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.
W przypadku wątpliwości zadzwoń na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 - bądź do najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:
- WSSE w Gdańsku - ul. Dębinki 4, tel. 605 602 195
- PSSE Gdańsk - ul. Wałowa 27, tel. 698 941 776
- PSSE Gdynia - ul. Starowiejska 50, tel. 605 462 480
- PSSE Sopot - ul. Kościuszki 23, tel. 663 399 599
- Graniczna SSE w Gdyni - ul. Kontenerowa 69, tel. 608 358 721