• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kościół będzie miał problem z rekrutacją nowych księży?

Szymon Zięba
15 maja 2022, godz. 18:00 
Opinie (643)
Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne. Kościół może mieć większy problem ze znalezieniem nowych księży. Zdjęcie ilustracyjne.

W Polsce od 2009 roku rosła liczba duchownych, którzy odeszli z kościoła, trudno o kandydatów na księży, a w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od lat nie odbędą się święcenia kapłańskie. Czy oznacza to, że kościół będzie miał coraz większy problem z "rekrutacją" nowych duchownych? Archidiecezja Gdańska poinformowała, że w ciągu ostatnich dwóch lat święcenia kapłańskie przyjęło szesnastu diakonów. W 2021 - jedenastu, rok wcześniej - pięciu.Dowiadujesz się, że bliska ci osoba zamierza zostać księdzem/zakonnicą. Co robisz?

Sytuacja w Olsztynie odbiła się szerokim echem w mediach. W połowie maja pojawiła się bowiem informacja, że w Wyższym Seminarium Duchownym Metropolii Warmińskiej Hosianum po raz pierwszy od siedmiu dekad nie odbędą się święcenia kapłańskie.

Poinformował o tym w liście do wiernych rektor olsztyńskiego seminarium ks. dr Hubert Tryk.

- Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego, w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy zgłosili się sześć lat temu, nie pozostał ani jeden - przekazał ks. Tryk.
Co jest przyczyną "problemów kadrowych" kościoła?

Mniej chrztów, ślubów i dzieci na religii- Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw bożego skąpstwa, ale przejaw kryzysu powołanych, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia poprzez, chociażby, rezygnację z rodziny - uważa rektor olsztyńskiego seminarium.

Księża, którzy porzucają kościół. Średnio 56 rocznieCo ciekawe, kłopotem może być nie tylko znalezienie nowych duchownych, ale również odejścia od kościoła już wyświęconych księży.

Z ostatniej publikacji Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, dotyczącej "porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku" wynikało, że w ogólnym ujęciu rosła liczba księży, którzy porzucali stan duchowieństwa.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że jedyna, oficjalnie dostępna informacja instytutu, zawiera dane do 2017 roku. Samo opracowanie pochodzi z 2020 r.

- W Europie liczba święceń księży diecezjalnych spada regularnie od roku 2000. W 2017 r. wynosiła 1272. W Polsce liczba święceń księży diecezjalnych również spada od roku 2000 i w ostatnich latach nie przekracza 300 - informowali autorzy dokumentu.

Ślub przed urzędnikiem częściej niż w kościeleZ przytaczanej statystyki wynika, że odsetek święconych księży diecezjalnych w Polsce względem liczby nowo wyświęconych księży w całej Europie nieznacznie rósł od roku 2000 do 2013 aż do poziomu niemal 0,30. Po roku 2013 wyraźnie spadł.

Liczba wyświęceń księży. Liczba wyświęceń księży.
Wynosił on w momencie publikacji dokumentu 0,26. Oznaczało to, że co cztery święcenia w Europie księdza diecezjalnego mają miejsce w Polsce.

W Europie do roku 2009 utrzymywała się też niewielka tendencja wzrostowa dotycząca skali porzucania stanu kapłaństwa. Liczba ta zaczęła wzrastać od 2011 roku - w roku 2017 w Europie 146 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo.

Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.
W Polsce liczba porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych rosła od roku 2000 do 2005, następnie malała do roku 2009. Od roku 2009 znów zaczęła rosnąć.

W roku 2017 w Polsce 73 księży diecezjalnych porzuciło kapłaństwo. Średnia arytmetyczna porzuceń kapłaństwa przez księży diecezjalnych w latach od 2000 do 2017 wynosi 56 rocznie.

Szukam pracy, zatrudnię. Ogłoszenia: Gdańsk, Gdynia, SopotRaport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku. Raport dotyczący porzucenia kapłaństwa na tle liczby księży w Kościele na początku XXI wieku.

W 2021 roku więcej święceń diakonów niż w 2020 na PomorzuJak sytuacja wygląda na Pomorzu? Zapytaliśmy w Archidiecezji Gdańskiej o to, ile osób przyjęło święcenia kapłańskie w ostatnich latach, ile osób (oraz na jakim etapie) w tym czasie zrezygnowało z przyjęcia święceń kapłańskich i w końcu o to, czy są znane powody, z jakich takie osoby wycofywały się z przyjęcia święceń.

- W roku 2020 święcenia kapłańskie przyjęło pięciu diakonów, w roku 2021 jedenastu. W tym roku święcenia kapłańskie są zaplanowane na początek czerwca. Mając na uwadze specyfikę przygotowań do kapłaństwa, szanując prawo do prywatności i decyzję każdego kandydata, archidiecezja gdańska nie udziela informacji na temat powodów rezygnacji z formacji seminaryjnej na jakimkolwiek etapie - poinformował nas ks. Maciej Kwiecień, rzecznik Archidiecezji Gdańskiej.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (643)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.