Fakty i opinie

stat

Kościół św. Mikołaja stoi na kamiennych ławach. To zaskoczenie

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Rusztowania wsparły sklepienie kościoła św. Mikołaja

Niespodziewanym odkryciem zakończyły się badania fundamentów bazyliki świętego Mikołaja w Gdańsku. Pierwotnie przypuszczano, że średniowieczna świątynia została posadowiona na drewnianych palach. Tymczasem jej ściany stoją na kamiennych ławach fundamentowych.Jak często zdarzało ci się bywać w kościele św. Mikołaja?

regularnie 18%
od święta, najwyżej kilka razy do roku 29%
raz czy dwa razy w życiu 31%
nigdy w nim nie byłem 22%
zakończona Łącznie głosów: 2721
Przypomnijmy: w październiku 2018 r. na ścianach, filarach, sklepieniach i posadzce pojawiły się pęknięcia i wybrzuszenia, które sprawiły, że dla bezpieczeństwa kościół został zamknięty. Przypuszczano, że jedną z możliwych przyczyn pęknięć są wysychające pale, na których posadowiona jest świątynia.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku: problemy ze stabilnością

Rozpoczęły się prace mające na celu ratowanie zabytku. Po kilku miesiącach badań okazało się, że ściany kościoła posadowione zostały na kamiennych ławach fundamentowych, układanych w wąskim wykopie. Pod fundamentami nie występują pale drewniane, a ławy kamienne spoczywają bezpośrednio na gruncie rodzimym.

Prace były prowadzone w dwóch miejscach: pod ścianą od strony ul. Świętojańskiej oraz wokół jednego z filarów od strony Hali Targowej.

Zabezpieczone na czas badań i prac konserwatorskich wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku.
Zabezpieczone na czas badań i prac konserwatorskich wnętrze kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. fot. Maciej Kosycarz/KFP
W wykopie wykonanym przy jednym z filarów stwierdzono obecność pochówków, w znacznej części naruszonych. W trakcie prac w tym miejscu pozyskano również nieliczne przedmioty zabytkowe, m.in. drobne dewocjonalia i fragmenty obuwia. Natomiast w drugim wykopie stwierdzono jedynie obecność kości ludzkich ułożonych na wtórnym złożu w obrębie warstw zalegających poniżej posadzki.

Bazylika św. Mikołaja z lotu ptaka. Film z 2018 r.


Jak informują ojcowie Dominikanie, w ciągu kilku tygodni zakończą się uzupełniające badania i pomiary zarekomendowane przez Główną Komisję Konserwatorską.

Opinie (164) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.