Koszalin niegościnny dla trójmiejskich zespołów

13 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

AZS Koszalin tydzień temu pokonał mistrzów Polski Asseco Prokom Gdynia. Tym razem po zażartej walce był górą również nad wicemistrzami z Sopotu. AZS Koszalin tydzień temu pokonał mistrzów Polski Asseco Prokom Gdynia. Tym razem po zażartej walce był górą również nad wicemistrzami z Sopotu.

AZS Koszalin pokonał we własnej hali koszykarzy Trefla 88:86 (18:32, 31:16, 14:21, 25:17). Choć wicemistrzowie Polski zagrali lepiej niż Asseco Prokom Gdynia, który doznał tam porażki w minionej kolejce i kilkukrotnie uzyskiwali niemałą przewagę, kompletnie nie poradzili sobie w końcówce spotkania. W ostatnich sekundach ich szanse na zwycięstwo pogrzebał... Łukasz Wiśniewski, który w decydującej akcji przechwycił podanie Franka Turnera.

TREFL: Turner 19 (5 as.), Dylewicz 18 (6 zb.), Spralja 15, Waczyński 8, Dąbrowski 0 - Zamojski 13, Acker 8, Looby 4, Stefański 1, Jarmakowicz 0, Michalak 0.

AZS: Skibniewski 11 (5 as.), Leończyk 10, Wiśniewski 10,, Robinson 11, Mielczarek 0 - Kuebler 14, Henry 12, Wołoszyn 12, Harris 8.

Mecz lepiej rozpoczęli sopocianie. Udaną akcją trzypunktową po faulu Łukasza Wiśniewskiego rozpoczął Filip Dylewicz, który po celnym rzucie zza łuku niespełna minutę później miał już na koncie sześć punktów. Serią 6:0 odpowiedzieli jednak gospodarze, a na ten dorobek złożyli się do spółki Paweł Leończyk i Wiśniewski.

Gracze Trefla odpowiedzieli kolejną serią, znów zdobywając z rzędu sześć punktów. Akcja dwa plus jeden Sime Spralji i trzypunktowy rzut Franka Turnera wyprowadziły wicemistrzów Polski na prowadzenie 12:6. Punkty dla AZS zdobył jeszcze Wiśniewski, a goście zanotowali kolejny run, tym razem 10:0, co na trzy minuty przed końcem kwarty dawało im prowadzenie 22:9.

O jeden punkt sopocianie zdołali powiększyć prowadzenie do końca premierowej partii (32:18), ale kolejna partia zdecydowanie należała do gospodarzy. Trójki szybko rzucili Michael KueblerBartłomiej Wołoszyn. Tym samym odpowiedział Maurice Acker i gdy wydawało się, że sytuacja znów jest pod kontrolą, koszalinianie zanotowali serię 10:0 zbliżając się do Trefla zaledwie na punkt!

Serię przerwał celnym rzutem za dwa Adam Waczyński, ale po rzutach wolnych Darrella Harrisa i celnych trójkach Roberta SkibniewskiegoJeffa Robinsona AZS wyszedł na prowadzenie 47:42. Wówczas wsadem popisał się debiutujący w Treflu center Kurt Looby, a kolejne punkty dołożyli Dylewicz i Waczyński, odzyskując przewagę (49:48). Na 4 sekundy przed przerwą odbił je Harris, a powiększyć je próbował Wołoszyn, ale został zablokowany przez Looby'ego.

Trzecią kwartę ponownie od celnej trójki rozpoczął AZS, a konkretnie Wiśniewski. Do remisu dwoma trafieniami doprowadził jednak Turner, który wziął na swoje barki zdobywanie punktów w tej części spotkania. Dominujący jednak w rzutach zza łuku koszalinianie zdołali odzyskać przewagę, ale gdy wynosiła ona cztery punkty, najpierw punkty po penetracji zdobył Turner, wyrównał Dylewicz, a za trzy punkty celnie rzucił brylujący w tym elemencie w dotychczasowych spotkaniach Przemysław Zamojski (63:60).

Celny rzut dołożył Spralja i sopocianie wyszli na prowadzenie pięcioma punktami, a przed ostatnią kwartą prowadzili 69:63. AZS stopniowo odrabiał straty, ale gdy tylko zbliżył się na punkt, wicemistrzowie kraju znów odskakiwali. Wyrównanie przyniosły dopiero celne rzuty wolne Leończyka na 2.5 minuty przed końcem spotkania. Co ciekawe, chwilę przed tym jak faulował go Dylewicz, dopiero swoją pierwszą stratę podczas występów w TBL zanotował Turner.

Na 12 sekund przed końcem gry celnym rzutem z wyskoku popisał się Skibniewski, dając prowadzenie gospodarzom (88:86). O czas poprosił trener Żan Tabak, ale po wznowieniu gry podanie Turnera przechwycił... Wiśniewski, który tym samym przerwał nadzieje swoich byłych kolegów na zwycięstwo.

Sopocianie przegrali to spotkanie przede wszystkim w rzutach za trzy punkty oraz rzutach osobistych. Gospodarze trafili 13 na 29 prób zza łuku, podczas gdy Trefl zaledwie 9 na 24. W rzutach jednopunktowych przewaga AZS była jeszcze bardziej przekonująca - wykorzystali 19 na 20 prób, zaś Trefl tylko 9 na 14. Podopiecznym Żana Tabaka nie pomogła nawet wygrana walka na tablicach (30 do 25 w zbiórkach).

Choć 19 punktów zdobył Turner, który tym razem rozegrał aż 30 minut (niespełna 10 na parkiecie spędził Acker) to amerykański rozgrywający zaliczył aż trzy straty (dotychczas mu się to w TBL w ogóle nie zdarzało), a jego celność rzutów z gry ledwo przekroczyła 50 procent. O ile z rzutami za dwa punkty świetnie dobrze sobie Dylewicz (6 celnych na 8 prób), to kapitan Trefla fatalnie spisywał się zza łuku (tylko 1 celny rzut na 6). Coraz lepiej z punktowymi zdobyczami radzi sobie natomiast Spralja, który zaliczył jednak tylko trzy zbiórki (wszystkie w obronie).

Po sukcesie w Superpucharze Polski przeciwko Asseco Prokomowi i ligowych spotkaniach z niżej notowanymi Polpharmą Starogard Gdański i Startem Gdynia, wyjazd do Koszalina przerwał zwycięską passę sopocian, a zimny prysznic tylko potwierdził słowa trenera Tabaka, który tonując dotychczasowy optymizm wielokrotnie przyznawał, że zespół wciąż czeka sporo pracy.

Pozostałe mecze 3. kolejki TBL:
PGE Turów Zgorzelec - Anwil Włocławek 75:64 (24:20, 20:13, 16:16, 15:15), Start Gdynia - Polpharma Starogard Gdański 69:71 69:71 (16:15, 15:24, 16:15, 18:11, d. 4:6) (przeczytaj relację), Stelmet Zielona Góra - Jezioro Tarnobrzeg niedziela 92:84 (19:22, 21:24, 29:10, 23:28), Rosa Radom - Energa Czarni Słupsk 84:94 (22:21, 23:29, 21:20, 18:24), Kotwica Kołobrzeg - Asseco Prokom Gdynia 17:00.

ps.a moze ten AZS tak mocny?????
    znow ten koszmar koncowek:(

• 12 10

• Gratulucje AZS!

Jeszcze tylko Start i Trójmiasto zdobyte!

• 11 18

• AZS Koszalin wygrywa z Treflem Komornikiem Sopot !!! (2)

Tydzień temu śmiano się z Prokom jak umoczył w Koszalinie. Cieszę się z tego wyniku bo pokory i szacunku potrzeba na każdym kroku. Zobaczymy jak Trefl będzie grał jak niebawem zabraknie kasy i dojdą mecze w Europie.

• 24 35

• (1)

Nie dorównuj poziomem co większym fanatykom zza miedzy i nie wyszydzaj ich porażki ani perturbacji finansowych pod koniec zeszłego sezonu, jeśli możesz. Porażka ta bowiem sama w sobie ośmiesza tych od kotar, CWKS Redę i euroligową lożę szyderców - a zapewniam Cię, mimo dominacji na formach jest ich zdecydowana mniejszość. Lokalna rywalizacja to jedno, presja wzmocnionej konkurencji w TBL i eurolidze/eurocupie to drugie - w tym sezonie wszystko możliwe i tym bardziej nie ma co sobie robić pośmiewiska

• 18 5

• Masz rację przesadziłem - sorry ostatni raz

• 11 3

• Jakie długi taka gra

• 12 20

• Gwiazdy Trefla sprowadzone na ziemię !!!

• 20 22

• Wyjątkowa cisza na forum tradycyjnych pieniaczy i mącicieli - Koszalin górą nad wielkim Treflem (3)

• 22 13

• Chyba się zagubiłeś w sieci. (1)

To jest strona trójmiejska.
      Zdobyliście kiedyś mistrza? Pytanie retoryczne(trudne słowo). Jak zdobędziecie to wróć tu ze swoimi mądrościami.

• 9 5

• koledze chyba chodziło o to, że jak APG przegrało to kibice TS'a się spinali i śmiali a teraz sami siedzą cicho bo bęcki dostali.