Fakty i opinie

stat

Kosztowna przebudowa Domu Zdrojowego w Brzeźnie

Tak po przebudowie ma wyglądać Dom Zdrojowy w Brzeźnie. materiały prasowe

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na modernizację historycznego obiektu w pobliżu plaży w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska i jego adaptację na Centrum Edukacji Ekologicznej. Wszystkie oferty znacząco przewyższają kwotę, jaką na ten cel chciało przeznaczyć Hevelianum. Najniższa jest o 10 mln zł wyższa od budżetu inwestycji.Należy zwiększyć środki na realizację tej inwestycji?

tak, to bardzo ważny obiekt, nie tylko dla mieszkańców Brzeźna 63%
można by było, gdyby nie brakowało aż tak dużo 17%
nie, nie ma pośpiechu, lepiej rozpisać nowy przetarg 20%
zakończona Łącznie głosów: 1498
Działające od ponad dekady Hevelianum, które swoją siedzibę ma na fortyfikacjach Góry Gradowej, planuje kilka spektakularnych inwestycji. Niestety, na razie ma do nich pecha, bowiem okazuje się, że ich realizacja jest bardziej kosztowna niż zakładano. Tak było chociażby w przypadku planetarium, dla budowy którego ogłoszono właśnie drugie postępowanie.

Podobny los może spotkać Dom Zdrojowy w Brzeźnie.

Od 23 do 27 mln złWłaśnie otwarto koperty w przetargu na przebudowę tego obiektu oraz zmianę jego funkcji na miejsce edukacyjne dla dzieci i młodzieży z restauracją i hostelem.

Oferty złożyły trzy firmy:


  • Poleko Budownictwo z Gdańska - ponad 22,9 mln zł

  • Restauro z Torunia - ponad 24,1 mln zł

  • Budomex z Sopotu - 27 mln zł


Zamawiający ma natomiast na ten cel 13 mln zł, co oznacza, że nawet najtańsza oferta przekracza budżet o blisko 10 mln zł. Czy to oznacza, że postępowanie będzie musiało zostać powtórzone, podobnie jak w przypadku planetarium? Jeszcze nie wiadomo.

- Mamy 30 dni na rozpatrzenie ofert pod względem formalnym - mówi Joanna Bieganowska, p.o. kierownika działu promocji i komunikacji Hevelianum.

Hotel dla owadów, restauracja i hostelZakres prac jest bardzo rozległy. Dotyczy bowiem nie tylko przebudowy Domu Zdrojowego i zmiana jego funkcji, ale też budowy budynku technicznego, układu drogowego, zewnętrznej instalacji kanalizacji deszczowej z przyłączem i zbiornikami wód deszczowych przetrzymującymi wody i rozbiórką budynku gospodarczego.

W ramach inwestycji odtworzone zostaną fragmenty ogrodu z trawnikami i zielenią ozdobną. Od strony morza znajdzie się miejsce na ścieżkę edukacyjną, hotel dla owadów i meble parkowe. Powstaną również miejsca parkingowe.

W budynku dawnego Domu Zdrojowego oraz w przyległym parku powstać ma Centrum Edukacji Ekologicznej. Grupy zorganizowane młodzieży szkolnej oraz uczestnicy indywidualni będą mogli korzystać z różnych rodzajów aktywności, m.in. wykładów, szkoleń, paneli dyskusyjnych i warsztatów ekologicznych. Do dyspozycji gości będą miejsca noclegowe i restauracja.

Jeśli Hevelianum zdecyduje się wybrać wykonawcę, ten będzie miał 1,5 roku na realizację wszystkich elementów tego zadania.

Tak zmieni się Dom Zdrojowy i jego okolice