Fakty i opinie

Kozłowski do Brukseli, Struk nowym marszałkiem

Donald Tusk zdecydował, że to Janusz Lewandowski zostanie polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej. Jeśli faktycznie Lewandowski zostanie komisarzem, jego mandat w Parlamencie Europejskim przejmie marszałek pomorski, Jan Kozłowski.
Donald Tusk zdecydował, że to Janusz Lewandowski zostanie polskim kandydatem na członka Komisji Europejskiej. Jeśli faktycznie Lewandowski zostanie komisarzem, jego mandat w Parlamencie Europejskim przejmie marszałek pomorski, Jan Kozłowski. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Janusz Lewandowski europejskim komisarzem, marszałek pomorski Jan Kozłowski posłem do Parlamentu Europejskiego. Nowym marszałkiem najprawdopodobniej Mieczysław Struk.Mieczysław Struk, nowy marszałek pomorski?
Mieczysław Struk, nowy marszałek pomorski? fot. KM/KFP
- Kandydatem na polskiego komisarza w UE, którego wybrał premier, jest Janusz Lewandowski - powiedział we wtorek w Brukseli szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Mikołaj Dowgielewicz w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Jak tłumaczył szef UKIE, Lewandowski, pomorski poseł PO do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku, to człowiek biegły w sprawach ekonomicznych, który dobrze zna Brukselę i politykę europejską. - Jest szanowany w Brukseli, to kandydat pierwszoligowy, aby objąć ważną tekę w Komisji Europejskiej - powiedział Dowgielewicz.

Nominacja Lewandowskiego oznacza polityczne zamieszanie na Pomorzu. Jego mandat poselski obejmie bowiem marszałek Jan Kozłowski, który osiągnął trzeci wynik na pomorskiej liście PO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kto zajmie jego miejsce?

- Przyszłego marszałka wybierze Sejmik, ale ja będę rekomendował na to stanowisko mojego zastępcę, wicemarszałka Mieczysława Struka - mówi Jan Kozłowski.

Mieczysław Struk pochodzi z Jastarni, gdzie przez 12 lat był burmistrzem. Od 2005 roku jest wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Odpowiada za sprawy gospodarcze, w tym fundusze unijne oraz infrastrukturę województwa.

Nominacja Struka jest pewna, ponieważ popiera ją nie tylko marszałek Kozłowski, ale także mający większość w pomorskim Sejmiku klub PO oraz władze partii. Sprawa powinna się rozstrzygnąć 27 lipca, na sesji Sejmiku Samorządowego.

Kto z kolei zajmie stanowisko Struka? Nasze źródła w PO mówią, że szanse na posadę wicemarszałka ma dotychczasowy członek zarządu województwa, Wiesław Byczkowski.

Zanim jednak Lewandowski zostanie komisarzem musi zyskać aprobatę szefa Komisji Europejskiej i zostać zaprzysiężony przez Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Te procedury mogłyby zakończyć się w pierwszej połowie lipca i wtenczas Lewandowski zasiadłby w KE.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (154)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.