- 1 Pomysł radnego na wypadki na obwodnicy (166 opinii)
- 2 Druga zorza polarna nad Trójmiastem (34 opinie)
- 3 Zablokował obwodnicę, usłyszał zarzuty (58 opinii)
- 4 Najszybsze tramwaje nadal zbyt wolne (63 opinie)
- 5 Otwarcie przejścia przy dworcu tuż tuż (214 opinii)
- 6 W parku Centralnym już się nie zgubisz (67 opinii)
Krok w stronę trójmiejskich lasów społecznych i ograniczenia wycinki
Będą pełnić kluczową rolę w życiu lokalnych społeczności, uwzględniając zarówno ich potrzeby rekreacyjne, jak i ekologiczne. Ustanowienie tzw. lasów społecznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to jeden z głównych projektów, nad którymi w najbliższych miesiącach będzie pracować Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. Przedłużono także tzw. moratoria na ograniczenie i zakaz wycinki drzew.
- Czym są lasy społeczne?
- Ograniczenie wycinki drzew na terenie TPK
- Ograniczenie w wycince drzew. Co się zmieni?
Czym są lasy społeczne?
Lasy społeczne to również lasy, które są nie tylko kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności oraz miejsca pracy, ale też mają rozwijać ideę zielonych pierścieni wokół dużych miast.
W sierpniu 2024 r. przedstawiciele resortu środowiska informowali o wyznaczeniu w kraju 14 lokalizacji, gdzie mają powstać lasy społeczne.
W naszym przypadku chodzi m.in. o obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Resort środowiska informował, że to kolejny krok mający zwiększyć ochronę lasów w Polsce, po styczniowym moratorium, które ograniczyło wycinkę w dziesięciu lokalizacjach, m.in. na terenie wspomnianego TPK i Wyspy Sobieszewskiej.
- Warto podkreślić, że lasy społeczne na terenie Nadleśnictwa Gdańsk już funkcjonują i odgrywają istotną rolę w życiu lokalnych społeczności, oferując nie tylko możliwość aktywnego spędzania czasu, ale także promując edukację ekologiczną. Zgodnie z założeniami lasy te mają pełnić funkcję rekreacyjną, przy jednoczesnym zachowaniu walorów przyrodniczych. Ważne jest także, aby uwzględniały lokalne potrzeby, takie jak dostęp do terenów zielonych - mówi Adrian Wiśniowski, starszy specjalista Straży Leśnej ds. społecznych funkcji lasu i organizacji.
Aktywiści protestują przeciwko wycinaniu TPK (84 opinie)
Zgodnie z decyzją ministerstwa nad szczegółowymi propozycjami obszarów o wiodącej funkcji społecznej pracować będą lokalne zespoły ds. lasów społecznych.
W skład zespołu wchodzą:
- przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
- posłowie,
- samorządowcy,
- organizacje społeczne,
- naukowcy,
- przedstawiciele Lasów Państwowych
- i przemysłu drzewnego.
Nad całością procesu czuwać będzie wojewoda odpowiedni dla każdego regionu.
Pierwsze spotkanie zespołu odpowiedzialnego za obszar Trójmiasta odbyło się 12 września, a kolejne są zaplanowane na 25 września oraz 1, 3 i 10 października. Ostateczny raport z prac zespołu zostanie przekazany wojewodzie do końca października.
Ograniczenie wycinki drzew na terenie TPK
Przypomnijmy, na początku roku informowaliśmy, że Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znalazły się wśród 10 kompleksów leśnych w całej Polsce, w których ma zostać ograniczona lub wstrzymana wycinka drzew.
Oprócz lasów wokół Trójmiasta znalazły się tereny leśne w sąsiedztwie Wrocławia, Puszcza Borecka, Iwonicz-Zdrój i Rymanów Zdrój, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Bieszczady i Puszcza Romincka.
Jak podkreślał wówczas Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, tereny te stanowią 1,3 proc. polskich lasów.
Ograniczenie w wycince drzew. Co się zmieni?
Leśnicy informują tym samym o efektach konsultacji społecznych, prowadzonych w odpowiedzi na wprowadzenie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska moratorium ograniczające pozyskanie drewna.
Oprócz Gdańska dotyczyły jeszcze czterech dyrekcji regionalnych: w Białymstoku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu.
Co się zmieni?
- Pierwotnie zgodnie z decyzją z 8 stycznia 2024 r., półroczny zakaz pozyskania drewna dotyczył obszaru 95 tys. ha lasów na terenie 28 nadleśnictw.
- Obszar wyłączony z pozyskania drewna na terenie Nadleśnictwa Gdańsk, pierwotnie obejmował powierzchnię 499,80 ha.
- Po półrocznym obowiązywaniu ograniczeń, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłużyło moratoria, zlecając jednocześnie Lasom Państwowym aktualizację objętych nim terenów.
- RDLP w Gdańsku, zgodnie z tym zaleceniem, zaproponowała modyfikację obszarów wyłączonych z użytkowania leśnego. Pominięte zostało 12 powierzchni o łącznym obszarze 49,94 ha, a uwzględniono dodatkowych 12 powierzchni zajmujących łącznie 59,03 ha.
- Zaktualizowane powierzchnie obejmują tereny mające szczególne znaczenie z punktu widzenia społecznego i krajobrazowego.
- Konsultacje społeczne stanowiły kluczowy element w procesie wprowadzonego moratorium na pozyskiwanie drewna w Nadleśnictwie Gdańsk. Łącznie zebrano 1115 opinii, które zostały przekazane za pośrednictwem poczty elektronicznej i tradycyjnej - mówi Łukasz Plonus, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.
Wyniki konsultacji wskazują, że znaczna większość - 1028 opinii (92 proc.) - wskazywała na negatywne skutki gospodarcze lub ograniczenia w dostępności lasów. Nieliczne wnioski - 59 (5 proc.) - wyrażały akceptację dla propozycji RDLP w całości, uznając je za odpowiednio uzasadnione i korzystne dla ochrony środowiska bądź zawierały uwagi wobec konkretnych lokalizacji. Najmniej, bo 28 opinii (3 proc.) wyrażało aprobatę dla moratoriów, a jednocześnie całościowo negowały propozycję aktualizacji przedstawioną przez RDLP.
- Zebrane uwagi po konsultacjach społecznych wskazują na różnorodność opinii uczestników. Jednak należy podkreślić, że konsultacje nie mają charakteru referendum. Ich celem było zebranie informacji z różnorodnych środowisk, które pomogą w dalszym procesie decyzyjnym. Zgodnie z poleceniem ministerstwa wnioski zostały przedstawione w raporcie końcowym. Dokument posłuży jako baza do dalszych działań - podsumowuje Łukasz Plonus.
Miejsca
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-09-19 12:24
A może by tak najpierw posprzątać te lasy? (20)
I usunąć masę powalonych, starych drzew. Oraz zająć się tymi, które za chwilę mogą runąć na społecznych przechodniów.
Nie bądźcie hipokrytami. Skoro chcecie lasów dla ludzi, to się nimi odpowiednio zajmijcie, zamiast robić głupią politykę przeciw wszystkim i wszystkiemu, a zwłaszcza logice.- 45 200
-
2024-09-19 18:57
Powalone drzewa to nie śmieci (1)
Co za powalony pomysł ? Masz problem weź worek i sprzątaj ludzkie śmieci. Las jest dla drzew i zwierząt to nie park miejski.
- 28 6
-
2024-09-19 20:48
Las miejski to nie rezerwat d..b..u aby zostaekac w nim polamane drzewa.
- 3 8
-
2024-09-19 17:22
Najpierw (2)
Burdel u siebie sprzatnij a potem zabierz się za las panie wzorowy sprzataczu. Powalone drzewa tworzą sciółkę leśną ktora wzbogaca glebę i tworzy podłoże pod przyszłe uprawy. Dlatego NIE usuwa się ani szyszek ani
zlamanych drzew ani polamanych gałęzi...najgorsze jest kiedy glup rozprawia o glupocie- 23 7
-
2024-09-19 19:19
Hahaha, od razu widać specjalizację level hard!
Proponuję najpierw zapoznać się z absolutnymi podstawami leśnictwa i poczytać co tworzy ściółkę leśną. Wujek Google na tym etapie w zupełności wystarczy.
A później możemy pogadać o kolejnych "głupotach" XD- 4 10
-
2024-09-19 17:44
A to jest taka typowa wiedza z internetu?
Czy masz jakieś wykształcenie w tym kierunku?
- 5 3
-
2024-09-19 16:49
Jedź na plantację drzew, to jest Park Krajobrazowy.
- 5 3
-
2024-09-19 16:21
(1)
Drzewa przewrócone w lesie powinny tam leżeć bo to jest las jak ktoś chce je sprzątać i usuwać uschnięte to chyba pomylił las z parkiem.
- 19 6
-
2024-09-19 16:27
To ma być las społeczny...
a społeczeństwo roszczeniowe jest teraz bardzo.
- 8 4
-
2024-09-19 15:59
Kiedy zakaz betonowania Otuliny TPK? Czy wy widzicie co robią planiści na Górnym Tarasie?
- 10 1
-
2024-09-19 14:29
Nie bywasz w tych lasach czy jesteś podpłaconym trollem? (6)
Bo to twój wpis jest przeciwko logice. Widzieliśmy przez ostatnie 8 lat jak pięknie w lasach robiono tzw porządek. W miejsce drzew pojawiały się polanki, ciężarówki wywoziły drewno jak konwój cocacoli ze świątecznej reklamy niszcząc ścieżki i płosząc zwierzęta, w wielu miejscach gdzie była wilgoć teraz są połacie piachu. Także myślę, że jak na twoje standardy las jest aż za bardzo "uporządkowany". A jak się boisz, że coś runie na ciebie to trzymaj się z dala.
- 31 8
-
2024-09-19 15:56
Byłeś kiedyś w lesie? Troszkę większym niż park przed domem? (3)
Otóż las należy pielęgnować i o niego dbać, tak jak w przypadku każdej innej uprawy.
Już nie wspominając, że przecinki czy trzebieże są właśnie częścią tej pielęgnacji, żeby się np. szkodniki nie rozprzestrzeniały, a las mógł dobrze rozwijać.
Ale oczywiście... zobaczyłeś kilka ściętych drzew a w TVN powiedzieli, że planeta płonie iOtóż las należy pielęgnować i o niego dbać, tak jak w przypadku każdej innej uprawy.
Już nie wspominając, że przecinki czy trzebieże są właśnie częścią tej pielęgnacji, żeby się np. szkodniki nie rozprzestrzeniały, a las mógł dobrze rozwijać.
Ale oczywiście... zobaczyłeś kilka ściętych drzew a w TVN powiedzieli, że planeta płonie i popłynąłeś z prądem propagandy, za to pod prąd wiedzy i logiki. Tak jak niestety większość komentujących sztucznie pompowany temat lasów, z pobudek czysto politycznych.
I na koniec jako ciekawostka do samodzielnego przemyślenia, choć to może zbyt wysokie wymagania... czy słyszałeś o czymś takim jak plan urządzania lasu i kiedy (za jakich rządów) dla terenów w naszych okolicach był ostatnio uchwalany? I pytanie drugie... czy wiesz jaki jest obecnie, po zmianie władzy eksport drewna z Polski, zwłaszcza w porównaniu do lat ubiegłych? Aha, w TVN czy neoTVP tego nie mówili? No cóż...- 12 19
-
2024-09-19 17:42
"tak jak w przypadku każdej uprawy"
i już wiemy, że mamy do czynienia z jednym z braci O.
- 8 5
-
2024-09-19 16:28
(1)
Jakoś lasy na tych terenach rosną od ostatniego zlodowacenia więc będzie około 8 tysięcy lat i dały radę bez naszej pomocy a ludzie "uprawiają las "może z 200 lat i wygląda to słabo.
Trzeba wiedzieć o czym się mówić- 12 6
-
2024-09-19 19:08
No właśnie, trzeba wiedzieć...
Więc ciekawe rzeczy opowiadasz o ośmiotysięcznikach w TPK.
I kluczowa sprawa... jak sam napisałeś/aś... jakoś rosną. Jak się nieco podszkolisz z tematu, to przestaniesz chcieć, żeby jakoś rosły, a zadbasz żeby rosły dobrze i bezpiecznie. Tylko trzeba wyłączyć sztucznie pompowane emocje i włączyć wiedzę i logikę.- 4 5
-
2024-09-19 15:17
(1)
To jak nic jest bliski mundurowych LP albo i sam gajowy któremu zakręcono kurek.
- 10 5
-
2024-09-19 20:03
nawet gdyby, to co z tego? Przynajmniej wie o czym pisze.
- 2 0
-
2024-09-19 13:33
Może jeszcze ścieżki leśne wyłozyć brukiem? Bo przecież można się potknąć o korzeń....
- 38 3
-
2024-09-19 13:09
(2)
Powalone i stare drzewa nalezy stanowia bo zastnowia cenna wartosc mikrobiologiczna przeciez...
- 34 4
-
2024-09-19 13:59
(1)
Chodziło mu o drzewa powalone na inne drzewa i zagrożenie ...ale jak się łaś widzi na smartfonie i z samochodu to się nie udzielaj.
- 6 16
-
2024-09-19 15:44
Wreszcie ktoś ktoś rozumie o czym mowa...
Reszta komentujących co najwyżej widzi zapewne parę drzew ze swojego mordoru i uważa się za leśników.
- 4 6
-
2024-09-19 12:20
Oprócz Moratorium a zakazu wycinki (6)
Leśnicy muszą teraz naprawić leśne dukty zniszczone ciężkim sprzętem.
Niekiedy to aż płakać się chce patrzac na zniszczona ściółkę i rozryte trakty leśne.
Skoro już nie tną to niech zaczną naprawiać swoje zniszczenia.- 204 34
-
2024-09-19 12:34
czemu ta opinia dostaje minusy ? (5)
kto bywał w lesie w ostatnich latach ten wie co autor komentarza miał na myśli
- 39 7
-
2024-09-19 12:40
Ponieważ te leśne dukty istnieją tylko dlatego, że w lasach prowadzona była i jest gospodarka związana z pozyskiwaniem drewna. (4)
Lasy Państwowe na bieżąco utrzymują i remontują te drogi. Nikt inny tego nie robi. Drogi leśne to, jak na razie, przede wszystkim drogi gospodarcze.
- 5 28
-
2024-09-19 13:50
(1)
Nie tak dawno otwierali trasę rowerowej za grube pieniądze - droga była już wcześniej, ale dodali flagi i wyrównali nawierzchnię, a kilka miesięcy później wjeżdżały tam składy (takie jak z "oszukać przeznaczenie") bo mogły podjechać dalej niż zwykle dzięki tej drodze. Jak załadowali drewno (długie, nie jakieś tam tanie pocięte świerki na 1,5 m
Nie tak dawno otwierali trasę rowerowej za grube pieniądze - droga była już wcześniej, ale dodali flagi i wyrównali nawierzchnię, a kilka miesięcy później wjeżdżały tam składy (takie jak z "oszukać przeznaczenie") bo mogły podjechać dalej niż zwykle dzięki tej drodze. Jak załadowali drewno (długie, nie jakieś tam tanie pocięte świerki na 1,5 m kłody) to zostawili nawierzchnię ze głębokimi śladami po kołach. Nie była to nawierzchnia przygotowana na taki tonarz, ale posłużyli się nią aby wjechać głębiej do lasu. Pieniądze w błoto.
- 17 2
-
2024-09-19 14:31
Super biznes - najpierw za dopłaty zrobili dogodną drogę dla rowerów, pardon ciężarówek
A potem wywieźli co mieli. Drewno ukradzione i sprzedane, projekt zrealizowany, pora na CSa
- 9 1
-
2024-09-19 12:58
Drogi zaznaczone jako piesze i rowerowe czasemsą nie do przebycia! (1)
Koleiny po ciągnikach na pół metra, powodzenia na spacerze z wózkiem dziecięcym, rowerem czy dla osoby starszej
- 23 4
-
2024-09-19 14:55
Ale jesteś świadomy(a), ze ta droga służy do wywozu drewna z lasu. A to że ktoś na drodze zakładowej zrobił oznaczenia, to nie znaczy, ze straciła swoja podstawową funkcje
- 2 13
-
2024-09-19 12:29
Super wiadomość (13)
Przez ostatnie 10 lat w Polsce wycinka zwiększyła się z 32 mln m3 do 40 mln m3. Dane publiczne, raporty dostępne na stronie Lasów Państwowych. Stąd jakiekolwiek ograniczenia w wycince TPK to spora zmiana na plus.
- 129 36
-
2024-09-19 19:16
a o ile zwrosła w 10 lat globalna powierzchnia terenów zalesionych?
i potencjał do wycinki?, tego brakuje w twojej wiadomości
- 4 0
-
2024-09-19 12:54
(6)
to nadal tniemy tylko połowę przyrostów bo tych jest rocznie 78,9 mln m3
- 14 9
-
2024-09-19 14:58
(1)
W tym jest drewno z wichury w 2017r. A to nie było planowane
- 3 1
-
2024-09-19 21:27
tu się akurat nie zgodzę, drewno z wichury szybko poszarzało i nie nadało się do obróbki. Co najwyżej na opał. Przykre ale niestety tak się dzieje jeśli się szybko go nie obrobi. A nie dało się bo to były bardzo duże ilości bardzo złej jakości drewna, połamanego po prostu i sporo nie nadającego się do obróbki trakiem bo za cienkie.
- 1 0
-
2024-09-19 13:10
(3)
Wycinka powinna byc ograniczona o 50% na najblizsze 10 lat. Do tego powinnismy sadzic jak najwiecej nowych polaci lasow.
- 10 15
-
2024-09-19 15:07
Nie o ilość chodzi a o jakość (1)
Ciąć monokultury ale za to posadzić lepszej jakości las. Ale co tam większość ludzi łącznie z decydentami nie rozumie nic poza liczbami z excela...
- 5 1
-
2024-09-19 21:25
akurat leśnicy rozumieją to lepiej niż ktokolwiek. Sieje się taki las jaki rósł zawsze, endemiczny
- 1 0
-
2024-09-19 13:54
Wcale nie musi być ograniczana bo wycinamy tylko połowę tego co przyrasta. Dla przykładu Niemcy i Francuzi tną 80 i 100%, nie pamiętam którzy więcej i u nich ilość lasów przez to pozostaje na tym samym poziomie.
- 7 4
-
2024-09-19 12:50
Oczywiście taki krzykacz forumowy nie ma pojęcia o faktach. (3)
Zwiększenie ilosci pozyskiwanego drewna to w głownej mierze efekt zwiększającej się powierzchni lasów oraz wejścia w odpowiedni wiek bardzo dużych powierzchni lasów sadzonych po wojnie.
- 13 11
-
2024-09-19 13:54
(2)
Idź na czarny szlak, idż na niebiesi szlak albo na żółty, i zobacz co tam sie działo i dzieje. Może najpierw wejdź do lasu. Obszar w okolicach Doliny Radości to powinien być rezerwuar czystej, prawdziwej przyrody dla mieszkańcow Gdańska. A tam jest co chwilę porozjeżdzane, a na Wgórzach Marii śmierdzi ściekami z Osowej.
- 7 7
-
2024-09-21 06:05
To do Wodociahow Gdańskich
Naprawa i przeglady kanalizacji to nie uwagi do lasów. Poza tym Zlota Karczma z przyległościami to jest główny sprawca smrodu.
- 0 0
-
2024-09-19 13:58
Jak rezerwuar czystej, prawdziwej przyrody,
to wtedy nie dla mieszkańców. Albo rezerwat, albo ZOO.
- 2 3
-
2024-09-19 12:35
czyli ok 1m3 na osobę - średnia unijna.
- 6 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.