Fakty i opinie

Ks. Kaczkowski: Każdego dnia trzeba zrobić trochę więcej

Najnowszy artukuł na ten temat

Ks. Kaczkowski pochowany w Sopocie

Ksiądz Jan Kaczkowski: Zbawienie nie przychodzi z automatu. Zakonnica może się potępić, bo przez 40 lat nienawidziła koleżanki z celi obok. A menel może się zbawić, bo w ostatniej chwili swojego życia powie "Jezu - wybacz mi".
Ksiądz Jan Kaczkowski: Zbawienie nie przychodzi z automatu. Zakonnica może się potępić, bo przez 40 lat nienawidziła koleżanki z celi obok. A menel może się zbawić, bo w ostatniej chwili swojego życia powie "Jezu - wybacz mi".

Mówią, że mam parcie na szkło, ale ja mam już tylko parcie na drewno, to w trumnie - mówi ks. Jan Kaczkowski, dyrektor hospicjum w Pucku, sam cierpiący na glejaka mózgu.Po hospicjum w Pucku kręci się sporo osób: pracownicy, rodziny chorych, sami chorzy. Ale są też ludzie, których teoretycznie z tym miejscem nic już nie wiąże. Tacy jak pani Krystyna, która niedawno pożegnała męża. Spędził w hospicjum osiem miesięcy.

- Proszę pana, byłam tu prawie codziennie, zaprzyjaźniłam się z tymi ludźmi, z chorymi, z personelem, wolontariuszami. To miejsce tętni życiem i miłością. To hospicjum, ten cudowny ksiądz, to jak kawałek nieba na ziemi. Nasze społeczeństwo boi się słowa "hospicjum". Niektórzy mówią: "oddałam do hospicjum", a tu jest wspaniała opieka, pomoc na każdy wyraz bólu, nie tylko pacjentów, ale bliskim i rodzinie. Dzięki ludziom tu pracującym ja wiem, że ci którzy odchodzą, nadal są wśród swoich bliskich.
Ksiądz Jan Kaczkowski wita mnie w drzwiach, wchodzę do jasnego biurowego pokoju, zachęcony zajmuję miejsce przy stole. Ksiądz zbliża się do stołu powoli, ma spore kłopoty z poruszaniem się. Glejak mózgu, na który cierpi, jest chorobą postępującą.

Grzegorz Jezierski: Proszę księdza, chciałem porozmawiać o świętach. W sklepach tłok, w głowach też - zakupy, potrawy, prezenty. W telewizji standard - politycy obrzucają się błotem, trochę o wojnie z islamistami, na koniec dla rozluźnienia atmosfery pokaże się choinkę i kolorowe paczki w marketach - i tak mija dzień.

- No, jeszcze czasami dodaje się jeszcze jakiś kawałek dla zmiękczenia serc, jakaś biedna rodzina albo sierotka, która nie dostanie prezentów. Czasami to działa i telewidzowie zrzucają się by komuś było ciut lżej w tym okresie.
A jak jest tu - w hospicjum?

- Jak zawsze. Na pierwszym miejscu pomoc - chorym, rodzinom, bliskim. Nie ważne czy tej pomocy potrzebuje dawny partyjny działacz, świadek Jehowy, ateista, czy zapomniany przez wszystkich odnaleziony na działkach konający bezdomny. Nie stosujemy selekcji.
Za swoją działalność w hospicjum został ksiądz uhonorowany papieskim medalem, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, niedawno otrzymał ksiądz Różę Gali. Jest ksiądz jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych w Polsce.

- Ktoś kiedyś nawet złośliwie powiedział, że mam "parcie na szkło" - zabolało. Tak naprawdę patrząc na mój stan, na postępującą chorobę - mam raczej parcie na drewno, na trumnę. Jestem zwykłym księdzem.
Gdy przed spotkaniem z księdzem powiedziałem młodemu znajomemu, że jadę tu na spotkanie, zareagował entuzjastycznie: "Woow, to ten niesamowity ksiądz, który dociera do wszystkich, inni niż wszyscy".

- Czy w życiu musi być fajnie zawsze? Nie. W sercu trzeba mieć Chrystusa. Mi nie chodzi o to, by ludzie nie odchodzili od kościoła, ale o to, żeby nie porzucali Pana Boga. Kościół, choć jest ciałem Chrystusa, jest instytucją w jakiejś mierze wtórną. Trzeba mieć tego Chrystusa w sercu i tak silną wiarę, żeby żaden nawet najdurniejszy ksiądz, tego Jezusa z serca nie wyrwał. To jest dla mnie fundament. I jeżeli choćby w przypadku niektórych mam w tym jakiś udział, to chwała Panu, no bo przecież nie mnie.
Kiedyś "Arka Noego" śpiewała, że każdy może być świętym.

- Powinniśmy robić wszystko, żeby nimi zostać. Moim jedynym celem jest zbawienie.
No ale to ksiądz ma jakby zaklepane. Po pierwsze jest ksiądz księdzem, po drugie pomaga ksiądz chorym w ostatnich dniach ich życia.

- Niekoniecznie, zbawienie nie przychodzi z automatu. Zakonnica może się potępić, bo przez 40 lat nienawidziła koleżanki z celi obok. A menel może się zbawić, bo w ostatniej chwili swojego życia powie "Jezu - wybacz mi". Przyzwoitość polega na tym, że trzeba robić więcej. To że kochasz swoje dzieci, że ich nie bijesz, nie krzywdzisz - to żadna zasługa, to wychodzenie na zero. Zadaj pytanie sobie - co zrobię więcej? Ja już nie mam czasu, więc żyję na pełnej petardzie, chcę każdego dnia robić więcej.
Gdy patrzy ksiądz na to co dzieje się w naszym kraju, na zajadłych polityków, na wojujących dziennikarzy, gdzie poziom nienawiści do odmiennej frakcji jest wyższy zdecydowanie od poziomu wiedzy i kultury - co ksiądz myśli?

- Modliłem się za Jaruzelskiego, za Kiszczaka, został mi jeszcze Jerzy Urban. Wszystkim życzę zbawienia, łącznie z sobą - nie byłbym katolickim kapłanem, gdybym myślał inaczej. Pamięta pan tych wszystkich zajadłych katolików i prawdziwych Polaków, którzy by tych wszystkich innych skrócili o głowę?

Dziś święta rodzina na pewno by do Polski nie wjechała. Oni byli uchodźcami, i to nie ekonomicznymi, ale politycznymi, bo Herod chciał pozbawić Jezusa głowy. Spójrzmy na nich:
Józef - z brodą, prawdopodobnie wyglądał jak talib, i nie wiadomo czy nie miał pasa szahida, żeby się wysadzić. Matka dziewica - jakaś dziwna, niby dziewica a matka, no a w dziecku też pewnie coś paskudnego ukryte było. No i ten nieszczęsny osioł, zapchlony przewoźnik, który przynosi pełno pasożytów. Tu niejeden polityk z sejmowej mównicy krzyczałby: "przyciągną tu pasożyty". Dla mnie haniebne jest, że tych wszystkich "innych" próbuje się odczłowieczyć.

Słowo "gościnność" składa się z dwóch członów: "gość" i "inność". Zaakceptujmy inność. To puste miejsce przy wigilijnym stole, jest - niestety - w naszej kulturze fikcją. Jeśli nie masz miejsca przy swoim stole dla potrzebującego, nie słyszysz pukania, bo śpiewasz sobie grzecznie kolędy - nie wierzysz. Dołączasz do ignorantów, którzy twierdzą że Jezusa nie było.

Chciałbym państwu życzyć, abyście uwierzyli, że Bóg przyjął ciało, i schronił się pomiędzy bezbronną główką, a małymi stópkami. Równość i godność człowieka wynika z tego faktu wcielenia, nie z haseł rewolucji francuskiej liberté, égalité, fraternité. Poczujmy ten przywilej na święta, idźmy do świętej komunii - bo to ona daje magię świąt. Nie pierniki, ani nawet rodzinna atmosfera, bo te możemy sobie zawsze stworzyć przy każdej niedzieli. I każdego dnia róbmy coś więcej, niż musimy.

Opinie (124) 2 zablokowane

 • nie zgadzam się z tym panem.sadzę że tkwi w błędzie. (14)

  Kiedy nie musze nic potrafię musieć.

  • 28 305

  • nie, ty go nie rozumiesz... (1)

   • 93 9

   • powiedzenie że się ktoś z kimś nie zgadza, jest grzeczne i nikomu nie umniejsza,

    ale powiedzenie że ktoś kogoś nie rozumie, bardzo często wyraża wyższość nad drugim człowiekiem, wyższość z pychy, że przecież ja wiem lepiej...

    • 33 25

  • a z czym dokłądnie sie nie zgadasz ? przecież mówi tylko o tym, żeby czynić dobro

   • 46 7

  • Precz z preczem

   • 19 2

  • (5)

   Czy nie boisz się, że po śmierci po prostu zjedzą Cię robaki?

   • 9 6

   • Hmmm...

    Po śmierci każdy stanie się nawozem..
    Kolej życia jest taka, że śmierć czeka każdego. Lęk przed śmiercią to główne paliwo dla czarodziejów w sutannach, swoimi czynami wielokrotnie udowadniali, że nie boją się piekła..

    • 14 18

   • (3)

    Nie zjedzą. Będę skremowany.

    • 10 7

    • (2)

     a dużo będzie z ciebie tego kremu?

     • 9 4

     • (1)

      Krem de la krem

      • 4 3

      • de la mezą

       z zasmażką

       • 1 2

  • Masz racje (3)

   Wystarczy przeczytac artykul z dystansem....Texty typu chrystus czyli jakis zyd(scyta) urodzony w grocie a nie w jakims zlobie nie bedzie siedzial w moim sercu.
   Matka dziwica,zbawienie wiara w jezusa boga ...co to za brednie!!!
   Trzeba byc nawiedzonym aby w to wierzyc.
   Nie macie ludzie innych wartosci? Dzieci rodzina rzeczywistosc ktora was otacza?
   Obudzcie sie mlodzi ludzie bo mohery juz swoje w tym kraju zrobily.

   • 4 23

   • Zapraszam do przeczytania (2)

    Panie, Pani poczytaj sobie o współczesnych cudach ktore działa Chrystus, poczytaj o swietych - o ojcu pio, o błogosławionej Marcie Robin, posłuchaj świadectwa ludzi cudem nawróconych - naprawde zapraszam Cie do takiej lektury. Obecnie tłumaczenie Panu, pani o tajemnicy wiary w Jezuza Chrystusa to jak opowiadanie ,,niewidomemu,, od urodzenia o różnych kolorach. Życzę otwarcia serca i duszy na Jezusa Chrystusa - intelekt ZAWSZE ma swoją granice za którą zobaczy Pan, pani swoją prawdziwą nicość i marność.

    • 11 2

    • Myli sie pan pani +++ (1)

     Bylem ministrantemi lektorem !!! Niedlugo ale za to na tyle by przeczytac biblie ,przykazania ,poznac obrzedy i rytualy ksiezy.Zaglebic sie w lekturach nie tylko wspomnianych przez Ciebie ale i tez tych ktore umacniaja mnie w przekonaniu ze to co nam wpaja kosciol to nieprawda.
     Zbyt dlugo zyje i zbyt wiele zakatkow swiata widzialem aby wierzyc w Boga.
     Widzialem gleboka biede (widuje zreszta od czasu do czasu-podrozuje czesto).Jak i rowniez bogactwo i przepych.Spotykam ludzi innej wiary i obyczajow i co ?Ktory Bog lepszy?Moj czy jego?
     Na to pytanie i wiele innych juz sobie odpowiedzialem i wierze tylko w przeznaczenie na ktore mamy wplyw i rzeczywistosc.

     • 2 11

     • odp.

      I jak Panu się żyje... ? Jest sens bez Boga ? Czy raczej go nie ma ? Ma pan w opisie symbol diabla.. Jest takie zdanie w biblii: ŁASKĄ bowiem jestescie zbawieni, przez wiare. A to pochodzi nie od Was lecz od Boga, nie z uczynków aby sie nik nie chlubił. Jezus powiedział: ja jestem DROGĄ, PRAWDĄ, ŻYCIEM.., Czy masz teraz bez Boga życie w sobie ? Czy może go brak ? Probowalam w życiu naprawde wiele i tez innej religii - buddyzm. Ja znalazlam odpowiedz dlaczego BUDDYZM nie. Moze powinienes wrocic do ,,nieidealnego,, kosciola ? Moze jest Pan jeszcze za MOCNY.. Wszystkiego dobrego na te swieta :-)

      • 9 3

 • Podziwiam... (1)

  ... od dawna i podziwiać nie przestanę :)
  Ot, zwykły ksiądz, a jednak niezwykły...

  • 322 12

  • Taki ksiądz, to skarb

   Niestety - życie jest brutalne. Dziś ksieża, to jak i zwykły człek - kasa, to dla nich numer jeden. U nas (Chełm) to czarny proboszczu ma też terminal płatniczy - idzie z duchem czasu :-) Takie czasy. Generalnie ma gdzieś zwykłych szaraków. Pytanie czy jeśłi zapukałby do niego śmierdzący (sorry, ale to naturalne) bezdomny z jednym zębem, czy by go przyjął na kolację??? Wątpię - pokazałby mu drogę do miejsca, gdzie dostanie kawałek strawy i wypędził za drzwi. Niestety ...

   • 7 0

 • A u mnie ksiądz zawsze mówił, że każdego dnia trzeba zarobić wiecej ;) (2)

  A dla tego ksiedza o którym artykuł to szacunek

  • 173 12

  • Szacun, że się nie dał złapać.

   Te okulary mówią wszystko.

   • 8 5

  • Ja zawsze myślałem, że należy robić dobrze dla siebie i innych

   Cóż z tego, że więcej, jeśli to jest złem. Lepiej zrobić nawet niewiele, ale z głową i po chrześcijańsku.

   • 0 0

 • Mimo iż z wiarą w niezawistny kościół jest u mnie różnie, ten człowiek przywraca mi nadzieje że są na świecie ludzie poświęcający swe życie dla innych - inspiracja do działania dla innych, tych co tępo co niedzielę powtarzają słowa których znaczenia nie rozumieją.

  • 177 5

 • Cytuję: (5)

  ..."modliłem się za Jaruzelskiego, za Kiszczaka,zastał mi jeszcze Urban"... Ok. Ale jak było ze spełnieniem z ich strony warunku szczerego żalu za popełnione czyny (wraz z postanowieniem poprawy) oraz zadośćuczynienia. Czy to właśnie nastąpiło?!

  • 28 67

  • to już zostanie między nimi a Panem Bogiem. Obowiązkiem katolika jest modlić się za błądzących i grzesznych o łaskę nawrócenia, a to czy ją poznają i z niej skorzystają to już nie nasza "sprawa".

   • 43 1

  • Nie nastąpiło, a kaci mają się dużo lepiej niż ich ofiary (1)

   - tak to wygląda z naszego, doczesnego punktu widzenia...

   • 15 10

   • Oczywiście mówisz o pedofilach w koloratkach?

    Bo ci mają jak pączki w maśle, jedyna kara to przeniesienie do innej parafii, a ofiary często słyszą, że same im się do łóżek pchały..

    • 4 13

  • GW

   A co z Adamen Michnikiem

   • 5 3

  • nie musimy sie modlic za morddercow-tak pisze w biblii-tylko za tych.....,

   za ktorych my chcemy....a wiec nikt nam nie moze narzucać czy mamy sie modlic za mordercow jak wyzej......bo oni nigdy za te morderstwa nie przeprosili rodziny zamordowanych i narod oraz nie bylo zadośćuczynienia....i
   poprawy....

   • 3 4

 • kil

  w takich miejscach trzeba mieć dużo pokory wobec życia

  • 87 5

 • Oby Takich więcej (1)

  Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tym Skromnym a zarazem wielkim Człowieku to przypomniało mi się jak kiedyś byłem ministrantem i był tam taki stary Ksiądz, chodząca encyklopedia ( wszystkie krzyżówki rozwiązywał z kiosku ruchu ) ale był bardzo skromny, bardzo się wzruszał podczas kazania które było prawdziwie ludzkie, i kiedy patrzę teraz na to co się dzieje czy to w polityce, czy na manifestacjach kiedy to ludzie sędziwego wieku w jednym ręku trzymają Krzyż a z ust ich wydobywa się ," ukrzyżuj go " , ta nienawiść do innego o odmiennych poglądach, nic dodać nic ująć . Życzę wszystkim Porządnym Ludziom, Księrzom wytrwałości w czynieniu dobra, bo jest naprawdę cieżko być dobry w tych czasach pełnych nienawiści mimo modlitwy na ustach. Łatwiej jest odmawiać Różaniec na antenie radia niż czynić dobro w pełnym tego słowa znaczenia. Pozdrawiam serdecznie.

  • 214 9

  • Pięknie Pan to podsumował Panie Mirku

   • 2 0

 • Pięknych Świąt życzę

  Księdzu, Mieszkańcom hospicjum puckiego i wszystkim ludziom z nim związanych :)

  • 168 5

 • Dziękuję...

  Za piękne słowa.

  Tak potrzebne w dzisiejszym zwariowanym świecie...

  • 121 5

 • nie cierpię czarnokieckowych , pazernych do bólu (19)

  gadających bez sensu ,że lepiej być niż mieć ,a sami żyją w bogactwie, nie mieszkających na plebaniach tylko poza miastem, mających luksusowe domy i auta. A wierni myślą ,że oni mieszkają w plebaniach , otóż gdyby tam mieszkali wierni by ich obserwowali i zazdrościli więc poza miastem żyją anonimowo. Największą kasę robią na samotnych rozmodlonych babach ,które nie mają rodzin ,mają przeprane przez księży mózgi i całe swoje dorobki przepisują na nich w zamian za obiecane niebo. Ale w całym tym czarnokieckowym łajnie są i rodzinki , a do nich należy Ks. Kaczkowski ,szacun dla niego ,chylę czoła i brak słów tak ogólnie ,tylko szkoda ,że jest jest tak mało w tym środowisku tak prawdziwych do bólu księży. Zresztą księżą nie przysięgają ,że będą służyć ludowi lecz kościołowi ,a więc skutecznie to robią ,najpierw dla własnego interesu ,a potem dla kościoła.

  • 69 106

  • w kazdym srodowisku ludzkim sa mądrzy i glupi . (7)

   Na forach tez sa madrzy i glupi jak wszedzie. W tobie jest rowniez nienawisc, frustracja i zapewne sama uwazasz sie za najmadrzejsza co jest pychą i swiadczy o glupocie i próznosci. Tak wiec oceniasz innych a niewiele sie od nich roznisz.. Rozumiemy ze ty zyjesz skromnie w chacie z gliny krytej sloma skoro lubisz jak opisalas skromnosc ? . Spojrz w lustro dziecko zanim wpadniesz w obled .

   • 30 13

   • Ty ale ona nie jest księdzem i nie ślubowała czystości i skromności! Poza tym podpisało by się, bo nie wiem jak to nazywać? (4)

    ono? coś? może - nic? zero? Więc słuchaj zero - zapewne katolickie zero, gzie uczą tak wylewać jad i jechać po kimś, kto ma własne zdanie? Inne od katolom wbijanego? Odwal się od niej i kropka. I przeproś.

    • 10 20

    • hej Panie lol (2)

     a jak należy do Pana, Pani się zwracać ?

     • 6 1

     • mów mi d*pa, albo szydło. (1)

      • 3 10

      • Czyli standardowo należy się do Ciebie zwracać "leming"

       • 8 3

    • kultura i tolerancja wylewają się z każdego zdania... a tak z kwestii praktycznych to sugerujesz że ów kapłan jest nieskromny i łamie śluby czystości?

     • 8 0

   • ....

    Przypomnij sobie katoliku słowa Jezusa, potem porównaj je sobie z zachowaniem i stylem życia dzisiejszych apostołów. Polecam częstsze studiowanie Biblii, a mniejsza wiarę w panów purpuratów..

    • 4 8

   • byle co jesz i byle co piszesz ,acha zapomiałam

    że internetem mocno zawładnęli hakerzy płatni Pisu ,a sam Pis d*pę liże klerowi w nagrodę za to ,że skłaniali wiernych w kościele by głosowali właśnie na nich. Prawdą jest ,że księża tak żyją, jestem ich taksówkarzem i gdybym tylko potrafił to opisać co wyrabiają , w pale się nie mieści.

    • 3 8

  • (6)

   A pedofia wsród księży katolickiego kościoła bardzo wysoka-którzy się uganiają za dziećmi obmacując ich po ich miejscach intymnych-i powinni być ateistami-powstrzymując się od zakus związanych z seksem,a na dodatek za rozgrzeszenie stare parafianki robią loda księdzowi wierząc w jego słowa-co świadczy tylko o zacofaniu

   • 3 22

   • Pewnie że wysoka, ale raczej ks. Kaczkowski nie z tego sortu ksieży co lubią dzieci.

    • 4 3

   • (2)

    "pedofia" (cokolwiek to znaczy) w KK prawie wcale nie występuje czego dowodem statystyki policji - tak na marginesie to większość pedofilii to osoby bez zawodu

    • 6 6

    • bo cale lata zamiatali pod dywan i nie dochodziło do skazań i wykrycia pedofilii wśród kieckowych.

     ksiądz to tez nie zawód tak poza tym, aczkolwiek dziś - dobre źródełko dochodu i uciech cielesnych :P

     • 5 5

    • Jakie statystyki policji ,skąd je znasz ,pewnie tak se wymyśliłeś

     i głupoty piszesz ,że większość pedofili to osoby bez zawodu , otóż są oni w każdym zawodzie . Nie broń kleru ,bo tam najbardziej nie powinno go być ,a jest niestety .

     • 1 1

   • (1)

    Niech Bóg obdarzy cię rozumem.

    • 8 3

    • raczej zdrowiem! na rozum już za późno

     • 2 2

  • On jest super ksiądz ,znam go ,i kolega i znajomy ,jeśli ktoś ma wątpliwości niech przeczyta jego książkę.On nawet nie wie że ja go znam,ale ja miałem okazję go poznać jak był klerykiem i jestem dumny ze go znam,wszystkim się chwalę.Najbliższa rodzina podarowała mi jego ksiozki ,jeszcze jestem bardziej dymny ze go poznalem.

   • 9 0

  • (1)

   taką nienawiść powinieneś leczyć

   • 3 2

   • dlaczego każesz to leczyć gdy jest prawdą

    • 0 3

  • Bardzo współczuje Pani Ewo ciasnego horyzontu oraz ubóstwa umysłowego i mam nadzieję, ze zrozumie Pani egzystencję człowieka dzięki modlitwie kapłana . Pozdrawiam

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.