Kto dokończy remont zabytku w centrum Gdyni?
Kiedy skończy się remont Centrum Nowoczesnego Seniora w Gdyni? Miasto ogłosiło przetarg na dokończenie inwestycji, ale wcześniej zerwano umowę z poprzednim wykonawcą. Budynek jest gotowy w 80 proc., a reszta - jeśli znajdzie się chętna firma - ma być gotowa do końca roku.
- Mijają lata - budynek nadal bez remontu
- Rezygnacja z kilku elementów
- Firma z Kosakowa wygrała przetarg
- Co jest gotowe, co jeszcze trzeba wykonać?
- Dofinansowanie z Unii Europejskiej
- Utworzenie Centrum Nowoczesnego Seniora to realizacja zapowiedzi sprzed 2019 r., kiedy mieszczące się dotąd w historycznym budynku XVII LO zostało przeniesione na Wiczlino.
- W lipcu 2019 r., kilka tygodni przed wyborami samorządowymi, ówczesne władze Gdyni przerwały spekulacje o planowanej sprzedaży terenu. Poinformowano, że budynek zostanie przystosowany do potrzeb seniorów.
- Całość miała być gotowa w 2022 r. i kosztować ok. 10 mln zł.
Mijają lata - budynek nadal bez remontu
Od konferencji minęło prawie 7 lat, a od zapowiedzi ukończenia inwestycji - 4 lata. W tym czasie w budynku pojawili się urzędnicy z Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół. To miejska instytucja, której zadaniem jest obsługa księgowości, płac i kadr gdyńskich jednostek edukacyjnych.
Adaptacja pomieszczeń dla urzędników kosztowała wówczas blisko 1,2 mln zł.
W 2023 r. była gotowa dokumentacja projektowa i rozstrzygnięto przetarg na oczekiwaną adaptację budynku na Centrum Aktywności Seniora.
Rezygnacja z kilku elementów
By zaoszczędzić, zrezygnowano z kilku planowanych wcześniej elementów.
Z zakresu prac wypadły m.in.:
- fontanna ogrodowa,
- zapowiadane gabloty wystawiennicze na murze,
- system wystawienniczy na froncie budynku, od strony ul. 10 Lutego, gdzie miały być prezentowane prace seniorów,
- część wyposażenia wewnątrz.
Jaki zakres prac przewidziano?
- Przebudowę wnętrza budynku wraz z instalacjami oraz montażem wind,
- zagospodarowanie terenu wraz z budową śmietnika, przebudową placu przed wejściem, chodników i schodów terenowych, stworzenie dojazdu i elementów małej architektury, oświetlenia i zieleni parkowej,
- przebudowę i rozbiórkę starych elementów małej architektury,
- przebudowę dawnej ul. Szkolnej na ciąg pieszo-rowerowy.
Firma z Kosakowa wygrała przetarg
Przetarg wygrała firma Xemar z Kosakowa, deklarująca wykonanie adaptacji zabytkowego budynku na potrzeby Centrum Seniora w 13 miesięcy za kwotę blisko 19 mln zł. Powinna była zakończyć prace w kwietniu 2025 roku, a seniorzy mieli rozpocząć zajęcia od października 2025 roku. Tyle że firma wystąpiła o przesunięcie terminu.
- Wykonawca był zobowiązany do 8 sierpnia zgłosić zakończenie robót, jednak tego nie zrobił - informował w imieniu urzędu Jakub Winiewski z referatu relacji z mediami UM w Gdyni.
Urzędnicy wysłali pismo o odstąpieniu od umowy. Po kilku miesiącach ogłosili przetarg na dokończenie prac. Oferty można składać do 3 czerwca.
Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 4 miesiące na wykonanie prac.
Co jest gotowe, co jeszcze trzeba wykonać?
Zaawansowanie robót ogólnobudowlanych oceniane jest obecnie na ok. 85 proc. Do tej pory wykonano wszystkie roboty konstrukcyjne, większość instalacyjnych oraz znaczną część zagospodarowania terenu.
Do realizacji pozostały przede wszystkim roboty wykończeniowe. Nowy wykonawca będzie zobowiązany do odbycia wizji lokalnej, zapoznania się z dokumentacją projektową oraz oszacowania zakresu pozostałych prac i ich kosztów.
- Pomimo trudności związanych z realizacją inwestycji projekt będzie kontynuowany. Zależy nam na tym, aby przyszłe Centrum Nowoczesnego Seniora było miejscem aktywizacji społecznej, integracji i budowania relacji międzyludzkich. To ważny element miejskiej polityki senioralnej, która zakłada wspieranie samodzielności i aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu lokalnej społeczności - podkreśla Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej
Dodajmy, że miasto pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej - programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 na dwa komplementarne projekty: modernizację infrastruktury w budynku przy ul. 10 Lutego 26 oraz uruchomienie usług społecznych dla seniorów.
- Dotychczas wykonane roboty budowlane wyczerpują kwotę dofinansowania przewidzianą dla projektu infrastrukturalnego i zostaną rozliczone w jego ramach. W związku z opóźnieniami w realizacji robót harmonogram części działań społecznych realizowanych w ramach tzw. projektu miękkiego zostanie odpowiednio dostosowany. Część wybranych zajęć prowadzona jest w innych miejskich lokalizacjach, aby seniorzy mogli korzystać z planowanych aktywności jeszcze przed zakończeniem modernizacji - wyjaśniają urzędnicy.
W 1925 r. zainicjowano w całej Polsce zbiórkę funduszy na powstanie pierwszej szkoły w Gdyni. Budowę najstarszej gdyńskiej szkoły nadzorował Jan Kamrowski, jej późniejszy kierownik. Rozpoczęła działalność 1 września 1928 r. Otwarcia dokonał Ignacy Mościcki, ówczesny prezydent Polski. W trakcie wojny mieściła się w budynku szkoła niemiecka.
Po zakończeniu wojny otwarto Szkołę Podstawową nr 1, później dwie szkoły w jednym budynku. Przez jakiś czas mieścił się tam Uniwersytet Robotniczy. Na przełomie lat 60. i 70. XX w. dobudowano nowe skrzydło z salą gimnastyczną. W ostatnich latach wrócono do Szkoły Podstawowej nr 1, później mieściło się tu gimnazjum, a na końcu XVII Liceum Ogólnokształcące.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-21 07:38
(5)
Rodzic nie zaparkuje auta na bardzo ruchliwej 10lutego czy zapełnionej Starowiejskiej , inaczej jest np przy SP21
- 10 21
-
2026-05-23 20:03
Tu mowa o seniorach
Ich rodzice już dawno z aniołkami na harfach grają, więc e czym problem?
- 0 1
-
2026-05-21 15:03
jakoś wielu pokoleniom dzieci udawało się docierać do SP1 mimo, że rodzice nie parkowali na Starowiejskiej czy 10Lutego
- 3 0
-
2026-05-21 09:05
Rodzic niech korzysta z transkomu a problem zniknie
- 9 1
-
2026-05-21 09:06
rodzic może przyjechac trolejbusem czy autobusem
nie musi podjeżdżać pod samo wejście samochodem.
- 8 1
-
2026-05-21 08:44
W centrum Gdyni też mieszka dużo dzieci, że spoko można by dojść na piechotę. Nie róbcie z dzieci kalek.
- 14 0
-
2026-05-21 07:06
Niecierpliwie czekam na otwarcie ul. Szkolnej
Będzie bliżej po drożdżówki
- 9 2
-
2026-05-21 07:06
(12)
Dlaczego w tym budynku nie mogła zostać szkoła? Zwłaszcza, że była to pierwsza podstawówka w Gdyni. Czemu nie mogą korzystać z tego dzieci? Wszystko zniszczyć, zlikwidować i najlepiej przeznaczyć dla dziadków. Centrum seniora jest przecież obok na trzeciego maja. Ten budynek ma pełno stromych schodów, zakamarków ale pewnie ze dwie windy zamontowano. LOL. Żal co się z Gdynią stało. Nawet pomnik harcerzy musieli usunąć z pola widzenia.
- 76 22
-
2026-05-22 07:06
Dzieci brak
Szkół w Gdyni za dużo. A seniorów mnóstwo. I powinni zamknąć się w domach i nie pokazywać młodym sprawnym Gdynianom. Tylko ci co na rowerach mogą jeździć się liczą.
- 4 1
-
2026-05-21 13:14
Masz rację w 100%.
W budynku była szkoła, jest sala gimnastyczna, zabrano prywatnym właścicielom "na cele społeczne" (w czasach komuny) cały teren po drugiej stronie ulicy i jest boisko. Ale jestem ciekawy czy czasem ten który kupił i wyburzył budynek chińskiego hotelu przy ulicy Dworcowej, nie będzie miał "okazji" zaanektować tego boiska i w wiadomym celu. A co do
W budynku była szkoła, jest sala gimnastyczna, zabrano prywatnym właścicielom "na cele społeczne" (w czasach komuny) cały teren po drugiej stronie ulicy i jest boisko. Ale jestem ciekawy czy czasem ten który kupił i wyburzył budynek chińskiego hotelu przy ulicy Dworcowej, nie będzie miał "okazji" zaanektować tego boiska i w wiadomym celu. A co do braku dzieci w Śródmieściu to teraz dzieciaki jeżdżą na drugi koniec miasta. Najważniejszy jest poziom nauczania w danej szkole, a nie gdzie jest zlokalizowana.
- 8 0
-
2026-05-21 11:35
W śródmieściu brakuje dzieci
Demografia, głupcze!
W śródmieściu mieszkają seniorzy i większość lokali to usługi. Szkoły potrzebne są w nowych dzielnicach, gdzie mieszkają rodziny z małymi dziećmi.- 4 8
-
2026-05-21 10:21
..przecież to za ...
...szczura chachmęta ten poroniony pomysł ,a oczywiście kto miał wtedy przytulić to przytulił a teraz kasy brak ...aż dziw że oprócz ,,obwodnicy Karwin,, to i za to ABW się nie wzieło ;)
- 8 4
-
2026-05-21 10:13
Nie rozumiesz
że Gdynia ma pecha? Był SZczurek developer , który zniszczył Swietojańską i budował lotnisko teraz Kosiorek- nic nie mogę
- 10 2
-
2026-05-21 09:54
(1)
spokojnie. za chwilę zmieni się koncepcja i bedą apartamenta
- 12 1
-
2026-05-21 10:06
Albo hotel
- 5 1
-
2026-05-21 09:31
A ile masz dzieci w okolicy ? I ile dziadków?
- 7 5
-
2026-05-21 07:54
(3)
To już chyba niestety pytania do poprzedniej władzy... Oby obecna nie szła ich drogą.
- 7 6
-
2026-05-21 22:00
Pani Oktawia Gorzeńska
jest najlepszym przykładem że w tej obecnej władzy się nic nie zmieniło.
Została pięknie nagrodzona za zaoranie Jedynki.- 5 0
-
2026-05-21 21:49
Pani Oktawia
- 1 0
-
2026-05-21 08:33
Obecna ma własna drogę, tęczową
- 9 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
