• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto za kim stoi?

Agnieszka Mańka
26 października 2001 (artykuł sprzed 21 lat) 
W trosce o dobro Gdańska i jego mieszkańców radni z klubu "Forum Gdańskie" złożyli votum separatum wobec działań Zarządu Gdańska. Uznali, że miastem rządzi kilka wpływowych osób, które nie mają jednoznacznego poparcia radnych. Jednocześnie Forum Gdańskie zadeklarowało poparcie dla idei utworzenia nowego zarządu.

Zarzuty wobec obecnych władz miasta dotyczą przede wszystkim niesprywatyzowanej spółki komunalnej GPEC, wydawania pozwoleń na budowę hipermarketów i multikin, finansowania drogiego budownictwa dla zamożniejszych czy braku basenów w mieście.

- Składając votum separatum mówimy, że nie będziemy autoryzować żadnych postanowień zarządu - powiedział "Głosowi" na wczorajszej sesji Rady Miasta Ryszard Biały, szef klubu FG. - Na razie w mieście udają się nam tylko hipermarkety. Chcielibyśmy, mimo dobiegającej końca kadencji, zmienić zarząd.

Eugeniusz Węgrzyn w imieniu SLD ogłosił, że domagają się wniosków wobec osób odpowiedzialnych za nieprawidłowe przyznawanie dotacji organizacjom pozarządowym. Za winnego w tej sprawie uznaje się wiceprezydenta Adama Landowskiego z PPChD, który jak zwykle optymistycznie podkreślił, że żaden z jego partyjnych kolegów (trzech w radzie) nie zgłosił wobec niego podobnego wniosku. Orientacji, na czyje poparcie może liczyć, nie ma wiceprezydent Ryszard Gruda z SKL. Tłumaczy się "porozbijaną prawą stroną". Z kolei Joachim Szyc, szef klubu RS oznajmił, że chociaż klub zdaje sobie sprawę z udziału w tworzeniu obecnego zarządu, bierze odpowiedzialność tylko za wiceprezydent Ewę Sienkiewicz, przewodniczącego radnych Bogdana Oleszka i sekretarz miasta Danutę Janczarek.

- Nie wykluczamy współpracy z radnymi wszystkich opcji w sprawach dotyczących miasta. Poprzemy również decyzje zarządu, jeśli o ich słuszności przekona nas wiceprezydent Sienkiewicz. Teraz wymianę zarządu nie wiadomo po co i na kogo uważamy za co najmniej nierozsądną.

Krzysztof Brzeziński, przewodniczący radnych SLD jest sceptycznie nastawiony do większych koalicji w radzie. Nie przekonują go też deklaracje Forum Gdańskiego o współpracy na rzecz miasta również z opozycją: - Dziś dogadujemy się z Forum, jutro będzie to Liga Polskich Rodzin. Nie wiem jeszcze jakie zajmiemy stanowisko w kwestii rekonstrukcji zarządu. Co prawda prezydent Paweł Adamowicz jest gotów na rozmowę, ale czy przyjmie wniosek o odwołanie?

O tym radni SLD będą dyskutowć na sobotnim spotkaniu w Sobieszewie.
Głos WybrzeżaAgnieszka Mańka

Opinie (2)

 • ###

  Adamowicz skompromitował się już dostatecznie. Powinien chyba pozostać przy pracy naukowej, a nie pchać się do rządzenia

  • 0 0

 • Gdansk

  tak sobie mieszkam w tym naszym gdansku i tak sobie mysle ,ze to calkiem fajne miasto. dwa duze hipermarkety, trzecie zaraz sie otworzy, multikino i dwa w budowie, jeden basen na ktory sie dostac graniczy z cudem , zero jakicholwiek obiektow sluzacych odnowie bilogicznej itp. wniosek ? gdanszczanie przede wszystrkim chodzan a zakupy. Dlaczego w arszawie sa centa , gdzie mozna odpoczac, isc z cala rodzina , w przyszlosci chcialabym miec dzieci i gdzie mam z nimi isc w niedzile popludnie ? do auchanu ? ale wg rady miasta gdanska wszystko jest ok... to niech dalej tak rzadza a bedzie wspaniale...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane