Fakty i opinie

Kto zastąpi tragicznie zmarłych?

Najnowszy artukuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
Kazimierz Smoliński - pierwszy na liście PiS.
Kazimierz Smoliński - pierwszy na liście PiS. fot. Andrzej Gojke/KFP
Paweł Orłowski - pierwszy na liście PO.
Paweł Orłowski - pierwszy na liście PO. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Tragiczny wypadek pod Smoleńskiem zebrał żniwo także wśród pomorskich parlamentarzystów. Zginęli Izabela Jaruga-Nowacka, Arkadiusz Rybicki oraz Maciej Płażyński. Kto zastąpi ich w sejmowych ławach?Wyjątkowo smutne okoliczności sprawiają, że ewentualni kandydaci na następców tragicznie zmarłych posłów nie są skorzy do składania jakichkolwiek deklaracji czy nawet komentowania sprawy. Trudno więc wyrokować, kto zastąpi tragicznie zmarłych. Wiadomo jedynie, kto ma na to szanse - kandydaci, którzy zdobyli w poprzednich wyborach najwięcej głosów, a nie dostali się do Sejmu. To do nich stosowne zawiadomienia wyśle marszałek Sejmu. Jeżeli odmówią (będą mieli na to siedem dni), powiadomione zostaną kolejne osoby z największą liczbą głosów.

Arkadiusz Rybicki został wybrany z listy PO. Pierwszym kandydatem na jego miejsce jest więc Paweł Orłowski, wiceprezydent Sopotu. W wyborach w 2007 roku zagłosowało na niego ponad 5 tys. mieszkańców Pomorza. Dało mu to jedenasty wynik wśród kandydatów PO w naszym województwie.

Do sejmu weszło wówczas osiem osób, jednak dwie kolejne trafiły na ul. Wiejską już w trakcie trwania obecnej kadencji. Gdańska radna Agnieszka Pomaska zastąpiła Jarosława Wałęsę (z Sejmu przeniósł się do Parlamentu Europejskiego), a były pomorski wojewoda Piotr Ołowski zajął miejsce Anny Zielińskiej-Głębockiej (zasiadła w Radzie Polityki Pieniężnej).

Orłowski, który najprawdopodobniej wystartuje w zbliżających się wyborach na prezydenta Sopotu, komentuje sprawę krótko. - Arkadiusza Rybickiego miałem zaszczyt znać także prywatnie, bardzo go ceniłem i szanowałem. Jest czas żałoby. Ten czas powinniśmy poświecić uczczeniu jego pamięci i wszystkich osób, które zginęły w sobotniej katastrofie - mówi wiceprezydent Sopotu.

Jeżeli nie zdecyduje się na zastąpienie popularnego "Arama", następną osobą, której zostanie to zaproponowane, będzie Jerzy Borowczak, były poseł z ramienia AWS, obecnie gdański radny.

Izabela Jaruga-Nowacka wybrana została z listy Lewicy i Demokratów. Podobnie jak w wypadku PO, już w trakcie obecnej kadencji dochodziło do parlamentarnych roszad wśród pomorskich kandydatów lewicy. Pierwotnie do Sejmu weszły właśnie Jaruga-Nowacka oraz Joanna Senyszyn. Ta druga dostała się jednak potem do Parlamentu Europejskiego. W Sejmie zastąpił ją trzeci na liście LiD Władysław Szkop.

Czwarty rezultat w wyborach uzyskał Aleksander Gappa, obecnie starosta powiatu człuchowskiego. - Rany są zbyt świeże, aby nawet zastanawiać się w tej chwili nad taką kwestią. W tym tygodniu na pewno żadnej decyzji nie podejmę. Jedno jest pewne, drogi do Sejmu tak sobie nie wyobrażałem - mówi Gappa. Jeżeli odmówi on przyjęcia mandatu, to kolejną osobą na liście lewicy jest Jacek Kowalik z Chojnic - były poseł SLD, z zawodu nauczyciel.

Los chciał, że tragedia pod Smoleńskiem dotknęła w równym stopniu parlamentarzystów startujących z list trzech największych polskich partii. Maciej Płażyński, chociaż niezrzeszony, startował bowiem w ostatnich wyborach samorządowych z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Zawiadomienie od marszałka Sejmu trafi więc do Kazimierza Smolińskiego - byłego prezesa Stoczni Gdynia, a obecnie radnego PiS w Tczewie. W 2007 roku uzyskał on szósty wynik wśród kandydatów z listy swojej partii. Do sejmu trafiły trzy osoby: oprócz Płażyńskiego także Jacek Kurski oraz Tadeusz Cymański. Dwaj ostatni pożegnali się już jednak z ul. Wiejską, wybierając karierę europosłów. Zastąpili ich Daniela Chrapkiewicz i Andrzej Jaworski.

- Jest zbyt wcześnie. Jak skończy się żałoba, to zacznę się zastanawiać, co dalej. Teraz nie chcę się w ogóle na ten temat wypowiadać - mówi Smoliński. Jeżeli nie zdecyduje się na przygodę z Sejmem, kolejną osobą braną pod uwagę będzie Anna Gwiazda, siostra legendy "Solidarności" - Andrzeja Gwiazdy.

W katastrofie zginął także dowódca Marynarki Wojennej - wiceadmirał Andrzej Karweta. - W wojsku zawsze jest tak, że gdy zabraknie dowódcy, jego obowiązki od razu przejmuje jego zastępca - tłumaczy kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik dowódcy MW.

Obecnie więc obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej pełni wiceadmirał Waldemar Głuszko, szef sztabu MW, do niedawna bezpośredni podwładny Karwety. O tym, kto i kiedy zostanie na stałe nowym dowódcą MW, zadecyduje prezydent.

Opinie (237) ponad 10 zablokowanych

 • Moje autorytety (46)

  Polska ludzi ma wspaniałych, nie jestem w stanie wymienić wszystkich, którzy na miano "autorytet" zasługują. Wymieniam tylko tych, których poznałem: o. Rydzyk, ks. prof. Czesław S. Bartnik, ks. prof. J. Bajda, prof. Piotr Jaroszyński, prof. Jerzy Robert Nowak, prof. Anna Raźny, prof. Henryk Kiereś, dr hab. Mieczysław Ryba, Jan Kobylański, dr Cezary Mech, Jan Maria Jackowski, Marek Jurek, Stanisław Michalkiewicz, prof. Bogusław Wolniewicz, prof. Krystyna Czuba, prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz, posłanki Gabriela Masłowska i Beata Kempa, prof. dr hab. Maria Teresa Lizusowska, prof. Rafał Broda, Janusz Wojciechowski (PSL "Piast", teraz PiS), Maria Cholewińska, Wojciech Reszczyński, dr Aldona Ciborowska, dr Lucyna Kulińska... ale można wymienić setki nazwisk ludzi, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna znaczy życie.

  • 39 173

  • o Rydzyk powiadasz... (35)

   Hmm....

   • 30 6

   • Dlaczego polskojęzyczne media nienawidzą o. Rydzyka? (34)

    W tej chwili na Rakowieckiej w Warszawie nie przesłuchuje się ludzi i nie dręczy, jak to robiono w wielu miejscach Polski, ale posługuje się tzw. dziennikarzami. Nie nazywam ich dziennikarzami, bo to są najemnicy. To ludzie, którzy wykorzystują media, żeby terroryzować innych, linczować tych, którzy są niewygodni, odbierać im dobre imię, niszczyć ich. Robi się to z ludźmi Kościoła, z patriotami, robi się to po to, żeby tak zmanipulować świadomość ludzi, by występowali przeciwko sobie - stwierdza o. Rydzyk i ja się z nim zgadzam.

    • 15 47

    • przecież rydzyk to ojciec manipulator i geszefciarz. (11)

     i

     • 39 14

     • Anonimie. Pomówienie jest grzechem (10)

      Naiwność niektórych naiwnych goi do księży, do patriotów jest już porażająca. Ci wyznawcy różnych bożków chyba nie do końca są tego świadomi, że obywatele zwykle myślą, czy raczej postrzegają rzeczywistość tak, jak sobie życzy żyjący w pałacach medialny imperator. Dzisiaj przez Jasnogród "oświeceni wiedzą", np. że to nie "czerwoni i różowi judasze" spod znaku cyrkla i kielni kradną tylko "księża", że "ludzie Rydzyka" są źli, mali, kurduplowaci i nienawistni, że obecny rząd jest o niebo lepszy od poprzedniego; gdyby zapytać dlaczego? - czytelnik polskojęzycznych dzienników ma gotową, rzecz jasna, odpowiedź: bo jest za "Europą", "za in vitro" i nie jest na pasku "Rydzyka". Właśnie, "Rydzyk" i "jego" Radio Maryja - to specjalny szwarccharakter tych gazet. Już nawet czytelnicy zapomnieli zapewne, że jest to kapłan katolicki, że w Polsce tradycyjnie osobom tego stanu okazywano szacunek szczególny - ze względu na religijność i jakąś przerastającą ludzkie pojmowanie Tajemnicę, jaką każdy kapłan w sobie nosi.

      • 9 31

      • Tak naprawdę po twoich wywodach zaczynam się ciebie bać. (8)

       Nie chciałbym ciebie spotkać.

       • 14 10

       • do To Ja (7)

        a co ty zażywasz?

        • 13 8

       • On nie zażywa (2)

        To człek "wielkiej" wiary...

        • 11 2

       • do To Ja (1)

        wysłuchaj homilii przemyskiej - to doda ci jeszcze większej wiary!

        • 13 4

       • jak zwykle

        Pankracy wyskoczył jak Filip z konopi

        • 7 1

       • (3)

        Wulgaryzmy mają różną postać. Ktoś używając "normalnych" słów potrafi bardzo wulgarnie potraktować temat - lecz też używając słów wulgarnych stwierdzić dosadnie i bezstresowo, co się miało na myśli.
        W typowy dla feministki czy towarzysza sposób facetka (towarzysz) "na wkurzeniu" stosuje tę swoją formę wypowiedzi. Nie potrafi inaczej, skoro brakuje meritum zarzutów. A skoro ich brakuje znaczy to, że potwierdza ten fakt, że napisałem prawdę.

        • 6 16

       • Jedno pytanie (1)

        Gdzie sa między innymi moje pieniądze z "cegiełek" na ratowanie Stoczni Gdańskiej??

        • 9 2

       • kuwa, mitologiczne myszy zjadły

        :)

        • 4 2

       • To i ja mam jedno

        Jak sie ma nauka miłości bliźniego do antysemitysmu RM?

        • 3 5

      • na szacunek trzeba sobie zasłużyć

       I nie ma znaczenia czy to ksiądz czy wyznawca innej religii. Dla Rydzyka nie znjaduję szacunku - sieje nienawiśc więc zbiera burzę

       • 10 2

    • dlaczego tak bronisz kosciola?:) lud zawsze z wiarą panującą aktualnie od stuleci ale co to zmienia? (5)

     czy rok 1037 coś ci mówi?

     • 10 5

     • (4)

      No popatrz!
      A dopiero po prawie tysiącu lat, gdy do władzy doszli ludzie, którzy tak zaciekle ZWALCZAJĄ i NIENAWIDZĘ kościoła udało się Polskę za jej własną zgodą oddać pod panowanie Brukseli.
      Nie odpisuj teraz, bo zrozumiesz to dopiero za 20-40 lat, z tym że wtedy będzie już za późno, a i Ty będziesz wówczas inaczej śpiewał i przedstawiał siebie jako oburzonego tym stanem rzeczy. Druga możliwość, to że zwyczajnie zamilkniesz, bo uznasz, że nigdy żadnej Polski nie było i pójdziesz słuchać eurokomisarza, żeby wiedzieć, co możesz jeść, pić, produkować i za jakie podatki oraz ile z Twoich podatków zostanie przerzuconych stąd do innego miejsca Twojej nowej ojczyzny.

      • 4 6

      • Medialny sąd nad Kościołem trwa (1)

       Prof. Piotr Jaroszyński: Od strony merytorycznej media te stosują wypróbowany trik znany starożytnej sofistyce, który polega na tym, że fałsz ubiera się w szaty tego, co prawdopodobne. Stosuje się tu różne efekty literackie, a dziś również środki techniczne. Dzięki nim powstają różne historyjki, które czyta się lub na które patrzy się z zapartym tchem, chociaż jest to literacka fikcja. Takim sposobem rozwijano sztukę socrealizmu i ten sposób wykorzystywany jest również dzisiaj, gdy lewicowo-liberalne media ronią łzy nad losem świata, nad niewinnymi ofiarami, których nieszczęścia mają jedno źródło: jest nim Kościół katolicki, ukazywany w jak najczarniejszych barwach.

       • 6 15

       • to dokładnie jak metody stosowane w sektach

        ciekawe skąd dziennikarze tak potrafią ładnie baranami kierować?

        • 2 1

      • Za 20-40 lat będziemy - będziecie :) starali się o pracę za granicą w cywilizowanym (1)

       miejscu, gdzie będą potrzebowali siły roboczej czyli......w Chinach.

       • 0 1

       • może i na ziemiach polskich bo chiny będą tutaj rządzić

        • 0 0

    • Nie media (12)

     Po prostu Rydzyk jako antyteza chrześcijanina nie dość, że się za niego podaje to jeszcze chce ludzi nawracać. Pytanie brzmi tylko na co, bo na nauki Chrystusa z całą pewnością nie.

     • 14 4

     • Elathir, znasz ojca Rydzyka? Uzasadnij ten zarzut, że ojciec Rydzyk nie głosi nauk Chrystusa (11)

      O. Rydzyk: Chrystus nauczał, aby nasza mowa i postawy: tak-tak, nie-nie; co nadto jest, od złego pochodzi. Nie może być żadnego zamazywania rzeczywistości, musimy rozróżniać dobro od zła, czarne od białego. I dlatego powiedziałem te słowa: "trzeba rozróżnić szambo od perfumerii". Nigdy nie nazywa się zła dobrem ani grzechu cnotą. Zauważyłem, że media zwróciły uwagę tylko na to jedno słowo, a pominęły całą treść. To jest typowe dla manipulatorów, którzy odwracają uwagę od ważnych spraw, od wspólnego dobra, budowania. Szukają tylko sensacji, jak napuszczać jednego na drugiego, oczernić kogoś, obmówić.

      • 7 13

      • wyjdź na świeże powietrze, zabierz pieska (2)

       spacer ze zwierzęciem łagodzi emocje
       na moment przywraca myślenie
       potem zrób siusiu i wyłącz radyjo

       • 16 8

       • Odezwał się debil Pankracy (1)

        uciekinier z Kocborowa

        • 2 6

       • uciekinierka

        chyba pomyliłaś osoby miałaś siebie na myśli przebywającą w tym miejscu.

        • 0 1

      • czarownica (5)

       Ojciec Rydyk nzwał śp. Marię Kaczyńską czarownicą, bo ośmieliła się mieć inne poglądy niż on.

       • 18 4

       • było coś takiego

        szambo i perfumeria czy jakoś tak
        to niektóre "błogosławione" słowa wielebnego łojca dyrektóra

        • 13 5

       • Ojciec Rydzyk NIE NAZWAŁ śp. Marię Kaczyńską czarownicą (3)

        Chrystus założył Kościół święty, ale i zaprosił do niego nas grzeszników. Ojciec Rydzyk mówił: Katolik musi widzieć dobro i zło w Kościele, nie może być bezkrytyczny - ale trzeba rozróżniać sakrament od tych, którzy go udzielają. Trzeba rozróżniać czyn i człowieka. Krytykujemy błąd, nie człowieka. Toteż trzeba mówić o błędach, ale zachowując szacunek dla człowieka, który je głosi, do funkcji w Kościele, którą pełni.

        • 6 19

       • gdyby nie tacy ludzie jak Ty...

        Polska byłaby normalnym cywilizowanym krajem

        • 5 3

       • chytrus był Żydem i to Mitologicznym

        krasnoludki też pewnie istnieją , co?

        • 4 2

       • kurde, co za bełkot. Ludzie zbanujcie tego szaleńca

        • 1 2

      • Rydzyk nie głosi nauk Chrystusa (1)

       Jezus powiedział" kto jest bez grzechu niech pierwszy podniesie kamień". Czy Rydzyk jest bez grzechu? Gdzie poszły pieniądze z cegiełek na stocznie? Dlaczego sieje nietolerancję i nienawiśc? Papież Jan Paweł II szanował każdego człowieka, miał przyjaciół Zydówi, nigdy nikogo nie potępił. Owszem - wskazywał błedy i robił to z pełnym przekonaniem, ale nigdy nikogo nie obrażał tak, jak robi to Rydzyk. Rydzyk postępuje podobnie jak Krzyżacy- oni na płaszczach tez mieli krzyże...

       • 5 2

       • I właśnie z powyższego powodu

        Myślę, co myślę o Rydzyku. Brak mu pokory, a według Kościoła pycha jest najgorszym grzechem. Nie szanuje zmian jakie zaszły po soborze i promuje XVIII wieczny obraz Kościoła. Obrażał wspólnoty odnowy w Duchu św. i źródle chrztu; a to zdaniem wszystkich papieży od Pawła VI począwszy jest jedna z najlepszych rzeczy jaka się Kościołowi przytrafiła od czasów starożytnych.

        Itd...

        On rzeczywiście bardziej przypomina krzyżaka niż ucznia Chrystusa.

        • 1 0

    • (2)

     "Dlaczego polskojęzyczne media nienawidzą o. Rydzyka?" - zapytujesz. Dlatego, że obcojęzyczne się nim interesują i szkody jakie powoduje ten człowiek mają miejsce w Polsce.

     • 10 6

     • (1)

      wymień te szkody cymbale

      • 2 4

      • odpowiedź

       zabrakło by miejsca na ich wymienianie,miłosierny katoliku.

       • 1 1

  • ;

   Ale wymyśliłeś, to ocena subiektywna. Wg mnie połowa na to miano nie zasługuje i co z tego.

   • 8 2

  • hahah ależ ty jesteś niemądry:)

   • 3 3

  • mam wrażenie, że to prowokacja....

   .....

   • 5 3

  • po kiego wała dyskutujecie z trollem? (1)

   ew. totalnie zlasowanym czymś bez własnych poglądów

   • 5 5

   • wyluzuj ziom

    bardzo często nie zgadzam się z poglądami To Ja, ale nie potępiam go za przekonania. Jest jaki jest, ale ma prawo do własnych poglądów i do wyrażania ich, a nazwanie go trollem to już GRUBA przesada, pewnie nawet go nie znasz w przeciwieństwie do mnie

    • 6 2

  • rydzyk?? to ten co to po tej tragedii wmawiał że dla przeciwników politycznych to "wesele"? po czym tak sądził, po sobie? jak by zginął Tusk to rydzyk miałby "wesele"?

   cała reszta którą wymieniasz to oszołomy moherowe które zaciekle zwalczają każdego kto odważy się myśleć i mówić inaczej niż rydzyk, wszędzie tylko spiski, knucie i szczucie jednych na drugich.
   Kobylański autorytetem??? to chyba jakiś smutny żart...

   • 4 5

  • SZKODA

   SZKODA,ŻE JESTEŚ MAŁO INTELIGENTNY A TAKICH POLSKA POTRZEBUJE

   • 0 3

  • Popieram Cię

   popieram autora postu "Moje autorytety".Faktycznie to ludzie z zasadami!

   • 1 7

  • SUCCESSFUL TROLL IS SUCCESSFUL

   • 0 2

  • P.S. Od dłuższego czasu nie mam w swoim komputerze rozwinięcia dyskusji, w związku z tym nie mogę odnieść się do (ewentualnych; nawet nie wiem, czy takie są) postów komentujących moją opinię.

   • 0 2

 • (3)

  Trzeba wybrać osoby dla których dobro Ojczyzny ważniejsze jest niż prywatne.

  • 77 3

  • Proponuję szukać takich osób w opiece społecznej.

   • 4 16

  • takie osoby tos a osby z rodzin arystokratycznych, z elit (1)

   amerykanskich ale u nas takich osob nie ma.

   • 3 3

   • takich u nas nie ma

    • 2 1

 • Sorry gościu (31)

  Ale Bóg, Honor i Ojczyzna jeść ci nie da.

  • 40 64

  • (18)

   W opinii tych, którzy Radio Maryja słuchają jest ono jest jak pług, który lemieszem fali radiowej przewraca zachwaszczony od dwu stuleci polski ugór i wydostaje na powierzchnię wszystkie chwasty, które tę ziemię wyjaławiają. Wsiewa ono w tę glebę ziarno ewangelicznej prawdy. Użyźnia polski grunt wiarą, nadzieją i miłością. W sposób nowoczesny Radio to spełnia wielki nakaz misyjny Chrystusa: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! (Mk 16,15). Tu bije polskie serce skurczami prawdy.

   • 6 21

   • człowieku jesteś chory (17)

    i zmanipulowany przestań słuchać radia,wyjdź na powietrze.

    • 15 9

    • My, goje, żyjąc z pracy u najemnika mamy sobie kupić mieszkanie za odłożone oszczędności?! (16)

     Polskojęzycznych doktryna; Polacy nie będą żyć z własności; mają żyć z pracy.

     Już towarzysz Szmaciak zauważył, że demokracja, owszem, jak najbardziej, "ale ktoś musi przecież tym kierować". Mahatma Gandhi wyraził tę myśl trochę inaczej zauważając, że nic nie jest tak kosztowne, jak stworzenie wrażania ubóstwa i prostoty. No i proszę, sami goje wołają, że ich - masonów - demokratyczne zasady "sprzedaży" banków i prasy to było prawo i demokracja, a to co Polacy wymyślili żądając uwłaszczenie (majątku narodowego) jest be. Efekt? Oni się uwłaszczyli i żyją w pałacach, a my...

     Anonimie, jesteś przez michnikowszczyznę zmanipulowany. Poczytaj, posłuchaj co na te tematy mówią media polskie.

     • 6 14

     • może ty się podpiszesz zanim nazwiesz kogoś anonimem?

      Czy myślenie jest już ci całkiem obce?

      • 5 2

     • (14)

      Pewnie nie tylko ja mam wrażenie, że według swoich osądów słuchacze Radia Maryja to nowy Naród Wybrany, a wszyscy inni, którzy nie słuchają słów nowego proroka o. Rydzyka to żydzi, masoni i na domiar złego cykliści.

      Chłopie odpocznij sobie, idź na spacer nad morze, pooddychaj świeżym powietrzem i przestań nas wszystkich zadręczać swoimi przemyśleniami. A może idź do Kościoła i pomódl się za wszystkich, których tak szczerze nienawidzisz i poproś Dobrego Boga o łaskę i rozum, jak przyjdzie Twoja ostatnia chwila.

      • 9 1

      • Dla liberałów "mohery" są "zagrożeniem". Czego się boją? (13)

       Niektórzy za polskojęzycznymi powtarzają, że katolicyzm "szerzy nienawiść", że można być katolikiem, ale nie "skrajnym" itd. A już zwłaszcza Radio Maryja jest w mediach liberalnych traktowane jako "znak ostrzegawczy" przed zbliżającymi się "moherami" i "zagrożeniem".
       Słuszne spostrzeżenie mojego dziecka: otumanieni nie czują się otumanieni - po prostu nimi są. Co do "agresji i nienawiści", i "jadu" czy nawet "faszyzmu", to takie dziś "nowoczesne" określenia; nie tylko w wybiórczej często je spotkać w kontekście Polski i Polaków patriotów, a już zwłaszcza katolików.

       • 4 8

       • Całe szczęście, że nie mam wokół siebie takich ludzi jak Ty, ogarniętych manią prześladowczą, spiskami i fanatyzmem religijnym.

        Boje się jednak, że wkrótce założycie ruch oporu i będziecie się wysadzać w powietrze jak zwolennicy dżihadu wśród setek niewinnych ludzi na imprezach masowych.

        Boże chroń nas przed takimi fanatykami.

        • 7 4

       • To Ja (11)

        ty faktycznie jesteś psychol od rydzyka
        u ciebie co drugie słowo to "polskojęzyczne", "sprzedane", "liberały"
        człowieku - ty nie masz mózgu tylko ortodoksyjną, katolicką doktrynę nienawiści!
        i chyba wy katole czekacie na jakiś sygnał od waszego boga aby znowu krzyżować, biczować, ekskomunikować
        bo tylko na tyle was stać - na nienawiść do wszystkiego co inne niż wasza prymitywna mentalność!

        • 10 6

       • Pankracy (8)

        Drogi Pankracy
        Na początek poczytaj kto krzyżował i kogo, potem doczytaj, że ekskomunika dotyczy tylko ochrzczonych a na końcu dowiedz się może jaką doktrynę ma Kościół Katolicki bo akurat o nienawiści nic tam nie ma. Z resztą wystarczy się przyjrzeć wypowiedzią Twoim i To Ja - łatwo ocenić kto tu jest nienawistnikiem.
        A, i z łaski swojej nie obrażaj mojego Boga pisząc jego Imię z małej litery.
        Tyle

        • 6 5

       • (6)

        o kurcze no pewnie ma pisac z duzej bo cie to obraza. tylko ze dla mnie osoby niewierzacej bog to zadne imie i zadna postac. wiec mnie nie zmuszaj do uzywania wielkiej litery. i nie mow mi ze nie siejecie nienawisci, bo ja jestem przez moja fanatycka katolicka rodzine caly czas wysmiewana i obrazana przy kazdym spotkaniu rodzinnym za to ze jestem niewierzaca. strasza mnie pieklem i mowia ze wstapil we mnie szatan. tak samo tworzycie sztuczne podzialy. niby jestescie tolerancyjni ale jak sie mna zainteresowal jako kobieta katolik i w rozmowie wyszlo ze jestem niewierzaca podkulil ogon i zaczal mnie traktowac jak uposledzona. taka jest wlasnie wasza tolerancja!

        • 5 2

       • (5)

        Widzisz, ja mam na imię Marcin, w języku polskim jest taka zasada, że imiona piszemy z wielkiej litery, więc zarówno moje imię jak i imię Bóg - jeśli nie przez szacunek dla Niego to dla zasad języka polskiego należy pisać z wielkiej litery - to proste.
        Tak samo jak Ty domagasz się szacunku dla siebie i swojej niewiary tak ja domagam się szacunku dla mego Boga i mojej wiary.

        • 4 2

       • (4)

        tak dla Twojej wiadomości Marcinie - "Bóg" nie jest imieniem, tylko okręśleniem.
        W Starym Testamencie imię Bogą nie mogło być wymawiane - ze względu na niepojętą godność i moc Boga. Ale jeśli już chcesz 3mać się pewnej nominologgi, to najczęsćiej używano imienia "Jahwe". Jednak to też ostatnio Benedykt XVI zakwestionował: "Jak podały 11 września 2008 media, watykańska Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na polecenie papieża Benedykta XVI wydała dyrektywę o wycofaniu z tekstów liturgicznych, pieśni kościelnych i modlitw oraz z tekstów i przekładów biblijnych imienia Jahwe, a zamiast tego zaleciła używanie słowa PAN, jako odpowiednika żydowskiego słowa Adonai zgodnie z tradycyjną nauką judaizmu. W dyrektywie tej skrytykowano "praktykę wypowiadania Imienia Boga" w liturgii.

        • 2 0

       • (1)

        http://pl.wikipedia.org/wiki/BĂłg_Ojciec

        Cóź, mnie od podstawówki uczono na lekcjach języka polskiego, że słowo bóg - może oznaczać dowolne bóstwo. Jednak Bóg jest imieniem własnym Pana Boga. I wiesz co, będę się tego trzymał

        • 2 1

       • jak słusznie zauwążyłeś - "na lekcjach języka polskiego
        ", a nie religii. Ponadto, jak zapewne się domyślasz, w szkole podstawoej muszą być stosowane pewne uproszczenia, skróty myslowe itd. ze względu na percepcję i wiek ucznia. Ale zgadzam się, że w ogólnej opinii "Bóg" to "imię własne". I że pisane jest z wielkiej litery. pzdr

        • 3 0

       • (1)

        Tak, "Bóg" jest określeniem konkretnej osoby. Używając słowa bóg nie precyzujesz, o którego tak na prawdę chodzi. Co do nauki papieża: nic nowego - już w języku polskim od dawna używa się zwrotu Pan Bóg.

        • 0 1

       • Nauka papieża, a język polski to dwie rozdzielne kwestie.
        A jak rozwiążesz kwestię: Pan Bóg, Syn Boży, Duch Święty ?? Jeden Bóg - to która wg Ciebie "konkretna osoba" ??

        a zwroty mają to do siebie, że są ogólne i powszechne - a nie zawsze dokładnie oddają semantykę (znaczenie) konkretnego pojęcia
        pzdr

        • 0 1

       • Popieram. To Ja pisze grzecznie a ten Pan/// zdecydowanie niegrzecznie

        • 1 0

       • A ty Pankracy (1)

        jesteś niespełnionyn b. I sekretarzem pop pzpr

        • 2 1

       • a ty Kaszubku

        tylko małym człowieczkiem z czarnym podniebieniem

        • 1 1

  • (1)

   Polska konstytucja gwarantuje mi wolnosc wyznania. nie zycze sobie by krajem w ktorym TEZ mieszkam wszedzie na sile wpychali boga.

   • 3 3

   • by w kraju* przepraszam za bledy.

    • 1 0

  • wyjście jest proste (9)

   Jeśli nie w smak Ci, życie w Polsce, za nic masz Pana Boga i Honor to cóż...zbieraj się stąd. Na pewno są kraje w których łatwiej o pełną michę, wygodne mieszkanie i super samochód. Nikt Cię w Polsce trzymać nie będzie.
   Tylko proszę, oddaj paszport, zrzeknij się obywatelstwa a za granicą jak już będziesz bogaty, najedzony i szczęśliwy nie przyznawaj się, że jesteś z Polski

   • 5 4

   • (4)

    ja mam wyjezdzac bo mi katolik kaze? powtarzam raz jeszcze- konstytucja gwarantuje mi wolnosc wyznania wiec co ty mi do cholery pieprzysz?

    • 3 1

    • (3)

     i gdzie napisalam o honorze? pan potrafi czytac ze zrozumieniem czy calkiem pogielo?

     • 4 1

     • (2)

      "Ale Bóg, Honor i Ojczyzna jeść ci nie da." to mi wygląda na pisanie o Honorze. Potrafię czytać ze zrozumieniem, jeśli jednak źle zrozumiałem proszę Panią o objaśnienie.

      • 3 1

      • (1)

       to nie jest moja wypowiedz czlowieku.

       • 2 0

       • A to znaczy, że moja odpowiedź nie była odpowiedzią na Pani wypowiedź tylko na wiadomość otwierającą ten wątek autorstwa "wstaję rano do pracy"

        • 2 1

   • Czy potrafisz czytać gdzie jest napisane że nie w smak jest komuś życie w Polsce? (3)

    Nawet brak mi słów,dziwię się że jeszcze matka ziemia ciebie nosi...

    • 0 3

    • (2)

     http://pl.wikipedia.org/wiki/BĂłg,_Honor,_Ojczyzna

     Zapoznaj się z tym hasłem. W samym stwierdzeniu pada słowo Ojczyzna. Czyli jest o Ojczyźnie, prawda?
     Byłoby miło, gdybyście się Państwo podpisywali choćby zmyślonym acz stabilnym nickiem. Dyskusja miałaby wtedy sens

     • 3 0

     • I co to zmienia,mam się czuć szczęśliwy. (1)

      MarcinieW o takich rzeczach to możemy porozmawiać kiedy w Polsce będzie lepiej czyt. normalnie.
      Używanie tych słów nie zrobi z ciebie prawdziwego patrioty tak samo wycieranie sobie gęby naszą narodową flagą.
      Jest takie piękne powiedzenie "punkt widzenia zależy od punku siedzenia".
      Pozdrawiam i życzę szczęścia.

      • 3 1

      • kulawy..

       święta racja ...

       • 3 1

 • Trojmiasto.pl - mocno przesadzacie w tej chwili (10)

  Dajcie spokoj z tym.

  Dopiero co zaloba sie zaczela, ciala jeszcze nie wrocily do Polski, a wy juz piszecie i pokazujecie zdjecie nastepcow.

  Watpie tez by ow poslowie chcieli byc przedstawiani w ten sposob i w tej chwili.

  To wyjatkowo niesmaczne panie Piotrze z redakcji.

  • 86 35

  • (4)

   Prasa jest od tego, by informować. Jak nie chcesz wiedzieć, nie czytaj. Artykuł jak najbardziej na miejscu. I w niczym żałoby nie umiejsza, nikomu krzywdy nie robi.

   • 14 2

   • Nigdy nie powiedzie się sprawa, która byłaby propagowana wyłącznie przez ludzi złych (2)

    Złość "mniejszości międzynarodowej", zwrócona od samego początku przeciwko Polsce i wszystkie przekupstwa i żołdy liberalno- bolszewickie nie zdołałyby same własnymi siłami nic zrobić, gdyż źli sami niczego nie wytworzą. Państwa chrześcijańskie nie mogłyby nic ucierpieć od Żydów, gdyby nie było chrześcijan przejmujących żydowskie założenia i żydowską metodę rozumowania (zwłaszcza medialnego, prawniczego). A działalność przekupionych stanowi doprawdy minimalną propozycję w bilansie życia publicznego... Jeden poczciwy głupiec więcej wyrządzi złego państwu i społeczeństwu, niż setka łajdaków, /gdyż/ zło pozbawione jest mocy twórczej, a posiada ją wszelka zacność, poczciwość, choćby... pozbawiona darów Ducha Świętego. Źli nie obejdą się tedy bez poparcia dobrych, lecz... głupich.

    • 3 5

    • (1)

     weź ty ... się już nie wypowiadaj, tylko listę postów wydłużasz, a ja nie mam całego dnia na przewijanie strony. Swoje poglądy zabierz sobie i schowaj głęboko, albo głoś je tym którzy chcą ich słuchać.

     Osobiście jak wchodzę tu, to chcę przeczytać KOMENTARZE do artykułu, rzeczowe i na TEMAT, a nie jakieś bzdety o świętości o. Rydzyka. i tej jego całej moherowej bandy.

     • 4 2

     • ten "to ja" to nie jest autor glownej wiadomosci

      ja jestem autorem i tych bzdur nie pisalem

      • 0 0

   • właśnie!

    Akurat mnie ciekawiło, kto kolejny wejdzie do Sejmu z Pomorza. Bo nie są to ludzie zbyt znani, a na pewno będą osobami ważnymi.

    • 2 1

  • więc ile trzeba czekać? żałoba, żałoba ale trzeba działać natychmiast. to są sprawy wagi państwowej.

   • 4 4

  • (1)

   dziwię się ,ze masz czas na czytanie! Krzyżem powinnaś leżeć!!! Artykuł całkowicie na miejscu.Im szybciej będą zastępcy tych coodeszli tym szybciej wróci normalnośc. Precz z oszołomami!!! My ciągle żyjemy!!!!!!!!

   • 3 4

   • jestem niewierzacy osiolku

    ale szacunek mam do ofiar.

    mozna sie powstrzymac kilka dni od polityki!

    • 3 3

  • wg ciebie polska ma przez tydzień nic nie robić? (1)

   Może nie szukać następców a gabinety zamknąć?

   • 5 2

   • tak dokladnie tak

    nic nie robia caly rok, to moga kilka dni dac sobie na wstrzymanie.

    • 4 3

 • Zdarzyła się wielka, straszna, tragedia (6)

  ale życie toczy się dalej; the show must go on

  • 42 10

  • otóż to! bierzmy się do roboty bo nasi "przyjaciele" w smutku rosjanie i tak kładą swoją rurę:) (1)

   • 4 3

   • Tak, a ta rura bedzie kolejnym sprawdzianem

    • 2 0

  • (1)

   Wczoraj słyszałem coś takiego z ust szanowanego prowadzącego znanej nam stacji: ale dlaczego wsiadł do samolotu skoro boi się latać? Czy ktoś mógł zapobiec tragedi?

   Ludzie to jest katastrofa a nie manifest czy mecz piłkarski lub napędzanie firm produkujących chorągiewki na anteny samochodowe, żałosne jest to jak bardzo eksponujemy swój smutek przez tak krótki czas i zmieniamy się w obliczu tragedii na pokaz a media wtórują roztrząsać resztki godności mocno dyplomatycznych wypowiedzi znanych ludzi w czasie choćby żałoby narodowej gdzie najwłaściwsze to wspomnienia i cisza a nie spekulacje i składanie publiczne oświadczeń i kondolencji gdzie robi się wielką politykę na czyjejś krzywdzie i broni głosu wyborcy płacząc na pokaz a w ręku trzyma kurczowo miejsce w kampanii...

   To większe zaskoczenie i traf feralny w rachunek prawdopodobieństwa gdzie historia zaczyna się od tego wydażenia jak i też rozmiar ze względu na katastrofę lotniczą która zabiera ludzi setkami a wśród nich elita rządu dlatego tak głośno o tym a powoli dochodzimy do jakiegoś obłędu moralnego i zbiorowej nagonki na uczucia każdego z osobna a statystyki mówią, że gdzieś w świecie płacze o 25 tyś matek więcej od soboty... ludzie giną, umierają, zostają zabici. Cisza. To jest wyraz łączenia się w bólu jeżeli ktoś faktycznie to przeżywa a nie machanie chorągiewkami. Wydażenie w tej chwili bardziej medialne niż w wymiarze tragicznym. Gdzie te kluby kochające się na trybunach po śmierci Polaka Jana Pawła? Skąd w nas tyle solidarności w bólu z bliskimi ofiar?

   W ubiegłym tygodniu zmarł bezdomny na chodniku w centrum Wrzeszcza, chory może głodny, leżał do zmierzchu ok 3,5 godziny, nikt mu nie pomógł, nie zapytał, nie zainteresował się. NIKT!

   On nie był pijany, miał ciężkie zakażenie nerek, na oddziale ratunkowym do uratowania, do uratowania życia!
   Jestem ratownikiem i kierowcą pogotowia i o śmierci coś wiem a powyższy przykład daje nam jasny obraz "klasy" tragedi, 1 nic nie warte życie kontra 96 ważnych...

   I jeszcze raz przypominam: on mógł żyć, ale był "gorszy", nikt mu nie pomógł.
   Przykro mi.

   • 7 1

   • masz rację jak mało kto. Mnie juz też denerwuje sposób, w jaki "przeżywamy" żałobę, więcej w tym pokazywania niż przeżywania. Nie podoba mi sie sensacyjne podejście mediów do tego. Moim zdaniem po tym co zaszło tak wielki szum medialny jest zupełnie bez smaku i nie na miejscu. Media nawet teraz manipulują uczuciami odbiorców, co moim zdaniem jest co najmniej nietaktowne.

    • 6 1

  • przypomnę to na Twoim pogrzebie........... (1)

   • 0 0

   • sam sobie pogrzeb

    a tragicznie zmarłych zastąpią tragicznie żywi,
    też mi wielka filozofia

    • 0 0

 • Polskie piekiełko (7)

  Polskie piekiełko rozpoczęło się w chwili katastrofy, brudna i podła walka o stanowiska trwa. Media ...jeszcze szanują żałobę oszczędzając nam relacji z walk o władzę.

  • 40 6

  • Idź do lekarza (3)

   masz manię prześladowczą połączoną z teorią spiskową weź ze sobą kolegów z pisu.

   • 3 11

   • żle zrozumiała/eś tekst pisany ! (2)

    • 4 2

    • Nie zmienia to poztaci rzeczy aby iść do lekarza

     • 0 7

    • Po co lansują pojęcia zmodyfikowane genetycznie?

     Na przykładzie rozdawanych gazetoogłupiaczy (Metro i inne) widzimy, że ONI finansując to rozdawnictwo widzą w tym swój interes. W tej wojnie kulturowej trwa modyfikacja pojęć na potrzeby nowej cywilizacji, "nowego raju" i nowego "kraju rad". Po różnego rodzaju socjalistycznych utopiach: po marksizmie, faszyzmie, po silnych nacjonalizmach przyszła nowa ideologia europejska i światowa, w której dochodzi do wielkiego wypaczenia klasycznych pojęć demokracji, patriotyzmu i wolności, w tym wolności słowa. "Nowa demokracja wyrosła z władzy pieniądza rzekomo dąży do wyzwolenia zwykłych obywateli, ale faktycznie tworzy stalową czapę władzy bogaczy, czyli nową arystokrację czy magnaterię, jeszcze bardziej przepastnie oddaloną od zwykłych ludzi, zwłaszcza ubogich, niż dawna arystokracja duchowa".

     • 3 3

  • wyobraź sobie, ze nie ma nic dziwnego w walce o władze. ludzie zgineli i trzeba ich zastąpić nowymi. liczy się jedynie styl tej (2)

   walki. oby nie był najgorszy.

   • 3 2

   • Racja

    Walka to naturalna sprawa, lecz otoczka wielkiego POKOJU , który ma zapanować po tej niewątpliwej tragedii to wielka mistyfikacja. Są ugrupowania polityczne widzące w tej katastrofie szansę na "wypłynięcie " na górę sondaży.
    Wypowiedzi wczoraj przytaczane autorstwa np. p. posła Karskiego nic dobrego nie wróżą.

    • 4 0

   • no bez przesady..

    w artykule nic nie pisza o zadnej walce poslow o miejsce w sejmie.to nie ma nic wspolnego z kampania wyborcza.oni swoja walke przegrali ale teraz musza zastapic niezyjacych w sejmie wiec nie wiem czy to dla nich takie przyjemne.na pewno w ten sposob nie chcieli uzyskac mandatu poselskiego.poki trwa zaloba wyjatkowo dobrze media sie zachowuja a niektorzy z was szukaja dziury w calym i pretekstu do klotni.

    • 2 1

 • (1)

  nie ma ludzi niezastapionych
  umarli pod Smoleńskiem są niezastapieni w sercach swoich bliskich i przyjaciół

  • 19 5

  • Wczoraj słyszałem coś takiego z ust szanowanego prowadzącego znanej nam stacji: ale dlaczego wsiadł do samolotu skoro boi się latać? Czy ktoś mógł zapobiec tragedi?

   Ludzie to jest katastrofa a nie manifest czy mecz piłkarski lub napędzanie firm produkujących chorągiewki na anteny samochodowe, żałosne jest to jak bardzo eksponujemy swój smutek przez tak krótki czas i zmieniamy się w obliczu tragedii na pokaz a media wtórują roztrząsać resztki godności mocno dyplomatycznych wypowiedzi znanych ludzi w czasie choćby żałoby narodowej gdzie najwłaściwsze to wspomnienia i cisza a nie spekulacje i składanie publiczne oświadczeń i kondolencji gdzie robi się wielką politykę na czyjejś krzywdzie i broni głosu wyborcy płacząc na pokaz a w ręku trzyma kurczowo miejsce w kampanii...

   To większe zaskoczenie i traf feralny w rachunek prawdopodobieństwa gdzie historia zaczyna się od tego wydażenia jak i też rozmiar ze względu na katastrofę lotniczą która zabiera ludzi setkami a wśród nich elita rządu dlatego tak głośno o tym a powoli dochodzimy do jakiegoś obłędu moralnego i zbiorowej nagonki na uczucia każdego z osobna a statystyki mówią, że gdzieś w świecie płacze o 25 tyś matek więcej od soboty... ludzie giną, umierają, zostają zabici. Cisza. To jest wyraz łączenia się w bólu jeżeli ktoś faktycznie to przeżywa a nie machanie chorągiewkami. Wydażenie w tej chwili bardziej medialne niż w wymiarze tragicznym. Gdzie te kluby kochające się na trybunach po śmierci Polaka Jana Pawła? Skąd w nas tyle solidarności w bólu z bliskimi ofiar?

   W ubiegłym tygodniu zmarł bezdomny na chodniku w centrum Wrzeszcza, chory może głodny, leżał do zmierzchu ok 3,5 godziny, nikt mu nie pomógł, nie zapytał, nie zainteresował się. NIKT!

   On nie był pijany, miał ciężkie zakażenie nerek, na oddziale ratunkowym do uratowania, do uratowania życia!
   Jestem ratownikiem i kierowcą pogotowia i o śmierci coś wiem a powyższy przykład daje nam jasny obraz "klasy" tragedi, 1 nic nie warte życie kontra 96 ważnych...

   I jeszcze raz przypominam: on mógł żyć, ale był "gorszy", nikt mu nie pomógł.
   Przykro mi.

   • 3 0

 • a poco nowi, mało ich zostało?

  to chore by tam tyle pasozytow siedziało

  • 31 10

 • (5)

  My Polacy nie wiem dlaczego tak się dzieje ale jednoczymy się tylko w obliczu tragedii lub niewoli, zaś po tragedii lub gdy odzyskamy wolność zaczynamy się nawzajem obrzucać błotem zamiast konstruktywnie budować naszą ojczyznę to smutne.

  • 26 3

  • 21 lat budujemy i efekty są porównywalne z naszymi autostradami. (1)

   Jest ich mało są drogie i mało kogo jest na nie stać.

   • 7 1

   • a od 1945 do 1990 co robiono? Nic nie budowano?

    • 3 1

  • Polskojęzycznych wieloletnia manipulacja dała robaczywe owoce!

   Zwolennicy Jasnogrodu już nawet często wstydzą się, że są Polakami! Zwolennicy "poprawności politycznej" narzucili nawet Ameryce prawdziwy "terror kulturalny". Profesor William: po raz pierwszy w naszej historii Amerykanie trwożą się przed tym, co powiedzą, co napiszą i co pomyślą. Boją się, że mogą użyć niewłaściwego słowa, słowa osądzonego jako obraźliwe lub niewrażliwe, lub rasistowskie, seksistowskie lub homofoniczne. Polityczna poprawność jest śmiertelnie poważna.

   W Polsce masoni chcą zamknąć usta niezależnym mediom (ma być wyłączność medialna) utworzonym przez o. Rydzyka.

   • 1 8

  • Gratuluję, (1)

   właśnie obrzuciłeś naszą ojczyznę błotem, powtarzając głupi stereotyp.

   • 0 3

   • no to wkońcu włacz myslenie

    • 0 0

 • Cięzko będzie dorównać tym co odeszli ! (4)

  • 16 31

  • wiekszość była niekompetentna

   zgadnij kto.

   • 5 6

  • prezydenyta i tak mielismy wybierac, a najwieksza strata dla Polski (1)

   to strata generalow, ktorych trudnoz astapic, bo juz w 2008 starcilismy tez czesc generalow. ktos powinine odpowiedziec za to,z e lecieli wszyscy generalowie jednym samolotem.

   • 11 5

   • przecież oni i tak każdą wojne by przegrali, więc co to za strata. poza ludzką realnie żadna, a na stołek wielu chętnych się znajdzie.

    • 2 5

  • Dorównać będzie ciężko niektórym

   bo należałoby w dół zlecieć.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.