Fakty i opinie

Kto ma liczyć pasażerów w komunikacji, a kogo karać?

Najnowszy artukuł na ten temat

Apel samorządowców w obronie szefa pomorskiego sanepidu

Od środy pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej powinni stosować się do ograniczenia liczby osób przebywających w pojeździe w jednym czasie. Limit wyznacza połowa miejsc siedzących w autobusie lub tramwaju. Urzędnicy wciąż nie potrafią jednak odpowiedzieć, jak i kto będzie to egzekwować oraz komu policja będzie wystawiać ewentualne mandaty za złamanie przepisów: kierowcy, przewoźnikowi, organizatorowi transportu czy może samemu pasażerowi?Kto powinien liczyć pasażerów w komunikacji miejskiej?

pracownicy ZTM i ZKM 17%
wolontariusze 4%
straż miejska i kontrolerzy Renomy 28%
sami kierowcy i motorniczowie 4%
sami pasażerowie powinni się kontrolować i nie dopuszczać do przepełnienia pojazdów 47%
zakończona Łącznie głosów: 2898
- Za pośrednictwem komendantów wojewódzkich policji zobowiązałem komendantów miejskich, powiatowych, rejonowych do nawiązania kontaktu z władzami samorządowymi i przekazania informacji, że od czwartku nasze działania będą naprawdę restrykcyjne w stosunku do kierowców, których autobusy lub tramwaje będą przepełnione i gdzie nie będzie przestrzegana zasada ograniczenia liczby osób w pojazdach - zapowiedział w środę podczas konferencji prasowej MSWiA komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
Deklaracja szefa policji oznacza, że od czwartku za przepełnione pojazdy komunikacji miejskiej odpowiadać mają bezpośrednio kierowcy i motorniczowie.

Przypomnijmy, że od środy w autobusie lub tramwaju nie może znajdować się w jednym czasie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących w danym pojeździe.

Kierowca i motorniczy mają odmówić przyjęcia mandatuNa dodatkowe obowiązki kierowców i motorniczych nie zgadzają się jednak ich przełożeni.

- Nie wyobrażam sobie, by kierowca czy motorniczy, oprócz skupienia się na prowadzeniu pojazdu, miał jeszcze liczyć wsiadających i wysiadających pasażerów. Jak ma to zrobić w przypadku tramwaju z dwoma lub trzema wagonami? - mówił nam w środę Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.
Na odgórne decyzje zareagowała też miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. W środę wieczorem między kierowcami i motorniczymi krążyły SMS-y z wytycznymi, jak mają zachować się w przypadku ewentualnej kontroli. Pracownicy z liczeniem pasażerów mają się wstrzymać do "wyraźnego zarządzenia prezesa GAiT", a w razie gdyby policja chciała ukarać któregoś z nich za nadmierną liczbę pasażerów, należy odmówić przyjęcia mandatu.

Aktualizacja, godz.8:55W piątek rano, już po publikacji artykułu, z naszą redakcją skontaktował się jeden z kierowców i poinformował, że pracownicy otrzymali polecenie, by nie wypraszać z pojazdów "nadliczbowych" pasażerów, lecz korzystać z komunikatu głosowego, a następnie kontynuować jazdę.

W Gdyni kierowcy mają nie kontynuować kursuNieco inaczej na słowa szefa policji zareagowano w Gdyni. Do naszej redakcji trafiło zdjęcie komunikatu, w którym kierownik Wydziału Ruchu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni zapowiada bardziej restrykcyjne kontrole wobec kierowców nieprzestrzegających nowych zasad.

- W związku z powyższym zabraniam przewozu większej liczby pasażerów niż 15 w trolejbusie typu SN i 20 w trolejbusie typu PN. W przypadku powstania sytuacji konfliktowych należy zaprzestać kontynuowania jazdy i zgłosić zaistniałą sytuację do Centrali Ruchu ZKM.
Komunikat kierownika Wydziału Ruchu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni do kierowców gdyńskich trolejbusów zapowiadający bardziej restrykcyjne kontrole napełnień w pojazdach.
Komunikat kierownika Wydziału Ruchu Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. w Gdyni do kierowców gdyńskich trolejbusów zapowiadający bardziej restrykcyjne kontrole napełnień w pojazdach. fot. czytelnik Trojmiasto.pl
Do czasu ostatecznych decyzji o tym, kto ma na siebie wziąć obowiązek liczenia pasażerów zarówno w Gdańsku, jak i Gdyni, zajmują się tym pracownicy centrali ruchu i urzędnicy. W czwartek o świcie na najbardziej obleganych pętlach pojawił się m.in. wiceprezydent Borawski oraz Piotr Grzelak a także dyrektor ZTM Sebastian Zomkowski i prezes GAiT Maciej Lisicki.

- Zastępcy prezydenta Piotr Borawski oraz Piotr Grzelak wraz z Sebastianem Zomkowskim, dyrektorem ZTM i Maciejem Lisickim, prezesem GAIT, sprawdzali, jak w praktyce działają zastosowane do tej pory rozwiązania. Kontrole przeprowadzane były w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego na największych pętlach przesiadkowych, gdzie ruch pasażerski jest największy - wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego UM w Gdańsku. - Celem inspekcji było wyłapanie ewentualnych słabych punktów w sieci połączeń i sprawdzenie, czy występują napełnienia pojazdów, które przekraczają liczbę pasażerów dopuszczoną przez rozporządzenie. Zebrane informacje pozwolą usprawnić działanie komunikacji miejskiej i wyeliminować ewentualne niedociągnięcia.

Wolontariusze, Renoma i straż miejskaJak usłyszeliśmy, niewykluczone, że już w piątek na wybranych przystankach pojawią się osoby, które będą kontrolować napełnienia pojazdów. Oprócz pracowników z centrali ruchu mogą się tym zająć m.in. strażnicy miejscy, kontrolerzy Renomy i wolontariusze.

W samokontroli pasażerom ma pomóc za to dodatkowe oznakowanie miejsc siedzących. Od piątku na połowie siedzisk pojawią się specjalne nakładki - wzorem tych z Gdyni. Do czwartku przygotowano 4,5 tys. kart zabezpieczonych laminatem, które sukcesywnie przekazywane są przewoźnikom. Docelowo powstanie ich prawie 10 tys. (także w jęz. ukraińskim).

Na bezpieczeństwo w pojazdach mają zwrócić też uwagę specjalne komunikaty głosowe przypominające o możliwej, maksymalnej liczbie pasażerów w pojeździe oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od innych pasażerów.Tymczasem od poniedziałku, 30 marca, ZTM w Gdańsku wprowadzi kolejne zmiany w rozkładach: w godzinach porannego i popołudniowego szczytu pojawią się dodatkowe połączenia. Część kursów - tak jak w tej chwili - zostanie zrealizowana dwoma pojazdami jednocześnie.

W godzinach, w których zapotrzebowanie na przewozy jest mniejsze, jak również w weekendy, wprowadzone zostaną ograniczenia. Niektóre linie mogą zostać zawieszone.

- Potrzebujemy rezerw, aby móc zapewnić optymalną ofertę w tym czasie, w którym z komunikacji miejskiej korzysta najwięcej osób - tłumaczy Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM.

Opinie (533) ponad 50 zablokowanych

 • Pasażerowie nie mogą liczyć się sami? (47)

  Nad każdy musi stać ktoś z batem?

  • 207 80

  • (5)

   Od dziada pradziada narod tak wychowany to nie ma co sie dziwić ze bez bata (bialej pały) nie ma ogłady.

   • 62 13

   • (4)

    Włosi żyli bez bata.

    • 13 9

    • (3)

     Idz sie lecz, masz siedziec w domu wiec to nie twoj problem ilu ludzi jest w transporcie publicznym.
     Co za narod, kazdy siedzi w domu ale kombinuje caly czas jak karac tych co musza jezdzic.

     • 9 7

     • Pasażerowie (2)

      Nie jest obowiązkiem pasażerów liczenie się, daj spokój, i**otyzm. Kierowca również ma ekhm, ważniejszą fuchę na głowie, także ten. Popieram - przepis rządu niedopasowany do realiów.

      • 9 6

      • Do każdego autobusu przydzielić strażnika miejskiego, w końcu zrobiliby cos pożytecznego

       • 14 2

      • Jasne, nie powinno być takiego przepisu i ludzie powinni dalej jeździć jak sardynki. To chcesz powiedzieć? Dla każdej przytomnej osoby jest jasne, że trzeba zredukować tłum w komunikacji miejskiej w godzinach szczytu. Jedynym rozwiązaniem jest więcej autobusów. Być może dałoby się także zmienić godziny pracy różnych firm. Szczególnie największych.

       • 9 0

  • A gdzie jest Pani Prezydent (8)

   Niedawno Pani Prezydent wszędzie było pełno, a jak jest kryzys to najlepiej dokopac jeszcze mieszkańcom i zmniejszyc totalnie komunikację . Kobieto Hello , ludzie rano jezdza do pracy i jak ktos na siłe wyrzuci mnie bo taki przepis Pani Prezydent wprowadziła to nie pojade do pracy bo i tak nie dojade a jestem smieciarzem taki co wywozi smieci i proponuje worki ze smiecmi składowac u Pani pod blokiem. Fajnie było wylewać jad na wszystkich i bawić sie na ulicach to teraz Kobieto pokaz co potrafisz bo na razie to jak masz honor podaj sie do dymisji, no taki mamy klimat.

   • 48 45

   • Przecież to nie jest wymysł (6)

    Prezydent Gdańska tylko polskich władz centralnych, do którego władze samorządowe muszą się podporządkować. Masz problem to jedź z workiem na śmieci na Nowogrodzką.

    • 30 15

    • (5)

     Zmniejszenie liczny kursów jest wymysłem centralnym? Chyba akurat nie.

     • 18 5

     • (4)

      Chyba akurat tak. Dulkiewicz jest temu przeciwna, bo tabor wozi powietrze, a ludzie muszą się dostać do pracy. Autobusy nie będą wozić każdego z osobna, to nie taksówki.

      • 9 15

      • Nic nie rozumiesz, władza centralna wymaga

       Zmniejszenia przewozu w jednym pojeździe a pani Dulkiewicz zmniejsza częstotliwość kursów co przeczy temu pierwszemu, ponieważ kursów właściwie powinno być więcej.... Z drugiej strony, skąd wziąć kierowców...

       • 14 4

      • Zblizaja sie wybory (1)

       Prezydentow miast z obozów przeciwnych obecnej władzy nie interesuje społeczeństwo tylko władza.Zbliżają się wybory prezydenckie, poprzez wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy i cięcia w komunikacji miejskiej liczono na rozniesienie się wirusa i wzrost liczby chorych, co mogło by zaowocować zmianą władzy.Nikogo nie interesowało ile osób jeździ komunikacją,a władze miast doskonale zdawały sobie sprawę, że wiele firm nadal pracuje i czesto w tych samych godzinach co powodowało zatloczenie komunikacji miejskiej.Gdynia chociaż cos zrobiła zeby zachęcić pasażerów do wlasnego transportu i zmniejszenia popytu na transport publiczny likwidując opłaty parkingowe.Co do Gdańska czy innych miast zarządzanych przez przeciwników wladzy centralnej sami widzicie co się dzieje

       • 15 6

       • 100/100 to ludzie bez sumienia. Mam nadzieję, że życie im odpłaci.

        • 5 2

      • Niektórzy nie rozumieją prostego tekstu po polsku. Wskaż gdzie rząd nakazał zmniejszenie liczby kursów komunikacji publicznej. Została zmniejszona około tygodnia temu decyzją samorządów, po czym okazało się, że w rezultacie w autobusie jest dwa razy więcej ludzi. Logiczne, skoro jedzie dwa razy rzadziej.

       • 19 3

   • Jest Pan porządnym obywatelem a nie śmieciarzem

    • 3 0

  • no właśnie, a kto ustawia ludzi w kolejce na poczcie w sklepie, każdy ma swój rozum i wie co ma robić (7)

   • 34 2

   • (3)

    Na ulicy stanąć daleko od innych łatwo. Przestrzeń jest duża i nie stoi 80 osób.

    • 4 1

    • miałem na myśli samodyscyplinę (2)

     • 6 0

     • Polak i samodyscyplina?

      To się nie trzyma kupy.

      • 8 3

     • Powiedz to ludziom, którzy muszą dojechać do pracy i nie mogą jej stracić.

      • 11 3

   • Na pocztę nie chodzę. Zamawiam do (1)

    paczkomatu. Nawet nr tel nie wklepuje tylko kod QR. Mam 50 lat i ogarniam. Czas odbioru 15 sekund. Na poczcie 30 minut. Szkoda czasu. Płatności mbank. Dowod robiłem przez internet, zdjęcie lustrzanką. Niestety odbiór dowodu 40 minut w urzędzie.

    • 5 6

    • Super. A teraz się dowiedz, że w wieku 50 lat takie ogarnianie to standard. Co ma powiedzieć natomiast 80-latek bez wykształcenia i elementarnej wiedzy? Co ma powiedzieć sekretarka, która wysyła coś pocztą w imieniu firmy? Sprzedawca internetowy?

     • 8 3

   • W komunikacji jakoś stoi jeden nad drugim mając komunikaty w D...I nie gadaj , że każdy się dyscyplinuje

    • 0 0

  • Ludzie sobie sami poradzą

   Ta ruska narracja i napuszczanie już zostały obnażone . Ten wiRUS nie da rady

   • 4 3

  • I po co piszesz takie glupoty? (2)

   Przecież Ty jak policzysz że jest za dużo to i tak nie wysiadziesz bo spieszysz się do pracy więc czemu narzekasz na innych?

   • 8 6

   • Nie każdy dojeżdżał z wioski jak ty do szkoły PKSem (1)

    • 1 8

    • O 7 z Warlubia psów się obraziło

     • 1 0

  • A musisz jeszcze pytać? (5)

   Kilka dni temu jeździli jak sardynki i mieli pretensje do Tuska.

   • 5 1

   • Tusk nie zrobił ani jednego testu na koronawirusa (1)

    Nie to, co teraz...

    • 7 0

    • I ma gorączkę !

     Ja ja ja!

     • 3 1

   • Tusk? (2)

    Nie znam

    • 3 1

    • (1)

     Bo za młody jesteś

     • 3 1

     • A kogo on obchodzi jak go nie znam?

      • 3 2

  • (1)

   na przystanku wsiada grupa pasażerów. Kto ma ich liczyć? Pojazd rusza, kasują bilet a na najbliższym przystanku okazuje się,że jest ich o 2 osoby za dużo. Ktoś musi wysiąść, ale kto? I kto zapłaci im za niezrealizowany kurs? Zachowanie posłów PO wskazuje jasno, żę niestety nad każdym musi stać ktoś z batem, bo nie dorośliśmy do samodyscypliny.

   • 12 5

   • Powinni w wejściach zamontować bramki liczące wchodzących i wychodzących, jak w butikach. I powinni rozdawać drinki w cieplejsze dni ;)

    • 4 2

  • "Docelowo powstanie ich prawie 10 tys. (także w jęz. ukraińskim)." (3)

   a czemu nie w ang?

   • 3 2

   • Bo Ukraińcy stanowią większą grupę niż reszta razem wzięta. (1)

    Więc ang na trzecim miejscu ewentualnie.

    • 6 0

    • Jak dla mnie to jest żałosne. Angielski jest językiem międzynarodowym. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski nie znając ani polskiego ani angielskiego i jeszcze mają pretensje, że my w ich durnym języku nie mówimy.

     • 2 2

   • Piktogramy

    Uważam, że ilustracje umieszczonej na tych plakietkach są językiem uniwersalnym w tej sytuacji.

    • 4 0

  • Nauczyciele

   Siedza w domach na panstwowej kasie to niech pracuja w autobusach.

   • 11 13

  • Pierwsza sprawa: wywiesić na wszystkich drzwiach wszystkich pojazdów dopuszczalną liczbę pasażerów. Ale tam, gdzie jest tłok, i tak to nie będzie działało. Po prostu nie widać. Jedyne rozwiązanie to otwierać tylko jedne drzwi przy których ktoś (wolontariusz? pracownik zkm? strażnik miejski? wojsko?) będzie liczyć.

   • 3 4

  • pasażer jedzie do pracy a nie wykonywać zadanie z matematyki
   wykupił bilet na usługę w określonym czasie
   wykupił w komunikacji samorządowej
   rolą samorządu przy wsparciu państwa jest zapewnić realizację tej usługi

   • 9 3

  • Tylko metrowy kauczuk

   • 0 1

  • Zwykły pasażer ma g... do powiedzenia.

   będą się szarpać w drzwiach? Niektórzy mają większa paranoję od pozostałych. Mam się spóźnić do pracy bo komitet wirusowy mnie nie wpuści? Wymyślili to teraz dać tyle autobusów żeby starczyło dla jadących do pracy. Tak jak kiedyś z miesięcznymi - masz miesięczny masz pierwszeństwo.____Więc albo będzie to ktoś do tego oddelegowany albo nikt. Wolontariusz w kamizelce ZTM wystarczy.

   • 8 1

  • (1)

   Tramwaj linii 7 do nowego portu co 20 minut .od 7 do 8 (od 8 zaczynam pracę ) jeździ dużo osób. Wsiadam na odrzanskiej i musze wysiąść na koncowym .ale ilość miejsc jest ograniczona to co mam zapie...lać na pieszo bo jak mam się dostać do pracy

   • 3 3

   • Wyjdź na wcześniejszy. Wsiądź na rower.

    • 2 3

  • tak

   tak musi niestety bo ludzie są porostu głupi mamy epidemie ludzie umierają a co oni mówią mnie to nie dotyczy jak mam umrzeć to umrę itp w Biedrnkach pełno ludzi zero przestrzegania zasad Lidl to samo a Pan myśli , że mnie będą w komunikacji miejskiej się toczyć .Trudno na każdej lini ochrona albo kontrolę nic innego nie pozostaje

   • 3 0

 • Co za pomysł ... (21)

  Pasażerowie sie mają sami liczyć ? Serio ?

  • 155 55

  • (1)

   O Bobex ,witam . Miło Cię znowu poczytać , twoje postrzeganie rzeczywistości zawsze uczy mnie czegoś nowego . Z początku zaskakiwało teraz uczy.

   • 12 5

   • Genialne :D

    • 0 5

  • Tak. Mają być sami dorośli i odpowiedzialni. Co w tym dziwnego? (5)

   • 34 5

   • To, że w tym kraju byli wychowywani dekadami na roszczeniowych cwaniaków. (4)

    I dorosła postawa to dla nich jakaś abstrakcja.

    • 12 1

    • To niech padają od wirusa (3)

     Selekcja naturalna jak widać powinna działać nadal, nie ingerujemy w nią sztucznie jakimiś nakazami, zakazami. Skoro ktoś nie potrafi zrozumieć co się do niego mówi to niech się sam wyeliminuje.

     • 7 1

     • Gdyby to tylko ich zabijało? Spoko (1)

      Ale nie, Janusz da sobie radę, za to zabije Twoją matkę, babcię, czy nowonarodzone dziecko.

      • 11 2

      • Dlaczego używasz czyjegoś imienia, nota bene pięknego, w jakimś dziwnym, pejoratywnym znaczeniu? Trudności natury kognitywnej?

       • 5 2

     • Ryli?

      Prosze to powiedziec mojemu szefowi

      • 0 0

  • pasażer ma płacić (5)

   i jeszcze może dziękować w formie zapłaty, że zabrali - komunikacja u nas jest koszmarnie droga a będzie jeszcze droższa

   • 6 4

   • (1)

    i co tak naprawdę chciałeś powiedzieć ?

    • 6 1

    • Powiedział prawdę. W ten sposób nigdy nie zachęci się ludzi do korzystania z komunikacji.

     Sytuacja kryzysowa pokazuje, że odpowiedzialni ludzie za nasze bezpieczeństwo po prostu sobie nie radzą. Od szczebla centralnego po samorządowy. Wszędzie tylko słyszymy jesteśmy najlepsi, wszyscy nas chwalą. G... prawda.

     • 4 0

   • 100zł za miesiąc jeżdżenia to koszmarnie drogo? (2)

    • 5 1

    • Drogo to jest 30 zł za flaszkę .... a gdzie tu jeszcze popitka

     • 4 1

    • W relacji do mediany zarobków i pozostałych kosztów życia jest to drogo. W Stanach, w których ludzie zarabiaja wielokrotność naszych pensji, bilet na autobus, poza Nowym Jorkiem, kosztuje niemal tyle co u nas. Koło 1$.

     • 5 0

  • Haha! (1)

   Zawsze osoby korzystające z komunikacji miejskiej mieli za złe kierującym osobówki że zatruwają środowisko. Niejednokrotnie spotkałem się z wulgaryzmami w stronę samochodziarzy. Teraz powiem krótko, macie swoje tanie i zdrowe przejazdy to teraz sobie liczcie :)

   • 7 7

   • Prawda, ja przed pandemią pozbyłem się auta i teraz żałuję.

    • 3 1

  • Obcy - Ósmy pasażer. Walka o siedzenie. (1)

   • 7 0

   • Obcy to przy tym pikuś bo tam na pokładzie było widać i słychać wroga :)

    • 4 0

  • Ja mogę nawet poprowadzić autobus. (1)

   Natomiast wieczorem dezynfekcję autobusów będą przeprowadzać mieszkańcy wytypowani przez UM.

   • 2 1

   • Ja mogę ozonować na ochotnika :) Ile można w chałupie siedzieć?

    • 2 0

  • Nie muszą się liczyć!!! Są do tego miejsca gdzie można usiąść. Brak miejsca brak możliwości jazdy stojąc!!! Czy to takie trudne?! Komunikat za komunikatem puszcza motorniczy a d**ilem... L jeden z drugim dalej stoi..

   • 1 0

 • :/ (6)

  Na samym końcu tego łańcuszka zawsze poszkodowany jest kierowca/motorniczy oraz pasażer...

  • 246 8

  • Liczyć jak za Lenina :) (1)

   Najpierw szedł chłop za koniem i orał,za nim szedł geodeta z cyrklem,za geodetą szedł pisarz i zaPiSywał ile chłop zaorał pola.... a w krzakach 2 z KGB obserwowało przez lornetkę czy ci pierwsi 3 się nie dogadali i nie szerzą dywersji :)

   • 17 1

   • A i tak na koniec wszystkich pięciu się dogadywało

    I grabiło całą resztę. Niestety ten element pozostał do dziś, ba nawet niektórzy są dumni z tego, że potrafią oszukać całe społeczeństwo...

    • 9 0

  • (1)

   Ogarnijcie się zostawcie mitorniczych i kierowców w spokoju

   • 17 1

   • a ja pamietam jak nie chcieli sprzedawac biletow z powodu wirusow

    • 2 3

  • (1)

   Przesiadać się na rowery.
   Tak swoją drogą, nieźle nas system tresuje, bez żadnego sprzeciwu haha

   • 1 3

   • za pozno....

    ...rowery metropolitalne juz splajtowaly

    • 4 0

 • W Gdyni jak zwykle sobie radzą a w Gdańsku nie ogarniają (14)

  • 126 113

  • (2)

   Czego ty nie napiszesz??

   • 15 10

   • To pajac (1)

    • 14 7

    • Pajacka chyba

     • 1 3

  • Nie pajacuj. (6)

   W Gdyni nie ma dwu- i trzywagonowych pojazdów, dlatego jest łatwiej sprawdzić liczebność pasażerów. A co ma zrobić motorniczy tramwaju? Wyjść na przystanek i dostać w tubę od rozjuszonego gnoja, który się nie załapie?

   • 22 4

   • jak jest słaby to dostanie (1)

    trzeba pakowac na silce

    • 2 9

    • Skoro takiś fetniak, to idź na przystanek liczyć pasażerów w tramwajach

     i zaprowadź tam porządek sam.

     • 9 1

   • czy taki złom w Gdańsku, że ani kamery w każdym wagonie nie ma ani głośnika? (3)

    XXI wiek, trzecia dekada zaraz i twierdzisz, że w mieście z 5 mld budżetem nie ma kamerki i głośnika w pojazdach miejskich???

    • 6 6

    • Tiaaa, kamerką i głośnikiem wyegzekwujesz od ludzi odpowiednie zachowanie? (2)

     Ogarnij się.

     • 6 1

     • W Gdyni kierowac mówi , że nie ruszy dopóki nie będzie tak i tak (1)

      i magicznie jest jak chce

      • 4 1

      • Widać w Gdańsku nie potrafią mówić i liczyć.

       Pani prezydent proponuję pojechać do Dublina. Tam potrafią liczyć pasażerów, szybko podstawić drugi autobusów lub zmienić kurs tak aby zabrać pasażerów z innego przestanku.

       • 5 0

  • gdynia ma też generalnie znacznie młodszą demografię

   • 2 2

  • kidawa już by wszystkich policzyła tylko musi mieć szansę (1)

   • 2 7

   • Dobry żart... :)

    • 0 0

  • W Gdańsku chcieli liczyć na palcach ale dłoni zabrakło :)

   • 4 0

 • Kierowcy świetnie sobie radzą z wyrzucaniem rowerzystów i osób na wózkach (9)

  To dadzą sobie rade i tym razem

  • 191 105

  • z osobami sprawnymi oraz z osobami bez bagażu

   zwyczajnie szans nie mają

   • 23 8

  • Pseudo rowerzysta . (7)

   Spotkało cię to, ? . Udajesz że wybierasz się na rower a pchasz się do komunikacji i zajmujesz miejsce prawdziwym pasażerom .

   • 35 25

   • (1)

    Złapał gume lub zerwał się łańcuch.

    • 8 12

    • Kupil bez lancucha i opon

     Było taniej a świat go podziwia, bo sportowiec!

     • 11 6

   • Aaa, tak. (2)

    Tunel pod Wisłą nie istnieje i nie ma obowiązku przejeżdżania go z rowerem autobusem.

    • 11 0

    • a jak nie istniał to jak jeżdziłeś ? (1)

     • 1 1

     • promem bałwanku

      • 4 1

   • Tia, nakupował sobie świecidełek i rajstop w Decathlonie i kozaczy a po pięciu minutach hop do autobusu

    • 6 4

   • Tak, spotkało rok temu

    W pustym autobusie od hamskiego kierowcy "bo ktoś z wozeczkiem wsiadł" a miejsce było dla wózka i roweru, zimą, gdy zaczął padać śnieg a ja spieszyłem się do pomocy przy osobie niepełnosprawnej w sytuacji naglej i byłem zmęczony wcześniejszą wielokilometrowa jazdą pod górę i chciałem w autobusie odpocząć nie tracąc czasu/przemieszczając się do celu. Od tego czasu komunikacja przestała dla mnie istnieć zupełnie, szkoda nerwów i kasy

    • 6 2

 • (3)

  Umiesz liczyć licz na siebie....

  • 78 6

  • Ja się z nikim nie liczę (2)

   i nie zamierzam w autobusie!

   • 2 0

   • (1)

    A ja miałem skomentować twój post ale nie skomentuje , nie czego.

    • 1 1

    • Ja nie miałem, ale nie tego.

     • 0 0

 • A moze prezesi firm komunikacyjnych beda liczyc??? (6)

  Zapewne schowali sie w swoich domach i wydaja polecenia zdalnie. Wiadomo!!!!

  • 138 17

  • Masz napisane kto m.in. liczy pasażerów (5)

   Wiceprezydenci, dyrektor ZTM, prezes GAiT. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

   • 12 3

   • (1)

    Pokazowo liczyli 26 marca na pętlach gdzie widać na zdjęciach jaki był przepływ pasażerów. Żaden. Czyli poszli o 12:00 liczyć pasażerów i zrobić sobie zdjęcia.

    • 14 3

    • Będą liczyć......... premie

     za ten "ciężko" przepracowany dzień

     • 12 0

   • Masz pojecie ilu jest prezesow tych spokek??? (2)

    Szczerze watpie!!! A widziales np. Prezesa PKS Gdynia, firmy ktora na codzien swiadczy uslugi dla miasta??? A Gryf z Kartuz? Itp., itd...

    • 4 0

    • A niby po ch.. miałbym oglądać prezesa PKS Gdynia? (1)

     Zgolił brodę, czy co się zmieniło?

     • 4 4

     • Na pewno go nie spotkasz, nie martw sie ;-)

      • 1 0

 • Martwy i oderwany od rzeczywistości przepis (4)

  Jeżeli nie zwiększy się liczby samych kursów to ludzie i tak będą jeździć w tłoku. Przykład z tramwaju nr. 6, pani motornicza upominala tych co siadaja na miejsca z plakietka, że nie wolno siadać a jak jej sie stojących pasażerów zwalilo ponad miarę to już przestała zwracać uwagę. Finalnie było ponad dozwolona liczbę. Zwiększamy liczbę kursów albo usuwamy założenie, które jest nie do respektowania . Dlaczego jedni mają korzystać a ci co wsiadaja w newralgicznych miejscach już nie? Bo w godzinach szczytu zapełnić można tramwaj po 3 przystankach... Paranoja.

  • 204 12

  • (2)

   Oczywiście, że przepis jest martwy. Najlepsze jest to, ze dotyczy także tramwajów, które mogą mieć więcej, niż jeden wagon, a także pociągów czy metra. I teraz wyobraźmy sobie sprawdzanie ilości pasażerów metra na każdym przystanku.

   Ale tworzenie martwych przepisów to coś, co naszym rządzącym - niezależnie od ugrupowania politycznego - wychodzi najlepiej. A zresztą - oni nie jeżdżą komunikacją zbiorową.

   • 32 4

   • Nie trzeba. (1)

    Wystarczy wpuścić kanarów co ktoryś przystanek i dowalić te ustawowe 30k kary.

    • 5 5

    • Za co chcesz "dowalać karę"? Za głupotę ministra? I komu? Temu, kto nie zdążył usiąść? Chcesz doprowadzić do sytuacji, w której silniejszy będzie wyrzucał słabszego z tramwaju?

     • 20 7

  • a cmentarze takimi mądralami jak ty to da się zapełnić?

   • 3 6

 • Rozkłady jazdy dalej sobotnie? (4)

  Władze miasta przecież jeżdżą limuzynami.

  • 164 18

  • (3)

   Na POkaz przed kamerami jeżdziła rowerem.

   • 14 0

   • Nie to, co Duda (2)

    Który z całą świtą w najlepsze prowadzi teraz kampanię.

    • 13 9

    • Zróbmy więc wybory,
     Jakich nie przeżył nikt...
     Niech wyborcy walą, walą, walą, walą do urn.
     Martwe ciała niech się palą, palą, palą, a ty
     Tańcz i wino pij ...

     • 6 3

    • Dziś modli sie na Jasnej Górze . Czyżby tyle nam zostało?

     • 1 4

 • (20)

  Jadę codziennie do UCK do pracy. Wychodzę już dwa kursy wcześniej- gdyby limit był respektowany to od 6 rano stałabym na przystanku aż do teraz i czekała na wolne miejsce ! ZTM powinien uruchomić cały tabor w kluczowych godzinach 5-9 i 14-17.

  • 218 8

  • Nie da rady

   Większość na L4

   • 22 4

  • Ciekawe skąd wyczarować tylu kierowców? (4)

   • 32 6

   • (2)

    Autobusy stoją na zajezdniach,a kierowców wysłano na przymusowe urlopy

    ZTM posiada w dyspozycji rezerwy, które jak widać stoją zamiast służyć mieszkańcom .

    Jak widać kasa w ZTM musi się jednak zgadzać

    • 18 7

    • Na wybranych odcinkach puszczać naraz razem kilka autobusów.

     Linie komunikacyjne sa długie. Jednak korkuje sie tylko część tych lini. Wystarczy więc aby w okreslonej porze jechały 2 autobusy naraz a nawet 3 jesli trzeba ale tylko w części trasy gdzie największe zagęszczenie ludzi. W taki sposób jeden autobus dodatkowy mógły dołączac do kilku podstawowych w pętli. A jak jada razem to tam gdzie rozdzielenie i pusto ludzie się przesiądą do jednego a drugi zawraca z innym autobusem. Takie cos pozwala naprawdę bardzo szybko reagować i dodatkowe autobusy wpuścić tylko tam gdzie jest tego potrzeba. Nakładki na siedzenia z pomysłu Gdynii to super pomysł bo najgorsze zastanawianie się. Wsiadasz i rozglądasz sie i idziesz do wolnego miejsca a nie liczysz.

     • 6 3

    • na zajezdniach stoją , powiadasz

     • 0 0

   • Z wojska.

    • 0 0

  • Taksówką jechać (6)

   Pracownicy służby zdrowia mają darmowe przejazdy z FreeNow

   • 5 8

   • (3)

    Jezdzic taksowkami na fakture, a potem wyslac kopie tych faktur + kopie biletu miesiecznego do wydzialu komunikacji miejskiej z rzadaniem zwrotu pieniedzy.

    • 9 5

    • Haha, śmiało, zrób tak, jak radzisz.

     • 7 1

    • raczej do rządu, bo te ograniczenia wprowadził rząd a nie wydział komunikacji miejskiej (1)

     • 6 4

     • Bilet kupiony od przewoźnika, więc do niego trzeba się udać, a nie latać od Annasza do Kajfasza. Rząd powie, że wirus jest z Chin i tam mam prosić o zwrot.

      • 2 2

   • (1)

    Taksówka to jest dopiero siedlisko wirusa . Ile tam się ludzi przewija , kaszle , parska i nie wiesz kto przed tobą jechał . Jak samochodem to tylko swoim .

    • 10 0

    • Ta, mam swój tramwaj to pojadę

     • 3 0

  • Zostan

   W pracy. Karimata i termos ułatwia ci życie.

   • 8 1

  • A pamietesz

   Jak u siebie jeździłaś na targ? Albo do Miasta,bo kino nie dojechalo?

   • 1 2

  • Przeciez to łatwiej przejsc sie te 1,5 km pieszo. (1)

   • 3 5

   • 1,5 km tak, ale 13 to już trochę gorzej.

    • 2 0

  • ZTM wprowadził sobotnie rozkłady to GAiT wysłał kierowców na urlopy. A terax skąd ich wziąć ?

   • 9 1

  • a co

   a co ma do tego tabor , tabor już w drodze z cyganami , przecież już wiosna

   • 0 0

  • Wystarczy zabrać emerytom darmowe przejazdy na obecna chwile

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.