Fakty i opinie

stat

Który Goldwasser jest oryginalny?

Znany gdański likier Goldwasser jest sprzedawany w Trójmieście przez trzech różnych producentów. Nasz czytelnik, chcąc kupić ten oryginalny, miał z tym nie lada problem.Przeszło 400 lat minęło od stworzenia przez Ambrożego Vermollena receptury najsłynniejszego gdańskiego trunku - likieru Goldwasser, czyli złotej wody. Dziś można kupić go od kilku producentów, co dla naszego czytelnika, który chciał kupić ten oryginalny, było wyzwaniem.

- Zapominamy, że Gdańsk to też Goldwasser. Mam wrażenie, że obecnie występuje spore zamieszanie, który jest bardziej oryginalny - mówi pan Marek, czytelnik z Gdańska.-Turyści chodzą po Gdańsku i widzą różne produkty podpisane nazwą tego likieru, a wiadomym jest, że firma Komers ze Straszyna uzyskała jako jedyna licencję na produkowanie oryginalnego Goldwasser. Dlaczego więc jest tyle kopii tego trunku w Gdańsku?

O żadnych innych trunkach nie wiedzą też władze firmy Komers International ze Straszyna, polskiego producenta likieru Goldwasser.

- Nic nie wiem o "podróbkach" naszego rodzimego Goldwassera. Jesteśmy tak naprawdę jedynymi producentami tego trunku według receptur średniowiecznych - mówi Rafał Gruszko, dyrektor handlowy firmy Komers International ze Straszyna. - Na rynku jest "Goldwasser" dystrybuowany przez firmę Tooranko, ale nie mogę go w jakichkolwiek kryteriach traktować jako podróbki. Różni się, poza składem, zasadniczo innym złotem w środku - nasz ma 23 karaty, a tamten 22 karaty. Nasze receptury są chronione prawem i nikt nie ma do nich dostępu poza Komers International.

Okazuje się jednak, że oryginalna receptura, jaką wymyślił Vermollen, holenderski emigrant, który w XVI wieku osiadł w Gdańsku, a na którą składa się kompozycja ponad 20 ziół i korzeni, dzięki którym likier ma tak unikatowy smak, nie jest już tajemnicą. Dlatego w Gdańsku można dostać likier od trzech producentów Komersa, niemieckiego Tooranko (produkowany w Nörten-Hardenberg) oraz Goldwassera, który produkowany jest na wyłączne zamówienie restauracji Kamienica Goldwasser.

- O kwestii oryginalności można by dyskutować w nieskończoność. Receptura Goldwasser nie jest zastrzeżona, każdy więc może ją produkować - mówi Barbara Markiewicz, dyrektor restauracji Kamienica Goldwasser w Gdańsku. - My też jesteśmy producentem tego likieru, wytwarza go dla nas fabryka, która produkowała też Goldwasser przed wojną i mamy swoją recepturę. Hardenberg, niemiecki producent, również. Trudno jest powiedzieć, któremu z nas bliżej jest do oryginału. Prawda jest taka, że oryginalnego likieru Goldwasser już nie ma.

Opinie (113) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.