Fakty i opinie

stat

Kup sobie tramwaj. Przewoźnik sprzedaje stare składy

Konstale to jedne z najstarszych tramwajów szybkobieżnych, które do dziś można spotkać na gdańskich torach. Dostarczane były do miasta w latach 1975-1990. Zdjęcie ilustracyjne.
Konstale to jedne z najstarszych tramwajów szybkobieżnych, które do dziś można spotkać na gdańskich torach. Dostarczane były do miasta w latach 1975-1990. Zdjęcie ilustracyjne. fot. Anna Rezulak/ KFP

Co można zrobić ze starym tramwajem? Odpowiedź na to pytanie na pewno będzie znał nabywca trzech składów Konstal 105Na, które gdański przewoźnik właśnie wystawił na sprzedaż. Minimalna cena, jaką trzeba zapłacić za trzy pojazdy, to 45 tys. złotych. Co ważne, wagony nie nadają się już do przewożenia pasażerów.Co można zrobić ze starym tramwajem?

najlepiej go po prostu zezłomować 26%
to może być gratka dla kolekcjonerów 10%
można otworzyć w nim restaurację albo sklep 43%
powinien zostać w mieście i być uruchamiany na specjalne okazje 21%
zakończona Łącznie głosów: 2984
Popularne Konstale to jedne z najstarszych tramwajów szybkobieżnych, które do dziś można spotkać na gdańskich torach. Dostarczane były do miasta w latach 1975-1990. Teraz spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje chce się pozbyć trzech składów. Pod koniec stycznia ogłoszono przetarg na ich sprzedaż.

- Cena minimalna tramwajów to 45 tys. zł netto za trzy tramwaje. Do ceny doliczony zostanie podatek VAT w wysokości 23 proc. - mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka GAIT. - Jest to oferta całościowa - przedmiotem jest sprzedaż trzech tramwajów. Nie dopuszcza się składania ofert częściowych - dodaje.
Potencjalni kupcy powinni jednak pamiętać, że składy na tory już nie wyjadą - zostały bowiem częściowo zdekompletowane, tym samym wagony nie nadają się do dalszej eksploatacji. Jaki zatem czeka je los?

Do kolekcji, na złom, albo... restaurację?Niewykluczone, że nabyciem starych tramwajów zainteresowani będą kolekcjonerzy i sympatycy komunikacji miejskiej. Pojazdy oczywiście mogą skończyć także na złomowisku. Jednak co bardziej kreatywne osoby mogą dać im drugie życie - i to niekoniecznie związane z komunikacją miejską.

- Taki Konstal ma sporo miejsca do zagospodarowania. Wystarczy trochę wyobraźni i wagon można zamienić na małą restaurację albo budkę z jedzeniem. Już samą aranżacją da się przyciągnąć klientów - mówi pan Michał, czytelnik z Gdyni.
Wszyscy zainteresowani kupnem tramwajów od GAiT-u - niezależnie od tego, co zamierzają zrobić z nabytymi składami - swoje oferty składać mogą do 11 lutego.

Wagon Konstal 105Na można zobaczyć na co dzień na ul. Łąkowej w Gdańsku. Film archiwalny.