Fakty i opinie

stat

Latarnia w Nowym Porcie nagrodzona przez ministra

Latarnia Morska w Nowym Porcie została nagrodzona przez generalnego konserwatora zabytków.
Latarnia Morska w Nowym Porcie została nagrodzona przez generalnego konserwatora zabytków. latarnia.gda.pl

Latarnia Morską w Nowym Porcie znalazła się w gronie obiektów nagrodzonych przez generalnego konserwatora zabytków. Doceniono ją za wzorowe przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich.Właśnie rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków (w randze wiceministra kultury) - "Zabytek Zadbany". W gronie laureatów znalazła się Latarnia Morska w Nowym Porcie z 1894 roku. Obiekt zajął trzecie miejsce w kategorii "Zabytki dziedzictwa przemysłowego".

- To bardzo prestiżowe wyróżnienie i całkowicie zasłużone. Latarnia przez wiele lat stała zaniedbana. Dopiero gdy w 2004 roku temu trafiła w prywatne ręce odzyskała dawny blask - podkreśla Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Latarnię kilka lat temu od skarbu państwa kupił Jacek Michalak, gdańszczanin od prawie 40 lat mieszkający w Kanadzie, latarnik z zamiłowania, fizyk z wykształcenia.

- Jest ona przykładem doskonale przeprowadzonych prac konserwatorskich, na bardzo wysokim poziomie. Obecnie funkcjonuje w niej prywatne muzeum. Właściciel zadbał o szczegółowe odrestaurowanie latarni, na jej szczycie przywrócił nietypowy instrument, tzw. kulę czasu - podkreśla rzecznik.

Do konkursu zgłoszono łącznie dziesięć zabytkowych obiektów z naszego województwa, w tym m.in. tak duże realizacje konserwatorskie jak zespół koszarowy przy ul. Słowackiego w Gdańsku, Ratusz Staromiejski przy ul. Korzennej w Gdańsku, czy dom Hundsorffów przy ul. Starowiejskiej w Gdyni.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej, zabytki dziedzictwa przemysłowego, zabytki architektury obronnej i zabytki sakralne. W tej ostatniej, także trzecie miejsce, zajął Kościół ewangelicko-augsburski w Prabutach (obecnie izba pamiątek Urzędu Miasta i Gminy).

Latarnia Morska w Nowym Porcie

Mierząca 27 metrów wysokości latarnia, oddana do użytku w 1894 roku, wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 roku.

Była jednocześnie wieżą pilotów i mieściła na swym szczycie niezwykły instrument jakim była wtedy kula czasu. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków na dokładne nastawianie chronometrów.

Przeszła do historii, gdy 1 września 1939 roku strzałami z niej i z pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku polskiego Westerplatte Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową. W 2004 roku latarnia otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne oraz wspaniałą wystawę latarnictwa morskiego.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (73)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.