Fakty i opinie

stat

Latem zacznie się remont przystani na Oksywiu

Łodzie na Oksywiu wyglądają na zdjęciach malowniczo, ale rybacy wciąż nie mają komfortu pracy.
Łodzie na Oksywiu wyglądają na zdjęciach malowniczo, ale rybacy wciąż nie mają komfortu pracy. fot. Tadeusz Łomiński/galeria Trojmiasto.pl

W ciągu roku na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni pojawią się wyciągarki i miejsca dla postoju dla pięciu jednostek rybackich, pochylnia do postoju kutrów i falochron. Prace nad poprawą komfortu pracy rybaków będą kosztowały Gdynię 3,2 mln zł i rozpoczną się latem.Zdarza ci się kupować ryby prosto z kutra?

nie, wolę kupować je w sklepie

13%

nie, bo nie lubię ryb

12%

zdarza się, że ktoś mi takie przywiezie

48%

tak, robię to regularnie

27%
O rozbudowie przystani, która ma zapewnić komfortowe warunki pracy rybakom, gdyńscy urzędnicy mówią od dawna. W 2008 roku udało się zrealizować pierwszą część inwestycji. Powstał wówczas budynek magazynowy z zapleczem socjalnym, w którym znajdują się lady chłodnicze, kostkarki do lodu i waga towarowa. Na plaży stanęły szafy do przechowywania sieci. Całość kosztowała miasto 2,5 mln zł.

Już wtedy zapowiadano, że to nie koniec zmian na przystani na Oksywiu. W 2012 roku pisaliśmy o tym, że projektowanie następnego etapu rozbudowy jest na finiszu i następnym krokiem będą dalsze prace budowlane. Inwestycja miała być współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego i budżetu państwa z dopłatą sięgającą 3,5 mln zł.

Do tej pory tylko remont drogi

Tyle tylko, że dwa lata później, w 2014 roku, okazało się, że przeciwny inwestycji w zaproponowanej lokalizacji był Urząd Morski. Z przygotowanej ekspertyzy geotechnicznej wynikało, że budowa wyciągarek może zagrozić klifowi oksywskiemu, więc trzeba zmienić ich lokalizację, co zmusiło inwestora do stworzenia nowego projektu i uzyskania nowych uzgodnień. Udało się jedynie wyremontować 400-metrowy odcinek drogi Osada Rybacka, a pieniądze z dofinansowania unijnego przepadły.

W tym samym czasie prace przy umacnianiu brzegu w okolicach przystani rozpoczął Urząd Morski. Dzięki nim mieszkańcy zyskali nowy bulwar. By zrobić miejsce robotnikom, rybacy musieli przenieść się 100 metrów w kierunku portu wojennego. W pierwszych miesiącach prac nie mieli prądu.

Czytaj też: Rybacy z Oksywia czekają... na prąd

Po naszej interwencji podłączenie zostało wykonane, a urzędnicy apelowali do rybaków o cierpliwość, obiecując, że przystań zostanie rozbudowana.

- Obie inwestycje kolidowałyby ze sobą. Postanowiliśmy więc zmienić kolejność działania i remont przeprowadzić po zakończeniu prac umacniających brzeg - tłumaczył Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.
Wykonawca rozbudowy wybrany

Miasto zaplanowało blisko 3,5 mln zł na realizację inwestycji dopiero w 2017 roku. Przetarg został rozstrzygnięty w ostatnich dniach. Z czterech ofert wybrano firmę Strabag, która zobowiązała się wykonać prace w ciągu 45 tygodni. Za całość przedsiębiorstwo zainkasuje blisko 3,2 mln zł.

Na miejscu powstaną więc wyciągarki, slip do cumowania i postoju dla pięciu jednostek rybackich, pochylnię do postoju kutrów i falochron. Teren będzie monitorowany i oświetlony.

- Prace po podpisaniu umowy rozpoczną się w latem. Powinny zostać zakończone wiosną przyszłego roku - informują urzędnicy z gdyńskiego magistratu.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (55)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.