Fakty i opinie

Lato z korkami na Chełmie. Zamknięty wjazd i zmiany na Havla

Od 21 czerwca na dwa miesiące zamknięty dla ruchu samochodowego zostanie wiadukt na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. SikorskiegoMapka. Powstanie tymczasowy łącznik, na którym będą mogli zawrócić kierowcy dojeżdżający do al. Sikorskiego z centrum. Tego samego dnia wprowadzone zostaną zmiany w ruchu na skrzyżowaniu al. Havla z ul. ŁódzkąMapka. Zamknięte zostaną pasy w kierunku Śródmieścia, a auta pojadą po jezdni ułożonej z płyt.Kiedy twoim zdaniem powinny być przeprowadzane remonty drogowe?

w sezonie urlopowym i podczas wakacji - gdy mniej osób jeździ do pracy, a dzieci nie chodzą do szkół 52%
na wiosnę, gdy w mieście nie ma zbyt wielu turystów i jest dobra pogoda 48%
zakończona Łącznie głosów: 1059
Przypomnijmy: remont kładki dla pieszych i wiaduktu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. Sikorskiego rozpoczął się z końcem maja. Wówczas biegnąca pod nimi jezdnia Armii Krajowej została zwężona do jednego pasa.

Teraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiada drugi, dużo bardziej uciążliwy dla kierowców, etap robót. Od 21 czerwca, na dwa miesiące, zamknięty zostanie wiadukt dla samochodów.

- O utrudnieniach z wyprzedzeniem poinformują kierowców mobilne tablice zmiennej treści - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Co to faktycznie oznacza? Drogowcy tłumaczą, że szeroki zakres prac na wiadukcie oraz kładce związany jest z koniecznością wprowadzenia zmian w organizacji ruchu.

Prace zaczęły się w maju, największe utrudnienia od poniedziałku- Od 31 maja prace realizowane są na dole obiektów, co wymaga zawężenia fragmentu dolnej jezdni al. Armii Krajowej do jednego pasa ruchu. W przypadku robót, w których zamknięcie jednego pasa nie będzie wystarczająco bezpieczne dla kierowców, w godzinach nocnych oraz w weekendy dolna jezdnia będzie całkowicie zamykana, a ruch odbywać się będzie jezdnią górną - przypomina Magdalena Kiljan.
graf. trojmiasto.pl
Z kolei już od poniedziałku 21 czerwca przez dwa miesiące zamknięty dla ruchu będzie wiadukt prowadzący z al. Armii Krajowej w al. Sikorskiego.

Kierowcy dojeżdżający do al. Sikorskiego z centrum miasta będą mogli zawrócić na tymczasowym łączniku, który wybudowany zostanie ok. 100 metrów przed skrzyżowaniem al. Armii Krajowej z al. Havla i ul. Łostowicką lub na samym skrzyżowaniu.

W przypadku kładki, która przez cały okres prac jest wyłączona z ruchu, piesi mogą korzystać z wyremontowanej kładki po drugiej stronie węzła.

Zakres robót na wiadukcie i kładcePrace prowadzone są jednocześnie na wiadukcie drogowym od strony skrzyżowania al. Armii Krajowej z al. Havla i ul. Łostowicką oraz kładce dla pieszych od strony centrum na wysokości ul. Pobiedzisko.

Zakres prac na obu obiektach obejmuje:
  • naprawę powierzchni betonowych ustroju nośnego i podpór,
  • likwidację rys,
  • wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego,
  • montaż nowych desek gzymsowych,
  • wymianę izolacji, balustrad i dylatacji,
  • ułożenie nowej nawierzchni,
  • wzmocnienie skarp z budową schodów rewizyjnych.

Ponadto na samym wiadukcie przeprowadzona zostanie konserwacja łożysk, a na kładce naprawione zostaną daszki nad trakcją tramwajową.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 20 listopada.

Zmiana organizacji ruchu na al. HavlaTo jednak nie koniec utrudnień, z którymi przyjdzie się mierzyć kierowcom od poniedziałku. Jak bowiem zapowiada Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, 21 czerwca wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. Havla z ul. Łódzką.

Drogowcy zamkną wszystkie pasy ruchu w kierunku Śródmieścia, a samochody będą poruszać się po jezdni technologicznej.

graf. trojmiasto.pl
Ponadto zamknięty zostanie łącznik z ul. Łódzkiej do al. Havla. Ruch pojazdów odbywać się będzie po dotychczasowym łączniku od al. Havla do ul. Łódzkiej, który z drogi jednokierunkowej zamieni się w drogę dwukierunkową.

- Zmiany na al. Havla wynikają z prowadzonych prac przy budowie trasy Nowa Warszawska. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm MTM S.A i  Rajbud Sp. z o.o. Umowa opiewa na ok. 60 mln złotych. Nowa Warszawska to część Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, realizowanego i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - mówi Aneta Niezgoda z DRMG.
Taka organizacja ruchu utrzyma się przez najbliższe miesiące.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (152)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »