• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Łatwiej o mandat za wykroczenia drogowe

Michał Sielski, Krzysztof Koprowski
1 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

"Hulaj dusza, straży miejskiej i policji nie ma" - to dewiza polskich kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy. Zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia uproszczają procedury wystawiania mandatów przez straż miejską i policję oraz usprawniają proces zgłaszania wykroczeń.Do tej pory funkcjonowało to tak:

 1. Osoba wysyłała film lub zdjęcie z wykroczeniem na policyjną skrzynkę e-mailową: stopagresjidrogowej@pomorska.policja.gov.pl
 2. Policjanci analizowali materiał i przesyłali do komendy, na której terenie doszło do zdarzenia
 3. Policjant prowadzący sprawę przesłuchiwał właściciela samochodu oraz zgłaszającego
 4. Zgłaszający musiał potwierdzić to, co napisał w zgłoszeniu: datę, godzinę, miejsce etc.
 5. Jeśli sprawca się przyznał/nie przyznał, sprawa trafiała do sądu
 6. Jeśli sprawca nie wskazywał kto prowadził auto, dostawał mandat za niewskazanie kierującego

Czytaj także: Chętnie wysyłamy policji filmy z wykroczeniami.

Zgłosiłeś kiedyś policji/straży miejskiej wykroczenie drogowe?

To zniechęcało wiele osób, które miały nagrania osób łamiących przepisy na drodze.

- Wezwanie na przesłuchanie, najczęściej w godzinach pracy i strata czasu taka sama, jak pirata drogowego. A na przesłuchaniu nie dodałem nic, czego nie było w mailu i na przesłanym filmie. Policjanci też wiedzieli, że to strata czasu, ale takie są przepisy - opowiada pan Rafał, który przesłał funkcjonariuszom film z wyprzedzania go na przejściu dla pieszych.

Nowe przepisy, mniej papierkowej robotyNa szczęście przepisy właśnie się zmieniły. W Kodeksie Postępowania w Sprawach o Wykroczenie zmieniony został m.in. art. 97, który mówił o tym, że policjant musiał być świadkiem wykroczenia, aby wypisać mandat. Jeśli tak nie było - nawet jeśli sprawca się przyznał i był gotowy ponieść karę - sprawa musiała trafić do sądu. Teraz policjant w takiej sytuacji będzie mógł ukarać sprawcę mandatem i sprawa zostanie zakończona.

- Policjant będzie miał 60 dni na nałożenie mandatu od momentu ustalenia sprawcy wykroczenia. Jeśli sprawca przyjmie mandat, nie będzie potrzeby przesłuchiwania zgłaszającego - mówi Magdalena Ciska z gdańskiej drogówki.
To, że przesłuchanie osoby wysyłającej film lub zdjęcie nie będzie konieczne, informują także strażnicy miejscy z Gdyni.

Zdjęcia przekazywane straży miejskiej lub policji należy wykonywać w taki sposób, aby nie było wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia. Zdjęcia przekazywane straży miejskiej lub policji należy wykonywać w taki sposób, aby nie było wątpliwości, co do popełnionego wykroczenia.

Bez przesłuchania jeśli są wszystkie informacje- Straż miejska w Gdyni zawsze podejmuje działania w sytuacji otrzymania zdjęć lub filmów. Jeśli sprawca wykroczenia zostanie wykryty i przyzna się do popełnionego czynu (przyjmie mandat/pouczenie) nie ma potrzeby przesłuchania zgłaszającego - podkreśla Leonard Wawrzyniak, rzecznik gdyńskiej straży miejskiej.
Wszyscy zgłaszający muszą jednak pamiętać, że oprócz filmu lub zdjęcia, w zgłoszeniu należy opisać zdarzenie, a także zamieścić datę, godzinę oraz zidentyfikować miejsce, w którym do niego doszło. Bez tych informacji, przesłuchanie może być bowiem jednak konieczne.

- Nowelizacja ustawy nie zwalnia jednak straży miejskiej od obowiązku przeprowadzania wszystkich czynności wyjaśniających, do których należy m.in. możliwość przesłuchania świadka ujawnionego wykroczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, jak również by wyeliminować ewentualne nadużycia, nasi funkcjonariusze będą z tej możliwości korzystać - zastrzega Wojciech Siółkowski, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Dodatkowa firma do kontroli parkowania?Uproszczenie procedury zgłaszania wykroczeń pozwala jednak na sformowanie specjalnej grupy kontrolerów, którzy będą na terenie całego miasta sprawdzali przestrzeganie prawa przez kierowców.

Odpowiednie przeszkolenie w zakresie wykonywania zdjęć lub filmów dla stróży prawa oraz wliczenie w koszty pracy ewentualnych przesłuchań mogłoby wreszcie ukrócić dewastację chodników, zieleńców oraz ułatwić życie pieszym.

- Zobaczymy, jak będą funkcjonowały nowe regulacje prawne. Obecnie nie mamy w planach zlecenia takich usług zewnętrznym firmom. Jeżeli jednak zajdzie w przyszłości taka potrzeba, to jesteśmy otwarci na każde - zgodne z prawem - rozwiązanie, które zmniejszy liczbę wykroczeń w zakresie parkowania niezgodnego z przepisami - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kontrolerzy biletów znacznie skuteczniejsi niż straż miejskaStraż Miejska w 2016 i 2017 r. wystawiła łącznie 23,2 tys. mandatów. W tym samym okresie kontrolerzy biletów wystawili ponad 134 tys. wezwań do uiszczenia opłaty za brak ważnego biletu. Straż Miejska w 2016 i 2017 r. wystawiła łącznie 23,2 tys. mandatów. W tym samym okresie kontrolerzy biletów wystawili ponad 134 tys. wezwań do uiszczenia opłaty za brak ważnego biletu.
O tym, że zlecanie takich usług zewnętrznym firmom, które zarabiają na wyłapywaniu osób niestosujących się do przepisów, przynosi wymierne efekty, najlepiej świadczy zestawienie statystyk straży miejskiej oraz kontrolerów biletów.

W 2017 r. za przejazd bez ważnego lub skasowanego biletu w gdańskich tramwajach i autobusach nałożono prawie 74,4 tys. wezwań do uiszczenia opłaty dodatkowej (potocznie mandatów) na łączną kwotę ponad 12,7 mln zł. Rok wcześniej, w wystawiono niemal 60 tys. opłat za brak ważnego biletu na łączną kwotę ok. 12,2 mln zł.

Dla porównania, gdańska straż miejska w 2017 r. sprawcom wykroczeń w zakresie nielegalnego parkowania wystawiła niespełna 12 tys. mandatów na łączną kwotę prawie 1,4 mln zł. W 2016 r. było to ok. 11,2 tys. mandatów na kwotę ok. 976,4 tys. zł.

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do kontrolerów, strażnicy mogą udzielać pouczeń. Tych w ubiegłym roku udzielili aż 11 tys. 149 razy, zaś w 2016 r. - prawie 11 tys. razy.
Straż Miejska w Gdańsku nie prowadzi statystyk w zakresie wystawiania tzw. żółtych kartek, których skuteczność jest co najmniej wątpliwa.

Polskie przepisy prawa nie pozwalają parkować na trawnikach do czasu aż zostaną zdewastowane przez kierowców. Straż miejska woli im jednak wkładać za szybę żółte kartki niż wystawić mandat. Polskie przepisy prawa nie pozwalają parkować na trawnikach do czasu aż zostaną zdewastowane przez kierowców. Straż miejska woli im jednak wkładać za szybę żółte kartki niż wystawić mandat.
- Straż miejska po wielu prośbach wreszcie przyjechała na ul. Chopina zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku, gdzie kierowcy nielegalnie parkują na trawnikach. Strażnicy wystawili jednak tylko żółte kartki, a obecnie nawet nie chcą się tą sprawą zajmować. Widać, że czekają aż z pięknego szerokiego zieleńca zrobi się klepisko i nie będzie już podstaw do ukarania kierowców - pisze do nas czytelniczka, która dodatkowo załącza zdjęcia trawnika (póki jeszcze istnieje).
Czytaj też: Kierowcy traktowani lepiej niż pasażerowie komunikacji miejskiej

W Polsce piesi giną nawet na chodnikach • Dotychczas do wystawienia mandatu za takie parkowanie, z dala od krawędzi jezdni oraz na przystanku autobusowym, wymagana była obecność funkcjonariusza lub złożenie zeznania przez świadka wykroczenia. Teraz może wystarczyć tylko zdjęcie w Internecie.
 • Dotychczas do wystawienia mandatu za takie parkowanie, z dala od krawędzi jezdni oraz na przystanku autobusowym, wymagana była obecność funkcjonariusza lub złożenie zeznania przez świadka wykroczenia. Teraz może wystarczyć tylko zdjęcie w Internecie.
Na koniec warto przypomnieć, że polskie przepisy prawa wciąż należą do jednych z najbardziej pobłażliwych dla kierowców w Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, w Polsce parkować można nie tylko na jezdni, ale - o ile nie zabraniają tego znaki - także na chodnikach i zniszczonych trawnikach.

W efekcie polskie miasta co roku wydają setki milionów złotych na stawianie słupków, które kosztują od 200 zł za sztukę, szpecą miejski krajobraz oraz utrudniają poruszanie się osobom niedowidzącym i niewidomym. Do tego dochodzą ogromne koszty remontów chodników, odnowienia zieleni, a nawet... odbudowy zniszczonych fontann w posadzkach placów, po których próbują jeździć kierowcy.

Parkowanie na chodniku wiąże się coraz częściej z lawirowaniem autem pomiędzy pieszymi. Teoretycznie jest to zabronione, ale w praktyce tam gdzie nie ma słupków, tam natychmiast próbują wjechać kierowcy. W 2017 r. przez takie cwaniactwo kierowców na chodnikach w Polsce zginęło aż 17 pieszych, a 351 zostało rannych.

Czytaj też: Ile słupków potrzeba, by zmienić złe prawo?

Opinie (325) 7 zablokowanych

 • Niech się zajmą lepiej psimi kupami (13)

  Ale nie ... to ich przerasta chyba ... W życiu żadnego mistrza ze SM nie widziałem, aby komuś uwagę zwrócił. A na osiedlach żywej duszy w mundurze nie uświadczysz. A chodzą pańcie w futerkach ze swoimi yorusiami a te sr*... gdzie popadnie. I żadna się nie schyli, aby sprztnąć.

  • 197 216

  • Zdjecie do SM i sie zajma

   • 22 2

  • (1)

   Kupa brzydka sprawa. Jednak nie tak dotkliwa jak zdewastowany chodnik, po którym nie idzie przejść, bo jakiś cymbał źle zaparkował. Piesi jakoś nie domagają się ławek na środku jezdni.

   • 53 10

   • Bywa też kupa na zdewastowanym chodniku.

    A najlepsza jak przyozdabia cudzą furtkę na wejściu do domu. I co? Musisz sam posprzątać bo Pańci już nie ma.

    • 16 3

  • zajmuja się kupami ale (2)

   zastawione samochodami chodniki to wiekszy problem

   • 45 10

   • (1)

    Ale zapakowana na chodniku kupa złomu i te slalomy przez kupę w muzgu trzeba karać. Karac bezwzględnie i nagrywać skomplenia tych skupionych inaczej.

    • 2 3

    • Najlepiej skomlą beemy ;)

     • 1 1

  • Opinie (1)

   100% racji. Ale zapytać właściciela psa to "każdy " po swoim sprząta .Tylko skąd te g----na na chodnikach? Gdzie straż miejska ?

   • 23 5

   • A słyszałeś kiedyś o bezpańskich psach? Albo inaczej: potrafisz odróżnić kupę psią od ludzkiej?

    Menele potrafią się wypróżnić byle gdzie. To samo weekendowi imprezowicze.

    • 0 1

  • ... (2)

   A Ty zwróciłeś/łaś uwagę? Zawstydziłeś/łaś taka „paniusie z yorkisiem” Czy tylko piszesz na portalu a sam/sama mocz tym nie robisz?

   • 14 3

   • Zwróciłem uwagę i otrzymałem "wiązankę" ale nie kwiatów. (1)

    Te zostały obsikane. pies to teraz święta krowa.

    • 15 4

    • To następnym razem zrób to co ja: zapakowałem odchody pieska w torbę papierową i wręczyłem delikwentowi. Jak nie chciał przyjąć to wysypałem zawartość na jego auto do którego wsiadał.
     Sprawa skończyła się wezwaniem policji i dwoma mandatami dla tego pana: za sr*nie po trawnikach i parkowaniem w niedozwolonym miejscu

     • 8 0

  • ja sprzatam

   ZApewniam Pana ze zdarzaja sie wlasciciele ktorzy sprzataja po swoim psie

   • 13 0

  • York może kopa dostać i odleci, babcia też:-)

   • 1 1

 • (8)

  Renoma powinna się zająć parkowaniem. W tydzień zniknie problem z zastawianiem chodników.

  • 233 23

  • Coś nowego - to Policja nie będzie już ochraniała miesięcznic kartofla oraz domu zielińskiego?! (1)

   • 18 11

   • Do PISuar

    Rece opdaja. Szkoda nawet czasu na komentowanie

    • 3 0

  • Pieniądze leżą na ulicy :) (1)

   • 14 1

   • A jak nie leżą, to trzeba je tam "położyć" (patrz: wszelkie nadużycia parkingowych).

    • 2 2

  • Każdy, kto tak jak Renoma będzie miał prowizję od wystawianych kar, będzie działał skuteczniej i bardziej zdecydowanie.

   • 22 1

  • (2)

   Nie podoba mi się pomysł, aby zewnętrzne, prywatne firmy zajmowały się zaprowadzaniem porządku, szczególnie jeśli ich zysk będzie uzależniony od ilości osób zadenuncjowanych. Na początku będzie ok - przerzedzi się na chodnikach i skończą się inne "popularne" wykroczenia. Ale gdy ich już braknie, to zacznie się łowienie jeleni - a to zamiast 1,5 metra było 1,49 metra, a to 3 centymetry najechał na linie, a to to, a to tamto. I skończy się artykułami jak te o renomie w SKMkach, które próbują bogu ducha winnym ludziom wciskać mandaty...

   Przypomnijcie sobie jak działają płatne prywatne parkingi i ile wokół nich wątpliwości.

   • 7 11

   • Ślepi zawistni ludzie tego nie widzą i nigdy nie zrozumieją. (1)

    Oni by tylko sąsiada podpier....li byle komuś było gorzej a nie wszystkim lepiej.

    • 0 12

    • Lokal uważaj,bo zapukamy do Ciebie

     Bedzies,miał nietęgą minę

     • 0 0

 • Uprzejmie donoszę... (33)

  Wraca stara moda na podpier. "Somsiada".

  • 158 309

  • Uprzejmie donoszę, że jestem burakiem, którego jedynym osiągnięciem jest zdanie za 5 podejściem egzaminu na prawo jazdy, dzięki czemu mogłem nabyć Passata od Niemca i teraz parkuje, gdzie popadnie, bo się należy.

   • 77 19

  • informuję, ze ta moda jest jak schody, a

   schody nigdy nie wyjda z mody

   • 21 1

  • Dokładnie. (14)

   Nawet nie są świadomi, że donosicielstwo ma stalinowskie tradycje i było mocno pronowane w reżimach konunistycznych.

   • 14 74

   • (1)

    A łamanie prawa, rozwalanie chodników, trawników i chamstwo wobec pieszych to jakie ma tradycyje? Wieśniaka z czarnej dziury?

    • 69 6

    • Ale od pilnowania porządku są odpowiednie służby, za to biorą pieniądze. Dziś podsry..my źle parkujących, jutro sąsiada, bo ma lepszy samochód, pewnie z nielegalnych dochodów. I tak wyrośnie nam państwo konfidentów. My już to przerabialiśmy. Ktoś na górze upadł na głowę, a my dajemy się w to wciągać.

     • 7 13

   • w całej Europie zachodniej ludzie robią zdjęcia pokazując innych którzy łamią przepisy (4)

    nic w tym dziwnego - tu chodzi o to abyśmy byli zdyscyplinowani i szanowali prawo
    kto nie szanuje prawa ten ma w d... ciebie, mnie, ten kraj

    • 65 8

    • Zgadza się. Bo cała zach europa to dobry przykład neokomuny. (3)

     Tam wszyscy są zaorani w myśl wg idei marksistowskiej czyli donoszenie jest w to wpisane. Przecież komunista Spinelli jest głównym liderem UE i jego manifest z Ventotene planem do realizacji w UE. Ludzie obudźcie się i zjednoczcie oddolnie bo nie widzicie, że kręcicie sami na siebie i innych bata. Parkowanie jest tylko wymówką do zawistnego napuszczania ludzi na siebie nawzajem.

     • 6 28

     • Tzw. Państwa upadłe to mokry sen korwinistów

      Żadnych zasad, publicznej służby zdrowia, szkolnictwa i innych usług publicznych. Za to samochód stawiasz, gdzie chcesz, a spór z kobietą z dzieckiem w wózku rozstrzygasz za pomocą czterdziestki czwórki.

      • 6 5

     • Zastanów się nad sobą. Z 14 osób tylko jedna osoba się z Tobą zgodziła co to znaczy??

      Że jest jeszcze jeden idiotka na tym świecie oprócz ciebie

      • 3 3

     • Lokal myślisz,że ludzie SZ PIS u cię osłonią

      • 1 2

   • Wyprowadź się na głębokie odludzie. Nie będziesz musiał żyć w zgodzie z przepisami i nikt nie będzie donosił

    • 34 5

   • Czyli Niemcy też są stalinowskimi konkurentami? (4)

    Jesteś żałosny!!Ty nawet nie wiesz co to był tzw.komunizmpardon socjalizm,bo Ciebie nawet w planie nie było durniu

    • 21 5

    • Niemcy jak Niemcy, ale Szwajcaria czy Skandynawia?

     Tam to dopiero jest obywatelska dbałośc o przestrzeganie przepisów

     • 13 2

    • Jak potrafisz tylko obrażać to się nie odzywaj bo jad Ci z mordy ścieka psie. (1)

     Masz coś osobiście to możemy osobiście porozmawiać a jak nie masz wiedzy w temacie to daruj sobie. To co u nas było to nie miało prawie nic wspólnego z komuną. Owszem był komunistyczny aparat i mordy na Polakach, żołnierze wyklęci i inni co musieli się ukrywać, konspirować, ale to był tylko aparat a obecnie to ludzie tego pragnę i doniosą na matkę byle było zgodnie z jakimś wydumanym prawem. Otrząśnijcie się tego marazmu bo będzie źle, marksizm się nie zmienił i zawsze prowadził do mordów !

     • 1 14

     • Loman zmień tabletki

      • 3 2

    • Niemcy to NRD-owcy, nauczeni donoszenia. Mieli wyprane mózgi tak samo jak Ruscy. My jako jedni z nielicznych, z socjalistycznego obozu mieliśmy normalne odruchy i dzięki temu wyzwoliliśmy się z komuny /do której niechybnie, wielkimi krokami ponownie kroczymy/. Padła stocznia, ale zostały kopalnie i huty. Jest jeszcze ZUS, ale choć zrzesza wielu, na niego nie ma co liczyć, by wzniecił strajk.

     • 2 3

   • Żadne donosicielstwo. Żaden samochód nie ma prawa jechać chodnikiem i jeżeli akurat nie ma na miejscu policji to przekazanie im takiego filmiku jest jak najbardziej odpowiednie.

    • 11 3

  • "uprzejmie donoszę" (9)

   Jesteś skończonym idiotą. Kretynem, który myśli, że walka o własne prawa i poszanowanie przepisów, to donoszenie i konfidencja. Takie ograniczone osobniki jak ty na szczęście już niedługo wymrą, oby jak najszybciej. Dla takich d**ili jak ty nie jest wazne, że ktoś wyrzuca smieci przez okno, a psy sr*ją na trawnikach. Jesteś najgorszym przykładem patologii.

   • 59 9

   • (2)

    Ogromna masa werbalnej agresji... Weź głęboki oddech :)

    • 9 28

    • od kiedy pisanie jest przekazem werbalnym, geniuszu? (1)

     • 22 5

     • Czy donoszenie jest zgodne z wiarą katolicką?

      • 0 0

   • To jest standardowa droga kraju do dyktatury (5)

    Najpierw wyznaczyć grupy hejtu (janusze VS normalne), potem wprowadzić nienawiść do innych, potem donosy, przykłady z Europy Zachodniej, a potem wprowadzić stan wojenny bo za dużo jest ludzi nie zgodnych z "linią partii" i potrzebny rozstrzały.

    • 8 32

    • Powiedz, ale szczerze. Kto ci tak zrył beret?

     • 15 4

    • Dokładnie jak mówisz tylko ich zaorane mózgi tego nie ogarniają. (3)

     Napuszcza się ludzi na siebie, rozszerza za pomocą szkodliwych głupków opresyjność aparatu urzędniczego za przyzwoleniem sporej części donosicieli którzy są zakałą społeczeństwa i kiedyś takich się wykluczało ze społeczności, w skrajnych przypadkach to ich się likwidowało. Nie widzą tego, że za chwilę to na nich znajdzie się bat, przepis coraz bardziej głupi bo tylko takie się tworzy i wszyscy będą podejrzani, karani i docelowo O-KRA-DA-NI bo o to w tym chodzi. Brakuje kasy i trzeba z ludzi tą kasę wyciągnąć i najlepiej jak sami w tym pomogą. Powinniśmy stanąć razem przeciwko opresyjnemu urzędniczemu nowotworowi a nie pomagać mu w niszczeniu nas samych. Oczywiście piszę to do myślących a nie z papką marksistowską zamiast mózgu. I nie parkuję na trawnikach, nie wyrzucam śmieci za okno (tak robią sąsiedzi zza wsch granicy), po psię zbieram w******i ale donoszenia nie uszanuję nigdy i nawet straż miejska ma takie samo zdanie, nawet tam ludzie widzą, że idziemy w złym kierunku społecznie. Czy znowu Polska ma być ostoją i ratunkiem przed rakiem myśli komunistycznej która tym razem idzie z zachodu i zepsutej UE ?

     • 4 14

     • Weź leki. Albo bierz połowę.

      I wracaj do klubu zj&**w

      • 4 2

     • Loman już po twoim IP wiemy wszystko,będziemy cię obserwować (1)

      A jak jeszcze będziesz finał to wiesz...

      • 0 2

      • Strasz sobie dzieci w domu.

       Dobrze, że głupki skupiają się tylko tutaj i widać jak są słabi :)
       Powodzenia.

       • 1 1

  • tutaj nie chodzi o typowe donoszenie jak w przypadku bolka.
   ale o to co np. widać na filmie ten "głupek" mutuł na-przykład potrącić Twoje dziecko i uczynić z niego kalekę bo nie chciało mu się czekać 30 sekund taki ktoś musi wiedzieć, że Dzisna prawie każdy ma kamerkę i to nagrywa i na-pewno będzie kara a w tym przypadku to na pewno z 1000zł

   • 19 5

  • (3)

   polak tylko umie donosić to mu najlepiej wychodzi. oczywiście nie wszyscy, większość.

   • 7 35

   • czyli jeżeli teoretycznie dał bym ci z liścia i zabrał portfel to nie pujdziesz "donosić" bo przecież (1)

    nie zniżysz się do poziomu polaka?

    • 14 3

    • On nie doniesie, tylko złoży zawiadomienie o naruszeniu nietykalności. Parkujący na trawniku, co prawda niszczy mienie społeczne, lecz nie wyrządza tobie osobiście krzywdy. Ale my lubimy mieć władzę nad innymi. W pracy nami pomiatają, w domu żona pierze mózg o nienaprawione rzeczy, to możemy sobie odbić donosząc na innych, choć wcale nas to nie dotyczy.

     • 4 7

   • Chyba Niemca masz na myśli

    • 2 4

  • Panie uprzejmie donosze

   2 rozne sprawy. Donosic na sasiada co tutysty nie rozliczyl na twoje zycie zachowanie a wymagac od d**ila stosowania przepisow drogowych. Jak ci zastawi brame wjazdowa na posesie w zukowie, machniesz reka i cierpliwie 7h poczekasz az odjedzie? Albo pijanemu pasy zapniesz za kierownica? P.s. gka i gcz to na drogach widac ze wariaci a tu kilka fotek i sie potwierdza..

   • 10 3

 • (4)

  3..2..1.. start. Policja wykorzysta niechęć rodaka do rodaka.

  • 104 99

  • Po co używasz słów "rodaka do rodaka". (1)

   • 9 2

   • Bo jest pisiorem?

    Jemu nie przetłumaczysz że ON TEŻ płaci za chodnik i za remonty, "bo to przecież niczyje", samo się remontuje.

    • 14 4

  • rodaka do buraka mającego wszystko i wszystkich w du...e

   czas to zrozumieć nowobogaccy i inne istoty żyjące wśród ludzi

   • 15 1

  • Raczej rodaka do buraka.

   • 8 1

 • Pokażą kilka źle zaparkowanych aut (6)

  I będą jak mantra powtarzać że są potrzebni ,jest tyle rzeczy do ogarnięcia A SM nic nie robi przestańcie pokazywać. Te auta A zabierzcie się do roboty moi mili i kochani.

  • 56 59

  • (2)

   Kilka?! Kilka to jest na jednej ulicy. W skali Trójmiasta to są tysiące. Renoma od razu by zrobiła porządek z tym bagnem.

   • 20 3

   • Wszędzie jest ten problem jest po prostu za dużo (1)

    Aut do miejsc parkingowych Ale co masz jakiś problem przez to ,mniej zarabiasz czy co ?

    • 3 18

    • Co za koras, ręce opadają

     • 7 3

  • Tylko kilka (1)

   Kiedyś na mojej ulicy (21 domków) były 2 (słownie: dwa) samochody. Obecnie w czsie roboczym, gdy większość ludzi jest w pracy, parkuje ok. 25. Może mi powiesz skąd bierze się taka ilość, skoro ponad połowa z moich sąsiadów jeździ do pracy samochodami. Po południu nie ma problemu, bo większość sąsiadów parkuje na swoich posesjach, żeby nie blokować chodników, ale od godz. 7. do17. to jest tragedia, szczególnie, z ogromniastymi SUV-ami wieżdżającymi pod sam płot. A im większy Janusz tym większy większy SUV. Kompleksy jakieś mają .
   Trzecie zdjęcie od góry to ul. Chopina na Strzyży. Tam gdzie stoją samochody był kiedyś trawnik. Mało tego na tym zdjęciu samochody stoją "grzecznie". Normalnie jest ich tam więcej i znaczna część zajeżdża na widoczny przed nimi chodnik.

   • 3 2

   • Bierze się stąd, że mieszkasz blisko SKM-ki lub citytowersów. Przeprowadź się, to twoim jedynym problemem będzie parkowanie blisko miejsca pracy.

    • 0 0

  • Odpowiedź

   ty jesteś dopiero po rąbany!!!

   • 0 0

 • (14)

  dla przybyszów z mazur i innych bagien mandaty powinny być podwójne: )

  • 134 49

  • (7)

   dla idiotów takich jak Ty również nadczłowieku

   • 22 21

   • Serio (6)

    Oni parkują jakby wszędzie byli u siebie za stodołą i "na chwilę".

    • 34 17

    • (3)

     Wiesz to z doświadczenia?

     • 2 12

     • Niestety (2)

      Widzę to codziennie

      • 11 4

      • (1)

       A ja widzę jak jeżdżą z tablicami GD, z prawego pasa nigdy nie korzystają jak by go nie było, parkują gdzie popadnie, wymuszają, ogólnie najgorsze bydło na drogach.

       • 5 16

       • GD są u siebie....

        • 6 2

    • (1)

     Drogi Januszu, w życiu nie zapakowałem w niedozwolonym miejscu. Nieraz było to opłacone sporem z małżonką, rodowitą Gdańszczanką. Nie zastawiam wyjazdów z posesji, pasów, trawników i skrzyżowań. W życiu nie dostałem mandatu za źle parkowanie. Nawet jak widzę jaśnie panów z Gdańska stojących na zakazie to jadę dalej, aż znajdę dopuszczalne miejsce, choćby i płatne. Bo tego nauczyło mnie życie na wsi bagiennej-szacunku dla innych użytkowników przestrzeni publicznej.

     • 4 5

     • Łżesz jak

      wek właśnie!!!

      • 5 1

  • ale dziecko jesteś

   a Ty skąd jesteś ? 97% Gdańszczań to ludnoś napływowa bo wcześniej mieszkali tutaj niemcy

   • 13 11

  • (1)

   Z frustracją można walczyć, można się starać ja złagodzić.

   • 6 3

   • polecamy to osobie podszywającej się pod janusza

    • 0 0

  • tylko ćwok nie wie że to tylko rejestracja samochodu a nie meldunek w miejscu zamieszkania

   • 2 2

  • Nie znoszę tych wieśniaków z Warmii i Mazur (1)

   Rejestracje no ne nbr i inne wiochy to dno....

   • 5 4

   • ja nie znoszę Kamili, dresiarze i buraki, co Ty na to?

    • 0 4

 • to wkoncu niech porobia parkingi (18)

  to wkoncu niech powstawna parkingi a nie zabieraja wszystkie tereny i nie ma gdzie parkowac a potem placz ze ludzie na trawnikach staja a gdzie kurka maja w powietrzu ? za granica to jednak inny swiat tylko Polacy cebulaczki do kieszeni biora a polska stoi w miejscu jak bylo 10 lat temu jest tak samo kijowo pozdrawiam i bede stawac wszedzie a na wsze mandaty sr*m bo w pl nie mieszkam mozecie wystawiac bedzie do skuchy hahah pozdro

  • 92 130

  • Parkingi sa tylko placic Wam sie nie chce bo sie nalezy za darmo (1)

   • 52 14

   • To nie kwestia parkingów, tylko dobrej, zgranej komunikacji. Więcej parkingów, to jedynie więcej korków. Zrobisz P na 1000 aut, to one po pracy w jednym czasie ruszą do domu. I co wtedy? 20-to pasmowe ulice?

    • 4 1

  • (8)

   Zrobili parking na Jana z Kolna. Stoi pusty, bo Polaki cebulaki wolą rozjechać trawniki. To samo w Gdyni z placem Grunwaldzkim czy w Sopocie w rejonie molo albo dworca.

   • 44 7

   • (7)

    to jest parking da biurowca. Sprobuj tam zaparkować "z ulicy"

    • 6 22

    • Nieprawda

     • 11 5

    • (5)

     Parking na Jana z Kolna jest ogólnodostępny. Kolejny duży parking dla każdego jest w ECS, przy Citi Forum, w Krewetce, w Madisonie oraz Forum Gdańsk. I co? Cebulaki i tak wolą wpit... się na chodnik, bo rzekomo nie ma parkingów.

     • 34 6

     • (4)

      A gdzie zaparkować pod swoim domem, na swoim osiedlu? Wybudowali osiedle 30 lat gdzie wtedy tylko paru sąsiadów miało auta a teraz? I tu się robi problem, bo gdzie teraz parkować ?

      • 5 10

      • Przeprowadz się, albo sprzedaj samochód.

       • 12 6

      • (2)

       Parkowałem na strzeżonym parkingu 300m dalej niż pod blokiem. Wiem, to kosztuję, a Polaka nienstac na 120 wydatku na parking bezcennego auta rocznik 98...

       • 5 4

       • (1)

        Nie chodziło mi o to, żeby wjechać do klatki schodowej... tylko o to żeby zaparkować gdziekolwiek na swoim osiedlu a parking strzeżony jest u mnie jeden i cały zapełniony

        • 2 1

       • A komentarze typu sprzedaj samochód albo wyprowadź się są beznadziejne, bo nie o tym tu mowa

        • 2 2

  • Ale bełkot...

   • 6 7

  • Nie życze tegp nikomu. (1)

   Mieszkam na obrzeżach miasta gdzie za złe parkowania otrzymuje trzy ostrzeżenia pierwsze dwa są łagodne ostatnie kończy sie spaleniem auta. Dziękuje po spaleniu kilku aut na mojej dzielnicy każdy sie boi źle zaparkować

   • 9 6

   • No d**il z ciebie

    Ewidentnie chyba spalił się tobie mózg albo nigdy go nie miałeś

    • 2 2

  • A ile jest samochodów? (1)

   W dużych polskich miastach masz 2-3 razy więcej samochodów (w przeliczeniu na 1000 mieszkańców) niż na zachodzie. Tam z 200-350 u nas 600-800. A samochody zajmują przestrzeń, gdzie ją znaleźć?

   Ot miejsce na samochodów jest na wsi, tam jest dużo przestrzeni.
   W mieście przestrzeni mało, więc powinna być płatna i droga.
   Na zachodzie bez problemu zaparkujesz, ale jednak nie za takie grosze jak u nas. Dlatego i samochodów mniej.
   Za to sprawna komunikacja miejska.

   • 13 7

   • Płatna droga? Mało ci jeszcze łupienia ludności z kasy przez państwo?

    • 2 2

  • Samochód to nie tylko paliwo i oc (1)

   ale także koszt miejsca dla niego. Im teren bardziej "zagęszczony" tym droższy. Trzeba o tym pamiętać myśląc o aucie. Ja zapłaciłem mnóstwo kasy za miejsce w hali za autko moje i żony i z parkowaniem problemu nie mam. W mieście tylko płatny parking, a jak mam jechać na dłużej to jadę komunikacją albo taxi.
   Dopóki ludzie nie zrozumieją, że przestrzeń też kosztuje i nie ma "darmowych obiadów" dopóty będą takie właśnie problemy.

   • 6 1

   • Wystarczająco dużo państwo zabiera nam pieniędzy. Mogli by coś z tego robić i dla nas bo narazie to działa rozdawnictwo dla wszelkiej maści korporacji i innych złodziei. Włącznie z wszystkimi politykami i prezydentami miast.

    • 2 3

 • No i dobrze (14)

  Jeszcze zlikwidować wogole prawo do parkowania na chodnikach (propozycja poszła do sejmu) i będzie spory krok w stronę normalności.

  • 162 44

  • Powinna byc duze ualtualnienie przepisow ruchu drogowego i mandatowi, koniec poblazania kierowcom i wtedy z czasem, bo przeciez

   • 19 4

  • Kup sobie kamerkę pod choinkę i znaczek Honorowy Konfident :) (11)

   Normalność nie polega na wzajemnym donoszeniu na siebie i wyręczaniu w pracy policji i zupełnie niepotrzebnej formacji jaką jest straż miejska... Donosisz, kapujesz i czujesz się kimś, do momentu jak ktoś na Ciebie nie doniesie i sam padniesz ofiarą systemu totalnej inwigilacji...

   • 17 51

   • A ty kup sobie odznakę (2)

    Virtuti Cebularz - za szczególne zasługi w niszczeniu zieleni i rozjeżdżaniu chodników, a także zastawianiu przejść dla pieszych - wdzięczny naród.

    • 37 10

    • Gdzie napisałem ciołku ,że parkuję na chodnikach ? (1)

     Szukać rozwiązań, budować parkingi, a nie namawiać do donosów.... To nie jest sposób na normalność

     • 16 26

     • Najlepiej wyznaczyć kilkanaście miejsc parkingowych

      przed każdym wejściem do budynku, sklepu i urzędu. Każdemu się należy, nieprawdaż?

      • 12 1

   • A dlaczego miałby na mnie ktoś donosić?
    Ja nie rozjezdzam chodników i trawników oraz nie wyprzedzam na przejściach dla pieszych.
    To nie jest coś co się zdarza przypadkiem, to jest chamstwo i bandytyzm drogowy, takie rzeczy powinno się tępić każdymi dostępnymi środkami.

    • 34 3

   • Normalności oczekujmy od normalnych. (2)

    Od mentalnych komunistów można oczekiwać, że doniosą na własną matkę a na sąsiada z byle powodu. Przykre ake szybko wracamy do dzikich czasów. Nie macie argumentów zaorani mentalnie donosiciele.

    • 8 24

    • To zachowuj się jak człowiek a nie jak wypłosz

     I na chodniku i za kierownicą i w ogóle to nie będziesz miał się czego obawiać

     Proste?

     • 21 3

    • Donos donosowi nie równy.
     Donieść że piekarz oddaję niesprzedane pieczywo bezdomnym to skurkowanstwo...
     Donieść że kretyn w BMW wyprzedza na skrzyżowaniu, dwóch przejściach i na podwójnej ciągłej (przykład z dzisiejszej kiejj trasy) bo uważa że mu wszystko wolno to przysługa dla społeczeństwa.
     Jak ktoś ci ukradnie auto albo włamie się do domu, to też na policję nie dzwonisz bo ni njestes konfidentem?

     • 5 2

   • Nie mam nic przeciwko tym, którzy zgłaszają takie sprawy. (3)

    Ja się nie boję, dla mnie teren zielony to "świętość", a chodnik jest do chodzenia. Często jestem pieszym i wk....ją mnie parkujący na chodnikach. Nawet jak już przyjechałes w nocy i nie było miejsca to rano przestaw samochód na wolne miejsce, które na pewno się znajdzie jak sąsiad pojedzie do pracy.

    • 17 3

    • *somsiad

     • 1 2

    • Aha... (1)

     Czyli jak już przyjechałem w nocy i nie było miejsca, to mogę na trawniku??

     Potem, z rana, przestawię auto.

     • 3 2

     • Sorry, ale myślałem o chodniku.

      Trawnik to świętość, jak napisałem.

      • 1 2

  • Kapuś = Judasz = Gad

   • 4 15

 • (9)

  Biedne janusze w passatach, skończy się parkowanie gdzie popadnie :D

  • 127 18

  • (4)

   Będą protestować. Nie zatankują benzyny w poniedziałek hahaha

   • 19 1

   • (2)

    Ale passaty tankuje sie i tak w Kaliningradzie

    • 17 1

    • (1)

     jetylirowannyj bienzin

     a my potem wdychamy ołów, choć sami tankujemy czysto

     • 2 1

     • ołowiu to nawet w Rosji się nie stosuje, inna technologia już jesteś

      ludzie z miasta rafinerii a takie głupoty piszą

      • 0 0

   • Paliwa, przynajmniej w Gdyni najtansze sa w niedziele, wiec protest w poniedzialek jest smieszny

    • 6 0

  • To raczej bogate suvy tak parkują (1)

   • 12 1

   • Wszyscy tak stają

    Zależy od stopnia scebulowienia

    • 14 1

  • A co ma z tym wspólnego passat? (1)

   • 2 3

   • hondziarze zazdroszczą i inne pordzewiałe 5letnie korańczyki

    • 0 0

 • Polak Polakowi wilkiem.. (9)

  Zmowa służb na wschodzie..

  • 44 110

  • A, to Putin wam tak wysyła sygnały

   I chemtrailsami wam sugeruje parkowanie w idiotyczny sposób za każdym razem?

   Dzwonię na Sreberko

   • 14 1

  • Polak Polakowi wilkiem (1)

   A zombie zombie zombie

   • 0 4

   • A Kiwi Kiwi, Kiwi.

    • 2 1

  • Ze wschodu? Przecież to tam jest najwyższa tolerancja łamiących prawo. (5)

   Spróbuj tak zaparkować w Szwecji, Norwegii albo w Niemczech. Tam donos na naruszenie prawa jest na porządku dziennym i nikogo nie dziwi. I jest to zdrowe bo nie o to chodzi, aby kogoś złośliwie podpier... tylko o to, żeby wszystkim żyło się lepiej.

   • 7 5

   • To nie jest zdrowe ! (3)

    Czy Wy nie rozumiecie, że cała Europa jest już zaorana w duchu neomarksizmu i dlatego donoszenie w myśl komunistycznych ideałów jest tam na topie ?
    Chcecie tu też prawdziwej komuny i zamordyzmu ? Najlepsza droga to napuścić ludzi na siebie nawzajem. Co ma za profit taki jeden z drugim, że doniesie na innego. Nie popieram zastawiania bramy parkowania na całym chodniku ale za tej niby naszej komuny ludzie bliżej się trzymali niż obecnie. Jest gorzej i idziemy w złą stronę. Opamiętajcie się :/

    • 6 3

    • Donieść to powinni na Ciebie, za skrajny kretynizm

     • 0 3

    • to donoszenie w (głębokim) duchu protestantyzmu, ignorancie (1)

     a nie żadnego marksizmu (niektórym wszystko się z Marksem kojarzy, innym z d..pą). Więc wyobraź sobie, że według zasad protestantyzmu obowiązkiem członka wspólnoty jest dbać o jej dobro wspólne. Stąd tak wysoka aktywność społeczna i obywatelska w krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Holandia. Po prostu jest to inne myślenie - zamiast chamstwa i egoizmu, pewien rodzaj podbudowanego religijnie myślenia nieco szerszymi kategoriami. Nie wiem czy jesteś w stanie to zrozumieć, tropicielu marksistów ;)

     • 1 2

     • Niestety jedni i drudzy mają dużo wspólnego.

      Po reformacji gdy Luter doszedł do władzy zaczął się prawdziwy ucisk chłopów i Luter tak jak Marks wiedział, że nie utrzyma tego w ryzach bez zbrojnej ręki. Dlatego dobrze się dogadywał z władzą świecką. Myślisz teraz, że po co armia europejska ? Własnie po to żeby trzymać w ryzach tych nieposłusznych co im się ue nie podoba. Wspomnisz me słowa jeżeli dojdzie do tego. Oby nie. Nie chodzi o śledzenie marksistów. Neokomuna żyje i marsz przez instytucje jest faktem. Wychowanie krytyczne pomaga ww wciskaniu tej obrzydliwej papki od małego. Dochodzi do tego "ideologia" "robta co chceta" i mamy to co mamy. Odłamami tego bajzlu są wszelkiego rodzaju mniejszościowe ruchy tak mocno promowane obecnie żeby jeszcze bardziej dobić społeczeństwo. Za dużo info jednocześnie ale warto samemu poszukać.

      • 1 1

   • Hehehe

    Byłeś czy tylko bajki opowiadasz ?

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane