• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Proste sposoby na miejską "betonozę"

Maciej Korolczuk
26 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
  • Na uwolnionej od bruku i betonu przestrzeni pojawiły się rabaty z kwiatami, krzewy i byliny.
  • Warszawscy aktywiści przed "rozbrukowaniem" ul. Stalowej.

Rozbetonowanie, inaczej zwane rozbrukowaniem, może być nową i niedrogą metodą na wprowadzenie do miasta większej ilości zieleni i kwiatów. Przykład na pozbycie się zbędnego w mieście betonu dali warszawiacy, którzy w czynie społecznym zerwali chodnikowe płyty i posadzili w ich miejsce rośliny. W Gdańsku pomysł na zazielenienie miasta przez samych mieszkańców podoba się urzędnikom z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, ale podkreślają, że inicjatywa musi być wcześniej z nimi skonsultowana.



Rozbrukowanie chodnika jako sposób na zazielenienie miasta to:

Jako pierwsi na pomysł "społecznego rozbetonowania" miasta wpadli mieszkańcy warszawskiej Pragi. Jesienią 2020 r. na jednym z szerokich chodników przy ul. Stalowej zerwali chodnikowe płyty i w ich miejscu posadzili rośliny.

Z "uwolnionych" betonowych płyt stworzyli ławki dla mieszkańców, a odzyskana przestrzeń dodatkowo ulżyła rozpychającemu się pod spodem systemowi korzeni rosnących tam robinii akacjowych.

Choć początkowo pomysł nie przypadł do gustu stołecznemu magistratowi (mieszkańcy byli w tej kwestii podzieleni), który określił działanie "absurdalnym widzimisię", to wydaje się, że radykalny pomysł na zazielenienie ulicy przyniósł oczekiwany skutek.

- Dobre wieści - będzie zielona ul. Stalowa! Po kilku latach pisania pism i jednym wybryku anarchistycznym udało się - Ratusz ogłosił przetarg na rozbetonowanie ulicy oraz dosadzenie krzewów, kwiatów i drzew. Będzie pięknie i mniej betonowo! - napisał na Twitterze Jan Mencwel, aktywista ze stowarzyszenia Miasto jest nasze, autor książki Betonoza, w której opisał, jak miasta w całym kraju na masową skalę pozbywają się naturalnej zieleni, wycinając drzewa.

Usługi ogrodnicze w Trójmieście. Sprawdź ofertę lokalnych firm



  • Ogrody fasadowe są popularne w całej Holandii. Na zdjęciu jedna z uliczek w centrum Haarlemu.
  • Łatwym i tanim sposobem na zazielenienie przestrzeni jest usunięcie płytki lub kostki brukowej przy fasadzie budynku i zasadzenie w niej pnącej roślinności.

Ogrody fasadowe popularne w Holandii



Działania aktywistów w Warszawie wpisują się w europejski trend przywracania zieleni w mieście. Prekursorem były - jak zazwyczaj w takich przypadkach - władze Amsterdamu, które w wydzielonych częściach miasta pozwoliły mieszkańcom na pozbywanie się nadmiaru betonu, ale przy zachowaniu określonych standardów - np. szerokości chodnika.

Działania rozlały się też na mniejsze miasta w Holandii. Przykładem jest Haarlem (nie bez powodu i nie tylko z racji bliskości nazywany Małym Amsterdamem), gdzie mieszkańcy usuwają przed kamienicami pojedyncze kostki z kamienia i sadzą w tym miejscu kwiaty (np. malwy), tworząc tzw. ogródki fasadowe będące siedliskiem małych ptaków czy owadów. Podobnie jest w Rotterdamie, Utrechcie i innych miastach.

Warto dodać, że wykazanie się obywatelską postawą w dbałości o zieleń i estetykę miasta to nie tylko domena Holendrów czy ostatnio - aktywistów z Warszawy. W ubiegłym roku głośno było o pewnej kobiecie z Gdyni, która na ul. Żeromskiego zaopiekowała się sadzonką drzewa posadzonego na rozjeżdżonej ziemi między miejscami postojowymi.

Więcej miejskiej zieleni, która nie tylko poprawia estetykę, ale też wycisza, redukuje CO2 i pełni funkcję małej retencji, potrzeba np. na Długiej i Długim Targu. Więcej miejskiej zieleni, która nie tylko poprawia estetykę, ale też wycisza, redukuje CO2 i pełni funkcję małej retencji, potrzeba np. na Długiej i Długim Targu.

Zielony kryzys w Gdańsku



W Gdańsku o utrzymaniu zieleni głośno zrobiło się w ostatnich tygodniach, gdy mieszkańcy i aktywiści nagłośnili plany zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie, z czym ma się wiązać wycinka części drzew w parku Reagana.

W kolejnych dniach wojewódzki pomorski konserwator zabytków złożył zawiadomienie do prokuratury po wycince drzew w parku Steffensów, a media społecznościowe obiegły zdjęcia kolejnej wycinki między Legnicką a Powstańców Warszawskich oraz w centrum Gdańska: na tyłach LOT-u przy Targu Węglowym, Karmelickiej i Długim Targu.

Dyskusję wywołał też problem z palmą w parku Oliwskim, która nie przetrwała przedłużającego się remontu palmiarni, a kilka lat wcześniej drzewa uschły w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

Mapa i "książeczki zdrowia". Radni chcą systemu ochrony drzew




Pomysł dobry, ale musi być konsultowany z urzędem



Przeciwwagą dla tego typu działań może być rozbrukowanie ulic i chodników. Warto jednak podkreślić, że to działania w mikroskali, które mają szansę powodzenia tylko wówczas, jeśli idea rozleje się - tak jak w Holandii - na obszar całych dzielnic i miast.

Czy sposób na zazielenienie miasta poprzez pozbycie się nadmiaru bruku z placów i chodników mógłby przyjąć się także w Gdańsku? Czy jest to możliwe w mieście, gdzie jeszcze do niedawna urzędnicy woleli zabrukować wolne skrawki ziemi, bo brakowało środków na utrzymanie na nich zieleni?

Michał Szymański, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, przyznaje, że to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że rozbrukowanie będzie działaniem legalnym i systemowym, a nie doraźnym. Pod chodnikiem, który mieszkańcy chcieliby zamienić na rabatę z kwiatami lub posadzić tam krzewy i byliny, mogą znajdować się bowiem podziemne sieci i uzbrojenie terenu, których uszkodzenie mogłoby doprowadzić np. do awarii.

- Gdańsk w porównaniu do innych europejskich miast jest miastem zielonym. Wystarczy rzut oka na mapy lotnicze, by to ocenić. Inne zachodnie miasta są szare, a Gdańsk zielony - mówi Michał Szymański. - Niemniej to nie oznacza, że z trendów zachodnich, polegających na rozbrukowaniu miejsc, gdzie jest to możliwe, nie będziemy chcieli skorzystać. Wręcz przeciwnie. W tym roku zieleń zastąpi beton m.in. przy Grunwaldzkiej we Wrzeszczu [w tym odcinek na wysokości Grunw. 102-104Mapka na wniosek i ze środków budżetowych Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny - dop. red.], gdzie uwolniona przestrzeń od parkujących samochodów zazieleni się bylinami, krzewami, zielenią okrywową, a tam, gdzie to możliwe, drzewami. Drugim takim miejscem będzie pas rozdziału jezdni na Trakcie św. Wojciecha na Oruni.
Szymański przyznaje, że na inicjatywę samych mieszkańców, którzy w swojej okolicy chcieliby rozbrukować chodnik, miasto jest otwarte, ale takie działanie musi być poprzedzone konsultacjami z GZDiZ. Ważne też, by chodnik nie był nowy, a po rozbetonowaniu nadal zapewniał komfort pieszym (musi być zachowana jego odpowiednia szerokość).

- Pod chodnikiem często przebiegają sieci uzbrojenia. Jakakolwiek ingerencja może np. doprowadzić do awarii lub degradacji pozostałej części chodnika. Dlatego przed podjęciem działań prosimy o kontakt z urzędnikami - dodaje wicedyrektor GZDiZ.
  • Jednym z dwóch miejsc, gdzie urzędnicy w miejsce bruku chcą posadzić zieleń, są pasy rozdziału jezdni na Trakcie św. Wojciecha na Oruni.
  • Podobnie ma być też na odcinku al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu.

Miejsca

Opinie (176) 3 zablokowane

  • (12)

    Super,tylko czy urzędnicy zrozumieją?Czy nadal będzie betonowanie a potem zdziwko że przy większym deszczu urząd pod wodą?

    • 138 23

    • to zalezy czy Grzelak, bojanowski i spółka odpuszczą zabetonowanie GdaŃSKA

      • 6 9

    • (3)

      A co mają urzędnicy do betonowania?

      To właściciele terenów budują to co im się najbardziej opłaca. A o przepisach decyduje sejm i zwracam uwagę, że to ten obecny wprowadził lex developer, lex korona, które w iluś przypadkach pozwoliły deweloperom zbudować to co chcą, wbrew woli miejskich urzędników.

      Dla ciebie rozwiązaniem jest pewnie dopuszczenie budowy tylko przez sprawdzone, państwowe przedsiębiorstwa (OrlenBud), kierowane przez sprawdzonych ludzi. A ludzi najlepiej sprawdza się w kadrach Partii, prawda towarzyszu?

      • 12 5

      • (2)

        A pzp i pozwolenia na budowę same się wydają.

        • 5 1

        • Nie możesz nie wydać pozwolenia na budowę bo takie masz widzimisię. (1)

          Jak nie powstaną 4 piętrowe bloki, to powstaną 2 piętrowe, nic poza tym się nie zmieni.

          Chyba że oczekujesz PZP z wielkim napisem "zakaz budowania".

          • 1 2

          • Albo nie powstaną, trzymanie ziemii nic nie kosztuje, będzie leżało póki się władza na przyjaźniejszą nie zmieni.

            • 0 0

    • Że trendowaci zawsze potrzebują wzór zza granicy.

      • 0 6

    • (3)

      Przypomnę tylko że największą powódź spowodował Kanał Raduni to jedno. Dwa to Wenecja ostatnio też była pod wodą a nikt nie mówił że to niby z powodu betonu. Powódź stulecia ogarnęła Wrocław, jednak od tego czasu nikt nie wpadł na pomysł wybudowania tam lasu.

      • 2 8

      • (2)

        Powódzie związane z Kanałem Raduni jak i ten we Wrocławiu są po części wynikiem pogłębiania oraz prostowania przy równoczesnym pozbywaniu sie terenów zalewowych. A na "pozyskanych" terenach się zazwyczaj buduje. Wiec ostatecznie beton.
        Zestawienie sytuacji Wenecji ww. polskimi przypadkami jest ... lekko chybiona. Wenecja jest zalewana bo osiada pod cieżarem włąsnych kamiennych budów. Wiec też jakby przez "beton".

        • 3 0

        • myśląc w ten sposób dojdziemy do wniosku że budowa portu to betonowanie Bałtyku i przez to wydmy są podmywane. Nie mówiąc o budowie kanału umożliwiającego wpływ statków do Elbląga

          • 0 0

        • Gdyby tak było jak mówisz to Poznań by ciągle zalewano po przełożeniu koryta Warty.

          • 0 0

    • urzędasy nigdy tego nie zrozumieją bo raz że mieszkają na kaszubach a dwa że nie płacą za błędy

      • 0 0

    • A co jest ważniejsze, twoje kałuże czy ich konta?

      • 0 0

  • (7)

    Jaka piękna ta Holandia! Jak najszybciej zalegalizować to co u nich, to się u nas w głowach wybormalizuje. I wprowadzić ich kary za to czego nie wolno

    • 81 19

    • ...bo Holandia...,...bo w Holandii... (4)

      Wyprowadź się tam najlepiej.

      • 15 23

      • Trzeba brać przykład z krajów w których żyje się lepiej (3)

        A nie z Rosji i Białorusi...

        • 24 9

        • To co, powinna być godzina policyjna (1)

          jak w Holandii?

          • 10 7

          • Szybkie sprawdzenie: Mniej zachorowań i zgonów na osobę niż Polska.

            Widać działa.

            • 8 7

        • Lepiej jest wpierw rozejrzeć się w domu.

          • 4 1

    • Ale w Holandii marihuana wcale nie jest legalna

      Chyba, że miałeś na myśli inną substancję, która "wybormalizuje" nam głowy.

      • 5 4

    • Zaćpany naród.

      • 5 5

  • (3)

    Świetny pomysł. Dużo różnorodnej zieleni dobrze wpływa nie tyle na sam miejski krajobraz co na ludzi.
    Rośliny działają uspokajająco.

    • 83 9

    • Lasy (1)

      Tylko lasy mogą nas uratować, chronić przed zmianami klimatu, suszą, Całą energię lepiej skierować na ochronę tego co pozostało z naszych lasów. Niedługo nie będzie co ratować.

      • 13 3

      • uratować nas może przede wszystkim spokojne zakwestionowanie dotychczasowej, nadmiernej roli samochodów

        w życiu mieszkańców naszych miast. To infrastruktura potrzebna do jazdy samochodem (jezdnie i parkingi) są głównym zabieraczem miejsc, na których mogłyby powstawać oazy zieleni miejskiej: drzewa, trawa i zakrzaczenia.

        • 0 0

    • wylęgarnie robactwa

      nic wiecej

      • 3 11

  • Można zdjąć parę płyt betonowych na placu Młodej Polski

    Był trawnik a jest betonowy pas startowy jak na Zaspie.

    • 67 8

  • uważam, że (3)

    ulica Stągiewna aż prosi się o pas zieleni na środku "deptaka" bo obecny betonowy korytarz jest ciut szary i nijaki.

    • 74 10

    • Świetny pomysł, prosimy o prawdziwą zieleń, nie taką w donicach

      • 16 2

    • (1)

      Ogarna,ładna ulica z klimatem, ale omijana przez turystow,moze zielen fasadowa mogła by cos z mienić

      • 3 1

      • omijana przez turystów? chyba dawno tam nie byłeś, być może powinieneś skorzystać z porady okulisty

        lub imaginologa- specjalisty od poszerzania wyobraźni

        • 0 0

  • Ehhh (2)

    Przecież włodarze miasta każda wolna większą dziurę sprzedają i developer tylko beton i beton... Co się stało z pasem startowym na zaspie i kawałkiem parku... Parę lat i cały park zabiorą... A karawana dalej jedzie i się bawi w najlepsze... Ps. A potem zaskoczenie większy deszcz i Gdańsk zalany....

    • 86 10

    • (1)

      i zadymiony pogrązony w smogu bo korytarze wentylacyjne zabudowali i nie ma przewiewu tak jak był kiedyś - palonio węglem na potęge ale takiego syfu w powietrzu nie było bo był przewiew a teraz na jefgo drodze stoja bloki gęsto gęsto

      • 14 7

      • Jak nie było?

        Już zapomniałeś czym był "zapach zimy"?

        • 8 0

  • Niedawno wyremontowali cały Trakt (1)

    Likwidując do minimum trawniki wzdłuż tej ulicy. Zastosowali Szerokie betonowe pasy rozdziału a nawet nielogicznie miejscami szerokie na 5m betonowe chodniki, by za chwilę przejść w 1 m szerokości. Ile było więcej zieleni można zobaczyć na mapach Gdańska z poprzednich lat. Nie posadzono Żadnych nowych drzew przy tym remoncie.

    • 98 6

    • zdjęcie pod artykułem pokazuje trawnik w pasie rozdzialu Traktu św Wojciecha

      Dziś tego trawnika już nie ma.

      • 14 0

  • najpierw urząd miasta wyciął wszystkie najpiekniejsze okazy drzew a teraz będą sadzić jakieś kikuty? (1)

    • 101 9

    • które okazy drzew

      wyciął urząd miasta

      • 3 8

  • Czy ten sam Pan Michał były prezes FRAG? (3)

    Tyle miał do "wykrzyczenia" o estetyce a teraz ... co miesiąc pensja ..."Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one".

    • 59 4

    • chyba nie. Tamtren miał tak jakoś dziwnie na nazwisko. Nie pamiętam jednak jak

      • 0 8

    • Tak, to on

      I siedzi całymi dniami w pracy na skyscrapercity com.

      • 10 1

    • to ten ass od palm w puchach po oleju na szafarnia :D

      idźcie, zobaczcie jak to dziś wygląda. Nie wspominając że cała Szafarnia to wymiot

      • 1 3

  • czy następnie aktywiści wezmą na siebie utrzymanie zieleni i sprzątanie (7)

    czy ograniczą się do jednorazowej akcji, żeby zwrócić na siebie uwagę?

    • 44 47

    • (3)

      pokrzyczą i tyle jak lgtb - do gadania jest chętnych pełno ale cos wymysleć , jakaś inicjatywa to już problem bo potrzebny jest rozum do tego

      • 11 20

      • Akurat LGBT ma te same postulaty od lat. (2)

        Daj im się żenić i adoptować dzieci. Proste.

        Niestety w naszym kraju ludzie wolą, żeby 20 dzieci wychowywały dwie zakonnice niż para gejów na dwójkę...

        • 21 12

        • nie dla adopcji (1)

          normalne rodziny czekają latami na dzieci do adopcji - bo więcej jest oczekujących na adopcję, niż dzieci do adopcji.

          • 4 8

          • W takim razie czemu istnieją domy dziecka?

            Coś mi się zdaje że to nie brak dzieci, a nadmierna biurokracja jest przyczyną...

            • 5 1

    • aktywiści wskazują kierunek rozwoju miasta (1)

      Od jego utrzymania są odpowiednio opłacane służby - niech więc dbają o zieleń

      • 18 5

      • fajnie tak wskazywać kierunki i nie myśleć ile to kosztuje, aktywiści są czadowi :)

        Jezioro damy tutaj, a ten niech sobie stoi w zieleni - powiedział aktywista i skasował dotację za poprawki autorskie

        • 4 2

    • Czy betonowo-parkingowi aktywiści zapłacą za utrzymanie parkingów i dróg?

      Nie?

      • 10 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane