• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lechia Gdańsk. Łukasz Zjawiński wypożyczony. Piłkarze trenują na urlopach

Sebastian Zwiewka
3 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Lechia Gdańsk

Łukasz Zjawiński rundę wiosenną spędzi w Sandecji Nowy Sącz. Łukasz Zjawiński rundę wiosenną spędzi w Sandecji Nowy Sącz.

Lechia Gdańsk rozpocznie treningi grupowe 6 stycznia. Mimo urlopów, piłkarze do tego czasu realizują jednak plan pracy indywidualnej i o efektach ćwiczeń na bieżąco informują sztab szkoleniowy. O planach na dalsze przygotowania drużyny do występów w następnej rundzie PKO Ekstraklasy opowiedział nam Damian Korba, trener przygotowania fizycznego. W rundzie wiosennej w biało-zielonej koszulce nie będzie występował Łukasz Zjawiński, który został wypożyczony do pierwszoligowej Sandecji Nowy Sącz.



Lechia Gdańsk zagra 5 sparingów w Turcji. Kacper Sezonienko z nowym kontraktem



Sebastian Zwiewka: Jak trenują piłkarze Lechii Gdańsk podczas przerwy urlopowej?

Damian Korba: Ten moment w piłce nożnej nazywamy okresem przejściowym. Podzieliliśmy piłkarzy na trzy grupy. Podstawowy plan zakłada, że zawodnicy otrzymali 11 dni wolnych od naszych planów treningowych, ale oczywiście z zaleceniami aktywności chociażby w formie różnych sportów. Następnie, 12 dnia rozpoczęła się praca indywidualna. Młodsza część drużyny lub ci, którzy byli mniej obciążeni sezonem, już po 7 dniach dostali plany indywidualne. Niektórzy nawet sami poprosili o wcześniejszy powrót do ćwiczeń.

W jaki sposób ćwiczą?

Moja rola polega na tym, żeby pracować ciężko, ale przede wszystkim mądrze. Musiałem dobrze rozdysponować treningi. W środę piłkarze dostali plany. Każdy otrzymał zegarek z GPS-em oraz prędkościomierzem, aby mogli pracować na swoich normach indywidualnych. Wcześniej w sezonie wykonaliśmy testy. Codziennie zawodnicy uzupełniają na mobilnej aplikacji kwestionariusz pytań odnośnie samopoczucia i gotowości do treningów. Mają to wykonać przez startem treningu, a po wystawiają oceny - od 0 do 10 - w odpowiedzi jak ciężki był dla nich trening, żebyśmy wiedzieli czy tolerują obciążenia. To taka próba monitoringu.

Przez te 11 dni piłkarze chodzili na siłownię i biegali?

Tak naprawdę dopiero teraz doszły te aktywności, czyli praca nad dynamiką, szybkością i mocą. Od środy zawodnicy mają wszystko rozpisane. W tych 11 dniach bardziej miałem na myśli aktywny odpoczynek w formie różnych aktywności, niekoniecznie sport, który uprawiają na co dzień. Wszystkim zależy na tym, żeby piłkarze na pewien czas się odcięli psychicznie od piłki, biegania i siłowni, bo to też jest ważne. Taką pracę wykonujemy w sezonie. Chodzi o różnorodność, np. grę w tenisa, badmintona, korzystanie ze SPA czy basenów. Mieli wybierać takie formy, na które w trakcie rozgrywek nie mogą sobie za bardzo pozwolić.

Jak weryfikowane będą ich ćwiczenia?

Pierwsza platforma to Actimet, gdzie codziennie wstawiają swoje raporty treningowe. Drugą rzeczą jest to, że każdy zegarek ma zapis treningu, GPS pokazuje jakie prędkości osiągał dany zawodnik i nawet w jakim miejscu to robił. Po powrocie do klubu wszystko będzie ściągane i sczytywane do komputera. Wtedy będziemy wiedzieli czy zawodnik odpowiednio wykonał przepisaną pracę. Wszystko będzie czarno na białym. U nas nie ma zawodników, którzy nie wiedzą o co gramy i jakie są nasze cele. Każdy podchodzi do pracy w sposób profesjonalny. Mają świadomość, że okres przygotowawczy rozpoczyna się już teraz, a nie 6 stycznia po powrocie do klubu. Przygotowania do rundy wiosennej w naszym przypadku trwają 5 tygodni, a nie 3.

Marco Terrazzino: Nie jestem słabym tancerzem.



Czyli nie ma strachu, że ktoś niesolidnie pojedzie do swoich obowiązków.

Średnio raz w miesiącu monitorujemy poziom wagi oraz tkankę tłuszczową. Zawodnicy dostali rozpiski, w których wyraźnie jest zaznaczone na co mogą sobie pozwolić, a na co nie. Zdają sobie sprawę, że dbanie o wagę i tkankę tłuszczową jest ważnym elementem przygotowania fizycznego. Myślę, że takich "niespodzianek" nie będziemy mieli. W przeszłości na szczęście też się to nie zdarzało.

Co planujecie poprawić w porównaniu z rundą jesienną?

Ten okres przejściowy jest fazą ogólnego przygotowania, by podbudować parametry wydolnościowe. Niektóre musimy utrzymać, inne podbudować. Na pewno trzeba podbudować ogólną wytrzymałość. Kierunek styczniowej pracy obierzemy po testach, które zawsze wykonujemy na powrocie z urlopów. Dają one nam wskazówkę, nad czym musimy się skupić i czego nam brakuje do optymalnego przygotowania.

Jak bardzo różnią się przygotowania zimowe od letnich?

Jest różnica z tego względu, że zimowe zawsze są krótsze. Okres wakacyjny jest dla nas lepszy także z powodu dostępności boisk i warunków do pracy. Nie oszukujmy się - u nas w Polsce przy obecnych temperaturach nie jest łatwo. Praca różni się od tego co dzieje się na boisku w styczniu i w lipcu. Cieszymy się, że wyjeżdżamy na obóz do Turcji. Tam warunki do pracy są lepsze. Często zimą kontynuuje się pracę, która została wykonania przed rundą jesienną. Latem zawodnicy mają dłuższą przerwę i po powrocie wszystko zaczynają od podstaw.

Zawodnicy mają wykonywać ćwiczenia o określonych godzinach czy ćwiczą jak im pasuje?

Nie chcę ograniczać zawodników, kiedy są na urlopach. Przeglądam raporty zarówno rano, jak i wieczorem. Dla mnie nie ma żadnego problemu. Jeśli są dwa treningi w ciągu dnia, ważne jest natomiast zachowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy pierwszym a drugim treningiem.

Udzielił pan już wskazówek nowym zawodnikom Lechii?

Chcemy ich właściwie wprowadzić do zespołu. Tak, Michał BuchalikTomasz Neugebauer otrzymali plany. Pokażemy im filozofię, według której pracujemy. Praca bramkarzy ma inny charakter niż w przypadku zawodników z pola. Treningi dla Michała zatem zostały troszkę inaczej rozpisane.

Czyli?

Treningi siłowe i moc wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku piłkarzy z pola. Tutaj celem jest nabudowanie odpowiedniej objętości, przystosowanie zawodników do większych ciężarów, które będą dopiero później. Rozpiska polega na wszechstronnym rozwoju, zbudowaniu wytrzymałości oraz adaptacji funkcjonalnej. Bardziej wyczerpujące treningi są w treningu wydolnościowym, bramkarze mają trochę mniejsze obciążenia i w innej formie. Skłaniamy się ku krótkim wysiłkom o wysokiej intensywności z dosyć długą przerwą. Tak zresztą wygląda ich praca w trakcie spotkań.

Lechia Gdańsk i trzy wigilijne transfery. Wymiana bramkarzy i młodzieżowiec



Przygotowania co roku są podobne, czy zawsze wprowadzacie coś nowego?

Za każdym razem wprowadzamy coś innego, jednak o bardzo podobnym charakterze. Staram się wiedzieć, jaki ma być cel treningu i co próbujemy osiągnąć. Dopiero do tego dobieram metody. W tym momencie zawodnicy mają plany. Każdy wie co ma robić, wszystkie ćwiczenia są podlinkowane, od razu odpala się dla nich YouTube z filmikami, a także notatkami. Zależy nam na dokładnym wykonaniu ćwiczeń. Kładziemy duży nacisk na jakość rozpiski, żeby z treningu wyciągnąć jak najwięcej dobrego.

Jak piłkarze są nastawieni do przygotowań fizycznych? Im raczej większą radość sprawia gra w piłkę.

Ulubioną formą sportowców gier zespołowych zawsze będzie uprawianie ich dyscypliny. W przypadku piłkarzy jest to piłka nożna. Nie oszukujmy się - piłka to dla nich podstawa i do gry dążą. Najważniejsze jednak jest to, że mają świadomość jak ważne jest przygotowanie fizyczne. Po solidnym przepracowaniu zimy mogą być lepsi w swojej dyscyplinie.

Dzięki ciężkiej pracy są w stanie rozegrać więcej minut, szybciej regenerować się między wysiłkami, oraz wygrywać pojedynki na boisku. Praca siłowa pomaga w wygrywaniu pojedynków 1 na 1, bark w bark, wygrywać pozycję czy lepiej zastawiać się przy stałych fragmentach. Treningi biegowe, siłowe i mocy mają sprawić, że będą lepszymi piłkarzami na boisku. Tego się trzymamy, choć na pewno nie jest to ich ulubiona forma pracy.

Lechia Gdańsk. Jacek Grembocki: Runda na "4", potrzebny lider do linii pomocy



Lechia Gdańsk. Ruchy transferowe zima 2021/22


Przyszli:
  • Tomasz Neugebauer (pozycja: pomocnik, poprzedni klub: Ruch Chorzów, kontrakt do 30.06.2025
  • Michał Buchalik (bramkarz, Wisła Kraków, kontrakt do 30.06.2022 z opcją przedłożenia o rok)

Przedłużył umowę:

Odszedł:
  • Zlatan Alomerović (bramkarz, paszport: Serbia, nowy klub: Jagiellonia Białystok)
  • Łukasz Zjawiński (napastnik, wypożyczenie do: Sandecja Nowy Sącz


  • Tabela po 19 kolejkach

    Piłka nożna - Ekstraklasa
    Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
    1 Lech Poznań 19 12 5 2 37:13 41
    2 Pogoń Szczecin 19 10 7 2 35:16 37
    3 Raków Częstochowa 19 10 5 4 36:22 35
    4 Radomiak Radom 19 9 8 2 28:16 35
    5 Lechia Gdańsk 19 9 6 4 33:23 33
    6 Wisła Płock 19 9 2 8 29:26 29
    7 Górnik Zabrze 19 8 4 7 27:26 28
    8 Stal Mielec 19 7 7 5 26:26 28
    9 Cracovia 19 7 5 7 25:26 26
    10 Śląsk Wrocław 19 6 6 7 30:30 24
    11 Jagiellonia Białystok 19 6 6 7 24:31 24
    12 Piast Gliwice 19 6 5 8 26:26 23
    13 Wisła Kraków 19 6 3 10 21:30 21
    14 Zagłębie Lubin 19 6 2 11 20:36 20
    15 Górnik Łęczna 19 4 6 9 19:36 18
    16 Warta Poznań 19 3 7 9 14:24 16
    17 Legia Warszawa 18 5 0 13 19:30 15
    18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 18 2 6 10 20:32 12
    Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
    Tabela wprowadzona: 2021-12-19

    Wyniki 19 kolejki

    • Wisła Płock - LECHIA GDAŃSK 1:0 (1:0)
    • Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:0 (2:0)
    • Piast Gliwice - Stal Mielec 1:1 (1:0)
    • Pogoń Szczecin - Warta Poznań 1:1 (0:0)
    • Śląsk Wrocław - Cracovia 0:2 (0:1)
    • Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 5:0 (0:0)
    • Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin 2:1 (0:1)
    • Lech Poznań - Górnik Zabrze 2:1 (1:1)
    • Legia Warszawa - Radomiak Radom 0:3 (0:1)

    Kluby sportowe

    Opinie wybrane

    Wszystkie opinie (43)

    alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

    Najczęściej czytane