Fakty i opinie

stat

Lechia ukarana, politycy interweniują

Pamięć o historii została ukarana grzywną.
Pamięć o historii została ukarana grzywną. fot.Mariusz Huba / lechia.gda.pl

Historia Polski połączyła stanowiska polityków PiS i PO. Za niebywały skandal i idiotyzm uznali oni decyzję Komisji Ligi Ekstraklasy o nałożeniu na klub Lechia Gdańsk grzywny za wywieszenie przez kibiców transparentu z hasłem: "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski".Komisja Ligi Ekstraklasy S.A. w czwartek nałożyła na gdański klub Lechia Gdańsk karę grzywny w wysokości 5 tys. zł. Dlaczego? Gdańscy kibice nie po raz pierwszy zabrali bowiem głos w politycznej sprawie. Od lat na meczach Lechii można bowiem zobaczyć transparenty, wyszydzające komunizm. Podczas niedzielnego meczu z Wisłą Kraków wywiesili natomiast transparent odnoszący się do 70. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę. Na transparencie widniał napis: "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski".

Komisja uzasadnia karę złamaniem przepisów uchwały zarządu PZPN. Jeden z punktów uchwały mówi, że zabronione jest prezentowanie na transparentach, flagach, banerach i innych podobnych przedmiotach, napisów i symboli wyrażające treści nie związane z klubem i rozgrywkami.

Rzecznik Ekstraklasy S.A. Adrian Skubis, podkreśla, że nie byłoby kary, gdyby klub zgłosił transparent do zatwierdzenia przez Wydział Bezpieczeństwa PZPN. - W tej sprawie nie chodzi o ocenę treści wywieszonej flagi, lecz jedynie o ominięcie procedury - wyjaśnia Skubis.

Do kary jako pierwsi ustosunkowali się politycy PiS, którzy uznali ją za niebywały i nieprawdopodobny skandal.

- W Polsce za taki napis została wymierzona kilkutysięczna kara, to rzecz zupełnie niesłychana. Tworzona jest atmosfera, w której to specyficzne środowisko, które nigdy nie przeszło koniecznego procesu oczyszczenia po roku 1989 może sobie pozwolić na tego rodzaju rzeczy- podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O podobnym incydencie przypomniał Ryszard Czarnecki europoseł PiS. 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zabroniono piłkarzom Polonii Warszawa i Legii Warszawa wejść na prezentację przedmeczową w koszulkach odwołujących się do tej rocznicy.

- To są rzeczy zupełnie irracjonalne, nieprawdopodobne i skandaliczne, ale właśnie takich mamy ludzi odpowiadających za polską piłkę" - powiedział europoseł.

Do decyzji odniósł się także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, związany z PO.

- Jest to absolutny idiotyzm. Widocznie autorzy tej decyzji nie znają historii Polski. Jestem ciekaw, czy w podobny sposób zareagowaliby na hasło "1410 – bitwa pod Grunwaldem" - oburza się Adamowicz.

Opinie (400) 36 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.