Fakty i opinie

Lektor zapowie przystanki w autobusach i tramwajach? ZTM to analizuje

W gdańskich autobusach i tramwajach  o nazwach przystanków informuje obecnie syntezator mowy. Pojawił się pomysł, by zastąpić go głosem lektora.
W gdańskich autobusach i tramwajach o nazwach przystanków informuje obecnie syntezator mowy. Pojawił się pomysł, by zastąpić go głosem lektora. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Zapowiedzi przystanków w komunikacji miejskiej czytane przez profesjonalnego lektora, zamiast nagrań syntezatora mowy? Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku właśnie analizuje możliwość wprowadzenie takiego rozwiązania.Czy nazwy przystanków w pojazdach powinny być czytane przez lektora?

tak, to świetny pomysł 46%
trudno powiedzieć, wszystko zależy od głosu lektora 24%
nie, powinno zostać tak, jak jest 30%
zakończona Łącznie głosów: 2016
Zarząd Transportu Miejskiego rozważał już kilka lat temu możliwość umieszczenia nagrań lektorskich w pojazdach komunikacji miejskiej. Miałyby one zastąpić nagrania syntezatora mowy Ivona, które obecnie informują o nazwach przystanków. Teraz pomysł wrócił, bo do ekipy ZTM dołączyła Dagmara Szajda, była dziennikarka Radia Gdańsk i jeden z bardziej charakterystycznych głosów w Trójmieście. Z propozycją, by z tego głosu skorzystać, wyszli sami mieszkańcy, którzy pisali w tym temacie do dyrektora ZTM. W komentarzach na ten temat padało, że dźwięk wydawany przez syntezator jest "zimny i apodyktyczny", a czasem wręcz groźny i "nie da się go słuchać".

- Pomysł, by zastąpić syntezator mowy nagraniami lektorskimi, bardzo nam się podoba i jesteśmy otwarci na jego realizację. Przeanalizujemy formalne, prawne oraz techniczne aspekty dotyczące jego realizacji - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM.
Czytaj też: Tramwaje promują finał Ligi Europy 2020 w Gdańsku

Pracownicy ZTM zwracają jednak uwagę na to, że syntezator mowy jest narzędziem elektronicznym, gotowym do zaprogramowania i użycia w każdej sytuacji.

- Jest to bardzo przydatne, szczególnie w kontekście prowadzonych inwestycji infrastrukturalnych, wymuszających na nas częste zmiany trasy autobusów i tramwajów. To właśnie okazało się istotnym elementem, który należałoby uwzględnić w kontekście pomysłu na zastąpienie syntezatora mowy nagraniami z udziałem lektora. W pojeździe, którego trasa zostałaby zmieniona, część przystanków zapowiadałby lektor, a zmienioną trasę syntezator mowy. Nie jesteśmy pewni, czy nie wprowadziłoby to zdezorientowania wśród pasażerów - mówi Zygmunt Gołąb.
Sama Dagmara Szajda mówi, że jeśli zapadnie pozytywna decyzja w tej sprawie, z przyjemnością zostanie głosem komunikacji miejskiej.

- Jeżeli dostanę taką propozycję, będę zaszczycona - podkreśla Szajda.