• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Letni dzień w Trójmieście. Kawa w koronach drzew i SUP na zatoce

Ewa Budnik
19 sierpnia 2022, godz. 07:00 
Widok na Sopot i zatokę z Zajęczego Wzgórza nad Stadionem Leśnym w Sopocie. Widok na Sopot i zatokę z Zajęczego Wzgórza nad Stadionem Leśnym w Sopocie.

Podróżnicy mawiają, że wyprawa zaczyna się w chwili, kiedy wychodzi się z domu. To jest ten moment, kiedy zaczynamy doświadczać miejsc, ludzi, sytuacji. I nie musi to wiązać się z wyjazdem do Krakowa ani Honolulu. Sprawdziłam to twierdzenie we własnym mieście. Potwierdzam: to prawda.Do końca wakacji będziemy opisywać, jak można spędzić letni dzień w Trójmieście. Postaramy się unikać miejsc i atrakcji oczywistych, za to przedstawić te, które dla części z was mogą być zaskoczeniem. Czy nam się to uda? Sami ocenicie. Zapraszamy do śledzenia cyklu: Letni dzień w Trójmieście. W środę opisywaliśmy rolkową wyprawę nad wodę i pobyt w dżungli z widokiem na Gdańsk, a w poniedziałek podpowiemy, jak przekonać małe dziecko do spaceru po Oruni.


Mieszkam w Sopocie i go uwielbiam, ale latem w ogóle nie schodzę ani nie zjeżdżam "na dół". Za żadne skarby. Ale ponieważ nie mogłam wyjechać poza miasto, zrobiłam sobie wakacje za progiem domu. Potwierdziłam przy tym po raz kolejny, że wakacje to jest stan umysłu, a nie miejsce.

Kawa w koronach drzew i widok na Sopot • Kawa w koronach drzew. Zgoda - trzeba ją tam przynieść, ale tak położonej "kawiarni" nie znajdziemy nigdzie indziej.
 • Na stadionie właśnie wymieniany jest tartan, ale to drzewa są tu głównym bohaterem.
 • Najwyższe miejsce trybun Stadionu Leśnego w Sopocie.
 • Położenie sopockiego stadionu jest unikatowe. Nie ma zbyt wiele obiektów tak ściśle otoczonych parkiem krajobrazowym.
Wiele osób nie wie, że na końcu ul. Wybickiego w SopocieMapka jest stadion lekkoatletyczny. Obiekt ma kilka pokoi na wynajem, fajną knajpkę i - to co mnie kręci najbardziej - wysokie trybuny ściśle otoczone lasem.

Można tu wejść, usiąść i posiedzieć w ciszy. Wiosną i wczesnym latem działa tu prawdziwe ptasie radio; po deszczu zobaczyć można, jak paruje las (Amazonia!), a jesienią napaść oczy kolorami przebarwiających się drzew. Wszystko to z perspektywy ptaszyny siedzącej w koronach, bo tak wysoko sięga najwyższy punkt trybun. Jeszcze kilka lat temu już z tego miejsca widać było zatokę, teraz widok ten prawie zarósł.

 • Punkt widokowy w rezerwacje Zajęcze Wzgórze. Można tu posiedzieć w cieniu z ciekawym widokiem...
 • ... albo w wiacie wśród drzew.
 • Przy dobrej przejrzystości jak na dłoni widać plażę w Helu (sam koniec półwyspu).
 • Pomnik na punkcie widokowym.
 • Na szczyt wzgórza z punktem widokowym prowadzą schody.
Poranna kawa z ciasteczkiem agrestowym wypita w otoczeniu sosnowych konarów - bezcenne. Ale stęskniłam się za widokiem na panoramę miasta i zatoki, więc tuż za ogrodzeniem stadionu schowałam pod krzakiem kawowy osprzęt i w kilkanaście minut weszłam na punkt widokowy rezerwatu Zajęcze WzgórzeMapka. Nie znalazłam przy tym oznaczeń, trzeba po prostu iść do góry, kierując się "za stadion". Schody urządzone w lesie prowadzą niemal bezpośrednio do celu.

Po drodze zachwyciła mnie wspaniała ochłoda, jaką dają drzewa. W ten upalny dzień w Sopocie miałam okazję wędrować w ciszy, bez tłumu turystów wokół i w chłodzie.

SUP i uczta wśród kwiatów PiaskownicyWidok na zatokę pełną chłodnej wody kusi, nawet jeśli wiadomo, że plaża wypełniona jest - dosłownie - po brzegi. Miałam straszną ochotę na kąpiel, ale na wylegiwanie się na plaży zupełnie nie. Przypomniało mi się, że moja mieszkająca na Przymorzu przyjaciółka z zatoki korzysta regularnie używając do tego... SUP-a.

 • Parę metrów od brzegu plażować można w większej ciszy. Wystarczy położyć się na SUPie.
 • To pozwala także popatrzeć na zielone Trójmiasto od strony wody i naprawdę obcować w morską wodą.
Nie jest to mój ulubiony sposób przemieszczania się po wodzie (zbyt wolno, zbyt statycznie), ale przecież na takiej desce można sobie poleżeć i posiedzieć na wodzie - z dala od ludzi i gorącego piasku. Skąd wziąć deskę szybko znalazłam w katalogu Trojmiasto.pl i  kilkadziesiąt minut później bez problemu wypożyczyłam ją na terenie w Sopockiego Klubu ŻeglarskiegoMapka, w Sopot Surf. Kosztowało to co prawda 45 zł za godzinę (na półwyspie jest taniej!), ale wytłumaczyłam sobie, że to cena odrobiny ciszy na sopockiej plaży w środku turystycznego sezonu. Bardzo dobra inwestycja - odpłynęłam nieco od brzegu, żeby nie słyszeć charakterystycznego plażowego gwaru i mogłam do woli się grzać, chłodzić i obserwować Trójmiasto od strony wody.

 • Piaskownica znajduje się na wydmach. Przy wejściu na plażę numer 7. Miejsce to łatwo rozpoznać - tonie w kwiatach.
 • Zielony baldachim między plażą a deptakiem. Tak malowniczo Piaskownica zagospodarowała wejście na plaże.
 • Wieczorem w Piaskownicy robi się trochę ciszej. Można napawać się bliskością morza. O kwiaty dba tu aż dwóch ogrodników.
 • Balony z nalewkami są porozstawiane po całej Piaskownicy. Można ich tu także skosztować.
 • Piaskownica. Ci dwaj nie wymagają pieszczot. Wystarczy podawać!
Skoro już byłam na plaży, to zatęskniłam za Piaskownicą. Jeśli chodzi o restauracje w Sopocie to moje absolutne numer 1. Jest położna na wydmach, przy wejściu na plażę numer 7Mapka. Oczywiście są w Trójmieście miejsca z bardziej wykwintną kuchnią, ale innych tak położonych, tak ukwieconych miejsc, z takim klimatem nie znam. Właściciel, pan Jan, od lat pracuje na to, by panowała tu taka, a nie inna atmosfera. Obsługiwania Rosjan odmówił już w 2014 roku.

Regionalne piwo i micha jak zawsze pysznych smażonych szprotek tylko dopełniła mojego wrażenia bycia na urlopie (choć niedaleko domu). Kiedy tu jestem, zawsze (ale to zawsze!) powtarzam, że nie potrzebuję nigdzie jechać, by poczuć się jak na wakacjach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane