Fakty i opinie

stat

Letnia pogoda zniszczyła torowisko przy zajezdni

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólny przystanek nie dla autobusów

15 km/h - z taką prędkością mogą jeździć tramwaje po uszkodzonym torowisku w ciągu ul. Wita Stwosza.


Zły stan torowiska oraz wysoka temperatura przyczyniły się do uszkodzenia toru tramwajowego tuż przy samej zajezdni na Strzyży. Zarząd Dróg i Zieleni zapewnia jednak, że wszystko jest pod kontrolą, a tory wkrótce zostaną naprawione.Odkształceniu i przesunięciu uległ tor w kierunku Oliwy, ale remontu wymaga cały odcinek infrastruktury w tym rejonie.
Odkształceniu i przesunięciu uległ tor w kierunku Oliwy, ale remontu wymaga cały odcinek infrastruktury w tym rejonie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Jak oceniasz utrzymanie infrastruktury tramwajowej w Gdańsku?

zarówno nowa, jak i stara infrastruktura jest utrzymywana w dobrym stanie 15%
odcinki niedawno wykonane prezentują się dobrze, ale o utrzymaniu starych nikt już nie pamięta 46%
świetnie prezentuje się tylko w momencie oddania do użytku, a potem nikt o nią nie dba 39%
zakończona Łącznie głosów: 857
Wysoka temperatura ujawniła wieloletnie zaniedbania w utrzymaniu torowiska w ciągu ul. Wita Stwosza zobacz na mapie Gdańska na wysokości zajezdni. Jedna z szyn w stronę Oliwy wygięła się, zmuszając motorniczych do bardzo ostrożnej jazdy. Tymczasowo ustawiono tutaj też ograniczenie do 15 km/h.

- Jadąc tramwajem między przystankiem Zajezdnia a Abrahama poczułem, jak tramwaj zaczął się poruszać nietypowo, lekko z prawej na lewo i z powrotem. Gdy wyjrzałem przez tylną szybę, ujrzałem wygięte tory na tym odcinku. Czy to nie zagraża bezpieczeństwu pasażerów? - pyta nasz czytelnik, pan Rafał.

Zarząd Dróg i Zieleni, który zajmuje się utrzymaniem infrastruktury tramwajowej, uspokaja - Ten odcinek już jakiś czas temu został wytypowany do naprawy. Tory w tym miejscu są zabezpieczone. Nie ma tam przekroczonych parametrów technicznych i w tym stanie może to jeszcze funkcjonować do czasu najbliższej naprawy - przekonuje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ w Gdańsku.

Najbliższa naprawa zaplanowana jest na połowę sierpnia br. To efekt przetargu, który został ogłoszony 11 lipca właśnie dla ul. Wita Stwosza.

Data ogłoszenia przetargu nie jest przypadkowa. To właśnie wówczas po raz pierwszy zauważono niepokojące, wówczas jeszcze niewielkie, uszkodzenia toru w tym miejscu.

- Informację o uszkodzonym torze przekazaliśmy do służb odpowiedzialnych za ich utrzymanie na początku lipca - przyznaje Alicja Mongird, rzecznik Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku - Jednak dopiero w ostatnich dniach doszło do znacznego uszkodzenia, które jednak nie zagraża bezpieczeństwu.

Naprawa toru będzie prowadzona w zakresie doraźnym - wymianie ulegną podkłady z drewnianych na żelbetowe oraz na nowo zostanie ułożone torowisko, przy czym z maksymalnym wykorzystaniem obecnych szyn. Prace mają być prowadzone bez potrzeby wstrzymywania komunikacji tramwajowej.

Docelowo, w latach 2014-20 planuje się kompleksowy remont torowiska w ciągu ul. Wita Stwosza (dotychczas wyremontowano odcinek do rejonu ul. Chopina zobacz na mapie Gdańska, od pętli Strzyża zobacz na mapie Gdańska do Bażyńskiego zobacz na mapie Gdańska oraz od rejonu ul. Obrońców Westerplatte zobacz na mapie Gdańska do wjazdu na pętlę Oliwa zobacz na mapie Gdańska). Inwestycja ta jednak na liście potencjalnych priorytetów jest sklasyfikowana jako kolejna po dwóch najbardziej pilnych pracach remontowych tj. naprawach infrastruktury w Oliwie oraz na Stogach.

Czy do tego czasu torowisko wytrzyma?

- Niestety lata zaniedbań kończą się m.in. tzw. zwichrowanymi torami. W przypadku ul. Wita Stwosza nałożyło się na to kilka czynników, w tym przede wszystkim spróchniałe podkłady, brak regulacji toru przy pierwszych "wypaczeniach" oraz wysoka temperatura. Zaplanowane prace powinny przedłużyć żywotność torowiska, ale tylko na góra kilka lat - przyznaje anonimowo jeden z pracowników w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Opinie (126) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.