Fakty i opinie

stat

Letnica: nowe życie starej dzielnicy


Przez dziesięciolecia zapomniana, kilka lat temu przeszła rewitalizację. Dziś zmienia się jeszcze bardziej, bo powstanie tu nawet kilka tysięcy nowych mieszkań. Jak wygląda i wyglądać będzie życie w Letnicy? zobacz na mapie Gdańska Znacznie lepiej niż przed Euro 2012, ale nadal jest tu sporo do zrobienia.Duże zmiany i poprawa życia w zrewitalizowanej części LetnicyJak oceniasz zmiany w Letnicy?

jest bardzo dobrze, nie trzeba robić nic więcej

7%

jest dobrze, ale dzielnica nadal wymaga zmian

67%

jest średnio, zresztą tak jak było

17%

jest nieciekawie, nie podobają mi się zmiany

9%
Do 2010 roku dominowały tu ogródki działkowe i stare, zdegradowane budynki. W ramach rewitalizacji dzielnicy remont kapitalny przeszło 29 budynków, w których znajdowało się 129 mieszkań. Zmodernizowano przeszło 1,5 km ulic i chodników. Zadbano także o zieleń. Dziś budynki przy ul. Uczniowskiej nie wyglądają już tak jak kiedyś - jest czyściej, jaśniej i schludniej.

Czytaj także: Rusza przebudowa Letnicy. Artykuł archiwalny z 2010 r.

Choć spacerującym tu gościom najbardziej podobają się wyremontowane kamienice, mieszkańcy Letnicy najbardziej cenią sobie doprowadzenie do budynków ogrzewania gazowego.

- Odnowione budynki wyglądają bardzo ładnie, ale dla nas najważniejsze jest to, co w środku. Dzięki rewitalizacji doprowadzono nam ogrzewanie gazowe. To ogromne udogodnienie. Teraz żyje nam się zdecydowanie lepiej - opowiada pani Basia, którą spotkaliśmy podczas zwiedzania Letnicy.
Kapitalny remont 29 budynków to niejedyna metamorfoza, jaką przeszła dzielnica przed i po Euro 2012. Do innych zmian ważnych dla mieszkańców zaliczyć trzeba adaptację i przebudowę budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22 zobacz na mapie Gdańska. Do 2015 roku pełniła funkcję domu otwartego, swojego rodzaju dzielnicowej świetlicy, w której spotykali się mieszkańcy na zajęciach organizowanych w ramach społecznej rewitalizacji. Dziś świetlicy już nie ma, a w budynku mieści się siedziba m.in. Gdańskiej Organizacji Turystycznej czy rady dzielnicy.

- Na zajęcia do dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej chodziłyśmy z koleżanką. To była bardzo fajna i integrująca mieszkańców inicjatywna. Szkoda, że zajęcia już się nie odbywają - wzdycha pani Agnieszka, mieszkanka dzielnicy.

Nowe budynki i nowi, młodsi mieszkańcyW Letnicy nie ograniczono się do remontów starych budynków. Powstało tu także 120 nowych mieszkań w budynkach należących do Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Mieszkałam tu przed rewitalizacją i mieszkam też po niej. Coś, na co zwracam szczególną uwagę, to nowi mieszkańcy, których przybyło. Są to głównie młodzi ludzie, zamieszkujący TBS-y - mówi pani Basia, która w Letnicy mieszka od urodzenia.
Czytaj także: Odwieczny spór: Letnica czy Letniewo?

120 nowych mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego odmłodziło dzielnicę. Teraz w Letnicy jest dużo więcej młodych rodzin.
120 nowych mieszkań Towarzystwa Budownictwa Społecznego odmłodziło dzielnicę. Teraz w Letnicy jest dużo więcej młodych rodzin. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Nowi mieszkańcy przybyli, ale wielu starych ubyło. Część nie mogła wrócić, bo ich budynki wyburzono. Jednak inna część nie zdecydowała się na powrót do wyremontowanych budynków komunalnych. Dlaczego?

- Wcześniej nie żyło się tu dobrze. Kiedy tylko lokatorzy dostali szansę przesiedlenia na czas rewitalizacji z możliwością zostania w nowym miejscu - większość wybrała nowe miejsce. My i kilkanaście innych rodzin wróciliśmy. Nie możemy narzekać, jest o niebo lepiej niż było - cieszy się pani Basia.

Stadion i tunel już są, oceanarium ma powstać, nowe mieszkania już w budowieNajbardziej widoczną zmianą w Letnicy jest Stadion Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska, który powstał na terenie dawnych ogródków działkowych. Budowa trwała nieco ponad trzy lata i pochłonęła 863 mln zł.

Jak wpłynął na życie mieszkańców Letnicy?

- Organizuje się tutaj dużo imprez: biegowych, rowerowych, no i przede wszystkim meczów piłkarskich, których - o dziwo - nie słychać między domami. Wiadomo, ludzie przyjdą przed meczem wypić piwko między naszymi kamienicami, ale wszystko odbywa się w miarę kulturalnie. Tak naprawdę żadna z organizowanych tu imprez, oczywiście poza Euro 2012, nie wpłynęła na spokój w dzielnicy - mówi pan Stanisław, wieloletni mieszkaniec Letnicy.
Gdyby nie budowa stadionu, w Letnicy pewnie nic by się nie zmieniło.
Gdyby nie budowa stadionu, w Letnicy pewnie nic by się nie zmieniło. fot. Maciej Korolczuk / Trojmiasto.pl
Najdroższą inwestycją w okolicy była budowa wartego 885 mln zł tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska, który w kwietniu 2016 r. połączył wyspę portową (Stogi, Przeróbka, Górki Zachodnie) z zachodnią częścią miasta, m.in. z Letnicą. Obie tak duże inwestycje sprawiły, że dzielnicą zaczęli interesować się inwestorzy i deweloperzy.

Za rok, jesienią 2019 r., w Letnicy ma ruszyć budowa Oceanarium Nautilus. W środku ma się znaleźć m.in. sztuczna plaża z basenami i roślinnością charakterystyczną dla Ameryki Południowej, multimedialne centrum nauki, sklepy i lokale gastronomiczne, centrum medyczne i czterogwiazdkowy hotel. Obiekt ma zostać oddany do użytku w 2021 r.

Czytaj także: Takie będzie gdańskie oceanarium. Budowa ruszy za rok

Do 2021 r. w Letnicy powstanie Oceanarium Nautilus.
Do 2021 r. w Letnicy powstanie Oceanarium Nautilus. fot. mat.prasowe
Oceanarium w Letnicy wchodzi w skład projektu "Letnica 3.0", który w przyszłości zakłada jeszcze budowę biurowca w kształcie żagla, kompleksu boisk i kina.

To dopiero plany, ale już dziś Letnica jest dużym placem budowy. Pomiędzy starą częścią dzielnicy a wiaduktem prowadzącym z Brzeźna do Nowego Portu zobacz na mapie Gdańska powstaje kilkaset, a docelowo nawet kilka tysięcy nowych mieszkań. Dwóch deweloperów - AtalRobyg - łącznie wybuduje 27 budynków mieszkalnych, do których w ciągu kilku najbliższych lat wprowadzi się ponad 10 tys. nowych mieszkańców. Swój teren ma tu także firma deweloperska LC Corp.

graf. Trojmiasto.pl
- Myślę, że budowa nowych osiedli w Letnicy to dobry pomysł. Ta dzielnica za kilka lat naprawdę ożyje. Może w końcu pojawią się duże sklepy spożywcze, których tutaj nam tak brakuje. Przybędzie młodych ludzi i może ktoś pomyśli o przywróceniu pociągów SKM do naszej dzielnicy? - zastanawia się pan Stanisław, który wspomnianym pociągiem SKM dojeżdżał do pracy.
Do nowych mieszkań w Letnicy wprowadzili się już pierwsi lokatorzy. Łącznie w dzielnicy ma powstać 27 budynków.
Do nowych mieszkań w Letnicy wprowadzili się już pierwsi lokatorzy. Łącznie w dzielnicy ma powstać 27 budynków. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Brak pociągów SKM do Letnicy, niezrewitalizowana część dzielnicy i powietrzeOstatnia regularnie jeżdżąca SKM-ka do Nowego Portu przez Letnicę wykonała swój kurs w 2005 r. Od tamtej pory odbywają się jedynie okazjonalne przejazdy, tylko do przystanku Gdańsk Stadion Expo i tylko podczas większych wydarzeń sportowych lub rozrywkowych. Szanse na wznowienie regularnego kursowania pociągów SKM do Letnicy są dyskusyjne. Co prawda miejscy urzędnicy zapowiadają starania o ich przywrócenie, "gdy liczba mieszkańców dzielnicy sprawi, że będzie to ekonomiczne", jednak decyzja należy do właściciela torów - PKP PLK. Kolejarze natomiast zapowiadają, że w ramach modernizacji torów do portu chcą rozebrać wszystkie przystanki pasażerskie aż do Zaspy Towarowej.

Czytaj także: Bez szans na powrót SKM do Nowego Portu

Problem polega na tym, że najbliższy przystanek tramwajowy na ul. Marynarki Polskiej zobacz na mapie Gdańska oddalony jest od jednej z inwestycji deweloperskich w Letnicy o ok. 1 km, a nieużywany od lat peron Zaspy Towarowej zobacz na mapie Gdańska mniej niż 100 metrów.

Na razie nie ma szans na powrót regularnych kursów SKM do Nowego Portu przez Letnicę.
Na razie nie ma szans na powrót regularnych kursów SKM do Nowego Portu przez Letnicę. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Innym problemem Letnicy jest jej niezrewitalizowana część, zanieczyszczone powietrze i niekiedy przykry zapach. Mieszkańcy starej Letnicy są zgodni w jednym - o ich części dzielnicy wszyscy zapomnieli...

- W naszej części nic się nie zmieniło... Gdy przeprowadzano rewitalizację, to tylko tej części bliżej stadionu. Niestety, ale o nas zapomniano. Czujemy się źle, bo ludzie zachwycają się teraz Letnicą, a jak ktoś pójdzie w głąb to się dziwi, co tu się dzieje - mówi zdenerwowany pan Ryszard, którego spotkaliśmy w okolicach ulicy...
Kapitalny remont przeszło tylko i aż 29 budynków. Jednak nadal wiele kamienic pozostaje bez zmian.
Kapitalny remont przeszło tylko i aż 29 budynków. Jednak nadal wiele kamienic pozostaje bez zmian. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Z kolei pan Krzysztof, młody mieszkaniec Letnicy, który wprowadził się do dzielnicy po wybudowaniu budynków TBS, zwraca uwagę na kwestię czystości powietrza. Jego zdaniem to główny problem okolicy.

- Z jednej strony pojawiający się co jakiś czas "chemiczny" lub "ropopochodny" odór, prawdopodobnie z  Siarkopolu i innych zakładów działających po drugiej stronie Martwej Wisły, ale też - o czym się nie mówi za dużo - tego rodzaju zapachy dochodzą także od strony stoczni Remontowa. Z drugiej strony - jest sporo budynków, w których nie wymieniono źródeł ogrzewania (w dużej mierze to lokale komunalne), w których w piecach spalane jest co popadnie: podkłady kolejowe, stare meble, drzwi, wszelkiego rodzaju płyty, sklejki itp. W powietrzu unosi się gryzący dym, a w okolicy mieszka wiele dzieci, w tym kilkuletnich. Brakuje tu stacji pomiarowej jakości powietrza - zauważa pan Krzysztof.
Reasumując: Przez ostatnie 10 lat w Letnicy budowano, rewitalizowano i modernizowano. Mieszkańcy odnowionej części dzielnicy są dumni i cieszą się ze zmian oraz inwestycji. Mieszkańcy niezrewitalizowanej części zastanawiają się, czy kiedyś doczekają się poprawy jakości życia. Istniejące obiekty, nowe inwestycje, bliskość morza i całkiem dobry dojazd samochodem do dzielnicy mogą być argumentami za wyborem zamieszkania w Letnicy. Jednak, by mieszkało się tu naprawdę wygodnie, niezbędne jest przywrócenie pociągów SKM, które sprawnie obsłużą kilka tysięcy nowych mieszkańców dzielnicy.

Opinie (232) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.