Fakty i opinie

Lidl we Wrzeszczu zostanie rozebrany i odbudowany

Stojący u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych zobacz na mapie Gdańska sklep sieci Lidl zostanie rozebrany i odtworzony tuż obok, w nieco innym kształcie. Pozwolenie na rozbiórkę już jest, ale na budowę jeszcze nie ma, bo urzędnicy domagają się, by dach sklepu nawiązywał do dachów stojących niegdyś w tym miejscu budynków.Jak oceniasz architekturę sieciowych marketów?

dobrze, mają nowoczesny, lekki wygląd 16%
różnie, czasami zdarzają się fajne projekty 44%
źle, ich wygląd nigdy nie pasuje do miejsca 40%
zakończona Łącznie głosów: 1969
Sklep stoi przy głównej ulicy w Gdańsku, w samym centrum Wrzeszcza. To bardzo atrakcyjna lokalizacja: po przeciwnej stronie al. Grunwaldzkiej powstaje popularne osiedle Garnizon, tuż obok znajduje się Galeria Bałtycka. Codziennie przechodzą tędy tysiące pieszych i przejeżdżają tysiące pojazdów.

Od pewnego czasu, w wybranych lokalizacjach, Lidl buduje sklepy według nowego projektu architektonicznego. Jeden z takich sklepów został w zeszłym tygodniu otwarty w Kowalach. Teraz podobny obiekt (ale nie taki sam), miałby powstać właśnie we Wrzeszczu. Różnica polegałaby m.in. na tym, że część elewacji sklepu miałaby zostać pokryta cegłą.

graf. Trojmiasto.pl
Inwestor nie chce jednak zdradzać żadnych szczegółów.

- Sklep przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku zostanie poddany przebudowie w celu dopasowania obiektu do najnowszych standardów firmy Lidl. Rozważamy różne warianty i możliwości przebudowy sklepu, jednak na tym etapie szczegóły dalszych prac nie są jeszcze znane - Aleksandra Robaszkiewicz, PR manager Lidl Polska.
Nam udało się ustalić, że nowy projekt został zakwestionowany przez miejskich urzędników. Co prawda wniosek o rozbiórkę został zaakceptowany, ale projekt budowlany - już nie.

Inwestor zaproponował, że we Wrzeszczu wybuduje budynek podobny do tego, który został otwarty w zeszłym tygodniu w Kowalach. Urzędnicy się na to nie zgodzili.
Inwestor zaproponował, że we Wrzeszczu wybuduje budynek podobny do tego, który został otwarty w zeszłym tygodniu w Kowalach. Urzędnicy się na to nie zgodzili. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl
Zakładał on budowę obiektu o powierzchni użytkowej prawie 2,6 tys. m kw., wysokiego na 7,7 m. Co ciekawe, nowy budynek miałby powstać obok istniejącego obiektu - tylko ok. 20 proc. powierzchni znalazłoby się w śladzie istniejącego budynku. Nowy obiekt został tak zaprojektowany, że jego dłuższy bok rozciąga się wzdłuż al. Żołnierzy Wyklętych.

Jednak nie te parametry zadecydowały o tym, że projekt odrzucono. Uznano, że nie spełnia on wymagań obowiązującego tam planu z 2002 r., w którym zapisano konieczność nawiązania do zabudowy istniejącej wcześniej w tym miejscu. Chodziło głównie o kształt dachu. Nowy sklep miał mieć płaski dach, a zgodnie z zapisami planu nowa zabudowa powinna nawiązywać do istniejących tu wcześniej budynków o dachu spadzistym.

To wszystko sprawia, że trudno na razie przewidzieć, kiedy Lidl zostanie rozebrany i odbudowany tuż obok.

Opinie (236) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.