• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Łatwiej znaleźć się między kryminalistami. List gończy za picie piwa czy jazdę na gapę

Szymon Zięba
11 maja 2023, godz. 07:00 
Opinie (242)
Drobne wykroczenia w niektórych przypadkach mogą zakończyć się wystawieniem... listu gończego. Oznacza to, że dane takiej osoby pojawią się wśród osób ściganych za poważne przestępstwa. Drobne wykroczenia w niektórych przypadkach mogą zakończyć się wystawieniem... listu gończego. Oznacza to, że dane takiej osoby pojawią się wśród osób ściganych za poważne przestępstwa.

Jazda na gapę, picie piwa w miejscu publicznym czy przekroczenie prędkości w niektórych przypadkach może zakończyć się... wystawieniem listu gończego. To efekt zmian przepisów w Kodeksie Karnym Wykonawczym, które obowiązują od początku 2023 roku. Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku od początku roku opublikowała ponad 80 listów gończych za wykroczenia.List gończy za wykroczenie? Tłumaczymy, jak to działaPublikacja listu gończego za wykroczenie to dobry pomysł?

Pracownik wydziału karnego [dane do wiadomości redakcji] w gdańskim sądzie tłumaczy zmiany w przepisach:

- W teorii może się zdarzyć tak, że osoba, która piła piwo w niedozwolony miejscu, albo jechała komunikacją miejską na gapę, będzie poszukiwana tak jak przestępcy ścigani za pobicia, kradzieże czy nawet zabójstwa.
  1. W myśl nowych regulacji, w przypadku np. odmowy przyjęcia mandatu za wykroczenie drogowe, sprawa trafia do sądu.
  2. Jeżeli wymiar sprawiedliwości uzna winę kierowcy, wymierza karę grzywny.
  3. Jeżeli dana osoba grzywny nie zapłaci, kara zamieniana jest na zastępczą karę aresztu.
  4. I jeżeli taka osoba do aresztu się nie stawi, wówczas wystawiany jest za nią list gończy.

Nowe przepisy funkcjonują od początku 2023 roku. W tym czasie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji listami gończymi poszukiwali już - bagatela - 84 osób, które popełniły różnego rodzaju wykroczenia.

Co pojawi się na stronie policji po opublikowaniu listu gończego?Oznacza to, że dane osób (imię, nazwisko, wiek, cechy szczególne, imiona rodziców, ostatni adres zameldowania lub miejsca pobytu) znajdą się na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Wraz ze zdjęciem poszukiwanego.

Poszukiwane osoby na stronie KWP w GdańskuI choć zdaniem części prawników nowe przepisy są zbyt restrykcyjne (drobne naruszenie prawa może umieścić daną osobę w jednym szeregu z najcięższymi przestępcami), publikacje listów gończych przynoszą efekty.

Pomorska policja informuje bowiem, że od początku funkcjonowania nowych regulacji, udało się namierzyć 40 takich osób.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (242)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane