Fakty i opinie

stat

Lotnisko kasuje częstych bywalców parkingu kiss & fly

Najnowszy artukuł na ten temat

Lotnisko w Gdańsku: 5,4 mln pasażerów, 50 mln zysku

Parking kiss & fly przed terminalem na lotnisku w Gdańsku.
Parking kiss & fly przed terminalem na lotnisku w Gdańsku. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Wjeżdżasz wielokrotnie w ciągu dnia na parking kiss & fly przy terminalu pasażerskim w Rębiechowiezobacz na mapie Gdańska? Musisz uważać. Przy piątym i kolejnych wjazdach w ciągu doby zapłacisz za to 20 zł. Niezadowoleni są taksówkarze i właściciele okolicznych parkingów dowożących swoich klientów przed terminal. Lotnisko: Parking kiss & fly jest dla pasażerów, firmy powinny podpisać odrębną umowę. System nie jest jednak bezwzględny.Czym najlepiej dojechać na lotnisko w Rębiechowie?

samochodem, jest wiele parkingów 31%
pociągiem PKM, w sąsiedztwie jest nowy przystanek 46%
autobusem, dociera tam wiele linii 12%
rowerem, nie trzeba płacić za postój 11%
zakończona Łącznie głosów: 1008
Od początku września wokół lotniska funkcjonuje nowy układ drogowy. Nie tylko przedłużono ul. Słowackiego, ale także wybudowano pętlę autobusową, na której pojawiło się osiem przystanków. Odjeżdżają stamtąd autobusy m.in. do Gdyni, Wrzeszcza, czy centrum Gdańska. Otwarto też przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i parking dla jednej korporacji taksówek - Neptun Taxi.

Powiększono także coraz bardziej popularnego wśród kierowców parking kiss & fly, na którym kierowcy odwożący pasażerów zatrzymują się do 10 minut, nie ponosząc przy tym żadnej opłaty. Teraz do dyspozycji jest tu 75 miejsc postojowych, a było ok. 50.

Sęk w tym, że parking jest bezpłatny dla tych kierowców, którzy korzystają z niego nie więcej niż cztery razy dziennie. Każdy kolejny wjazd już kosztuje i to słono - 20 zł.

20 zł za wjazd przed lotnisko

Na nowe zasady korzystania z kiss & fly narzekają przede wszystkim taksówkarze.

- Jakie było moje zdziwienie, gdy musiałem zapłacić 20 zł za postój na parkingu, mimo że w kiss & fly przebywałem pięć minut. Ktoś powinien się puknąć w głowę. Przejazd przez tę strefę powinien być za darmo, a jeśli mają być już pobierane opłaty, to nie tak drakońskie. Przyznam, że moja sytuacja zakończyła się awanturą z obsługą parkingu - opowiada nam pan Tomasz, taksówkarz, który na co dzień współpracuje z dużym hotelem w centrum Gdańska, w związku z czym na lotnisku bywa nawet parę razy dziennie.
Na wprowadzenie nowej opłaty narzekają też przedsiębiorcy prowadzący prywatne parkingi w okolicach lotniska, zwykle nieco tańsze niż te zarządzane przez lotnisko. Dowożą oni przed terminal tych pasażerów, którzy zostawiają u nich samochody i wylatują z Rębiechowa na wakacje lub w podróż służbową.

Skąd system wie, ile razy byliśmy na parkingu?

Przy wjeżdżaniu na teren przed terminalem trzeba pobrać na bramce bilet parkingowy. Jednocześnie kamera zapisuje w pamięci numery rejestracyjne pojazdu. Gdy kierowca podjeżdża do bramek wyjazdowych, kamera sprawdza w systemie numer rejestracji. Jeśli system doliczy się piątej wizyty w ciągu dnia, nie podniesie szlabanu dopóki opłata nie zostanie uregulowana.

Organizacja ruchu wokół lotniska w Rębiechowie.
Organizacja ruchu wokół lotniska w Rębiechowie. mat. prasowe
Władze lotniska: zarabiają na nas, my zarabiamy na nich

Władze lotniska nie widzą problemu w pobieraniu opłat i nie zamierzają od tego odstąpić.

- Wprowadzone przez nas rozwiązanie ma zapobiec nadmiernemu zapełnianiu się parkingu, a także ograniczyć sytuacje, w których część kierowców parkowała na 10 minut auto, po czym przejeżdżała przez bramki jeszcze raz, by zyskać znowu 10 minut na darmowe stanie samochodem - wyjaśnia Michał Dargacz, rzecznik prasowy Portu Lotniczego w Gdańsku.
- Jeśli ktoś nie zgadza się na opłaty i faktycznie często wjeżdża na parking każdego dnia, może podpisać z operatorem parkingu specjalną umowę. Kiss & fly jest dla zwykłych pasażerów. Firmy świadczące usługi powinny porozumieć się z operatorem parkingu - dodaje Dargacz.
System nie jest jednak bezwzględny. 20-złotowej opłaty przy wyjeżdżaniu za piątym i kolejnym razem, można uniknąć, gdy ostatnia wizyta potrwa nie dłużej, niż dwie minuty. Nawet jednak jeśli ten czas przekroczymy, warto wjechać na parking krótkoterminowy. Przy wyjeżdżaniu z niego, trzeba zapłacić 4 zł za pół godziny parkowania.

Kiss & fly dla autokarów

Ciekawą ofertę od września władze lotniska proponują właścicielom autokarów turystycznych. Mogą wjeżdżać na parking kiss & fly tak jak dotychczas robiły to samochody osobowe.

- System wykrywa wielkość pojazdu i odróżnia autokar od pojazdu osobowego. Następnie rejestruje jego numer tablic rejestracyjnych. Autokar przed wejściem do terminala może czekać na pasażerów za darmo przez 45 minut - wyjaśnia Dargacz.
Na parking kiss & fly nie mogą wjeżdżać autobusy i busy oferujące regularne przewozy.

Opinie (264) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.