Fakty i opinie

stat

Loty z Gdańska na północ Szwecji

Największą atrakcją Skellefteå jest bliskość otaczającej miasto przyrody.
Największą atrakcją Skellefteå jest bliskość otaczającej miasto przyrody. materiały prasowe

Od 4 czerwca będzie można polecieć z Gdańska do miejscowości Skellefteå w północnej Szwecji. Mało komu znane 32-tysięczne miasto nazywane jest bramą do Laponii, ale ma też biznesowe związki z Gdańskiem. Loty odbywać się będą w czwartki i niedziele.W jakim otoczeniu lubisz spędzać urlop?

pośród przyrody, z dala od cywilizacji 43%
w niewielkich, urokliwych miejscowościach 35%
w kurortach 10%
w dużych miastach 12%
zakończona Łącznie głosów: 1341
Powiedzmy sobie szczerze: to nie jest kierunek, którego ogłoszenie wpłynie na zmianę wakacyjnych planów mieszkańców Trójmiasta.

32-tysięczna miejscowość nie ma do zaoferowania wielu atrakcji, ale może stanowić bazę wypadową np. do Laponii, gdzie znajduje się m.in. fińskie Rovaniemi, w którym mieszka św. Mikołaj. Oba miasta dzieli ok. 375 km.

Aktualizacja: Już po publikacji artykułu, jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę, że w Skellefteå powstaje duża fabryka akumulatorów, która docelowo ma zatrudnić 3 tys. osób (link do strony w jęz. angielskim). Jej inwestorem jest szwedzka firma Northvolt, która swoją fabrykę ma także w Gdańsku - pisaliśmy o tym w 2019 roku. Niewykluczone więc, że to ta współpraca biznesowa uzasadnia utworzenie tak nietypowego połączenia lotniczego.


Jak w ogóle wymówić nazwę miasteczka, do którego Wizzair zamierza latać z Gdańska? Dowiesz się, klikając w ten link: jak wymówić nazwę Skellefteå.

Loty do "bramy Laponii" odbywać się będą w czwartki i niedziele, począwszy od 4 czerwca.

Mieszkańcy Trójmiasta mogą czuć się jednak nieco rozczarowani, bowiem równolegle z ogłoszeniem lotów do Skellefteå Wizz Air zapowiedział również połączenie z Katowic do Palmy de Mallorca.

Skellefteå, 32-tysięczne miasteczko, położone jest nad rzeką Skellefteälven, powyżej ujścia do Zatoki Botnickiej.
Skellefteå, 32-tysięczne miasteczko, położone jest nad rzeką Skellefteälven, powyżej ujścia do Zatoki Botnickiej. mat. prasowe
Nowości w siatce połączeń z Gdańska:

  • Zaporoże (Ukraina) - od 30 marca
  • Rzeszów - od 25 kwietnia
  • Zadar (Chorwacja) - od 2 maja
  • Bari (Włochy) - od 1 czerwca
  • Kalamata (Grecja) - od 3 czerwca
  • Burgas (Bułgaria) - od czerwca

A dla miłośników północy lotnisko oferuje połączenia do:

  • Turku (Finlandia)
  • Reykjaviku (Islandia)
  • Tromso (Norwegia)
  • Bodo (Norwegia)