Fakty i opinie

Ma kilkaset biletów z meczów Lechii

Lechia Gdańsk


Kaszuby Połchowo, Juventus Turyn i Moto Jelcz Oława. Łączy je to, że grały niegdyś z Lechią Gdańsk, a bilety na te mecze ma Leszek Kubicki. Mieszkaniec Gdańska przez prawie 20 lat zebrał kilkaset wejściówek na spotkania biało-zielonych. Za tydzień zaprezentujemy pasjonata związanego z Arką Gdynia.Czy zachowujesz na pamiątkę bilety z meczów?

tak, mam ich sporo 23%
tak, ale tylko niektóre 21%
nie, ale chyba zacznę 3%
nie, bo najważniejsze są wspomnienia 53%
zakończona Łącznie głosów: 593
Czeka na niego cierpliwie. Wprawdzie nie wie, który dokładnie wejdzie w jego posiadanie, ale ma już plan: umieści go w złotej ramie. Co takiego?

- Bilet z meczu, w którym przypieczętujemy zdobycie mistrza Polski - mówi wprost Leszek Kubicki.
Na razie Lechia jest liderem Ekstraklasy, do której awansowała ponownie w sezonie 2007/2008. O możliwość powrotu do gry na tym poziomie biało-zieloni walczyli przez lata. W tym też czasie powstawał trzon biletowej kolekcji pasjonata.

- Zaczęło się w latach 90. Chodziłem na mecze Lechii na Polonię Gdańsk. Najpierw wkładałem bilety do portfela, a potem wpadłem na pomysł, że skoro tyle ich już jest, to będę odkładał je do kartonu. I tak zaczęły przybywać.
Leszek jeździł też na aukcje kolekcjonerskie, szukał w internecie. Biletowa pasja go wciągnęła. Zbierał już nie tylko bilety Lechii, ale i zagranicznych drużyn. Jednak, jako zagorzałemu kibicowi biało-zielonych najbardziej zależało mu na tych z gdańskiego klubu.

- Przez prawie dwadzieścia lat udało mi się zebrać około 600 biletów Lechii - szacuje pasjonat.
Spinali się na Lechię i gryźli trawę

- Z każdym biletem związana jest jakaś historia, powracają wspomnienia. Często w niższych klasach rozgrywkowych na mecze wyjazdowe dojeżdżało się we własnym zakresie. Najczęściej samochodami, czy też większe grupy się organizowało. A to po pracy się jechało, a to wolne się brało - wspomina.
W kolekcji ma bilety z najróżniejszych klas rozgrywkowych. Sparta Sycewice, Kaszuby Połchowo, Powiśle Dzierzgoń to tylko jedne z wielu drużyn, które znalazły się na drodze Lechii do Ekstraklasy.

- Kiedyś wielka Lechia grała też w Redzie z Orlętami, był mecz z KP Sopot czy Cartusią Kartuzy. Każdy przeciwnik maksymalnie spinał się na Lechię i gryzł trawę, więc to nie były łatwe spotkania. Dziś to taki smaczek, że kiedyś Lechia jechała grać o ligowe punkty na przykład do Kartuz, a obecnie oba kluby dzieli kilka lig - dodaje.
Część biletów Leszek umieścił w dwóch antyramach na zielonej ścianie, a część trzyma w kartonach. Najcenniejsze przechowuje natomiast w plastikowych kieszonkach kart - takich jak do klasera. Są tu bilety, od których rozpoczynał przygodę z kolekcjonerstwem, a także te dużo starsze.

- Mam tu bilety z lat 70-tych, 80-tych. Jeszcze mnie wtedy na świecie nie było. Mój dobry przyjaciel podarował mi własną kolekcję, dzięki czemu wzbogaciłem swoją. I bardzo mu za to dziękuję.
Wśród sprezentowanych biletów są między innymi wejściówki na mecz BKS "Lechia" Gdańsk z Avią Świdnik, Górnikiem Wałbrzych i Moto Jelcz Oławą. Poza tym od dziadka dostał bilet ze słynnego meczu Lechii z Juventusem Turyn. A od pasjonata-przyjaciela otrzymał najstarszy eksponat. Leszek trzyma go w osobnym foliowym opakowaniu.

Nowe bilety niszczą pasję

- To biały kruk, jeszcze z lat 50. ubiegłego wieku. Lechia pod nazwą "Budowlani" - prezentuje bilet.
Stare bilety Leszek darzy szczególnym sentymentem. Za nowymi nie przepada z jednego powodu: zabijają jego pasję, bo są prawie takie same.

- Kiedyś bilety różniły się od siebie i kolekcjonowanie ich przynosiło radość. Niestety, teraz z uwagi na regulacje prawne, są sztampowe. Różnią się właściwie tylko nazwą przeciwnika i tyle. Nie ma już takiej frajdy.
Mimo to Leszek jest wierny swojej kolekcjonerskiej pasji. Kiedy siedząc na zielonej kanapie spojrzy w prawo, widzi antyramy z biletami. A kiedy obróci się w lewo, patrzy na piłki i ramki z koszulkami Lechii. Bo mieszkaniec Gdańska zbiera również inne klubowe pamiątki. Mimo to bilety są u niego na pierwszym miejscu.

- Każdy bilet, każdy mecz ma swoje dzieje. To taki przekaz dla najmłodszych, że od 1945 roku tworzy się historia. Tworzymy ją też my, więc zachęcam do kolekcjonowania - poleca Leszek.

W przyszły weekend zaprezentujemy pasjonata związanego z Arką Gdynia.

Zobacz też kolekcję figurek Adama z Gdańska

Opinie (111) ponad 20 zablokowanych

 • "Za tydzień zaprezentujemy pasję kibica, który zbiera pamiątki związane z Arką Gdynia.

  Hahaha autor od razu chce uniknąć ataku arkowców w komentarzach. :D na zasadzie żeby nikt się nie spinał szybko znajdziemy kogos w gdyni...

  Oglądałem wczorajszy mecz z Pogonią, jak tak zagracie za tydzien to lepiej nie przychodźcie bo Lechia zagra jak na sparingu gładkie 0:6

  • 73 60

 • Nieźle...

  a ja nie zatrzymałam żadnego biletu...
  z meczy BKS...

  • 27 21

 • Jak zima będzie długa to przynajmniej będzie czym w piecu popalić, pozdro!

  • 54 34

 • No tak, taka potęga, ale w pucharze tylko Arka z trójmiasta została

  • 23 25

 • za tydzień to będzie płacz

  jak arkoffcy przegrają 5-0

  • 25 18

 • Czym się różni dzisiejsza Lechia od dawnej ?

  Tym, że połowa składu (chodzi o zawodników zagranicznych) nie potrafiłaby pokazać palcem na mapie, w którym miejscu na świecie się znajdują.
  Po prostu przyjechali tu, gdzie manager załatwił kopanie i trochę pieniędzy...
  A czy to Gdańsk, Kutno, czy Pcim nie ma znaczenia.

  I dotyczy to wszystkich klubów naszej ligi..

  • 93 26

 • Będzie czym palić w piecu!

  • 38 42

 • Trzeba byc naprawdę bardzo dobrym w graniu

  żeby móc się wybić bez układu!

  • 13 0

 • Jak masz piec.

  • 8 0

 • to niech je sprzeda i zaplaci za straty jakie stadion robi co miesiac

  • 29 46

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.