• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ma sześć tysięcy kaktusów

Jakub Gilewicz
19 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Zobacz kaktusy kolekcjonera z Gdańska.


Jedne mają ciernie w kształcie harpunów, kolejne kształtem przypominają małpie ogony, a jeszcze inne są wielkości monety. W foliowym tunelu Tomasza Blaczkowskiego rośnie obecnie około sześciu tysięcy kaktusów. Wiele z nich pasjonat z Gdańska wyhodował dzięki podróżom po górzystych terenach Ameryki Południowej.



Czy masz w swoim domu kaktusy?

Mimo że czasami Tomaszowi Blaczkowskiemu daje się we znaki choroba wysokościowa, pasjonat przemierza górzyste tereny Ameryki Południowej w poszukiwaniu kaktusów. Powyższe zdjęcie wykonano w Boliwii. Mimo że czasami Tomaszowi Blaczkowskiemu daje się we znaki choroba wysokościowa, pasjonat przemierza górzyste tereny Ameryki Południowej w poszukiwaniu kaktusów. Powyższe zdjęcie wykonano w Boliwii.
 Trichocereus pasacana  to monumentalny kaktus, który można spotkać w Argentynie.  Trichocereus pasacana  to monumentalny kaktus, który można spotkać w Argentynie.
 Lobivia haematantha v. hualfinensis  z Argentyny.  Lobivia haematantha v. hualfinensis  z Argentyny.
- Wjechaliśmy na wysokość ponad 3500 metrów nad poziomem morza. Opadłem z sił, zaczęła boleć mnie głowa i miałem temperaturę. Trzeba było powoli zacząć się do tego przyzwyczajać - relacjonował Tomasz Blaczkowski, który razem z innymi pasjonatami przemierzał peruwiańskie góry w poszukiwaniu kaktusów.

Na celowniku "kaktusiarzy" znalazły się między innymi rodzaje Matucana, Oroya i Lobivia. Rośliny z tego ostatniego są oczkiem w głowie pasjonata z Gdańska. Niewielkie, często o kulistym kształcie, z efektownymi kwiatami. Ich naturalnym środowiskiem są górzyste tereny Boliwii, Peru i Argentyny. Ich kolejnym królestwem jest tunel z folii w gdańskim ogrodzie, gdzie rośnie około sześciu tysięcy kaktusów.

- To Lobivia culpinensis o fantastycznie długich cierniach - zachwyca się pasjonat i podnosi doniczkę z groźnie wyglądającą rośliną. - Niestety, kolega nie zauważył kiedyś takiego kaktusa, potknął się i musiano chirurgicznie usuwać ciernie z jego ręki. Część z nich pozostała w ciele i do dziś stanowi pamiątkę z wyjazdu do Boliwii.

Ofiarami cierni padają jednak najczęściej dzikie i hodowlane zwierzęta. Dlatego, jak tłumaczy Blaczkowski, mieszkańcy terenów, na których rosną kaktusy, potrafią niszczyć rośliny. Z drugiej strony, kaktusy w południowoamerykańskich kulturach od tysiącleci pełniły ważną rolę.

- W Ekwadorze i Peru wykorzystywano jeden z gatunków podczas obrzędów religijnych. Zawiera alkaloidy, które po spożyciu powodowały różne wizje, a ponadto tubylcy uważali go za roślinę o właściwościach leczniczych - wyjaśnia.

Wiedzę o roślinach gdański "kaktusiarz" zdobywa między innymi podczas podróży. Razem z innymi pasjonatami przemierza samochodem i pieszo pustkowia Argentyny, Peru i Boliwii. - Krajobraz był pustynny. Wyłącznie piasek a czasem skały. Nie było kompletnie żadnej roślinności. Tak księżycowy krajobraz widziałem po raz pierwszy w życiu. Po przejechaniu dalszych 50 kilometrów i zwiększeniu wysokości do około 800 metrów nad poziomem morza zaczęły pojawiać się ślady roślinności oraz pierwsze kolumnowe kaktusy z rodzaju Cleistocactus - pisze w relacji z podróży do Peru, którą zamieścił na swojej stronie internetowej.

Podczas wypraw fotografuje i podziwia rośliny, ale też zbiera nasiona i dokładnie zapisuje skąd pochodzą. Każdy kaktus w jego foliowym tunelu ma swoją miniaturową wizytówkę. Jedne wyrosły z własnoręcznie zebranych nasion, kolejne z kupionych w specjalistycznych firmach, a jeszcze inne z nasion pozyskanych od kolekcjonerów.

- To najmniejszy kaktus Boliwii - pasjonat pokazuje doniczkę z okazem wielkości monety. - Rośnie właściwie równo z gruntem i można go znaleźć w momencie, kiedy kwitnie. Poza tym okresem po prostu go nie widać.

Donica z miniaturką wraca na swoje miejsce, a w rękach pojawia się kaktus, który ze względu na kształt nazywany jest małpim ogonem. Kolejny pochodzi z Meksyku i podobno należy do niebezpiecznych roślin. - Ma wyjątkowo paskudne ciernie, z miniaturowymi harpunami, które po tym jak wbiją się w skórę, już w niej pozostają - pasjonat prezentuje roślinę, po czym wyjaśnia ważną dla "kaktusiarzy" sprawę: - Powszechnie przyjęło się, że kaktusy mają kolce, ale to nieprawda. Kaktusy mają ciernie, czyli przekształcone liście.

Obecnie Tomasz Blaczkowski, z zawodu elektronik, jest cenionym "kaktusiarzem". O swoich początkach opowiada jednak bez skrępowania. Był 1995 rok, a kaktusy stały na domowym parapecie. - Później, w 2000 roku wybudowałem w ogrodzie tunel foliowy i mogłem rozwinąć skrzydła - wyznaje.

Po licznych podróżach i wyhodowaniu około sześciu tysięcy kaktusów gdański "kaktusiarz" nie zamierza jednak spoczywać na laurach. Marzy mu się rozbudowa tunelu i książka. - Chciałbym podzielić się swoją wiedzą i napisać książkę o roślinach, które lubię i o wyprawach, na których byłem - puentuje.

Wojownicze Żółwie Ninja, Rekiny Wielkiego Miasta i postacie związane z He-Manem. Zobacz kolekcję Łukasza Kowalczuka, który zbiera figurki bohaterów amerykańskich komiksów i seriali animowanych.

Ma zabytkowe donice, stare drewniane tabaczniki i rożek w kształcie niedźwiedzia. Jerzy Zając, dyrektor gdyńskiego magistratu od lat kolekcjonuje przedmioty związane z kaszubską tabaką.

Opinie (37) 3 zablokowane

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Ma sześć tysięcy kaktusów

    pozytywna energia

    Uwielbiam pasjonatów :) Gratuluje

    • 2 0

  • hobby to podstawa

    Bardzo ciekawe hobby. W sumie nieco podobne do mojego bo ja kolekcjonuję nasiona. Teraz jest hardkorowo bo zbieram nasiona marihuany. Niby to legalne u nas ale stres jest. Zamawiam je przez nasionamari.pl bo moim zdaniem to najbezpieczniejszy sklep a wybór jest duży. Ktoś ma podobne upodobania? ;p

    • 0 1

  • miłośnicy kaktusów i innych sukulentów (1)

    Po 10 latach znowu odwiedziłam kaktusiarnię Hinców , przyznam że łza zakręciła mi się w oku To co pozostało z dawnej hodowli to tylko mała cząstka dobrze że mam dużo zdjęć bo nikt nie uwierzyłby że coś tak pięknego było.Wielka szkoda że nie da się już uratować ?

    • 0 0

    • ale co tu ratowac? ludzie ida na emeryturę.
      państwo Hinz jesienią wcisnęli mi niedobitki z bliznami po przędziorkach. Za 50 zł kupiłabym sobie 5 ładnych roślin gdzie indziej a z rumi miałam 10 roślinek - w tym kilka musiałam wyrzucić, jak w domu wyciągnęłam z torfu to okazało się, że rośliny są do połowy "zardzewiałe:, ze szpetna brazowa skórką. Jak można sprzedawac takie egzemplarze? nawet za darmo bym nie wzieła. taka to "Zniżka 50%". Pani Lucyna w kaktusiarni radziła mi aby kaktusa zakryc ziemią to nie będzie widać brązowych plam. Tylko, że kaktus miał brązowe plamy az do czubka.

      • 0 0

  • Fuj bzdziu!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane