• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Magdalena Adamowicz wygrała spór o podatek od mieszkań

rb
24 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
NSA stanął po stronie Magdaleny Adamowicz i oddalił zarzuty "skarbówki". NSA stanął po stronie Magdaleny Adamowicz i oddalił zarzuty "skarbówki".

- Magdalena Adamowicz wygrała spór o podatek od mieszkań - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Chodzi o podatkową kwalifikację przychodów z wynajmu mieszkań za rok 2011 i 2012, którą zakwestionował Urząd Skarbowy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Magdalena Adamowicz wraz z mężem mieli prawo do opodatkowania zysków ryczałtem.Czy wszedłeś/weszłaś kiedyś w spór z Urzędem Skarbowym?

Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy Magdaleną Adamowicz a Urzędem Skarbowym w kwestii opodatkowania przychodów z wynajmu kilku mieszkań. Zdaniem fiskusa małżeństwo nie mogło skorzystać z korzystniejszej stawki 8,5 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Fiskus uznał, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, gdyż nie był to tzw. najem prywatny, ale już działalność gospodarcza.

- A firma wówczas wykluczała zastosowanie ryczałtu. Taką opcję ustawodawca dopuścił dopiero od 2021 r. Profiskalne stanowisko potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Zgodził się, że działania podatników spełniały kryteria prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. A jego zdaniem objawiało się to systematycznym podejmowaniem szeregu zaplanowanych i przemyślanych czynności dotyczących wynajmowanych lokali mieszkalnych, w celu zarobkowym, które odbiegały od normalnego wykonywania prawa własności. WSA uznał, że fiskus miał podstawy do uznania, że sporny najem stanowi działalność gospodarczą - czytamy na stronach "Rzeczpospolitej".
Naczelny Sąd Administracyjny uchylił niekorzystne dla Magdaleny Adamowicz rozstrzygnięcie sądu I instancji. Zdaniem NSA co do zasady należności z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do przychodów z najmu.

- Jak tłumaczył w ustnych motywach sędzia Jerzy Płusa, skład orzekający w pełni podziela to stanowisko. Skarżący nie mieli zamiaru wynajmować lokali mieszkalnych w wyodrębnionej działalności gospodarczej. Majątek prywatny w postaci nieruchomości nie został też wprowadzony np. do ewidencji środków trwałych. W konsekwencji zdaniem NSA małżonkowie Adamowicz mieli prawo do opodatkowania zysków z najmu mieszkań ryczałtem - czytamy dalej na łamach "Rzeczpospolitej".

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie rozstrzyga spór, który dotyczył nie tylko małżeństwa Adamowiczów, ale także innych podatników w całym kraju. A tych - jak wynika ze statystyk - nie brakuje. Orzecznictwo sądów nie było bowiem w tej kwestii jednolite.

- Częściowym fiaskiem dla fiskusa zakończyła się też sprawa, w której zarzucił on małżonkom Adamowicz ukrywanie dochodów w 2011 r. Chodziło o pieniądze, które jak przekonywali podatnicy, pochodziły z darowizn od najbliższych na wychowanie i edukację córek. NSA zgodził się z WSA co do częściowego naruszenia procedury. W sprawie nieujawnionych źródeł za 2012 r., w której WSA orzekł na korzyść fiskusa, NSA odroczył publikację.
Na koniec warto zaznaczyć, że postępowania administracyjnego przed Naczelnym Sądem Administracyjnym nie należy mylić z postępowaniem karnym ws. nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych Magdaleny Adamowicz i jej męża, które nadal jest w toku.
rb

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (494)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane