• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mają dość płotu na osiedlu

Rafał Borowski
11 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
  • Dzieci i młodzież nie chcą chodzić naokoło i forsują płot na wszystkie możliwe sposoby. Podarte ubranie to nie jedyne ryzyko, jakie grozi w takim przypadku. Zakończenia płotu mogą spowodować głębokie skaleczenia.

Mieszkańcy Oruni Górnej każdego dnia przekonują się, że płoty dzielące bloki na jednym osiedlu nie mają sensu. Druciana siatkazobacz na mapie Gdańska oddzielająca bloki Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" od bloków stojących przy ul. Sosnkowskiego, bezustannie forsowana jest na różne sposoby.



Czy odgradzanie płotami bloków i osiedli i to dobry pomysł?

Płoty odgradzające całe osiedla czy poszczególne bloki wyrastają jak grzyby po deszczu. Wbrew pozorom, nie pojawiają się one wyłącznie na droższych osiedlach, których deweloperzy snobują się separując się od tańszych inwestycji. Równie często można je znaleźć także na zupełnie zwykłych osiedlach, w niemal każdej dzielnicy.

Fikcyjne bezpieczeństwo kontra rzeczywiste utrudnienia

Dlaczego wspólnoty mieszkaniowe podejmują decyzje o postawieniu płotu okalającego ich teren? Przeważnie chodzi o uniemożliwienie wstępu osobom postronnym. Dzięki temu ma być teoretycznie bezpieczniej. No i nie trzeba się martwić, że pod domem zaparkuje sąsiad z ulicy obok.

Kiedy jedni mieszkańcy cieszą się, że ich najbliższa okolica została "zabezpieczona" przed nieproszonymi gośćmi, drudzy pukają się w czoło i narzekają na powstałe utrudnienia. Jedną z takich sytuacji zgłosił nam mieszkaniec Oruni Górnej.

Pomiędzy ul. Okulickiego zobacz na mapie Gdańskaul. Sosnkowskiego zobacz na mapie Gdańska wzniesiono druciany płot. Ogrodzenie zostało postawione przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Południe", do której należą bloki zlokalizowane na północ od płotu.

- Mieszkam po stronie Spółdzielni Mieszkaniowej Południe. Problem jest znany od dłuższego czasu, bo płot istnieje już parę lat. Obok bloku przy ul. Okulickiego 11 są schody i spółdzielnia przedłużyła płot dwa lata temu do tych właśnie schodów. Teraz ludzie z bloków przy ul. Sosnkowskiego chodzą po górce, aby przejść do siebie, bo schody niby należą do SM Południe - denerwuje się pan Mateusz.
Młodzież ma płot za nic

Zdaniem naszego czytelnia, ogrodzenie jest nie tylko zupełnie niepotrzebne, bo utrudnia poruszanie się po dzielnicy, ale i stwarza zagrożenie dla forsujących je codziennie dzieci.

- Każdego dnia widać młodzież skaczącą przez płot albo przechodzącą pod nim. Ułożone niedawno kamienie na nic się nie zdały. W sprawie płotu dzwoniłem już wielokrotnie do spółdzielni, ale według jej władz wszystko jest w porządku. Ich zdaniem to nie problem, że dzieci i młodzież radzą sobie w taki sposób. Furtki nie zrobią i koniec - kwituje nasz czytelnik.
Czytaj także: Płot z drutem kolczastym podzielił dwa osiedla

Jak widać na zdjęciach, druciany płot jest zwieńczony ostrymi zakończeniami i przechodzenie przez niego może zakończyć się głębokimi skaleczeniami.

O komentarz przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej Południe.

Spółdzielnia: furtka nie jest potrzebna

Pracownicy spółdzielni twierdzą, że płot powstał na wniosek członków spółdzielni i zarazem mieszkańców ogrodzonych bloków. Nie ma mowy o montażu wspomnianej wcześniej furtki, która zdaniem spółdzielni nie jest w ogóle potrzebna. Mieszkańcy spółdzielni nie są nią zainteresowani.

- Płot stoi już od kilku lat i nie było na niego żadnych skarg. Powodem jego postawienia były liczne zgłoszenia od naszych mieszkańców, którzy mieli dość zajmowania miejsc parkingowych i wyprowadzania psów na trawnikach spółdzielni przez mieszkańców bloków przy ul. Sosnkowskiego - wyjaśnia Hanna Ulewicz ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe".
Zdjęcia przesłane naszej redakcji są znane władzom spółdzielni. Ich zdaniem, utrwalonym na nich problemem powinna zająć się Straż Miejska lub policja.

- To nie jest wystarczającym powodem, aby demontować ten płot czy montować nową furtkę, bo młodzież przez niego przechodzi. Tym bardziej, że od miejsca wykonania zdjęć do najbliższej furtki jest zaledwie kilkadziesiąt metrów. Młodzieży po prostu nie chce się do niej dojść. Zgodnie z taką logiką, powinniśmy zamontować furtkę przy furtce. Liczba przejść jest wystarczająca - przekonuje Hanna Ulewicz.
Spółdzielnia zastrzega, że istnieje możliwość wykonania dodatkowych przejść. Wystarczy, aby odpowiednia liczba członków spółdzielni złożyła taki wniosek, który potem zostanie poddany pod głosowanie na walnym zgromadzeniu.

Miejsca

Opinie (222) ponad 10 zablokowanych

  • !

    Bloki ogrodzone, a dla pieszych nie ma przejścia. kto na to ogrodzenie pozwolił? W razie niebezpieczeństwa jak dojada tam duże samochody jak np Straż Pożarna lub nawet karetka? Ludziom sie w głowach poprzewracalo, wymyślają ogrodzenia i hopki, całe miasto ohopkowane, a najgorsze jest to, ze żaden urzędnik nie pojedzie na zgłoszone miejsce i nie sprawdzi czy faktycznie Jest tam potrzebny. Łatwo wyrzuca sie pieniądze w błoto!

    • 3 0

  • Policja musi oddelegowac sily do pilnowania plotu !

    A jesli jakies dziecko nie odstraszy policjant, to ten ostatni jest przeciez uzbrojony.
    Nic tak nie zadziala na mlodocianych ploto skoczkow jak psujacy sie trup na plocie.

    A jak prezes spoldzielni bedzie wtedy dumny ... i jemu dedykuje ten wpis.

    • 3 0

  • Młodzież ma płot za nic. Zdaniem naszego czytelnia,

    • 1 1

  • Miasto jest dla ludzi

    i powinno umożliwiać swobodną komunikację (bez barier)! No chyba że ktoś uwielbia getto.

    • 3 0

  • To prywatna wojenka prezesa spółdzielni

    Ten płot powstał w ramach prywatnej wojenki pomiędzy prezesem spółdzielni Południe i firma budowlaną Domesta. Spółdzielnia wybudowała węzeł cieplny, który musiała przekazać do GPEC. Potem okazało się, że do tego węzła wpina się deweloper i prezesowi gul skoczył. Postanowił więc utrudnić życie mieszkańcom nowopowstałych bloków na Sosnkowskiego. Wybudował płot a ludziom ze spółdzielni powiedział, że to wspólnoty się ogrodziły:-).
    Podziękujmy teraz prezesowi SM Południe, że musimy chodzić dookoła aby dostać się do pętli tramwajowej. Ludzie ze wspólnot na Sosnkowskiego mają bezpośrednie zejście a inni im nie śmiecą pod blokami.
    Jakby prezes musiał codziennie dymać wokół płotu aby dojść do tramwaju to by płot rozebrał w jeden dzień.
    Polski zaścianek, złośliwość i poczucie wszechwładzy. Zrobię setkom ludzi na złość aby tylko odegrać się na kimś innym.
    Gratuluję panie prezesie. Za pańskie gierki płacimy wyższe czynsze.

    • 3 1

  • Ile to kosztowało...

    Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę ile kosztowało spółdzielnię postawienie tego płotu. Po co się dogadać ze wspólnotą z Sosnkowskiego i razem sfinansować więcej miejsc parkingowych (jest na to miejsce) czy stojaki na torebki na psie odchody. Najlepiej zapindolić płot i jeszcze wszystkim wokół wmawiać, że jest cool.

    • 2 0

  • przez analogię

    nie lubimy podatków, bo to dla nas osobista strata i niedogodność, więc je zlikwidujmy tak jak płot

    • 1 1

  • Powinna być generalna zasada ZAKAZUJĄCA stawiania płotów na trasach pieszych.

    Na nieliczne wyjątki mógłby zgodzić się sąd. A kara za płot nielegalny powinna być jedna dla wszystkich podpisujących się pod taką decyzją - 25 lat więzienia. I po problemie. W końcu jaka to różnica - za płotem czy za kratą...

    • 0 0

  • Płot

    No popi****iło ich z tym płotem, trzeba za****ać dookoła, bez sensu wydane pieniądze, kolejny raz!!!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane