• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Małże opanowały gdyńską plażę. To niecodzienne, ale naturalne zjawisko

on
10 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Wyrzucone na brzeg muszle nie są w przyrodzie niczym nadzwyczajnym, choć w takiej ilości to niecodzienny widok. Wyrzucone na brzeg muszle nie są w przyrodzie niczym nadzwyczajnym, choć w takiej ilości to niecodzienny widok.

Małże na plaży w Gdyni. Wybierając się w sobotę, 10.09.2022 r., na plażę w Redłowie Mapka, spacerowicze mogli natknąć się na niecodzienny widok. Przy samym brzegu zalegają bowiem w sporych ilościach muszle małż. To prawdopodobnie efekt zjawisk sztormowych.Plaże w TrójmieścieSkąd się wzięły małże na gdyńskiej plaży?Czy często chodzisz na plażę?

To, że spacerując brzegiem morza, można znaleźć muszle, nie jest niczym nadzwyczajnym.

Ale kiedy te nadmorskie atrybuty pojawiają się jako masowy wyrzut, tworząc ciemną, jednorodną masę, można nabrać podejrzeń.

Skąd więc na plaży w Redłowie wzięło się aż tyle muszli?

Małże na plaży w Gdyni mogą być wynikiem:  • niższego o ok. 20 cm poziomu morza,
  • wschodnich wiatrów, które wiały przez ostatnie dwa tygodnie,
  • i przesunięcia wód Bałtyku w kierunku Danii.


Ekskluzywny przysmak. 5 miejsc, w których zjemy małże Ekskluzywny przysmak. 5 miejsc, w których zjemy małże

Małże na plaży w Redłowie to naturalne zjawiskoWarto zaznaczyć, że masowy wyrzut muszli na plażę nie jest czymś, czego trzeba się obawiać. Nie jest to także nowe zjawisko.

Wyjaśnił to na facebookowym profilu Akwarium Gdyńskiego jeszcze w kwietniu tego roku dr Adam Woźniczka, kierownik Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza w Morskim Instytucie Rybackim - Państwowym Instytucie Badawczym.

W sobotę spacerowicze mogli podziwiać niecodzienne, choć zupełnie naturalne zjawisko. Małże opanowały plażę w Redłowie. W sobotę spacerowicze mogli podziwiać niecodzienne, choć zupełnie naturalne zjawisko. Małże opanowały plażę w Redłowie.
- Zjawisko mniej lub bardziej, a okresowo wręcz masowego, wyrzucania na plaże muszli małży, czy wręcz żywych małży, jest zjawiskiem naturalnym i regularnie obserwowanym m.in. na całym polskim wybrzeżu. Jest ono ściśle związane ze zjawiskami sztormowymi, których efektem jest wyrzucanie na brzeg morski wielu przedmiotów i organizmów, a także... bursztynu - wskazuje dr Woźniczka.
Jak wyjaśnił naukowiec, sztorm to nie tylko wiatr i fale, ale także silne działanie falowania na dno morskie.

- Efektem jest "wzburzanie" osadów dennych, a także prądy, które to oddziaływanie potęgują i odpowiadają za transport tego, co z dna zostaje wymyte. Siła tego oddziaływania jest zasadniczo pochodną siły wiatru, choć nie bez znaczenia jest także jego kierunek i czas trwania - dodaje dr Woźniczka.

Tak wyglądało poszukiwanie bursztynu po sztormie w styczniu 2022 r.

on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane