• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wieczorne wiece solidarności z Ukrainą w Gdańsku

Patryk Szczerba
24 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Czy powinniśmy odesłać "naszych" Ukraińców?

Wiec poparcia dla Ukrainy na pl. Solidarności

Najpierw pod konsulatem rosyjskimMapka, a później na pl. SolidarnościMapka w Gdańsku odbyły się manifestacje wspierające Ukrainę zaatakowaną w czwartek rano przez Rosję.Od czwartkowego poranka, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę, ze strony trójmiejskich instytucji i samorządowców płyną wyrazy wsparcia dla obywateli tego kraju. Ukraińców wspierają także jak mogą mieszkańcy, poruszeni sytuacją w kraju zaatakowanym przez Rosję.

W ciągu dnia Odbyła się pikieta pod konsulatem rosyjskim. Wieczornym wyrazem poparcia o godz. 18 była kolejna pikieta w tym samym miejscu.

Zebrało się tam kilkaset osób. Na miejscu byli zarówno Polacy jak i Ukraińcy. W geście solidarności z zaatakowanym narodem odśpiewano hymn Ukrainy.
Część z obecnych przeniosła się na pl. Solidarności, gdzie o godz. 20 odbył się zapowiadany od rana wiec "Solidarni z Ukrainą", zorganizowany przez kilka organizacji pozarządowych.

Rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Ukrainy i Polski. W ramach minuty ciszy zapalono świeczki i latarki, by uczcić pamięć pierwszych ofiar napaści Rosji na Ukrainę.


Wśród uczestników manifestacji były władze Gdańska, samorządowcy oraz setki mieszkańców. Pojawili się także były i obecny konsul Ukrainy.

- Przyszliśmy tu na pl. Solidarności, na miejsce gdzie rozpoczęła się pokojowa rewolucja. To tutaj postulatami sierpniowymi odbyła się pokojowa rewolucja. Rok temu obchodziliśmy rocznicę upadku Związku Sowieckiego. Już wtedy Putin powiedział, że nie akceptuje porządku świata. Dzisiejszy atak jest atakiem na nowy porządek świata, który zrodził się po pokojowej rewolucji Solidarności. To dlatego jesteśmy tutaj. Chcę wam powiedzieć bracia Ukraińcy i Ukrainki - nie jesteście sami - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Do zebranych zwracali się konsul Ukrainy. Przemawiali także przedstawiciele społeczności ukraińskiej mieszkającej w Gdańsku oraz m.in. Bogdan Borusewicz.

- Musimy odrzucić działanie gangstera. Nie możemy tego akceptować. Polacy są solidarni z Ukrainą - mówił do zebranych.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie wybrane