• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku i Gdyni

Katarzyna Moritz
28 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Żołnierze 4. Szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. W drugim rzędzie, druga z prawej sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka". Żołnierze 4. Szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK. W drugim rzędzie, druga z prawej sanitariuszka Danuta Siedzikówna "Inka".

W niedzielę w Gdańsku po raz pierwszy w wolnej Polsce ulicami miasta przejdzie w defiladzie kilkanaście grup rekonstrukcyjnych, których członkowie wcielą się w Żołnierzy Wyklętych i żołnierzy Armii Andersa. Przez wiele lat odmawiano im pamięci i nigdy nie doczekali się defilady triumfu we własnej ojczyźnie.



Czy weźmiesz udział w wydarzeniach z okazji święta Żołnierzy Wyklętych?

W cztery lata po ustanowieniu przez Sejm Rzeczpospolitej dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", z coraz większym rozmachem organizowane są akcje związane w przywracaniem pamięci o niezłomnych bohaterach podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej prowadzili walkę z Sowietami i polskimi komunistami.

Z tej okazji w Gdańsku 1 marca odbędzie się pierwsza w historii defilada pamięci Żołnierzy Wyklętych. To kulminacja uroczystości i wydarzeń związanych z tym świętem, które w Gdańsku rozpoczęły się już w piątek. Są one organizowane przez gdański oddział IPN oraz stowarzyszenie SUM.

- Święto mamy od kilku lat, i do tej pory było organizowane przez różne grupy, głównie społecznie. Uznaliśmy, że trzeba to robić szerzej, nie tylko dla zorganizowanych środowisk patriotycznych, ale dla wszystkich gdańszczan. Jedną z form zachęcenia mieszkańców do udziału w uroczystościach jest spot, który niedawno został zrealizowany - wyjaśnia wyjaśnia dr Karol Nawrocki, naczelnik OBEP IPN Gdańsk.

W spocie, który ma pokazać, że jest to święto wszystkich Polaków, zobaczymy piłkarskie gwiazdy Lechii Gdańsk, bokserów z klubu Forfit, dzieci jednej ze szkół i rodziny.

Podobnie jak na ubiegłorocznej paradzie Niepodległości, także na niedzielnej defiladzie Żołnierzy Wyklętych zobaczymy wiele grup rekonstrukcyjnych. Podobnie jak na ubiegłorocznej paradzie Niepodległości, także na niedzielnej defiladzie Żołnierzy Wyklętych zobaczymy wiele grup rekonstrukcyjnych.
W niedzielę 1 marca uroczystości rozpoczną się o godz. 11 mszą św. w Bazylice św. Brygidy, sprzed której w samo południe wyruszy Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ku czci kilkuset tysięcy żołnierzy, którzy nigdy nie doczekali się tryumfu we własnej ojczyźnie.

- Inspiracją dla defilady były słowa "Ziutka" Szczepańskiego z batalionu "Parasol": "pójdzie wiara gromadą Alejami". Napisał je w sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, z nadzieją, że armia z Zachodu powróci, że będzie wolna Polska. Tak się nie stało, a Polska weszła pod wpływ Sowietów. Ówcześni żołnierze w latach 1944-45 marzyli o takiej defiladzie, a mimo tego, że mamy wolną Polskę od 25 lat, to nikt dla nich jej nie zrobił - wyjaśnia Adam Hlebowicz, ze stowarzyszenia SUM współorganizującego z IPN defiladę.

W Defiladzie weźmie udział kilkanaście grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, prezentujących m.in. II Korpus Polski gen. W. Andersa, I Dywizję Pancerną gen. W. Maczka, I Samodzielną Brygadę Spadochronową gen. S. Sosabowskiego, Marynarkę Wojenną, Polskie Siły Powietrzne, III Wileńską Brygadę AK, V Wileńską Brygadę AK mjr. "Łupaszki", AK - Batalion Czata 49 i Zgrupowanie "Radosław", WiN - Oddział mjr. "Zapory", Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Na czele tych formacji na białym koniu będzie jechał generał Władysław Anders (grany przez aktora Teatru Wybrzeże). Do nich dołączą też kibice i uczniowie z gdańskich szkół.

- Zapraszamy na nią też nielicznych już kombatantów tamtych formacji i byłych żołnierzy AK. Gen. Anders przed Ratuszem Głównego Miasta zsiądzie z konia i będzie razem z nimi przyjmować defiladę. Ma to być wyraz podziękowania za to, co robili - tłumaczy Hlebowicz.

Po raz pierwszy od II wojny światowej ulicami Głównego i Starego Miasta przejedzie też czołg - niemiecka Pantera, zdobyta przez pluton "Wacek" w Powstaniu Warszawskim (był rekwizytem w filmach "Miasto 44" i "Czas Honoru").

Defilada przejdzie ulicami Katarzynki, Podmłyńską, Pańską, Węglarską, Kołodziejską, Tkacką, Długą na Długi Targ. Na koniec odbędzie się odprawa wojsk i koncert pieśni patriotycznych.

Uroczystości w Gdańsku zakończą się w niedzielę wieczorem 1 marca, o godz. 18, na Cmentarzu Garnizonowym, gdzie odbędzie się uroczysty apel poległych, przy symbolicznych grobach "Inki" i "Zagończyka". Niewykluczone, że tego dnia IPN potwierdzi, czy szczątki odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku we wrześniu ubiegłego roku należały do Danuty SiedzikównyFeliksa Selmanowicza.

Natomiast w niedzielę w Gdyni odbędą się dwa marsze. Pierwszy - Gdynianie Żołnierzom Wyklętym - rozpocznie się o godz. 15 na pl. Kaszubskim i organizuje go Solidarność, Fundacja FM, PiS i Urząd Miasta. Kolejny - IV Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych - organizowany przez kibiców Arki i narodowców, wyruszy o godz. 17 sprzed Urzędu Miasta (skrzyżowanie ul. Świętojańskiej i Alei Piłsudskiego) i zakończy się apelem poległych.

Więcej o imprezach związanych z Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Spot promujący obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenia

Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, De Press

Opinie (451) ponad 20 zablokowanych

  • Po 25 latach po zdradzie dzisiaj zapachniało wiosną i końcem IIIRP.Szkoda tylko majątku Polskiego i zmarnowanych lat (2)

    • 8 2

    • Do lekarza kolego, szybko (1)

      Leczyć się z ciężkiej choroby umysłowej!

      • 0 6

      • @rakox a nogi zdrowe?

        • 4 0

  • Wiecie,że

    Tadeusz Mazowiecki w przeszłości wzywał do brutalnej rozprawy z Żołnierzami Wyklętymi i emigracją niepodległościową.

    • 7 0

  • Widziałem pochód kibiców Arki i narodowców (1)

    Widziałem pochód kibiców Arki i narodowców - rzygać się chce. Najpierw z samochodu leciał hip-hop (to niby klasyczna polska muzyka żołnierska?), potem darcie ryja na melodię "Go West" grupy Pet Shop Boys (też pewnie bardzo narodowe) i wydzieranie się do mikrofonu okrzykami "nie czerwona, nie tęczowa tylko Polska narodowa". Było też coś o wieszaniu komunistów na drzewach (zamiast liści). Nie słyszałem jedynie nic o żołnierzach wyklętych ale to pewnie przypadek. Debilną mamy młodzież w Polsce jednak.

    • 8 7

    • narodowcy

      To jakaś pomyłka. Z drugiej strony - jaki naród, tacy narodowcy...
      Ta biedna banda kiboli, to masa karmiona kłamstwami i złudzeniami, że robią coś dobrego dla Polski. Nie zdziwiłbym się, gdyby na ich czele stali ruscy agenci, albo zwykła mafia, która potrzebuje żołnierzy do załatwiania swoich interesów.

      • 1 1

  • zlikwidować darmozjadów z IPN przerzucić nierobów do prokuratur rejonowych

    • 1 10

  • a no - czcijmy wyklętych, czcijmy ale (1)

    dlaczego zapominamy o tych co służyli po wyzwoleniu najjaśniejszej,
    tych mamy w Polsce setki tysięcy , zapytajcie jak i za ile żyją

    • 1 7

    • dzieci wyklętych

      Wyklęci byli rodzice, to i dzieciom i wnukom żyje się nie łatwo. Teraz jest czas dzieci nomenklatury. Kogo zatem chcesz pytać o los emerytów? Jakiej odpowiedzi się spodziewasz? Jedni są niewinni, drudzy nic nie wiedzą.

      • 1 0

  • powiem szczerze... (1)

    ... jak patrzę na takie defilady to robi mi się niedobrze ,martyrologia, kombatanctwo i jeszcze batmanów brakuje co by kropili na lewo i prawo, kiedy to się wreszcie skończy ? i jeszcze ten czołg powstańczy pod Brygidą nie wiadomo czy się śmiać czy płakać, żałosne i żenujące

    • 5 10

    • To jedź do Rosji, tam też bardzo nie lubią Polaków i polskości.

      • 2 2

  • lata kłamstw

    Choć minęło trochę czasu od "pieriestrojki" i oficjalnego wycofania Armii Czerwonej z Polski, to jeszcze Polacy nie zdążyli nadrobić lekcji historii, która była dotychczas skrywana. Kto nie miał w rodzinie kogoś z AK, ten chyba nie bardzo rozumie o co chodzi z tym przypominaniem o ofiarach prawicowego podziemia, żołnierzy AK itp. Chyba nadal większość Polaków wierzy, że Polska została wyzwolona przez Armię Czerwoną, nie rozumie czym był pakt Ribbentrop-Mołotow, nie wie jak ocenić Żydów, którzy uniknęli śmierci z rąk Niemców, zatarli ślady swojego pochodzenia, współtworzyli komunę, a następnie byli przedmiotem polowań SB, szczególnie jeśli byli wykształceni (nie w Moskwie). Historia Polski XX w. jest bardzo skomplikowana, a na dodatek ten okres, mimo ze nieodległy czasowo, jest mało znany polskim uczniom, bo nauka o nim wypada przed wakacjami, gdzie jest mnóstwo "okienek" w zajęciach szkolnych.

    Nasza nowa baśń nie jest na prostą głowę.

    • 3 0

  • chwała tym którzy zostali pomordowani przez wyklętych

    Rzadko na moich wargach -
    Niech dziś to warga ma wyzna
    Jawi się krwią przepojony,
    Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
    Widziałem, jak się na rynkach
    Gromadzą kupczykowie,
    Licytujący się wzajem,
    Kto Ją najgłośniej wypowie.

    o i to są tacy patrioci, nie wiedzą nic o historii , co robili takiego żołnierze wykleci czym był stalinizm , do kiedy funkcjonował w Polsce, kim był gen. Nil, Rowecki i Ogień który napadał na Podhalu, ale chrzanić - cześć i chwała bohaterom po kilka razy tylko to potrafią, kabotyni, zaduch matrylogiczny

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane