- 1 73 loty Jacka Karnowskiego w pół roku (808 opinii)
- 2 "Prezent" za zablokowanie drogi śmieciarce (24 opinie)
- 3 Będzie więcej ulic z płatnym parkowaniem (85 opinii)
- 4 Dron patrolował gdyńskie ulice (78 opinii)
- 5 Jest zgoda na food hall w Hali Targowej (26 opinii)
- 6 Urządzał działkę kradzionym towarem wartym 13 tys. zł (75 opinii)
Polskie okręty popłynęły na Litwę. Największe ćwiczenia NATO na Bałtyku
Polskie okręty popłynęły z Gdyni na Litwę.
Ponad 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów, 9 tys. żołnierzy bierze udział w tegorocznym ćwiczeniu Baltops 24. To najważniejsze morskie ćwiczenie NATO w basenie Morza Bałtyckiego. Manewry startują w środę, 5 czerwca, w Kłajpedzie (Litwa). Kilkanaście godzin temu z Gdyni do Kłajpedy wypłynęły okręty polskiej Marynarki Wojennej.
- NATO ćwiczy na Bałtyku. Z Gdyni wypłynęły jednostki Marynarki Wojennej
- Ćwiczenia, w których symulowana będzie obrona przed "fikcyjnym" przeciwnikiem
- Trening z oczyszczania terenów z min morskich
- 20 państw NATO na manewrach
- Po co Polsce ćwiczenia Baltops?
NATO ćwiczy na Bałtyku. Z Gdyni wypłynęły jednostki Marynarki Wojennej
- fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski wraz ze śmigłowcem pokładowym SH-2G z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej,
- zbiornikowiec ORP Bałtyk,
- trałowiec ORP Necko
- oraz okręt transportowo-minowy ORP Poznań, na którego pokładzie zaokrętowano pluton rumuńskiej piechoty morskiej i żołnierzy z 7. Brygady Obrony Wybrzeża.
- W ćwiczeniu weźmie udział również bateryjny moduł bojowy z Morskiej Jednostki Rakietowej.
- Swoje zadania na terytorium Szwecji będzie realizowała także 6. Brygada Powietrznodesantowa, dla której samoloty transportowe polskich Sił Powietrznych utworzą most powietrzny do przerzucenia w rejon działań ludzi, sprzętu oraz zaopatrzenia.
Ćwiczenia, w których symulowana będzie obrona przed "fikcyjnym" przeciwnikiem
Jak informują żołnierze, szereg epizodów zostanie zrealizowanych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce, gdzie między innymi odbędą się skoki spadochronowe oraz desant morski i powietrzny. Scenariusz ćwiczenia przewiduje prowadzenie działań związanych z symulowanym konfliktem pomiędzy fikcyjnymi państwami, a samo ćwiczenie ma charakter defensywny.
Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na broń? Tu pomogą
- Ćwiczenie oficjalnie rozpocznie się fazą portową tzw. Pre-Sail Conference w Kłajpedzie, w ramach której odbędą się odprawy oraz spotkania poprzedzające manewry. Na spotkaniach tych ustalone zostaną szczegóły ćwiczeń, dowódcy dostaną również pierwsze, ćwiczebne wprowadzenia i zadania. Faza morska ćwiczenia rozpocznie się w piątek, 7 czerwca - dowiadujemy się.
Po wyjściu w morze okręty sformują grupy taktyczne. Wspólnie z lotnictwem morskim będą prowadzić operacje obejmujące m.in.:
- integrację obrony przeciwlotniczej,
- poszukiwanie,
- śledzenie i zwalczanie okrętów podwodnych,
- działania przeciwminowe,
- zaopatrywanie okrętów bojowych bezpośrednio na morzu,
- operacje desantowe i akcje ratownicze.
Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia ORP Gen. K. Pułaski i ORP Bałtyk wejdą w skład grupy zadaniowej, którą będą współtworzyć fregaty z Hiszpanii - ESPS Juan de Borbon i ESPS Blas de Lezo, Danii - HDMS Peter Willemoes i Francji FS Auvergne, a także niemiecki okręt zaopatrzeniowy FGS Rhön.
ORP Poznań wspólnie z hiszpańskim śmigłowcowcem ESPS Juan Carlos I utworzy grupę desantową. Z pokładu okrętu transportowo-minowego będą prowadzone m.in. operacje desantowe na nieprzygotowany brzeg przy pomocy pływających transporterów PTS-M oraz łodzi typu Zodiac. W ramach Baltops-u odbędą się morskie operacje desantowe, które zostaną przeprowadzone w różnych częściach Morza Bałtyckiego, w tym na terenie poligonu w Ustce.
Trening z oczyszczania terenów z min morskich
Z kolei trałowiec ORP Necko dołączy do zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), będzie poszukiwać i oczyszczać z min kluczowe szlaki żeglugowe, a tym samym torować drogę dużym okrętom bojowym.
20 państw NATO na manewrach
W ćwiczeniu weźmie udział 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w ćwiczeniach jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania będą prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.
Strzelnica Tarcza. Sprawdź dostępne bronie
Stowarzyszenie Strzeleckie Walther. Sprawdź dostępne bronie
Po co Polsce ćwiczenia Baltops?
- Udział Polski w Baltops ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych do prowadzenia zintegrowanych operacji we wszystkich domenach wspólnie z sojusznikami. Głównym celem ćwiczenia jest zwiększenie interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi państwami NATO. Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową żołnierzy, pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia i zwiększenie zdolności do współdziałania. Baltops jest ćwiczeniem potwierdzającym rolę Sił Zbrojnych RP w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich - tłumaczą żołnierze.
Ćwiczenie odbywa się pod przewodnictwem Sił Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce oraz 6. Floty US Navy (U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. Sixth Fleet), a także Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO, STRIKFORNATO) z siedzibą w portugalskim Oeiras.
Manewry potrwają do 22 czerwca i zakończą się w Niemczech.
Strzelnica MoST. Sprawdź dostępne bronie
Gdańskie Centrum Strzeleckie. Sprawdź ofertę
Latem ubiegłego roku Gdynię odwiedzał włoski niszczyciel.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-06-05 17:51
(3)
ORP Poznań zwodowano z myślą o wykorzystaniu wspólnie z enerdowskimi okrętami desantowymi, w desancie na Półwysep Jutlandzki w ewentualnym przyszłym konflikcie zbrojnym z NATO.
- 15 1
-
2024-06-06 10:31
(1)
Położenie stępki: 22 maja 1989
Wodowanie: 5 stycznia 1990
Wejście do służby: 8 marca 1991
1 lipca 1991 roku prezydenci Czechosłowacji, Polski, Bułgarii i Rumunii, wiceprezydent ZSRR oraz premier Węgier w Pradze podpisali protokół o uznaniu Układu Warszawskiego za nieistniejący.
NRD wyszła z Układu WarszawskiegoPołożenie stępki: 22 maja 1989
Wodowanie: 5 stycznia 1990
Wejście do służby: 8 marca 1991
1 lipca 1991 roku prezydenci Czechosłowacji, Polski, Bułgarii i Rumunii, wiceprezydent ZSRR oraz premier Węgier w Pradze podpisali protokół o uznaniu Układu Warszawskiego za nieistniejący.
NRD wyszła z Układu Warszawskiego 25 września 1990.
3 października NRD przestała formalnie istnieć.
Polskie wojska operacyjne miały prowadzić działania zaczepne na nadmorskim kierunku operacyjnym w II rzucie strategicznym wojsk UW i zająć terytorium północnej RFN, Danii i Holandii. Jednostki wojsk desantowych (7.DD) i powietrznodesantowych (6.DPD) oraz jedna dywizja zmechanizowana (15.DZ) miały zająć wyspy Zelandia i Fionia.- 0 0
-
2024-06-06 10:33
W 1983 roku zakładano, że do 2000 roku powstanie aż 18 jednostek projektu 767 typu Lublin, zastępujących mniejsze okręty proj. 770 i pochodnych. Rozważano też zaprojektowanie okrętów wsparcia ogniowego desantu proj. 768 i okrętu dowodzenia desantem proj. 769. Na skutek zmian politycznych w Europie oraz problemów finansowych, już w 1988 roku plany
W 1983 roku zakładano, że do 2000 roku powstanie aż 18 jednostek projektu 767 typu Lublin, zastępujących mniejsze okręty proj. 770 i pochodnych. Rozważano też zaprojektowanie okrętów wsparcia ogniowego desantu proj. 768 i okrętu dowodzenia desantem proj. 769. Na skutek zmian politycznych w Europie oraz problemów finansowych, już w 1988 roku plany zredukowano do sześciu okrętów, a w czerwcu 1989 roku do pięciu. Pięć okrętów weszło do służby w latach 1989-1991. Wszystkie trafiły do 2. Brygady Okrętów Desantowych w Świnoujściu, w 1991 roku przemianowanej na 2. Brygadę Okrętów Transportowo-Minowych. 1 grudnia 1991 roku okręty przeklasyfikowano z okrętów desantowych na transportowo-minowe, co odzwierciedlało odprężenie w Europie i odejście od agresywnych planów desantu w Danii. 1 września 1992 roku brygadę zredukowano do 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
- 0 0
-
2024-06-06 08:11
I tylko do tego się on nadaje. Z punktu realizacji jakichś zadań dla obronności Polski i naszego wybrzeża nie daje nic
Tyle, że służy jako alibi do stwierdzeń: mamy okręty, mamy okręty.
- 1 2
-
2024-06-05 18:56
Niestety nie udało się w całości zachować polskiego okrętu podwodnego ORP Kondor. Obecnie jest on cięty na złom przy nabrzeżu Kanału Kaszubskiego w Gdańsku.
- 9 0
-
2024-06-05 16:04
Taaa nasza Marynarka Wojenna. (13)
Jest to stary sprzęt wiadomo modernizowany ale nie nadający się na bojewe zadania. Marynarka Wojenna zawsze była niechcianym trędowatym kuzynem Wojska Polskiego i to jest przykre.
- 45 6
-
2024-06-05 16:15
wcale nie zawsze, bo przed wojną wpompowano w MW mnóstwo pieniędzy (8)
- 11 2
-
2024-06-06 00:08
Noo (7)
I jak się okazało w praniu - zupełnie bez sensu.
- 4 5
-
2024-06-06 08:20
Nieprawda, wyszkoleni ludzie potrafili niemało. 80 lat temu, 6 czerwca po południu, ORP Dragon w ostatniej chwili (6)
rozbił niemieckie ugrupowanie pancerne, które wobec braku środków zwalczania czołgów zepchnęłoby Anglików z powrotem na plażę, a na niej wybiło. Ogień z polskiego krążownika, z dział 152 mm, powstrzymał niemieckie natarcie niemal w ostatnim momencie, ileś czołgów niemieckich zostało zniszczonych czy uszkodzonych. Oczywiście, wielka chwała też dla
rozbił niemieckie ugrupowanie pancerne, które wobec braku środków zwalczania czołgów zepchnęłoby Anglików z powrotem na plażę, a na niej wybiło. Ogień z polskiego krążownika, z dział 152 mm, powstrzymał niemieckie natarcie niemal w ostatnim momencie, ileś czołgów niemieckich zostało zniszczonych czy uszkodzonych. Oczywiście, wielka chwała też dla obserwatorów lotniczych z małych, niepozornych samolotów, którzy ogniem krążownika dobrze kierowali. Oczywiście, dalej były i pancerniki z czymś znacznie cięższym na pokładach, ale rozrzut byłby za duży, może przyłożyliby Niemcom, a może swoim.
- 5 2
-
2024-06-06 11:35
Bajki opowiadasz
- 0 2
-
2024-06-06 09:31
Tyle, ze ORP Dragon był okrętem brytyjskim z polską załogą. (4)
Po wojnie kilka okrętów musieliśmy oddać Anglikom.
- 2 1
-
2024-06-06 12:50
Nieprawda, na blisko 3 tygodnie przez inwazją w Normandii, otrzymał oficjalną nazwę ORP Dragon
Był okrętem polskich sił zbrojnych, użyczonym przez Brytyjczyków.
- 0 0
-
2024-06-06 11:11
Fajny temat (2)
Ale wy wiecie że mamy 2024 rok i walczy się inaczej
Tylko radary rakiety lasery satelity kamery szpiedzy atom noktowizory emp itd itp
Mamy morze to kilka może być a tak to budować i sprzedawać- 1 0
-
2024-06-06 12:58
Polska rakiety przeciwokrętowe Harpoon dla naszych F-16 powinna kupić już 20 lat temu (1)
Ale już "polscy" politycy zadbali, aby ich nie miały do dziś. Rozmyślnie tego zaniechali i przez ostatnie 2 lata. Do wymiecenia Zatoki Gdańskiej z "elementu obcego" - nawodnego - są, byłyby idealne. I nawet by nasze F-16 nie musiały wylatywać nad morze! Te rakiety znad Stegny, na morzu sięgnęłyby i nieco za Bałtijsk!
- 0 0
-
2024-06-07 21:16
Z nas to bedzie tu pyl radioaktywny w gdansku jesli dojdzie fo wojny
- 0 0
-
2024-06-05 16:06
(3)
Teraz Kosiniak wyPOsaży Marynarkę w okręty podwodne,niszczyciele,stawiacze min i pancerniki.I to wszystko w 100 dni!)))
- 11 17
-
2024-06-05 16:54
Zawsze to lepsze niż różańce taktyczne dalekiego zasięgu od Macierewicza. (1)
I ołtarze mobilne ziemia-powietrze od Błaszczaka.
- 14 6
-
2024-06-05 18:39
O to klasyczny pokemon i jego brednie.
Tymczasem tablice mendelejewa i drzwi od stodoły od platformy dla wojska to smutne fakty....nie wspominając już nawet o politykach z siatkami bojowymi na granicy z Białorusią.
Polska armia najwiecej dostała za PiS, polska zbrojeniowka również miala najwiecej zamówień....teraz tusk chce finansowac niemieckom zbrojeniówkę na kopułę widmo.- 8 10
-
2024-06-05 16:23
dalej bez leków?
- 15 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.