Mateusz Prondziński i Julia Daniszewska. Trójmiejskie medale w dwóch stylach karate

Michał Sielski, Rafał Sumowski
15 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Karatecy z Trójmiasta jadą na mistrzostwa Polski
  • Podczas kata - czyli prezentacji bloków i ataków w odpowiedniej kolejności - ważny jest każdy detal ułożenia ciała. Na najwyższym poziomie o medalach decyduje np. ustawienie stopy podczas jednej z kilkudziesięciu kombinacji.
  • Dla takich chwil warto przez lata trenować kilka razy w tygodniu.
  • Mateusz Prondziński zdobył już dwa medale mistrzostw Polski w tym roku.

Po latach supremacji klubów z południowej i centralnej części kraju, do polskiej czołówki karate tradycyjnego wdarł się przedstawiciel Trójmiasta. To gdańszczanin Mateusz Prondziński, który zdobył właśnie brązowy medal mistrzostw Polski. Kilka tygodni wcześniej został mistrzem Polski federacji Fudokan. Natomiast na Cyprze po brązowy medal podczas zawodów ligi światowej juniorów w odmianie karate WKF sięgnęła Julia Daniszewska z Karate Sonkei Gdańsk.

Sztuki walki i samoobrona w Trójmieście - sprawdź szkoły

Lubisz sporty walki?

XXXII Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym odbyły się na warszawskim Torwarze. Przyjechało na nie 255 najlepszych karateków z 44 klubów z całej Polski. Pomorze ostatnio powoli odrabia straty do czołówki, która jest bardzo silna. Np. w Krakowskim Klubie Karate Tradycyjnego trenuje ok. 1 tys. sportowców, podczas gdy największe kluby z Trójmiasta i okolic nie przekraczają 100 zawodników we wszystkich grupach wiekowych.

Po raz kolejny okazało się jednak, że w sporcie nie zawsze liczy się ilość, ale przede wszystkim jakość. W dobrym stylu udowodnił to 18-letni gdańszczanin Mateusz Prondziński, który zdobył brązowy medal w konkurencji kata w kategorii młodzieżowiec.

To kolejny z ostatnich sukcesów Mateusza Prondzińskiego, który po ponad 10 latach treningów, przed rokiem zdał egzamin na czarny pas. Ten symbol oznaczający osiągnięcie poziomu mistrzowskiego nie tylko w karate, nie spowodował jednak, że spoczął na laurach. Przed kilkoma tygodniami został mistrzem Polski w karate federacji Fudokan, a teraz stanął na podium w "królewskim" karate tradycyjnym.

- Zaczynał gdy miał 8 lat. Bez wątpienia nie były to lata zmarnowane, bo rozwijał się przez cały czas i osiągał sukcesy dzięki talentowi oraz ciężkiej pracy. Myślę, że przy jego zaangażowaniu wiele jeszcze przed nim - podkreśla niekryjący dumy z zawodnika trener Jacek Welfle z klubu Kuro Obi.
  • Julia Daniszewska na podium (z prawej).
  • Julia Daniszewska z trenerem.

Ostatnie dni przyniosły sukcesy Trójmiastu nie tylko w karate tradycyjnym, ale i w odmianie WKF. W karate WKF walki są dłuższe i bardziej widowiskowe, ale odbywają się w ochraniaczach (w karate tradycyjnym walczy się bez ochraniaczy, ale przepisy są bardziej rygorystyczne).

Zawodniczki Klubu Karate Sonkei w Gdańsku, Julia DaniszewskaKornelia Zubek wzięły udział w prestiżowych zawodach Ligi Światowej Karate1 Youth League WKF na Cyprze. Startowało w nich łącznie 716 zawodników z 37 krajów.

W zawodach wzięło udział łącznie 716 zawodników z 37 krajów. Startująca w konkurencji Junior Kumite Female powyżej 59 kg Julia Daniszewska zdobyła brązowy medal. Pierwszą walkę z reprezentantką Belgii zremisowała 2:2, ale dzięki Senshu (przewaga za pierwszą jednostronną akcję punktową), wygrała starcie.

Z kolejną rywalką, reprezentantką Cypru, Julia wygrała 3:0. W trzeciej rundzie pokonała Greczynkę 2:1 i awansowała do półfinału. Tam natknęła się na zawodniczkę z Francji. Niewiele zabrakło do walki finałowej. Niestety sędzia prowadzący zmienił decyzję pierwszego punktu na przeciwniczkę. Rywalka okazała się lepsza, wygrywając 3:1 a potem w finale zdobyła złoty medal.

W kategorii Cadet Cumite Female powyżej 54 kg startowała Kornelia Zubek. W pierwszej rundzie w pięknym stylu pokonała 7:3 reprezentantkę Łotwy. W drugiej rundzie pokazała kontrolę nad przeciwniczką, lecz poprzez własny błąd uległa reprezentantce Czech 3:5.