• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozbiórki Maxima nie będzie. Możliwe prace porządkowe

Patryk Szczerba
22 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Wygląd Maxima na początku 2022 roku.

Nie będzie rozbiórki Maxima w OrłowieMapka, o którą postulowali społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. - Zgadzamy się jedynie co do tego, że teren musi być zabezpieczony i uprzątnięty - odpowiada na apel o rozebranie obiektu prezydent Gdyni.Czy byłe(a)ś kiedyś w Maximie?

Przypomnijmy:
  1. Na początku grudnia prezydent Gdyni odwołał przetarg na sprzedaż terenu z Maximem.
  2. Powodem był wniosek do Sądu Rejonowego w Gdyni o wpisanie do ksiąg wieczystych zakazu zbywania lub obciążania tej nieruchomości.
  3. Roszczenia dotyczące tzw. prawa pierwszeństwa nabycia działki zgłosili spadkobiercy majątku w sąsiednich Kolibkach.
  4. Może to opóźnić dalsze działania związane z nieruchomością nawet o kilka lat.

Maxim w Orłowie: więcej o sprawie sprzedażyRozbiórka Maxima - propozycja Towarzystwa Przyjaciół OrłowaSytuację próbowali wykorzystać społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. O wyburzenie budynku Maxima i uporządkowanie terenu wystąpił Sławomir Kitowski, prezes stowarzyszenia. Spotkał się w tej sprawie prezydentem Gdyni.

- Postanowiliśmy ponownie zaproponować prezydentowi rozważenie natychmiastowej rozbiórki Maxima i uporządkowanie tego terenu, bez oglądania się na to, kto i kiedy zostanie ostatecznie jego właścicielem. Prezydent powiedział, że widzi tę degradację krajobrazu i po deklaracji TPO, że społeczność lokalna i miłośnicy Orłowa pomogą w rozbiórce, zgodził się na powołanie komisji i opracowanie planu rozbiórki - relacjonował blisko miesiąc temu.

Argumenty za rozbiórką MaximaDodawał, że miasto na tym nic nie straci, a może zyskać poprawiając swój wizerunek gospodarza i odzyskać, przynajmniej częściowo, zaufanie mieszkańców.

- Bo w Orłowie, niestety, nie ma najlepszych notowań - przyznawał.

Prezydent Gdyni otwarty na uporządkowanie terenuWiadomo, że do oczekiwanej rozbiórki nie dojdzie. Prezydent Gdyni, który miesiąc temu był nieuchwytny, przebywając na urlopie, obecnie nie pozostawia złudzeń, że nie zdecyduje się na to, prezentując inną wersję rozmowy od przekazywanej przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

- Rozmawialiśmy z panem Sławomirem Kitowskim na temat dawnego Maxima, jednak nie o rozbiórce budynku, a o uprzątnięciu tego terenu. Rozbiórka byłaby bardzo kosztownym przedsięwzięciem, dodatkowo wymagającym stosownej dokumentacji, a teren przeznaczony jest do sprzedaży - komentuje Wojciech Szczurek.
Niewykluczone, że na terenie będą wykonywane prace.

- Mając jednak na uwadze, że proces sądowy może potrwać, zgadzamy się co do tego, że teren musi być zabezpieczony i uprzątnięty - dodaje prezydent Gdyni.
Kiedy, w jakim wymiarze i kto się tym zajmie? Tego nie wiadomo.

Klub Maxim: kiedyś legenda, dziś ruinaSylwester w Maximie w 1993 roku. Sylwester w Maximie w 1993 roku.
Klub Maxim powstał na przełomie lat 70. i 80. przy ul. Orłowskiej. Za czasów PRL stanowił artystyczną i towarzyską mekkę nie tylko na Wybrzeżu. Niegdyś kultowy wśród miłośników towarzyskich imprez, stoi od lat opustoszały, choć związane z nim legendy krążą - nie tylko po Trójmieście - do dziś.

Historia Maxima w Orłowie

Quiz Znane budynki Trójmiasta. Które obiekty znasz? Średni wynik 57%

Znane budynki Trójmiasta. Które obiekty znasz?

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane