Fakty i opinie

stat

Meksykański żaglowiec po 10 latach znów w Gdyni

Zobacz jak wyglądają wnętrza żaglowca meksykańskiego żaglowca "Cuauthemoc".Gdynię ponownie odwiedzi meksykański żaglowiec Cuauhtemoc. Pojawi się przy Nabrzeżu Pomorskim w sobotę, o godz. 10 i pozostanie w gdyńskim porcie przez pięć dni. Od soboty do środy będzie można go bezpłatnie zwiedzać i spotkać się z członkami załogi, która po raz pierwszy zawitała do Gdyni 10 lat temu.Załoga na rejach zawsze wzbudza podziw wśród obserwujących żaglowiec, którego macierzystym portem jest Acapulco.
Załoga na rejach zawsze wzbudza podziw wśród obserwujących żaglowiec, którego macierzystym portem jest Acapulco. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Czy próbujesz zainteresować swoje dziecko żeglowaniem i historią statków?

tak, staram się zarażać pasją, którą w sobie mam, z rożnym jednak skutkiem 33%
tylko gdy jest ku temu okazja, wolę, żeby samo odkryło w sobie zainteresowanie morzem 30%
nie, wolę nie narzucać mu zainteresowań 17%
nie, bo sam(a) nie bardzo je lubię 20%
zakończona Łącznie głosów: 201
Statek został wybudowany w 1982 r. w stoczni Celaya w hiszpańskim Bilbao. Od początku służy jako jednostka szkolna meksykańskiej Marynarki Wojennej. Nazwa okrętu w języku Indian zamieszkujących obszar Meksyku oznacza "spadającego orła", a nawiązuje do imienia ostatniego władcy Azteków. To właśnie jego podobiznę przedstawia galion na dziobie jednostki.

Między innymi dzięki tej podobiźnie jednostka o długości 90,5 m należy do bardziej rozpoznawalnych żaglowców w świecie. Załoga (w całości licząca 260 osób) znana jest z efektownego dla widzów wejścia i wyjścia z portów. Wykonuje wtedy, ku uciesze widzów zgromadzonych na brzegu, paradę na rejach. Podobnych manewrów można spodziewać się w Gdyni. Cuauhtemoc przypłynie z Rostocku i pozostanie do 22 sierpnia.

Po raz pierwszy był w Gdyni w 2003 roku podczas zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships' Races.

- Widziałam go już w kilku portach. To żaglowiec, na pokładzie którego cały czas gra muzyka, jest praktycznie przez cały dzień dostępny dla zwiedzających Tym razem będzie podobnie. W pełni zwiedzać będzie go można od niedzieli do środy w godz. od 10 do 20. W sobotę zaplanowane jest spotkanie z ambasadorem Meksyku, dlatego będzie dostępny krócej - od godz. 12 do 18 - wyjaśnia Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Gdyni.

Zobacz zdjęcia żaglowców, które przypłynęły do Gdyni w 2003 roku

Żaglowiec zajmie miejsce zajmowane zwyczajowo przez Dar Młodzieży. Ma być dostępny od godz. 10 do... późnych godzin nocnych. Załoga żaglowca znana jest bowiem z otwartości i gościnności, a pokład jest dostępny praktycznie przez cały czas. Środa, 21 sierpnia, będzie ostatnim dniem zwiedzania. Dzień później, o godz. 10 Cuauhtemoc odpłynie z portu.

Zabiegi o to, by żaglowiec pojawił się w gdyńskim porcie nie trwały długo.

- Łatwiej było o tyle, że w tym roku pływa po Bałtyku. W ciągu roku rozmawiamy z wieloma jednostkami, zawsze stawiając jeden warunek: dostępność dla turystów i mieszkańców. Ze swojej strony oferujemy miejsce, wodę i zapewniamy m.in. odbiór śmieci. W sezonie zawsze udaje się kogoś ściągnąć - zaznacza Zielińska.

Być może za rok będzie okazja, by zobaczyć w Gdyni więcej statków z całego świata. Miasto przygotowuje się bowiem do uczczenia 40. rocznicy pierwszego zlotu żaglowców. Port w Gdyni po raz pierwszy w historii w dniach 18-21 lipca 1974 roku gościł flotę żaglowców. Tym razem zlot ma się odbyć w sierpniu.

- Prowadzimy rozmowy w tej sprawie. Na pewno nie będzie to zlot na miarę Tall Ships' Races, bowiem żaglowce z całego świata nie pojawią się w następnym roku na Bałtyku, ale myślę, że uda się nam zaprosić sporo ciekawych jednostek - dodaje Zielińska.

Meksykański żaglowiec "Cuauhtemoc" wpłynął do Gdyni.Film archiwalny

Tak wyglądała parada żaglowców, które przypłynęły do Gdyni w 2011 roku. W 2014 roku szykuje się kolejny żeglarski zlot w Gdyni.

Opinie (70) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.