• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Meleksy w mieście: gdzie mogą jeździć, a gdzie nie?

Szymon Zięba
2 sierpnia 2022, godz. 11:00 
Opinie (122)

Tak wyglądał wypadek meleksa i samochodu osobowego, do którego doszło 1 sierpnia w Sopocie .

Trzy osoby - w tym dwoje dorosłych i jedno dziecko - ucierpiały w wypadku z udziałem auta osobowego i meleksa. Do incydentu doszło w poniedziałek, 1 sierpnia, na al. NiepodległościMapka w Sopocie. Po zdarzeniu po raz kolejny pojawiły się pytania, czy takie "turystyczne pojazdy" mogą poruszać się głównymi drogami. Wyjaśniamy.Czy meleksy powinny poruszać się po głównych drogach?

Przypomnijmy: o wypadku z udziałem meleksa w Sopocie, poinformowali nas czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Dziękujemy za sygnał.

Wskutek wypadku ucierpiały trzy osoby, w tym jedno dziecko.

- Kierująca pojazdem osobowym marki peugeot, wjeżdżając na skrzyżowanie al. Niepodległości z ul. Sikorskiego w Sopocie, uderzyła w jadący z turystami pojazd typu meleks. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległy oba pojazdy - mówi nam policjantka z Sopotu.
Poszkodowany w zdarzeniu został kierowca meleksa (uraz głowy i klatki piersiowej) oraz pasażerowie.

- Kobieta z bólami kręgosłupa i jej 12-letni syn z raną ciętą głowy i urazem lewego łokcia zostali przewiezieni do szpitala w Gdańsku - mówi nam sopocka policjantka.

Jak doszło do wypadku?Ze wstępnych ustaleń policji oraz z zapisu monitoringu wynika, że meleks wjechał na skrzyżowanie od strony ul. Podjazd w kierunku ul. Sikorskiego, kiedy sygnalizacja świetlna nadawała jeszcze sygnał zielony.

Zdaniem policji kierowca meleksa nie upewnił się jednak czy ma możliwość opuszczenia skrzyżowania i po przejechaniu czterech pasów ruchu na al. Niepodległości został uderzony na piątym pasie ruchu, już przy wjeździe w ul. Sikorskiego z prawej strony przez kobietę jadącą peugotem. Jej samochód jechał w kierunku Gdańska.

- W momencie wjazdu za sygnalizator świetlny kobieta miała już sygnał zielony, ale nie upewniła się czy może wjechać bezpiecznie na skrzyżowanie - mówi nam sopocka policjantka.
Kierowcy obu pojazdów byli trzeźwi. Kierującej samochodem osobowym zostało zatrzymane prawo jazdy.

16:45 1 SIERPNIA (aktualizacjaakt. 17:40)
Skopiowano

PILNE! Zderzenie auta z meleksem w centrum Sopotu

Wypadek w centrum Sopotu. Kiedy zaczniemy dbać o bezpieczeństwo?

Od redakcji: jak poinformowali nas strażacy, przy al. Niepodległości Mapkadoszło do wypadku z udziałem osobówki i meleksa. Poszkodowane zostały trzy osoby... Zobacz więcej
Wypadek w centrum Sopotu. Kiedy zaczniemy dbać o bezpieczeństwo?

Od redakcji: jak poinformowali nas strażacy, przy Zobacz więcej


Meleksy nie na główne drogi?Tuż po zdarzeniu wróciły także pytania o to, czy kierowcy meleksów powinni poruszać się po głównych drogach.

Nasi czytelnicy zwracają uwagę, że kierowcy meleksów to często młode osoby. Same pojazdy wjeżdżają na główne jezdnie i tamują ruch (rozpędzają się maksymalnie do 25 km/h).

- Uważam, że pojazdy te powinny poruszać się jedynie po dużo mniejszych i rzadziej uczęszczanych przez innych użytkowników ulicach - podkreśla jeden z internautów.
Jak się jednak okazuje, przejazdy meleksów odbywają się zgodnie z prawem.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że meleksy są pojazdami wolnobieżnymi, tj. takimi, które nie przekraczają prędkości 25 km/h. W związku z tym nie podlegają one rejestracji, a zatem nie jest wymagane, by posiadały tablice rejestracyjne.

Powolna jazda meleksem po ul. Elbląskiej.


Mimo wszystko kierowca meleksa musi posiadać prawo jazdy kat. B, by móc przewozić maksymalnie do ośmiu osób (dziewięć z kierowcą). Ponadto pojazd musi posiadać ubezpieczenie OC. W przypadku braku potwierdzenia posiadania ubezpieczenia podczas kontroli policjant zawiadamia o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Znak drogowy B5. Znak drogowy B5.
W mieście meleksy mogą jeździć w pełni legalnie praktycznie po wszystkich ulicach. Wyjątkiem są strefy, gdzie obowiązuje znak B-5. Zabrania on wjazdu m.in. samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz pojazdów wolnobieżnych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.