• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mery Spolsky i Lech Wałęsa na obchodach rocznicy 4 czerwca

Ewelina Oleksy
4 czerwca 2024, godz. 07:00 
Opinie (399)
4 czerwca koncert na 100czni zagra Mery Spolsky. 4 czerwca koncert na 100czni zagra Mery Spolsky.

We wtorek, 4 czerwca, Gdańsk uczci rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Z tej okazji w samo południe na pl. SolidarnościMapka odbędą się uroczystości z udziałem Lecha Wałęsy, władz państwowych oraz samorządowych. Wieczorem na 100czniMapka darmowy koncert zagra natomiast Mery Spolsky. Jej występ zakończy Święto Wolności i Praw Obywatelskich, które trwa od 1 czerwca.IMPREZY I WYDARZENIA Chcesz być na bieżąco z imprezami w Trójmieście? Sprawdź kalendarz

sie 9-10
Rockowizna festiwal 2024
Kup bilet
lip 19-21
Globaltica
Kup bilet
sie 2-4
Brasswood Festiwal 2024
Kup bilet


Obchodzisz rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.?

Święto Wolności i Praw Obywatelskich, które rozpoczęło się 1 czerwca, dobiega końca. Wtorek, 4 czerwca, to jego ostatni, ale też najważniejszy dzień.

Rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborówTo właśnie 4 czerwca obchodzona jest rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 r., które były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami od czasów II wojny światowej.

Doprowadziły one do powstania pierwszego po 40 latach rządu z niekomunistycznym premierem, Tadeuszem Mazowieckim. Zasady, według których się odbyły, zostały ustalone podczas obrad Okrągłego Stołu z udziałem władz komunistycznych oraz strony społecznej, czyli przedstawicieli "Solidarności".Ocena tych wydarzeń dzieli jednak Polaków. Niektórzy uznają te wybory za początek wolności w Polsce. Inni uważają, że ta zaczęła się dopiero wraz z utworzeniem rządu Jana Olszewskiego po w pełni wolnych wyborach, które odbyły się jesienią 1991 r.

Wieczorem darmowy koncert Mery SpolskyŚwiętowanie zakończy się bezpłatnym koncertem Mery Spolsky. To artystka, która ostatnio zdobywa coraz większą popularność.

Organizatorzy zapraszają na koncert na 100cznię, na godz. 21.

Program wydarzeń na 4 czerwca w Gdańsku. Program wydarzeń na 4 czerwca w Gdańsku.

Wcześniej oficjalne uroczystości z udziałem m.in. Lecha WałęsyProgram obchodów rocznicy 4 czerwca jest wypełniony po brzegi od samego rana.

O godz. 9 w Europejskim Centrum Solidarności rozpocznie się konferencja naukowa o czerwcu '98.

- Kulminacyjnym punktem obchodów będzie upamiętnienie narodzin polskiej demokracji, które odbędzie się we wtorek, 4 czerwca, o godz. 12:00 na pl. Solidarności. W uroczystości wezmą udział uczestnicy wydarzeń historycznych oraz przedstawiciele władz państwa, parlamentu i samorządu z Lechem Wałęsą, prezydentem RP na czele. We wspólnotowym rytuale zostaną upamiętnieni ci, którzy są autorkami i autorami polskiej demokracji - informuje Marta FormellaUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Poza Wałęsą na pl. Solidarności będą też: Małgorzata Kidawa-Błońska, Beata Rutkiewicz, Mieczysław StrukAleksandra Dulkiewicz.

  • We wtorkowych uroczystościach weźmie udział m.in. Lech Wałęsa.
  • 4 czerwca kończą się 4-dniowe obchody Święta Wolności.

Spacery po wystawie z dawnymi opozycjonistami4 czerwca wystawę stałą ECS będzie można zwiedzać z Bogdanem Lisem, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, w roli przewodnika. Spacer rozpocznie się o godz. 16.Wcześniej organizowane będą spacery dla uczniów szkół.

Podsumowaniem Święta Wolności i Praw Obywatelskich będzie debata Czasy przełomów 1989-2024 | Polska - Europa - świat, zaplanowana w ogrodzie zimowym ECS na 4 czerwca o godz. 19:30.
09:04 4 CZERWCA (aktualizacjaakt. 09:22)

Przejazd przy stoczni zamknięty (7 opinii)

Przejazd koło Elektryków i 100czni zamknięty. Znak drogi jednokierunkowej niby skreślony ale stał facet i kierował ruchem, wszyscy musieli zjechać na parking i wrócić na Jana z Kolna
Przejazd koło Elektryków i 100czni zamknięty. Znak drogi jednokierunkowej niby skreślony ale stał facet i kierował ruchem, wszyscy musieli zjechać na parking i wrócić na Jana z Kolna

Wydarzenia

Święto Wolności i Praw Obywatelskich (5 opinii)

(5 opinii)
wykład / prezentacja, spotkanie

Koncert Freedom - Mery Spolsky (6 opinii)

(6 opinii)
pop

Upamiętnienie narodzin polskiej demokracji z Lechem Wałęsą (3 opinie)

(3 opinie)
uroczystość oficjalna

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (399)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane