Fakty i opinie

Metropolia według radnych PO

Deklarację ścisłej współpracy w procesie tworzenia Metropolii Zatoki Gdańskiej podpisali w sobotę radni Platformy Obywatelskiej z sześciu gmin: Gdańska, Sopotu, Gdyni, Rumi, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Przedstawiciele klubów PO jednoznacznie stwierdzili: priorytetem jest wspólna komunikacja.

- Codziennie przez centrum Rumi przejeżdża trzydzieści tysięcy samochodów. Trójmiasto buduje obwodnicę, a główny ciąg nadal przebiega przez środek naszego miasta - mówi Dariusz Kuczmarski, radny Rumi. - Władze Gdańska, Sopotu i Gdyni powinni również pomyśleć o miejscowościach, mówiąc kolokwialnie, dostarczających siłę roboczą. Jeżeli zapomnimy o małych miastach, to ze współpracy nic nie wyjdzie.

Piotr Skiba, radny Gdańska, przekonywał, że samorządy Trójmiasta muszą się zaangażować w budowę nowej nitki Szybkiej Kolei Miejskiej, łączącej Gdańsk Główny z Rębiechowem i Gdynią Babie Doły.

Przedstawiciele przyszłych gmin Metropolii Zatoki Gdańskiej podkreślili również swoje prawo do zachowania autonomii.

- Nie może być tak, że będziemy uzależnieni od Gdańska - mówi radny Pruszcza Stefan Skonieczny. - Mamy co prawda 25 tysięcy mieszkańców, ale jesteśmy bardzo bogatym i szybko się rozwijającym miastem.

Chęć zachowania autonomii podkreśla również Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Skutkiem tego jest brak współpracy w takich obszarach, jak wspólna promocja turystyczna, czy gospodarcza.

- Prezydent Szczurek pełni rolę strażnika blokującego, co jako opozycja, próbujemy zwalczać - mówi Tadeusz Szemiot, radny Gdyni. - Zapominamy, że konkurując ze sobą obniżamy wartość oferty Trójmiasta i marnujemy szansę na współzawodnictwo z europejskimi metropoliami.

Według Jarka Kempy, radnego Sopotu, przy postępującej konkurencji wewnątrz metropolii, staniemy się wyspą, a wszystkie środki pomocowe powędrują na Śląsk czy do Warszawy. Miasta muszą wspierać swoje projekty, bo przykładowo, jeżeli pod Sopotem nie powstanie tunel, to miasto straci walory kurortu, a metropolia silny ośrodek turystyczny.

Organizacją współpracy gmin zajmie się trzyosobowy zespół w skład którego weszli: Maciej Krupa, radny Gdańska, Tadeusz Szemiot i Piotr Bochiński. Kolejne spotkanie radnych PO zaplanowano na maj.

Dwa dni wcześniej propozycję stworzenia Rady Metropolitarnej wysunęli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ustawy powołującej wspólną instytucję przygotowała Unia Metropolii Polskich. Według niej mógłby powstać specjalny powiat metropolitarny działający jako jednostka samorządu terytorialnego. Ostateczny kształt ustawy metropolitarnej przygotowuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opinie (17) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.