Fakty i opinie

Miasto czterech muzykantów braci Grimm. Na weekend z Gdańska: Brema

Najnowszy artukuł na ten temat

Wilno do tańca i do różańca. Pomysł na weekend

Brema to bardzo urokliwe miasto, które potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Najstarsze kamienice w dzielnicy Schnoorviertel pochodzą z XV wieku i stoją ciasno przytulone do siebie.
Brema to bardzo urokliwe miasto, które potrafi zaskoczyć na każdym kroku. Najstarsze kamienice w dzielnicy Schnoorviertel pochodzą z XV wieku i stoją ciasno przytulone do siebie. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Zapierające dech w piersiach malownicze uliczki, ciekawe zabytki, uśmiechnięci mieszkańcy i baśniowe historie związane z miastem. Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy warto odwiedzić jedno z miast naszego zachodniego sąsiada, odpowiedź brzmi tak. Mimo że Brema jest miastem podobnym do Gdańska, to warto wybrać się tam na weekend.Brema o 1200-letniej historii jest przede wszystkim miastem hanzeatyckim, czyli należącym niegdyś do związku kupców miast europejskich w średniowiecznej Europie. Przez środek miasta przepływa rzeka Wezera, to też stary szlak handlowy, który był siłą napędową powstania miasta jako ośrodka Hanzy. Dziś wzdłuż rzeki w centrum miasta toczy się życie nocne mieszkańców Bremy oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają to jedno z 10 najpopularniejszych niemieckich miast.

Pierwsze wzmianki o Bremie w źródłach pisanych pochodzą z roku 787. Jednak miasto uzyskało prawa miejskie dopiero w XIV wieku. Dziś Bremę zamieszkuje 546 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia to nieco ponad 325 km kw.

Rzeźba osła, psa, kota, koguta i Robinson CrusoeW Bremie narodziła się popularna baśniowa historia o "Muzykantach z Bremy" braci Grimm. Co ciekawe zwierzęta, które odgrywały główną rolę w baśni (osioł, pies, kot i kogut) stały się symbolami miasta i są widoczne na każdym kroku - w roli posągu, na ulicach, w sklepach z pamiątkami czy chociażby na wystawie w muzeum sztuki Kunsthalle Bremen.

Jakby tego było mało, jedną najpopularniejszych ulic w Bremie jest ta, na której znajduje się dom i fontanna imienia Robinsona Crusoe - słynnej postaci literackiej Daniela Defoe. Na długości zaledwie 100 m Böttcherstrasse znajduje się ciąg przepięknych kamienic oddalonych wejściami do siebie o kilka metrów.

Przy ul. Böttcherstrasse znajduje się dom i fontanna imienia Robinsona Crusoe.
Przy ul. Böttcherstrasse znajduje się dom i fontanna imienia Robinsona Crusoe. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Seryjna Morderczyni z BremyJedną z najciekawszych rzeczy, której nie znajdziemy w zwykłym przewodniku, a znajduje się w centrum miasta, jest czarny kamień, ale nie byle jaki. W 1831 r. w Bremie dokonano ostatniej publicznej egzekucji. Gesche Gottfried niemiecka seryjna morderczyni została stracona, a jej ścięta głowa upadła w miejsce, które dziś oznaczone jest nazwą "Spuckstein". Nie tylko Niemcy, ale też turyści z innych krajów w ramach pogardy nad morderczynią plują na kamień, który znajduje się w miejscu ścięcia głowy Gesche Gottfried.

Gesche Gottfried została stracona w 1831 r. dokładnie w tym miejscu. W ramach pogardy, mieszkańcy plują na kamień, na który spadła ścięta głowa.
Gesche Gottfried została stracona w 1831 r. dokładnie w tym miejscu. W ramach pogardy, mieszkańcy plują na kamień, na który spadła ścięta głowa. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Dwa najważniejsze posągi w BremiePo zachodniej stronie ratusza w centrum miasta znajduje się najsłynniejszy wizerunek z baśni braci Grimm - posąg z brązu z 1951 r., dzieło artysty Gerharda Marcksa. Posąg przedstawia stojące na sobie zwierzęta: osła, psa, kota i koguta. Solidarność i harmonia, zgoda i współpraca - to reprezentuje kwartet zwierzęcych, amatorskich muzyków. Podobnie jak w Ustce, gdzie legenda głosi, że "na szczęście" trzeba potrzeć piersi syrenki z mosiądzu, tak i w Bremie osła trzeba złapać za nogi, zamknąć oczy i pomyśleć życzenie.

Jednak nie wizerunek postaci z baśni braci Grimm jest najpopularniejszym w Bremie, a posąg Rolanda. Statua, która stoi na rynku od 1401 r. jest uważana za główny symbol Bremy. Bremeńczycy uznają, że średniowieczny Roland jest symbolem wolności i niezależności miasta, a miasto będzie tak długo wolne, jak długo Roland będzie go pilnował. Zarówno posąg Rolanda, jak i Ratusz w Bremie, znajdują się na liście światowego dziedzictwa Unesco.

Serce Bremy stanowi rozległy rynek o nieregularnym kształcie, wokół którego skupiają się najważniejsze zabytki miasta. W jego centralnym miejscu znajduje się okazały budynek ratusza miejskiego Bremer Rathaus. Obok znajdziemy jeszcze romańsko-gotycką katedrę św. Piotra oraz luterański kościół Najświętszej Marii Panny.

Dla fanów piłki nożnej, a nawet zwykłych turystów, którzy cenią sobie wspaniały klimat podczas imprez sportowych, Brema ma do zaoferowania drużynę piłkarską Werder. W dni meczowe mieszkańcy mkną na stadion w biało-zielonych strojach. Z kolei gdy drużyna gra na "wyjeździe" na próżno szukać pubu, który nie transmituje meczu.

W dni meczowe lokalnej drużyny Werder Bremen, w wielu pubach organizowane są mikro festyny z dużą ilością piwa Beck's.
W dni meczowe lokalnej drużyny Werder Bremen, w wielu pubach organizowane są mikro festyny z dużą ilością piwa Beck's. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Fani motoryzacji zapewne ucieszą się z faktu, że w Bremie mieści się druga co do wielkości fabryka samochodów marki Mercedes. Można ją odwiedzić podczas zorganizowanej wycieczki.

Browar Beck i legalny alkohol w miejscach publicznychDumą Bremy jest założony w 1873 r. przez Lüdera Rutenberga, Heinricha Becka i Thomasa Maya browar Beck. Swoją sławę zyskał dzięki produkcji charakterystycznego piwa typu pilsner. Był to też pierwszy niemiecki browar, który zaczął używać zielonych butelek. Piwo Beck można spotkać na każdym rogu i w każdym pubie w Bremie. Nie sposób nie wspomnieć też o legalnym jego spożywaniu w miejscach publicznych. Bremeńczycy chętnie maszerują z butelką ulubionego trunku, chociażby promenadą wzdłuż rzeki Wezera. W centrum Bremy warto odwiedzić najmniejszy pub w mieście o nazwie Spitzen Gebel, który mieści się w zabytkowej kamienicy z 1590 r. Powierzchnia lokalu to zaledwie 20 m kw. W pubie o tak małej powierzchni dozwolone jest palenie papierosów (wracają wspomnienia z wypełnionych dymem polskich pubów sprzed 10 lat).

Największe składy win w NiemczechW gotyckich piwnicach ratusza w Bremie kryje się prawdziwy skarb. Ponad 13 tys. butelek oraz 650 gatunków różnych win tworzy tutaj jedną największych kolekcji w Niemczech. Najstarszym przechowywanym trunkiem jest niemieckie wino w beczce z 1653 r. Z kolei najstarsze butelkowane wino pochodzi z 1727 r.

Najstarsza beczka z winem w piwnicach ratusza, datowana jest na 1653 r. a jej nieoficjalna wycena to 70 mln euro.
Najstarsza beczka z winem w piwnicach ratusza, datowana jest na 1653 r. a jej nieoficjalna wycena to 70 mln euro. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl
Schnoorviertel, czyli urokliwa dzielnica, która zapadnie na długo w pamięci

Jeśli oprócz zabytkowych piwnic, ratusza czy innych historycznych miejsc, serce mięknie wam na widok urokliwych kamienic rodem z wąskich włoskich uliczek, to musicie wybrać się do najstarszej części miasta powstałej na miejscu dawnej osady rybackiej - dzielnicy Schnoorviertel. Mieści się tutaj ulica o nazwie "Schnoor". Najstarsze kamienice pochodzą z XV wieku i stoją ciasno przytulone do siebie. Ulica liczy zaledwie 90 m długości, ale wygląd dwupiętrowych kamieniczek, które stoją frontem do siebie w odległości zaledwie kilku metrów, powinien każdemu przypaść do gustu.

Jarmark Dominikański w niemieckim wydaniu, czyli Bremer FreimarktCo roku w październiku od blisko 1000 lat odbywa się tutaj największy w północnych Niemczech festiwal o nazwie Bremer Freimarkt. W ciągu 17 dni trwania festiwalu cztery miliony odwiedzających korzysta z ponad 300 rozstawionych na terenie parkowym atrakcji. Każdego dnia tańczy i śpiewa się w namiotach oraz korzysta z diabelskich młynów czy roller-coasterów. Jednym słowem to taki gdański Jarmark Dominikański, tylko zrobiony z większym przytupem.

Kilka przydatnych informacji

W mieście witamy się lokalnym powiedzeniem "Moin". Zakazane jest mówienie moin dwa razy, czyli moin-moin. Dwukrotne użycie słów moin może świadczyć o tym, że pochodzimy z Hamburga, którego kibice miejscowej drużyny lekko mówiąc - nie lubią. Oczywiście warto wymienić pieniądze na euro już w Polsce, przelicznik bankowy przy wypłacie z bankomatu 50 euro wskazał kwotę 262 zł. Niemcy, mimo że są uznawane za bardziej zaawansowany technologicznie kraj od Polski, nie wszędzie przyjmują płatność kartą, a tym bardziej z funkcją zbliżeniową.

O kuchni nie będziemy się rozpisywać, bo nie ma co ukrywać, Niemcy nie słyną z najlepszego jedzenia. W centrum miasta warto spróbować lokalnego wursta (czyli po prostu kiełbasy, która jest niemieckim specjałem). Średnio za obiad na mieście zapłacimy od 7 do 15 euro, napój to wydatek od 2 euro za wodę lub sok do 5 euro za piwo.


Bezpośredni przelot z Gdańska do Bremy2 kwietnia węgierskie linie lotnicze Wizz Air uruchomiły bezpośrednie połączenia z lotniska im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie do portu lotniczego w Bremie. Bilety na czerwcowy pobyt to wydatek rzędu 59 zł, a jeśli zdecydujemy się na większy bagaż niż plecak, zapłacimy 267 zł w jedną stronę.

Dojazd tramwajem do centrum miasta z lotniska w Bremie wynosi niecałe 15 min. Przystanek usytuowany jest przed wejściem na lotnisko. Bilet kosztuje 2,8 euro.

Opinie (225) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Mnie Sebastian zabrał do Egiptu ale potem miała problemy bo się Maciek dowiedział :( (4)

  • 53 26

  • slaby trolling

   ale to też slaby portal

   • 7 5

  • To nie prawda nie mam nic przeciwko !

   • 6 2

  • Następnym razem niech cie zabierze do Dubaju (1)

   tam araby bedą wiedzieć jakie atrakcje ci zapewnic :)

   • 9 4

   • tak jak w wolsce nazikatobolszewia z widłami

    • 5 2

 • Byłem (24)

  Widziałem, Multikulti, syf i bida. Lepiej pojechać nad jezioro do Gołubia, czy innego Borska. Kto był w Borsku w mordowni "Śluza"?

  • 75 102

  • (4)

   Pewien byłeś w odwiedziny kątem u kuzyna, co kładzie u helmuta kafelki i wynajmuje pokój w najpodlejszej dzielni ;)

   • 43 14

   • (3)

    Tak, zgadza się.
    Tylko, że ty spales obok w kiblu.

    • 25 16

    • nieprawda,w kiblu spałem ja ,Mietek z Kościerzyny

     • 2 2

    • typowa odpowiedź dna intelektualnego (1)

     i tylko potwierdzenie, ża prawda zabolała i twój przedmówca odkrył cię modelowo

     • 6 3

     • Czy ta kwoka, proszę Pan,

      była dobrze wychowana?

      • 0 1

  • Podziwiam PIS, który wcisnął Polakom, że zachód upada (11)

   myślałem, że tak można kłamać w latach 60 tych. Co tydzień jestem w reichu stał jak stoi i naprawdę nikt nikogo nie gwałci. Jest bezpiecznie jak w Polsce, tylko mniej śmieci.
   Tego moglibyśmy się od nich nauczyć.

   • 50 37

   • (3)

    No
    Nikt nie gwałci np. W sylwestra i z pewnością niemieckie media głośno o tym informują.
    Jest idealnie

    • 30 37

    • bezedura, i po co tak kłamać agencie kgb?

     po co?

     • 10 6

    • (1)

     Idealnie to jest u nas na podkarpaciu. Gwalca tylko nasze jurne byczki.

     • 12 2

     • wolaki wyklęte w ortalion zawinięte

      płaskie czoła, wynik ruskiego nalotu

      • 5 2

   • (3)

    PIS nie musi nic nikomu wciskac ,islamizacja Europy zachodniej jest faktem i przez to upada cywilizacja zachodnia .Syf i islamskie getta .

    • 28 25

    • Ignorant

     • 9 3

    • kolejny rosyjski głupek troll i jego stale fake news

     nudny trollu, rozbiór Rosji trwa i twój kwik tego nie powstrzyma

     • 10 9

    • chyba judeizacja bo islam i katolicyzm to ta sama, hebrajska religia

     Europa toleruje religijne wariactwa tłuszczy ale tylko tyle, przejdzie i czas na chwasta Rydzyka i katobolszewię w Pakistanie Europy czyli Wolskę, ale co wy Rosjanie możecie o tym wiedzieć jak wy jak psy na
     postronku chodźcie

     • 1 0

   • strach wychodzic wieczorami w Niemczech-ubogacenie takie (2)

    • 1 4

    • czerwona prostytutko Putina (1)

     czemu jesteś na kolanach z otwartą paszczą ?

     • 1 1

     • Bo padlem ze smiechu jak cie slucham..

      • 0 0

  • (1)

   Byłem tam kilka razy pod koniec lat 90, były jeszcze jedne manieczki, dyskoteka Maga tylko z drugiej strony ośrodka wczasowego

   • 5 1

   • Co to za manieczki jakies?

    • 0 0

  • ruski trolling to syf i bida (1)

   ale tonący brzytwy się chwyta

   • 6 4

   • Rosja w ruinie na samym końcu a świat daleko z przodu

    tak się kończą rządy bandytów i watykańskiej mafii

    • 0 0

  • Nie popisuj sie ta Sluza. Bo ta Sluza to tez nie ta co 30 lat temu. I tat woja teori multi srulti. WEis wracaj pod lysa gore.

   • 2 3

  • Śluza rządzi :)

   • 3 2

  • A co pan wygaduje. A na przykład w takim Kazaniu wszystkie bloki są pomalowane na czerwono samochody to jakieś stare łady i gazele. Tam normalnie jest jak w latach 70 . a o temperaturach nie wspomnę tam to jest -16

   • 0 0

 • Cudze chwalicie swojego nie znacie moi drodzy i kochani (4)

  • 65 54

  • Wiem, żeś opłacony troll (pewnie wieloosobowy) ale odpowiem: g.. wiesz.

   • 13 14

  • Znajomość swojego nie wyklucza chwalenia cudzego. (2)

   ... i na odwrót.

   • 24 5

   • (1)

    trzeba przyznać, że niemieckie miasta są piękne

    • 1 0

    • na przykład Olsztyn, Toruń itd itd

     a dla kontrastu Radom, ruskie miasto

     • 0 0

 • (29)

  Co za ohydne promowanie miast Niemieckich, nie możecie promować miast Polskich? Najlepiej tych z najwspanialszej piątki, czyli: Chełm, Stalowa Wola, Tomaszów Mazowiecki, Zamość i Otwock. Kto wam za to płaci, pewnie Makrela?

  • 67 141

  • Niezrozumiałeś artykułu lub nie chcesz zrozumieć. Chętnie się wybiorę również do Bremy. (2)

   • 29 10

   • nie z czasownikami piszemy rozłącznie (1)

    sjp pwn gramatyka

    • 6 3

    • rąbac to

     • 0 1

  • (1)

   Zapomniałeś o Radomiu. Perełka

   • 21 6

   • i o Grójcu i Otwocku...

    • 3 1

  • Brzeszcze (1)

   • 14 3

   • Dodaj Sosnowiec..

    • 0 0

  • Pislamisto (1)

   rąb..j się w ten pusty łeb, a echo cię zabije. To najlepsze co możesz zrobić.

   • 17 12

   • Błyskotliwy jesteś, że nie wyłapałeś trolla. Widocznie echo już zabiło resztki twojego zdrowego rozsądku i zginąłeś od własnej broni.

    • 1 6

  • A Sosnowiec? Nie zapominajcie o Sosnowcu

   • 15 4

  • (1)

   Nie stać mnie na wycieczki do polskich miast i kurortów. Dlatego jeżdżę za granice.

   • 17 6

   • Jak mozna sie przyznawac, ze na cos cie nie stac? Wstyd...

    • 0 1

  • Jeden trolluje, a tylu mu odpowiada...

   Nie wiecie, że najlepszym środkiem d**ilobójczym jest kompletne zignorowanie?

   • 5 2

  • Tepy sie urodziles i tepy zejdziesz z tego swiata

   • 5 2

  • Brawo!!!!!! Szkopy to mordercy!! Dzicy bandyci. (2)

   • 7 14

   • do budy ruski trollu

    poszła won czerwona wiesz co psa

    • 5 6

   • jedyna dzicz na świecie to ruskie

    i teraz się ich za ryje chwyci i porządek zaprowadzi wśród tej wściekłej hybrydy człowieka

    • 0 0

  • ale do twojej kochanej Moskwy ani do Kazania nie ma przelotow z Rębiechowa

   przelotów nie ma nawet do Torunia, ale tam możesz dojść pieszo, nawet na kolanach

   • 6 3

  • Człowieku, (1)

   bywam w Zamościu kilka razy w roku. Lubię to miasto. Ale, ucziciwie, można je zwiedzić w 2 dni raz na 10 lat. Poziom atrakcji niski. Poziom gastro bliski zeru. A przerobiłem większość zamojskich knajp. Duże miasto niemieckie ma 30x więcej do zaoferowania...

   • 8 4

   • Lepiej do Tczewa

    • 5 1

  • Niemcy z ludzi mydła robili... (6)

   dziwny narod troche...

   • 7 7

   • (3)

    A Polacy im sprzedawali Zydow za pol kilo cukru. No ci Polacy to ciekawy narod>

    • 10 8

    • (2)

     Ciekawsi są Francuzi,oni denuncjowali Żydów za darmo.

     • 8 3

     • Bo Polak wszędzie interes wywęszy i zrobi wszystko aby trochę zarobić.

      • 3 4

     • to nie byli francuzi tylko polacy podszywający się pod francuzów

      sprawdź fakty saszka

      • 2 1

   • jest i ruski troll że stałym przekazem z Moskwy

    ruskie, was już Korea północna przegoniła, banda pajaców, rozbiór Rosji jest już w trakcie, Chiny dały zielone światło

    • 0 0

   • Ale dobre bylo, to najwazniejsze.

    • 0 0

  • Widziałeś kiedyś Wałcz!? (1)

   Bądź Zgierz pislamisto...? .. To dopiero są ochydne miasta aż dziw że jeszcze ludzie chcą ta mieszkac

   • 3 0

   • A Braniewo i Morag lepsze?

    • 0 0

 • Pozdrowoenia z Torunia (9)

  Dwie godziny samochodem albo pociągiem od trójmiasta. Hotel Ibis Budget 39 zł za pokój z promocji która jest bardzo często w tych hotelach (tyle że trzeba dużo wcześniej zarezerwować). Niektórzy więcej na grilla na działce wydadzą a to tylko jedna propozycja na weekend. Dziękuję

  • 85 12

  • no, Toruń piękny, polecam

   Malbork, Frombork, Olsztyn itd., wszędzie jest fajnie, Hanover też jest super

   • 15 1

  • (1)

   Po co mam jechac do Torunia jak u mnie w klatce az 5 sloikow z tegoz miasta.

   • 11 10

   • Bo jak sie urodzileś w Gdansku i masz słoików z Torunia

    jako sąsiadów to musisz pojechać do Torunia bo inaczej wekiem.zostaniesz.

    • 9 4

  • 2 godziny jazdy samochodem + 3 do 4 przebijania się do i przez bramki. (5)

   Bo pociągiem polskim w Polsce z polską obsługą to już hańba. Taki z ciebie farbowany oportunistyczny patriota.

   • 3 11

   • Do Torunia (4)

    Dojechalem spokojnie w 1,5h do samego centrum. Zaparkowalem w miejscu niedozwolonym, dostalem wezwanie od straznikow miejskich (nie zakladali blokady), przyznalem sie na pismie, poprosilem o pouczenie - dali pouczenie! Torun fajny jest! I ma planetarium.

    • 4 1

    • przecież jest pełno parkingów, nawet w samym centrum Torunia (2)

     nie mów mi że znaków nie rozumiesz i cię nie stać na parking

     • 1 2

     • z wioski przyjechał to się pogubił

      • 1 0

     • Na parking stac, ale z natury za nic nie place, a znaki, to jedynie na niebie robia na mnie wrazenie.

      • 0 0

    • Ja parkowalem w miejscu niedozwolonym i nikt na to uwagi nie zwrocil, nawet pol strasznika nie widzialem.

     • 0 0

 • Pogarda..... (2)

  Czy w ramach pogardy powinnyśmy opluwać każdy wjeżdżający że starymi hitlerowcami autobus?

  • 36 44

  • (1)

   Może nie aż tak.
   Ale nalezy ostro pietnowac ich działania mające na celu fałszowanie i zaklamywanie historii.

   • 16 10

   • wy Rosjanie jesteście nudni i oderwani od rzeczywistości

    jaką nędzę macie u siebie to każdy widzi więc bełkot o złym zachodzie tylko was ośmiesza pajace na drutach

    • 8 6

 • (10)

  Piękne miasto . Warto zobaczyć . Niestety dość drogie, trzeba się mocno gimnastykować aby mocno z konta nie pociągnęło. Pyszne piwo No i ten niemiecki ordung! ;)

  • 55 24

  • (3)

   Mam gdzieś ich ordung

   • 9 19

   • Bo się nigdy poza swe zaszczane podwórko nie ruszyłeś. Twoje prawo. (2)

    • 18 6

    • (1)

     Pewnie byłem w więcej miejscach niż ty.
     Dlatego cenie inne wartości.

     • 7 8

     • i po co tak kłamiesz? może dlatego że zazdrości Niemcom

      a wystarczy edukacja i ty też będziesz umiał dbać o czystość

      • 9 5

  • Ordnung? (4)

   Jest w małych miasteczkach, gdzie nie ma ludności napływowej zza wielkiej wody.

   • 10 6

   • dokładnie, Polacy wszędzie syf zrobią (3)

    taki naród

    • 15 10

    • (2)

     Nie Polacy, tylko twoi mocno opaleni rodacy, tzn. inzynierowie i lekarze z łódek i pontonów, ty folksdojczu ty.

     • 11 12

     • No proszę jaki pyskaty z ciebie mazurski podczłowiek.

      • 9 7

     • i jest skowyt wolskiej, hitlerowskiej gadziny

      założę się, że nawet podstawówki nie skończyłeś

      • 1 0

  • ta niemiecka solidność

   niemiecka solidność jest solidna jak budowa lotniska w Berlinie, gotowe lotnisko Brandenburg jest otwierane od 7 lat
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Berlin-Brandenburg

   • 0 0

 • Za obiad na mieście zapłacimy 7-15 Euro (3)

  Nasi restauratorzy to widzieli?

  • 62 6

  • 15 euro

   To nasi za mało biorą za rak dobre jedzenie

   • 2 6

  • Jakby miejscowy miał zapłacić np za pizze w lokalu dwie,trzy swoje godziny pracy to by tych restauratorów śmiechem obalił.

   • 15 3

  • tanio jak barszcz

   • 4 1

 • (21)

  Gdyby nam nie zniszczyli kraju, nie ukradli kosztowności i zabytków oraz nie zamordowali kilka milionów obywateli w tym inteligencję to bylibyśmy na innym etapie rozwoju.
  Nie jadę tam

  • 94 73

  • Naprawdę? Rozejrzyj się na rozpijaczonych ludzi dookoła i pomyśl jeszcze raz (6)

   czy mielibyśmy szanse zbudować silną gospodarkę z takimi pracownikami. Dodaj do tego naszą wrodzoną kłótliwość.

   • 22 30

   • (4)

    Zrozumiałeś co napisałem?
    Że zabili też inteligencję...
    Więc masz odpowiedź.
    Poza tym, jedz i zobacz jak ci idealni Niemcy szczaja pod siebie na jakimś oktoberfest lub zachowują się gorzej niż nasi Janusze w jakiś kurortach.
    To po prostu taki naród, że tępo wykonuje polecania i nadal czerpie z tradycji 2 wojny (większość największych ich Zwyroli po wojnie piastowała normalne stanowiska, w tym wysokie urzędnicze)

    • 34 18

    • inteligencję to niszczył Watykan i ruskie

     sprawdź fakty

     • 11 17

    • widac ze dalej niz ze swojej zagrody nie wyszedles!

     • 7 3

    • Inteligencję to głównie Stalin wymordował.

     • 7 0

    • Jaka inteligencje? W tym panstewku inteligencji nigdy nie bylo.

     • 0 0

   • Nie rozumiesz co kolega napisal

    znaczy to że miał rację.

    • 10 5

  • Święte słowa

   Ale podejrzewam, że gdyby tak było, to pewnie byś miał wybór: nie jechać do Bremy czy nie jechać do Gdańska.

   • 6 5

  • Widać po twoim tekscie ,że twoich przodków inteligencji to nie dotyczy bo jesteś głupi a inteligencja (3)

   jest dziedziczna

   • 7 8

   • Bardzo rzeczowa odpowiedź.
    Raczej nie odnoś się do przodków.

    • 2 5

   • (1)

    Inteligencja jest dziedziczona tylko w 50%, w równym stopniu ma na nią wpływ środowisko.

    • 4 2

    • obaj bełkoczecie, ile klas podstawówki skończyłeś siusiumajtku?

     • 2 2

  • jakiego kraju? watykańskiej kolonii w której tylko puste pola były? (2)

   skończ z tym rusko watykańskim bełkotem

   • 6 7

   • (1)

    Widać wolisz narrację otwartego dialogu.Kramkowo Kozłowskiego.

    • 4 2

    • ruski bełkot, panika Putina bo rozbiór Rosji się rozpoczął

     • 1 0

  • Jakie to "kosztowności" ukradli? (3)

   Życie ludzkie zabrali. Inteligencję wymordowali! Z tym bym się zgodził.
   Ale "ukradli kosztowności"? No dajże spokój.

   • 5 8

   • (2)

    Np. Dzieła sztuki

    • 11 3

    • lol (1)

     • 1 3

     • Lol z ta inteligencja...wlasnie widac.

      • 0 0

  • Biadolenie i biadolenie

   Wojna dawno się skończyła. Jesteśmy w Uni Europejskiej. Trzeba po prostu lepiej organizować pracę, to będziemy żyć jak Niemcy.

   • 2 0

  • Warto się zastanowić, jaki odsetek tej przedwojennej inteligencji stanowili Żydzi albo osoby pochodzenia żydowskiego? Podejrzewam, że gdyby nie Niemcy, to i tak znalazłby się - prędzej czy później - jakiś "geniusz" pokroju Gomułki i zrobił tu "Polskę dla Polaków". Czyli pogonił tych bardziej zaradnych i gramotnych, żeby rdzenni nosacze kompleksów nie czuli.

   Czym jest podszyte dzisiejsze szczucie na UE? Kompleksami właśnie.

   • 0 0

 • te wąskie uliczki to koszmar dla ludzi i strażaków w przypadku pożaru. (2)

  • 14 25

  • drony gaszą pożary (1)

   • 4 0

   • Mefe drony chyba..

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.