Fakty i opinie

stat

Miasto daje za wygraną. Parkowanie w pasie nadmorskim tańsze i krótsze

Od środy miejsca parkingowe na Hallera po godz. 18 będą bezpłatne.
Od środy miejsca parkingowe na Hallera po godz. 18 będą bezpłatne. fot. Trojmiasto.pl

Urzędnicy poszli po rozum do głowy i po krytyce w mediach oraz protestach mieszkańców wycofują się z całodobowych opłat na parkingu w ciągu al. Hallera zobacz na mapie Gdańska. O niemal połowę spadną też ceny mandatów za brak opłaty za postój. Nowe zasady zaczną obowiązywać już w środę.Urzędnicy ugięli się, bo:

zostali skrytykowani w mediach 49%
protestowali mieszkańcy 9%
zdali sobie sprawę, że popełnili błąd 15%
chcą mieć święty spokój 27%
zakończona Łącznie głosów: 2073
Pilotażowy program płatnego parkowania w pasie nadmorskim od samego początku wzbudzał ogromne kontrowersje. W komentarzach i licznych listach do naszej redakcji mieszkańcy i kierowcy nie szczędzili gorzkich słów dzierżawcom i gdańskim urzędnikom, domagając się przywrócenia darmowych miejsc dla mieszkańców i zniesienia nocnych opłat.

Najgłośniej było słychać głosy niezadowolenia osób mieszkających w Brzeźnie, którym nie podobało się to, że muszą płacić za postój wzdłuż al. Hallera.

Początkowo miasto zasłaniało się opiniami prawnikówpowoływało się na zapisy ustawy o drogach publicznych. Dziś jednak ugięło się pod presją mediów i mieszkańców.

Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku ogłosił, że od środy na parkingu w ciągu al. Hallera nie trzeba będzie płacić w godzinach nocnych.

- Przypatrujemy się sytuacji, na bieżąco rozmawiamy z dzierżawcami i Strażą Miejską, analizujemy, wyciągamy wnioski - mówi Mieczysław Kotłowski. - Wsłuchując się w uwagi i oczekiwania mieszkańców już dziś są pierwsze efekty naszych wspólnych prac. Od jutra zmieni się sporo na parkingach usytuowanych w ciągu al. Hallera w Gdańsku.
I kontynuuje: - Podczas spotkań z dzierżawcą parkingów w tym rejonie przekazaliśmy mu sygnały docierające do nas od mieszkańców miasta. Dotyczyły one przede wszystkim kwestii zbyt długich - zdaniem gdańszczan - godzin poboru opłat za parkowanie, stanu parkomatów oraz ich oznakowania czy oznakowania osób pobierających opłaty za postój. Dzisiejsze spotkanie było bardzo owocne - przedsiębiorca dzierżawiący parkingi wykazał zrozumienie dla potrzeb mieszkańców i na naszą prośbę postanowił od środy 13 lipca zmodyfikować zasady pobierania opłat na dzierżawionych przez siebie parkingach - dodaje dyrektor ZDiZ.


Urzędnicy zastosowali się do części naszych propozycji. I tak, od środy opłaty na parkingach w ciągu al. Hallera pobierane będą w godzinach 9.00- 18.00 (wcześniej pobór był całodobowy). Obniżone zostaną także o ok. 40 proc. (z 300 do 180 zł) maksymalne stawki kar nakładanych za brak opłaty za postój (to stawka, jeśli kara zostanie zapłacona później, niż cztery dni po jej otrzymaniu; kara za opłatę w terminie do czterech dni nie ulega zmianie i nadal wynosić będzie 90 złotych).

Jak mówi Kotłowski, udało się również otrzymać zapewnienie dzierżawcy (firma Wiparking) o zmianie wysokości maksymalnych kar za brak biletu parkingowego także na wszystkich pozostałych dzierżawionych przez niego w Gdańsku parkingach, tj. przy ul. Dąbrowszczaków, Czarny Dwór, Falowa, Lazurowa oraz Podwale Staromiejskie.

- Dzierżawca parkingu zaproponował też wprowadzenie od środy specjalnego numeru telefonu, pod którym przyjmowane będą uwagi i reklamacje związane z parkowaniem na dzierżawionych przez niego parkingach. Numer ten to: 516 043 417. Swoje uwagi do kwestii parkingów nadmorskich można kierować też pod adres e-mail: info@zdiz.gda.pl - dodaje Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.
Ponadto osoby obsługujące parkingi oprócz kamizelek zostaną wyposażone w specjalne identyfikatory.

Urzędnicy zobowiązali się także do dodatkowego oznakowania nowych parkingów w strefach nadmorskich. Jak już informowaliśmy wcześniej, wielu mieszkańców i kierowców myliło płatne prywatne parkingi z miejską strefą płatnego parkowania i nie wnosiło opłat w weekendy. Po powrocie do auta znajdowali oni za wycieraczką mandat. Od teraz takich sytuacji ma być mniej.

Duże tablice informacyjne pojawią się na dojazdach do parkingów już w sobotę. Także w najbliższy weekend na parkingach dyżurować będą wolontariusze, którzy będą udzielać informacji oraz rozdawać kierowcom broszury dotyczące płatnego parkowania nad morzem. W akcję mają się też włączyć strażnicy miejscy.

Opinie (420) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.