Michał Bogdziewicz wygrał w XC Gdańsk Abrahama

Krzysztof Kochanowicz
30 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Imprezy kolarstwa górskiego w 2018 r.
Za nami ostatnia z edycji XC Gdańsk o Puchar Prezydenta. Za nami ostatnia z edycji XC Gdańsk o Puchar Prezydenta.

Michał Bogdziewicz, kolarz mtb z dużym dorobkiem wygrał ostatnią, finałową edycję zawodów XC Gdańsk 2018 o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Zwycięzcą całego cyklu został kolejny utytułowany gdański zawodnik - Robert Banach.

Walka o punkty decydujące o końcowej klasyfikacji cyklu zawodów rowerowych, które po kilku latach przerwy wróciły do Gdańska, odbyła się na trasie ze startem i metą zlokalizowaną na końcu ul. Abrahama. Trzecia lokalizacja, w której rozgrywano XC Gdańsk 2018 również jest miejscem znakomicie znanym i lubianym przez zawodników - zarówno amatorów, jak też profesjonalistów.

Wielkie ściganie rozpoczęło się od startów najmłodszych dzieci. Duża radość i emocje były esencją jazdy maluchów. Także kolejne kategorie wiekowe obfitowały w pełną zapału walkę o każdy metr trasy wytyczonej na pętli, pokonywanej nawet ośmiokrotnie przez najlepszych zawodników. (24 km)

Na starcie stanął m.in. Igor Tracz /Dolina Noteci Racing Team/, wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata w bikejoringu oraz w psich zaprzęgach. W swojej kategorii wiekowej (M4 - powyżej 40 roku życia) zajął pierwsze miejsce z czasem 0:49,30. Na gdańskie trasy powrócił Michał Bogdziewicz /Apteka Gemini/. Doświadczony i utytułowany zawodnik doskonale pamiętał każdy metr trasy, na której ścigał się tu przez wiele lat. To doświadczenie zaprocentowało i pozwoliło zająć mu z czasem 1:07,59 pierwsze miejsce w kategorii elite.

- To są moje trasy, praktycznie codziennie tutaj trenuję. 20-30 lat temu wychowywałem się na tych górkach, a podjazd na Abrahama znam jak własną kieszeń. To jeden z cięższych podjazdów, można tu w cudzysłowie "na plecy spaść", tak stromo jest. Dwa tygodnie temu startowałem w mistrzostwach świata w Andorze, gdzie zająłem 16 miejsce. Po tym występie przyszło zmęczenie, podróże i przeziębienie, dlatego cieszę się, że udało mi się tutaj wygrać w mocnym, zacnym gronie - podsumował Michał Bogdziewicz.
Na drugim miejscu finiszował Arkadiusz Petka /Klub Kolarski Lew Lębork/ - 1:08,26, a trzecie miejsce zajął Robert Banach / Apteka Gemini Banach Sport Team/ z wynikiem 1:11,07.

Wśród pań, które miały do przejechania 18 kilometrów, wygrała, mimo upadku na jednej z pętli, Ewelina Cywińska /Rumia/ z czasem 1:15,09. Druga na mecie po 1:19,05 zameldowała się Elżbieta Wydrowska /DiverseExtremeTeam/. Trzecie miejsce wywalczyła Klaudia Kamionka /Klub Kolarski Lew Lębork/ z wynikiem 1:28,00.

Klasyfikacja generalna:

Klasyfikację generalną cyklu XC Gdańsk 2018 i Puchar Prezydenta Miasta Gdańska wygrał Robert Banach. Receptą na sukces okazała się równa jazda w każdym z wyścigów, chociaż nie udało mu się wygrać żadnego z nich.

- Wszystko przebiegało zgodnie z planem. Cieszę się, że udało mi się tutaj wygrać generalkę, nie wygrywając żadnej edycji. Systematyka, zawziętość i meldowanie się na wszystkich edycjach okazały się kluczem do sukcesu - cieszył się z wygranej Robert Banach.

Aktywuj się w Gdańsku:

Gdański Ośrodek Sportu zaprasza na cotygodniowe, bezpłatne treningi w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". Prowadzą je bracia Bartosz oraz Robert Banach. Zajęcia trwające do 90 minut podzielone są na dwie grupy: początkującą oraz zaawansowaną. W trakcie zajęć uczestnicy doskonalą technikę jazdy na rowerze górskim, dobrze się przy tym bawiąc. Szczegółowe informacje o treningach można znaleźć na stronie aktywujsiewgdansku.pl