• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Miedziane rynny na Mariackiej łupem złodziei

Arnold Szymczewski
6 lipca 2022, godz. 12:30 
Opinie (130)
Podczas próby wyrwania rynny z kamiennego rzygacza złodzieje uszkodzili tę ozdobę przedproża na ul. Mariackiej. Podczas próby wyrwania rynny z kamiennego rzygacza złodzieje uszkodzili tę ozdobę przedproża na ul. Mariackiej.

Złomiarze wyrywający rynny z zabytkowych przedproży na ul. MariackiejMapka uszkodzili przy tym kamienny rzygacz. Straty - w związku z tym, że rynny były wykonane z miedzi - wyceniono na 1,6 tys. zł. To kolejna kradzież miedzianych elementów w tej okolicy.Najpiękniejsza ulica historycznego centrum Gdańska to:

Do kradzieży doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Złodzieje wycięli fragment miedzianej rynny. Próbując wyrwać kolejny element, uszkodzili kamienną ozdobę, czyli tzw. rzygacz, który odpadł od konstrukcji przedproża.

- Te rynny wyglądają świetnie, ale są łakomym kąskiem dla złodziei. Raz na jakiś czas zdarza się, że kradną właśnie te części elewacji, bo w skupie to drogocenny materiał. Rynny zamieniamy więc na plastikowe i szkoda, bo nie wyglądają już tak dobrze - mówi pracownica jednej z galerii bursztynu na Mariackiej.
Od właściciela jednej z kawiarni na ul. Mariackiej usłyszeliśmy, że kilka tygodni temu wyrwano na tej ulicy zewnętrzne parapety wykonane z miedzi.

- Do kradzieży rury odpływowej miało też dojść wcześniej jeszcze w innym budynku na ul. Mariackiej - potwierdza podinsp. Magdalena Ciska z gdańskiej policji.
Plastikowe rynny nie wyglądają tak dobrze jak miedziane, ale to jedyny sposób, by uchronić je przed kradzieżą przez złomiarzy. Plastikowe rynny nie wyglądają tak dobrze jak miedziane, ale to jedyny sposób, by uchronić je przed kradzieżą przez złomiarzy.

Straty wyceniono na 1,6 tys. złŁącznie do wszystkich kradzieży na ul. Mariackiej miało dojść między 26 czerwca a 5 lipca. Straty ostatniej kradzieży wyceniono na 1,6 tys. zł. Policja bada okoliczności zdarzenia i szuka sprawców.

- Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz przesłuchali świadków, przeprowadzili oględziny z udziałem technika kryminalistyki oraz sprawdzili teren pod kątem kamer monitoringu, z których zapis jest zabezpieczony. Pracujemy nad tą sprawą. Ustalamy dokładne szczegóły i okoliczności tego zdarzenia, a także prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy bądź sprawców przestępstwa - kończy Magda Ciska.
Z naszych informacji wynika, że znajdujące się na ul. Mariackiej kamery monitoringu - zarówno prywatnego jak i miejskiego - nie zarejestrowały momentu kradzieży.

Uszkodzony rzygacz został szybko naprawiony. Uszkodzony rzygacz został szybko naprawiony.
Uszkodzone przedproże przy ul. Mariackiej zostało już naprawione, a rzygacz przytwierdzony na swoje miejsce.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (130)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze